04 Ağustos 2013, Pazar 17:42:29

'TRANSİT YOLCU VİZESİ THY'NİN POTANSİYELİNİ YOK ETMEKTİR'

“İstanbul’da uçak değiştiren tüm yolculardan “transit vizesi” istememizi dayatıyorlar. Bu, Türk Hava Yolları’nın (THY) transit yolcu potansiyelini yok etmek anlamına gelir. Kabul edemeyiz.
  • Sayin yasas..evet ,asagida yorum olarakda iletmistim..özellikle almanya dan 400 euroya ucak dahil ( gidis gelis !!) 5 yildizli hotelde 1 hafta konaklamak mümkün.eger sezon disiysa bu 200 euroya kadar inebiliyor.
  • Bilmediğim için soruyorum. 1- bu 5 yıldızlı otellerde uçak dahil 400 euro ya kalma olayı gerçek mi? 2- ab üyesi ülke vatandaşları kimlik ile mi giriyor ülkemize. Benim bildiğim vize bankosundan 15 euro veya 20 dolar a vize alabiliyorlardı? Gerçi biz ab vizesi almak için en az 100 euro ödüyoruz ve çilesi de ayrı...
  • Arkadaşlar bütün yorumları okudum ve yerden göğe kadar haklısınız.Eğer Türkiye güçlü bir ülke olduğu iddiasındaysa o zaman hodri meydan! Koy bakayım Avrupa'ya vizeni...Burası yol geçen hanı değil, olmamalı artık!
  • Turist gelsin,para gelsin diyorsunuz iyi de nerede bu ülkenin ağırlığı,prestiji,saygınlığı ? Prestijli bir ülkeye kim kimlik ile gelebilir ? Prestijli bir ülke böyle bir şeye izin verebilir mi ? Prestijli bir ülke kendi vatandaşının soyulmasına,ezilmesine seyirci kalır mı ? Prestijli ülke güçlü ülkedir,prestijli ülkenin vatandaşlarına öyle kimse kafasına göre vize uygulayamaz, kural koyamaz,parmak izi,göz retina örneği,vize ücreti,banka hesabı,tapu,evlilik cüzdanı vs gibi özel bilgileri içeren şeyleri isteyemez..Bizden bunlar istendiğine göre demek ki prestiji sıfır olan bir ülkeyiz..Acı ama gerçek..
  • Rezalet rumuzlu arkadaşı kutlarım..Yazdıklarına katılmakla beraber bir de şu konuya değinmek isterim. Vizelere geçen sene 500 milyon euro dan fazla para ödemişiz ama avrupalılardan ne kadar vize parası almışız meçhul..Sınırdan kimlikleri ile giriyorlar vize ücreti de ödemiyorlar ! Bizim paramız onların cebine gidiyor ama onlardan bize havagazı ! Kimlikleri ile girmelerine eyvallah diyorsun bari vize parası al ! Yazık değil mi 500 milyon euro az mı ? Çekilen eziyet,sıkıntı da cabası..Vatandaşınıza neden değer vermiyorsunuz ? Neden kendi ülkemizde bizler, hem vize aracı kurumlarınca hem de konsolosluklarca soyulup,eziyet çekerken onların vatandaşları kimlikleri ile ülkemize geliyorlar da bunlara tepki vermiyorsunuz ? Hele ki vize aracı kurumlarının kurulmasına nasıl izin veriyorsunuz ? Böyle bir durum dünyada hangi aklı başında ülkede var ? Ayıptır..Hani güçlenmiştik ? Hani dünya bize gıpta ediyordu ? Hani ? Nerede ? Demek ki palavraymış, öyle değilmişiz !! Öyle olsaydı böyle olmazdı !
  • "bu yil baslasak su zaman biter olmadi suna sarkar" gibi dayanaksiz plansiz politikaniz yuzunden bu haldeyiz ve bu halde kalmaya devam edecegiz. transit vizesini cemkireceginize ne yapmayi planladiginizi yazin. 2017'de koltukta olmayacaksiniz diye hala daha boyle konusulmaz ki. Merak ediyorum hala buna inananlar var mi?..
  • rezalet..yerden göge haklisin,almanin sosyal yardimla yasayan penner ( pena okunur ) yada asozial leri 200 euroya 1 hafta 5 yildizli otellerde tatil yaparlar ,ülkelerine dönünce TV kanallarinda ( özellikle RTL ) cektikleri böcekleri yada hoteli begenmediklerini belirtip verdikleri parayi tur sirketinden geri isterler.Türkiyeyi karalarlar.Bizler Bunlara TURIST deriz.24 yildir Almanya dayim burda calisip yasiyorum Makina Müh.yim.24 yil sonra almanyada yasayip calismak icin 120 euro verip oturum ve calisma vizesi ( kard ) aldim..! Egemen Bagis...iskembeden salliyor..!
  • Kardes bundan 10 yıl once o vızeyıde kırk takla atarak alabılıyordun, simdi o durum yok.tabiki bizde istemeyiz bunları ama hristiyan birliği zamanında böyle uygun görmüş senin o dönemdeki yöneticin kabul etmiş.farkındaysan adamlar yıllardır vize muafiyeti için uğraşıyorlar.
  • REZALET BAŞLIKLI ARKADAŞA TAMAMEN KATILIYORUM ÇOK DOĞRU...
  • öncelikle rezalet yazan arkadaşa tamamen katılıyorum ve bir sorum olacak lütfen bunu bilenler var ise yanıt versinler. Transit vize ile THY nin transit yolcuları neden etkilenecek ki? Zaten avrupadan veya amerikadan afrikaya giden transit yolcular gümrüklü alanın dışına çıkmıyorlar ki değil mi?

