26 Şubat 2010, Cuma 08:55:28

Türk Hava Yolları'nda Yunan pilot da var

Posta Gazetesi yazarlarından Hakan Çelik, Türk Hava Yolları'nı kaleme almış. Çelik, rötarlardan uçuş güvenliğine, pilotların durumundan sponsorluklara kadar birçok konuya temas etmiş. İşte Çelik'in o yazısı...
  • Her platformda söyledim, kendi yerli kaynağımızdan yetiştirelim diye, çok miktardada yetiştirdik sektöre kazandırdık. Fakat bazı arkadaşlar bu işi mevki makam için kötüye kullandılar ,Patronların gözdesi oldular yabancıdan parakazandırıyorum sana diye.Bu durum şimdi bayrak şirketimize sirayet etti habire yabancı getirip gözdesi oluyorlar yöneticilerin, Halbuki şirket içinde saatini doldurmuş Kaptanlık vasfı taşıyan birsürü FO var bunlardan yapsanıza Kaptan. Malesef bu durum ilerde THY de maaşa zam işe son durumlarınıda beraberinde getiriyor, Artık Kpt. Ahmet sızlanmada uç herşeye evet de sesini çıkarma senin alternatifin Henry.Anlatamadık Yönetim gözdesi Kaptan arkadaşlara bunu, Mehmedi almam Cem'i almam şimdi Henry ye mecbursun
  • topcu demekki airporthaberi de okuyormus yorumlara icerlemiş.. bunca işi arasında buna zaman ayırıyorsa kendisini tebrik etmek lazım.. yigidin hakkı yigide arkadaslar.. baskan feedback e acık
  • Arkadaşım sen de mesnetsiz atıyorsun. THY de eskiden pilot alımlarını Uçuş İletme Bşk.lığı yapardı ve o zaman pilotlar söz sahibi idi. Artık İnsan Kaynakları yapıyor pilot alımlarını. Yani askerlere çamur atacağınıza tarikatlara çamur atın çamuru çünkü kendi adamları dışında kimseyi almamak için 40 takla atıyorlar...
  • Lütfen yayınlayın bunu. Hava K.leri kökenli pilotlardan önemli bir kısmı, THY ye sadece kendilerini ve çocuklarını layık görüyor. Diğer kaynaklı pilotlara kötü muamele yapıyor ve onları şirketten atmak için her yolu deniyor. Bilgili eğitimi iyi pilotları rakip olarak görüyor ve istemiyorlar.
  • Yunanlı pilot hikayesi tam bir yılan hikayesi adam o kadar uyanık ki TK öğretmen pilotları bunu bir kaç kez simulatör de bilinçli olarak fail ettiler adam kurullara çıktı savunmasını da burda bana yunan-türk düşmanlığı yapılıyor diye devamlı söyledi yazdı çizdi politik durum yaratılıyor diye ve defalarca hak verildi ve sonuçta uçuş işletme bu adama tekrar hak vererek simulatörden geçirdi ve hatta çıkardı istemeye istemeye uçuş işletme yunanlı pilot aleyinde açtığı savaşı malesef kaybetti o şimdi hatta ve mutlu.
  • psikolojik testleri gecemeyenleri ucurmuyorlarmis ... YALAN !!!! Siz bir kere elinizde bulunan butun pilotlara DLR olarak adlandirilan bu psikolojik testi yapmadiniz. Yeni girenlere yapiyorsunuz. Hatta su anda Hava Kuvvetleri'nden THY'ye ismi bildirilen subaylar DLR'dan testinden muaf tutulacakmis. Yani hava kuvvetlerinden ayrilip THY'ye girmek istiyorsa birisi DLR felan yok sivilse VAR ! Sivillere ikinci sinif vatandas muamelesine devam yani. Ben sizin adaletinizi seveyim. Allah'in eksik isi olmaz... Etme bulma dunyasi burasi... Karsiliksiz kalmayacak yaptiginiz adaletsizlikler
  • Buraya yorum yazanların havacılıkla uzaktan yakından alakası olmadığı birkez daha ortaya çıktı. Eğer havacılıktan 1 nebze anlayan olsa büyük lokma yiyip büyük konuşmamak gerektiğini bilirler. Havacılıkta kimin başına ne zaman ne geleceği hiç belli olmaz. Kendisinin tırnağı bile olamayacağınız ölmüş insanların arkasından konuşacak kadar seviyesiz davranmayın lütfen
  • Avrupa'da herhangi bir ülkede EU vatandaşı olmadan pilotluk yapılabiliyormu? Milletlerarası anlaşmalarda karşılık, eşitlik olur. Onlar burada çalışabiliyorsa bizim vatandaşlarımız neden Avrupa'da çalışamıyor. Gidin İsviçreyi inceleyin, kendi vatandaşı işsiz pilot varken yabancı pilot çalıştırmak yasak. Futbol federasyonu bile yabancı futbolcuya kota koyuyor ama sivil havacılıkta yok. Traji komik
  • nolduuu sanırım gerçek profili çizince yarene dokundu sanırım...bunları dogru oldugunu sende gayet iyi biliyorsunda yine kulagının üstüne yatıyorsun degil mi?
  • Benim bildigim Türkiyede dogmus ve TC Kimligi olan Ermeni ve Rum hiç bir zaman ne Askeri ne de Sivil bir Pilot olabilir. Bir tane gösterin. Gidin Hava Harp okuluna ve Ben Ermeniyim Pilot Olmak istiyorum Deyin bakalim ne cevap verilecek.??? Avrupada Cezayirde dogmus Arap bile MIRAGE Savas Pilotu Olabiliyor. Yunanistandan Pilot Almak niye yasak olsun ????

THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, Manchester United ile sponsorluk anlaşmasının mart ayında imzalanacağını söyledi. Topçu, yabancı şirketlerin CEO’larının akıl danışmak için kapılarını çaldıklarını ifade etti.

Candan Karlıtekin’in istifa etmesinin ardından Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirilen Hamdi Topçu ile önceki gün öğle yemeğinde bir araya geldik. THY’ye yiyecek içecek hizmeti sunan Do&Co şirketinin Atatürk Havalimanı’nın hemen yanı başında bulunan merkezindeki yemeğe Hamdi Topçu’nun yanı sıra Do&Co’nun Genel Müdürü Atilla Doğudan ve THY Basın Müşaviri Ali Genç de katıldı. Yemekte benim dışımda Yeni Şafak’tan Fehmi Koru, Milliyet’ten Güngör Uras ve Taha Akyol, Sabah’tan Mehmet Barlas ve Mahmut Övür, Akşam’dan Ali Saydam, Zaman Gazetesi’nden ise Abdülhamit Bilici vardı. Hamdi Topçu ile yaptığımız sohbette önemli pek çok konuyu konuştuk. Topçu’nun öne çıkan sözlerini aktarıyorum:

RÖTARLAR: Atatürk Havalimanı’nın kapasitesi doldu taştı. Bugünkü fiziki koşullar değişmezse iniş ve kalkışlarda gecikmelerin yaşanılması kaçınılmaz. Pistlerdeki onarım çalışmaları nedeniyle bu yaz aylarında ilave sıkışıklıklar olabilir. Atatürk Havalimanı baştan hatalı planlanmış. Konumu ve pozisyonu ciddi zorluklar çıkarıyor, pistler verimli kullanılamıyor. Rötarların nedenlerinden biri de hava koşulları. Son yıllarda etkili olan poyraz pek uçuşun gecikmesine neden oldu. Rüzgarın şiddeti ve yönüne göre bazen tek bir pisti kullanmak bile zor oluyor.

Meydan koşulları yetersiz olduğu için uçaklarımız havada tur atmak zorunda kalıyor. Türk Hava Yolları’na bağlı uçakların Atatürk Havalimanı’na inişi sırasında yaşanan gecikmeler şirkete yılda 43 milyon dolar yük getiriyor. Halen İstanbul’da bir saat içinde yapılabilen iniş ve kalkış sayısı 40 civarında. Hava kötüleşince bu sayı 30’a düşüyor. İstanbul’a üçüncü bir havalimanı yapılması belki 10 yıl sürer. Ancak Atatürk Havalimanı’na komşu bölgede bulunan askeri lojman ve hangarlar buradan taşınabilirse İstanbul’un hava taşımacılık sorununu 2030 yılına kadar çözebilecek yeni bir pist yapılabilir.

UÇUŞ GÜVENLİĞİ: Geçtiğimiz günlerde Amerikan Sivil Havacılık Kurumu (FAA) yetkilileri gelip güvenlik konusunda denetlemelerde bulundu. Sıfır hata tespit ettiler ve teşekkür edip gittiler. THY’nin hızlı büyümesinin güvenlik zaafiyeti yaratacağı endişesi yersiz.

