24 Nisan 2013, Çarşamba 09:11:37

TOPÇU: "PEGASUS TEDİRGİN ETMİYOR"

Alkollü içki konusundaki yeni kurallarıyla gündeme gelen THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu net konuştu: “Uçuş güvenliği aksıyor. Zaten iç hatlardaki en uzun uçuş süresi 1.5 saat. İlla uçakta içeceğim ısrarı nedir?”
  • PEGASUS'un arkasında THY'deki gibi DEVLETİN KASASI olsaydı, görürdüm o zaman tedirgin oluyor musunuz olmuyor musunuz.
  • sayın topçu,thy lufthansa gibi şirketler geçmişte lüx markalardı ve bunlarla uçmak adeta ayrıcalıktı bizler için.uçakta içki içmek de bu lüxün bir parçasıydı.(şimdi ne kadar lüxlük tartışılır tabii)bence kalmalıydı burada siz ve yönetiminizde bir art niyet olduğu açıkça görünmektedir.kaldıki tamam o bahsetiğiniz ülkelerde alkol konusnda hak veriyorum ama bunu yurtiçine yaymammalıydınız. tek temennim thy,umarım bir gün lufthansa tamamını satın alır ve austian,swiss gibi lufthansa şirketler grubuna dahil edilip sizde emekliye ayrılırsınız.
  • takmışsın kafayı içkiye..sen sözüm ona içmiyorsun da ne oluyor?? milletin hakkını yiyorsun,torpil yapıyorsun,yaptırıyorsun..bunlar içkiden daha az günahlar mı ??????
  • İç hatlarda kelepçe takmayı bırak kendi kemerlerimizi zor bağlıyoruz sen neden bahsediyosunn?
  • ic hatlarda sarhoş olupta kelepçe takilan 1 tane yolcu var mi?
  • Birileri yapılan basın açıklamasının yasa dışı bir eylem olmadığını anlatsa ya .Ropörtajı yapanlar da demiyor ki bu olayın yasa dışı olmadığı belgelerle kanıtlandı, siz yasa dışı şekilde çalışanları çıkardınız hem de gelişigüzel diye .. NEREDEee...
  • 1. Arabistana'a uçuş izni alamıyorsan oraya yasakla. Ama Kahire'ye niye yasaklıyorsun? İç hatlarda niye yasaklıyorsun? Sıkı mı Rusya hattında yasakla! Bazı kişiler kural dışına çıkıyor diye tüm sistemi ona göre düzenlemenin akılcı bir anlamı yok. Ülkede ırza geçenler oluyor diye seksi mi yasaklayacaksınız? Sizin yaptığınıza yobazlık derler, yobazlık. Azında lafı geveleme!
  • sayin topcu kendisiyle celisen aciklamalar yapiyor; milyonlarca yolcu tasiyacaksiniz ucus guvenligini topu topu 28 yolcu icki nedeniyle aksatacak. bu sene 46 milyon yolcuyu tasimayi planlayip, diyelim ki 28 kisi icin, thy'nin itibarini sorgulatir hale geleceksiniz ve daha da otesi, 28 yolcu icin milyonlarin haklarini gaspetme hakkini kendinizde goreceksiniz. demokrasi boyle bir sey herhalde; esitlik guzeldir ama "ben" sizin adiniza karar veririm. tebrikler!
  • Bir yılda 28 yolcu, toplam yolcuların milyonda biri bile değil. O zaman sormalı, "eşik değeri" nedir diye...
  • Demokrasinin guzel yani cogunlugun degil asil azinligin haklarini gozetmesidir. Bu sonradan olma demokratlara duyurulur...

Son dönemde uçuşlardaki içki yasağı ve THY’nin yeni personel kıyafetleriyle ilgili yapılan eleştirileri art niyetli bulduklarını söyleyen THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, “Tasarımlar içinden onay görmemiş bir görüntünün aşırılarak, izinsiz servis edilmesi hiç ahlaklı değil. Bir damla suda fırtına koparıldı. İyi niyet aramak mümkün değil” dedi.
Topçu, içki yasağına ilişkin olarak da, şunları söyledi: “Uçaklarda güvenlik anonsu yapılır. Alkollü bir yolcunun uçuş güveniliği konusunda talimatları ne kadar yerine getirebilir konusu dünyada da tartışılıyor. 2012’de 28 alkollü yolcu, diğer yolcularımızı rahatsız etmiş, taşkınlık çıkarmış ve uçuş güvenliğini aksatmış. Bu yolculara kelepçe takmışız. Zaten iç hatlarda en uzun uçuş süresi 1.5 saat. İlla uçakta içeceğim ısrarı nedir?” 

Topçu, THY’deki grev kararından, yeni destinasyonlara ve yatırım hedeflerine soruları yanıtladı.

Uçakta içki yasağı ve THY’nin yeni personel kıyafetleri son dönemde eleştirilere neden oldu? THY bu durumdan nasıl etkileniyor?

Bu konularda art niyetli davranıldığını düşünüyoruz. Kıyafet konusunda henüz bir karar verilmeden, tasarımlar içinden onay görmemiş bir görüntünün aşırılarak, izinsiz servis edilmesi hiç ahlaklı değil. Bir damla suda fırtına koparıldı. İyi niyet aramak mümkün değil. Gelelim içki yasağına...