Genellikle yurtdışı seyahatlerde birlikte olduğumuz Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’la bu kez İstanbul’da iftar sofrasında beraberiz. Önceki akşam Fatih’te dev bir halı sahanın çevirdiği stadyumdaki iftarın ardından sohbet için durağımız Koç grubu şirketlerinden Divan’ın işlettiği ‘Zeyrekhane Restoran’ oluyor.

Gündemdeki ilk konu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın son dönemde üzerinde ısrarla durduğu “Vizesiz Avrupa”. Bakan Bağış, vize muafiyeti konusunda “Bu yıl görüşmeleri başlatırsak, 3 yıl sonra bitebilir. Ama görüşmelerin başlaması 2014’e sarkabilir. 2016 yılı veya 2017’de vizesiz giriş başlar” diyor.

Sığınmacıya doğudan kapıyı aç!

Bu konuyla ilgili olarak “Çok acil ihtiyacımız var dersen günü zararla kapatırsın” diyen Bağış, Avrupa cephesinin ‘vizesiz geçiş’ için Türkiye’nin önüne koyduğu şartların bazılarını ortadan kaldırmak adına müzakere yapılacağını belirtiyor.

Bağış, taleplerle ilgili olarak ‘transit vizesi’ ve ‘sığınmacı’ örneklerini şu sözlerle veriyor:

“İstanbul’da uçak değiştiren tüm yolculardan “transit vizesi” istememizi dayatıyorlar. Bu, Türk Hava Yolları’nın (THY) transit yolcu potansiyelini yok etmek anlamına gelir. Kabul edemeyiz. Bir diğer talep ise ‘sığınmacı’ konusunda. Şu anda Türkiye’nin batısından sığınmacı girebiliyor, doğusundan giremiyor. Bize Sırbistan, Hırvatistan örneği verip “Ayrımcılığa son verin, kapıları açın” diyorlar. Ama bizim doğumuz diğerleri gibi değil. İran, Irak, Suriye, Afganistan, Mısır’dan kaçak göçmenlere kapımızı açık tutmamızı istiyorlar. Kapıları açarsak, Türkiye’ye milyonlarca göçmen yönelir. Bu da barınak, eğitim ve daha birçok ihtiyacın belirli sürelerle karşılanması demek. Biz bu yükü kaldıramayız.”(Şükrü Andaç/Milliyet)