PİLOTLARIN DURUMU: Normal koşullarda sivil havacılık kurallarına göre bir pilotun ayda en fazla 120 saat uçması gerekir. Bizde bu ortalama 70 saat civarında. Pilotlarımızı yormadan çalıştırıyoruz. Yaz aylarında bu uçuş saatleri artıyor ancak artan her saat için prim alıyorlar. Güvenlik limitleri asla aşılmıyor. Halen 1800 dolayında pilotumuz var. Bunlardan 120’si yabancı. Aralarında farklı milletlerden, Yunanistan’dan bile pilotumuz var. Türk ve yabancı pilotlar bizde çalışmak için yarışıyor. Ancak 2. sınıf pilot almıyoruz. Eğitime ve kaliteye büyük önem veriyoruz. Pilotların uçak içinde attığı her adımı izliyoruz. Özel data sistemimiz o anda pilotun yaptığı bütün hataları bize bildiriyor. Ayrıca personelimiz için Lufthansa’nın da kullandığı dünyanın en ileri psikolojik testini uyguluyoruz. Testi geçemeyeni uçurmuyoruz.

TANITIM VE SPONSORLUKLAR: Barcelona’ya verdiğimiz paranın on katını tanıtımlar sayesinde kazanmış olduk. Yunan basketbol takımı Maroussi’ye sponsor olmamıza kimse itiraz etmedi. Tam tersine büyük sempati yarattı. Zaten İstanbul ile Atina arasında günde üç seferimiz var. Mart ayında Manchester United ile sponsorluk anlaşması yapacağız. THY’nin hızlı büyümesi yabancıları şaşırtıyor. En tanınmış firmaların CEO’ları gelip bizimle fikir alış verişinde bulunmak istiyor. Son 7 yıldır THY’de önemli başarılara imza attık. Bu nedenle çeşitli kişilerin internet siteleri üzerinden bana yönelik “havacı değil” sözüne içerliyorum.

YENİ HATLAR: Yakında Boeing 777’lerle Brezilya’ya direkt sefer yapacağız. Latin Amerika’dan Türkiye’ye büyük ilgi var. Suriye’den yaptığımız seferler tıklım tıklım dolu. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e de uçmak istiyoruz. Kanada seferlerinde doluluk oranımız yüzde 85.

ÖZEL HAVAYOLLARI: Özel havayollarının büyümesini biz de destekledik. Fakat Reklam Kurulu, bu havayollarının reklamlarına bir uyarı getirdi. Koltuk ücretlerini ilan ederken vergileri de dahil etmelerini ve tüketicileri yanıltmamalarını istedi. (Soru üzerine) Pegasus’u özellikle iç hatlarda başarılı buluyorum.

YENİ UÇAKLAR: Küçük tipte bölgesel jet almaktan şimdilik vazgeçtik. Koltuk başı maliyetleri yüksek. Mayıs ayında Boeing 787 ve Airbus A350 arasında bir tercih yapacağız. Yeni bir uçak alım kararı daha açıklamış olacağız. Küresel koşulları iyi değerlendirdik ve son dönemde uygun koşullarla uçaklar satın aldık. THY dünyada en hızlı büyüyen havayolu kuruluşlarından biri durumuna geldi. Krizi bahane edip büyümemizi ertelersek ileride çok sorun yaşarız.

Hakan ÇELİK
POSTA

Türk Hava Yolları'nda Yunan pilot da var

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

Misafir ~ 12 yıl önce
Her platformda söyledim, kendi yerli kaynağımızdan yetiştirelim diye, çok miktardada yetiştirdik sektöre kazandırdık. Fakat bazı arkadaşlar bu işi mevki makam için kötüye kullandılar ,Patronların gözdesi oldular yabancıdan parakazandırıyorum sana diye.Bu durum şimdi bayrak şirketimize sirayet etti habire yabancı getirip gözdesi oluyorlar yöneticilerin, Halbuki şirket içinde saatini doldurmuş Kaptanlık vasfı taşıyan birsürü FO var bunlardan yapsanıza Kaptan. Malesef bu durum ilerde THY de maaşa zam işe son durumlarınıda beraberinde getiriyor, Artık Kpt. Ahmet sızlanmada uç herşeye evet de sesini çıkarma senin alternatifin Henry.Anlatamadık Yönetim gözdesi Kaptan arkadaşlara bunu, Mehmedi almam Cem'i almam şimdi Henry ye mecbursun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
topcu demekki airporthaberi de okuyormus yorumlara icerlemiş.. bunca işi arasında buna zaman ayırıyorsa kendisini tebrik etmek lazım.. yigidin hakkı yigide arkadaslar.. baskan feedback e acık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Arkadaşım sen de mesnetsiz atıyorsun. THY de eskiden pilot alımlarını Uçuş İletme Bşk.lığı yapardı ve o zaman pilotlar söz sahibi idi. Artık İnsan Kaynakları yapıyor pilot alımlarını. Yani askerlere çamur atacağınıza tarikatlara çamur atın çamuru çünkü kendi adamları dışında kimseyi almamak için 40 takla atıyorlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Lütfen yayınlayın bunu. Hava K.leri kökenli pilotlardan önemli bir kısmı, THY ye sadece kendilerini ve çocuklarını layık görüyor. Diğer kaynaklı pilotlara kötü muamele yapıyor ve onları şirketten atmak için her yolu deniyor. Bilgili eğitimi iyi pilotları rakip olarak görüyor ve istemiyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Yunanlı pilot hikayesi tam bir yılan hikayesi adam o kadar uyanık ki TK öğretmen pilotları bunu bir kaç kez simulatör de bilinçli olarak fail ettiler adam kurullara çıktı savunmasını da burda bana yunan-türk düşmanlığı yapılıyor diye devamlı söyledi yazdı çizdi politik durum yaratılıyor diye ve defalarca hak verildi ve sonuçta uçuş işletme bu adama tekrar hak vererek simulatörden geçirdi ve hatta çıkardı istemeye istemeye uçuş işletme yunanlı pilot aleyinde açtığı savaşı malesef kaybetti o şimdi hatta ve mutlu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
psikolojik testleri gecemeyenleri ucurmuyorlarmis ... YALAN !!!! Siz bir kere elinizde bulunan butun pilotlara DLR olarak adlandirilan bu psikolojik testi yapmadiniz. Yeni girenlere yapiyorsunuz. Hatta su anda Hava Kuvvetleri'nden THY'ye ismi bildirilen subaylar DLR'dan testinden muaf tutulacakmis. Yani hava kuvvetlerinden ayrilip THY'ye girmek istiyorsa birisi DLR felan yok sivilse VAR ! Sivillere ikinci sinif vatandas muamelesine devam yani. Ben sizin adaletinizi seveyim. Allah'in eksik isi olmaz... Etme bulma dunyasi burasi... Karsiliksiz kalmayacak yaptiginiz adaletsizlikler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Buraya yorum yazanların havacılıkla uzaktan yakından alakası olmadığı birkez daha ortaya çıktı. Eğer havacılıktan 1 nebze anlayan olsa büyük lokma yiyip büyük konuşmamak gerektiğini bilirler. Havacılıkta kimin başına ne zaman ne geleceği hiç belli olmaz. Kendisinin tırnağı bile olamayacağınız ölmüş insanların arkasından konuşacak kadar seviyesiz davranmayın lütfen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Avrupa'da herhangi bir ülkede EU vatandaşı olmadan pilotluk yapılabiliyormu? Milletlerarası anlaşmalarda karşılık, eşitlik olur. Onlar burada çalışabiliyorsa bizim vatandaşlarımız neden Avrupa'da çalışamıyor. Gidin İsviçreyi inceleyin, kendi vatandaşı işsiz pilot varken yabancı pilot çalıştırmak yasak. Futbol federasyonu bile yabancı futbolcuya kota koyuyor ama sivil havacılıkta yok. Traji komik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
nolduuu sanırım gerçek profili çizince yarene dokundu sanırım...bunları dogru oldugunu sende gayet iyi biliyorsunda yine kulagının üstüne yatıyorsun degil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Benim bildigim Türkiyede dogmus ve TC Kimligi olan Ermeni ve Rum hiç bir zaman ne Askeri ne de Sivil bir Pilot olabilir. Bir tane gösterin. Gidin Hava Harp okuluna ve Ben Ermeniyim Pilot Olmak istiyorum Deyin bakalim ne cevap verilecek.??? Avrupada Cezayirde dogmus Arap bile MIRAGE Savas Pilotu Olabiliyor. Yunanistandan Pilot Almak niye yasak olsun ????

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000