'TRANSİT YOLCU VİZESİ THY'NİN POTANSİYELİNİ YOK ETMEKTİR'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

sinan akerman ~ 9 yıl önce
Sayin yasas..evet ,asagida yorum olarakda iletmistim..özellikle almanya dan 400 euroya ucak dahil ( gidis gelis !!) 5 yildizli hotelde 1 hafta konaklamak mümkün.eger sezon disiysa bu 200 euroya kadar inebiliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yasas ~ 9 yıl önce
Bilmediğim için soruyorum. 1- bu 5 yıldızlı otellerde uçak dahil 400 euro ya kalma olayı gerçek mi? 2- ab üyesi ülke vatandaşları kimlik ile mi giriyor ülkemize. Benim bildiğim vize bankosundan 15 euro veya 20 dolar a vize alabiliyorlardı? Gerçi biz ab vizesi almak için en az 100 euro ödüyoruz ve çilesi de ayrı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Arkadaşlar bütün yorumları okudum ve yerden göğe kadar haklısınız.Eğer Türkiye güçlü bir ülke olduğu iddiasındaysa o zaman hodri meydan! Koy bakayım Avrupa'ya vizeni...Burası yol geçen hanı değil, olmamalı artık!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Prestij... ~ 9 yıl önce
Turist gelsin,para gelsin diyorsunuz iyi de nerede bu ülkenin ağırlığı,prestiji,saygınlığı ? Prestijli bir ülkeye kim kimlik ile gelebilir ? Prestijli bir ülke böyle bir şeye izin verebilir mi ? Prestijli bir ülke kendi vatandaşının soyulmasına,ezilmesine seyirci kalır mı ? Prestijli ülke güçlü ülkedir,prestijli ülkenin vatandaşlarına öyle kimse kafasına göre vize uygulayamaz, kural koyamaz,parmak izi,göz retina örneği,vize ücreti,banka hesabı,tapu,evlilik cüzdanı vs gibi özel bilgileri içeren şeyleri isteyemez..Bizden bunlar istendiğine göre demek ki prestiji sıfır olan bir ülkeyiz..Acı ama gerçek..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vize ~ 9 yıl önce
Rezalet rumuzlu arkadaşı kutlarım..Yazdıklarına katılmakla beraber bir de şu konuya değinmek isterim. Vizelere geçen sene 500 milyon euro dan fazla para ödemişiz ama avrupalılardan ne kadar vize parası almışız meçhul..Sınırdan kimlikleri ile giriyorlar vize ücreti de ödemiyorlar ! Bizim paramız onların cebine gidiyor ama onlardan bize havagazı ! Kimlikleri ile girmelerine eyvallah diyorsun bari vize parası al ! Yazık değil mi 500 milyon euro az mı ? Çekilen eziyet,sıkıntı da cabası..Vatandaşınıza neden değer vermiyorsunuz ? Neden kendi ülkemizde bizler, hem vize aracı kurumlarınca hem de konsolosluklarca soyulup,eziyet çekerken onların vatandaşları kimlikleri ile ülkemize geliyorlar da bunlara tepki vermiyorsunuz ? Hele ki vize aracı kurumlarının kurulmasına nasıl izin veriyorsunuz ? Böyle bir durum dünyada hangi aklı başında ülkede var ? Ayıptır..Hani güçlenmiştik ? Hani dünya bize gıpta ediyordu ? Hani ? Nerede ? Demek ki palavraymış, öyle değilmişiz !! Öyle olsaydı böyle olmazdı !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
500 milyon Euro ~ 9 yıl önce
O para bizim için çerez. Biz uçmayan uçağa, uçmayan IHA ya ne paralar gömmüş milletiz.
Hep laf ~ 9 yıl önce
"bu yil baslasak su zaman biter olmadi suna sarkar" gibi dayanaksiz plansiz politikaniz yuzunden bu haldeyiz ve bu halde kalmaya devam edecegiz. transit vizesini cemkireceginize ne yapmayi planladiginizi yazin. 2017'de koltukta olmayacaksiniz diye hala daha boyle konusulmaz ki. Merak ediyorum hala buna inananlar var mi?..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sinan akerman ~ 9 yıl önce
rezalet..yerden göge haklisin,almanin sosyal yardimla yasayan penner ( pena okunur ) yada asozial leri 200 euroya 1 hafta 5 yildizli otellerde tatil yaparlar ,ülkelerine dönünce TV kanallarinda ( özellikle RTL ) cektikleri böcekleri yada hoteli begenmediklerini belirtip verdikleri parayi tur sirketinden geri isterler.Türkiyeyi karalarlar.Bizler Bunlara TURIST deriz.24 yildir Almanya dayim burda calisip yasiyorum Makina Müh.yim.24 yil sonra almanyada yasayip calismak icin 120 euro verip oturum ve calisma vizesi ( kard ) aldim..! Egemen Bagis...iskembeden salliyor..!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rezalet e ~ 9 yıl önce
Kardes bundan 10 yıl once o vızeyıde kırk takla atarak alabılıyordun, simdi o durum yok.tabiki bizde istemeyiz bunları ama hristiyan birliği zamanında böyle uygun görmüş senin o dönemdeki yöneticin kabul etmiş.farkındaysan adamlar yıllardır vize muafiyeti için uğraşıyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
farkındaysan!!! ~ 9 yıl önce
10 yıl önce avrupalılar kimlikleri ile türkiye'ye gelemiyorlardı pasaportlarıyla gelebiliyorlardı avrupalı turistler daha kolay sömürge ülkesine gelebilsin diye akp kimlikleri ile girmelerine izin verdi farkındaysan!!!! vize muafiyeti için uğraşıyorlar da hep oyalama taktiği hep boşa kürek çekme !!! sen de koy vizeyi aynen onlara bak bakalım ne oluyor?? ama nerede oöyle babayiğit bu ülkede???
ANKARALI ~ 9 yıl önce
REZALET BAŞLIKLI ARKADAŞA TAMAMEN KATILIYORUM ÇOK DOĞRU...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nedir yani? ~ 9 yıl önce
öncelikle rezalet yazan arkadaşa tamamen katılıyorum ve bir sorum olacak lütfen bunu bilenler var ise yanıt versinler. Transit vize ile THY nin transit yolcuları neden etkilenecek ki? Zaten avrupadan veya amerikadan afrikaya giden transit yolcular gümrüklü alanın dışına çıkmıyorlar ki değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
transit vize ~ 9 yıl önce
Transit vizeler, dış hatlardan ayrılınmadığı zaman alınması gereken vizedir. Bazı ülkeler belli kriterlerde bunu uyguluyorlar. sonuç olarak AB nin bizden böyle bir şey istemesini tamamen ticari kaygı olarak görmek gerekiyor.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000