Medine’ye sefer alamıyorduk içki servisi yaptığımız için. Mesela Moritanya, İran ve Libya’da da bu böyle. Toplamda 8 ülke seferlerinde içki servisimiz yok.

Uçaklarda güvenlik anonsu yapılır. Alkollü bir yolcunun uçuş güveniliği konusunda talimatları ne kadar yerine getirebilir konusu dünyada da tartışılıyor. Mesela Rusya’da... 2012 yılında 28 alkollü yolcu, diğer yolcularımızı rahatsız etmiş, taşkınlık çıkarmış ve uçuş güvenliğini aksatmış. Bu yolculara kelepçe takmışız. Uçuş güvenliği ve konforu açısından bunlar uygun şeyler değil. Zaten iç hatlarda en uzun uçuş süresi 1.5 saat. İlla uçakta içeceğim ısrarı nedir?

‘HUKUKSUZ İŞLEM YAPMAYIZ’

Hava-İş, 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin uzlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından grev kararı aldı. Tarafları bu noktaya getiren ne oldu?

Tam bir yıl önce herhangi bir toplu görüşme olmaksızın sendika kanunsuz eylem kararı aldı ve yürürlüğe koydu. THY yönetimi de hukuki haklarını kullanarak bu eyleme katılan 305 kişinin iş akdini sonlandırdı. Bu sonlandırma neticesinde konu yargıya intikal etti. Şu anda süreç devam ediyor.

THY yönetimi de konuyu yakından takip ediyor. THY yönetimi, bu durumun 16 bin kişinin sendikal haklarının savunulmasında bir kalkan olarak ve ön şart olarak kullanılmasını kabul etmiyor. Sendikanın olmazsa olmaz diye dayattığı bu madde 24. görüşmelerini kilitlemiş vaziyette. Grev kararı asılmış vaziyette. 6 gün önceden haber vermek şartıyla fiili greve gitme hakkı olduğu biliniyor.

Sendikayla görüşmeler devam edecek mi?

Sendikayı masaya davet ediyoruz. Defalarca söyledik. Yaptığımız görüşmelerde 305 konusu öne konarak toplantının kısa sürede sonlanmasını sağladılar. THY çalışanları herhangi bir grev istemiyor. Çalışma barışı en üst düzeyde. Bu konuyla ilgili bir sıkıntımız yok. Çalışanımızın şirkete zarar verecek eylemlere müsaade etmeyeceğini düşünüyoruz. THY yönetimi de bu sürece elinden gelen katkıyı yapmaya hazır. Zaten kapımız her zaman açık. Görüşmelerin kesilmesi, yapılmayacağı anlamına gelmez.

Davayı kazananlar işe geri mi alınacak mı?

İtiraz ettik. Konu yargıtayda. Bir iki ay içinde her şey netleşecek. THY yönetimi de o zaman konuyu değerlendirecek. Hukuksuz bir işlem asla yapılmayacak.

Grev gerçekleşirse, Türk Hava Yolları yine katılımcıların iş akdini feshedecek mi?

Çalışan her zaman grevler neticesinde mağdur olmuştur. Şirketin iş yapamaz hale gelmesi demek daha az adam çalışacak demektir. THY büyüyen bir şirket. Şu anda 16 bin çalışanımız var. Gerçek hak işte bu 16 bin kişinin ücretlerini ve zammını almasıdır.

‘Pegasus tedirgin etmiyor, hedefimiz 46 milyon yolcu’

Pegasus ile sipariş yarışına girdiniz ardından Sabiha Gökçen çıkarması yaptınız? Özel şirketlerle rekabet sizi tedirgin ediyor mu?

Hayır tedirgin etmiyor. Herkes işini yapıyor. Onlar da havacılık pastasını büyütüyorlar. Tekel olduğumuzda iç pazarın yüzde 100’üne hükmediyorduk. Ama şu anda rekabete açıldıktan sonra yolcu sayımız iki katına çıkmasına rağmen pastadaki payımız yüzde 50’ye düştü. Bu da Türkiye’nin bir artısı. Bu yıl 46 milyon yolcuyu geçmeyi hedefliyoruz. Geçen yıl 39 milyon yolcu taşıdık.

Lufthansa ortaklığı konusunda bir gelişme var mı?

Bu konuda her iki şirket kendi içinde çalışıyor. Henüz görüştüğümüz bir konu yok. Şirket yöneticileri arasında bir görüşme gerçekleşmedi.

‘Rolls Royce ile bakım konusunda görüşüyoruz’

THY olarak uçak yan sanayi konusuna Teknik AŞ şirketimiz vasıtasıyla destek verdiklerini söyleyen Hamdi Topçu, şu bilgileri verdi: “Bilindiği gibi Kibar Holding ile uçak koltuk üretimi yapıyoruz. Ekonomik koltuk tasarımı bitti ve prototipi çıktı. Üç ay içinde seri üretime geçmeyi planlıyoruz. THY’nin gelecek 15 uçağına bu şirket koltuk verecek.” Business Class koltuk üretimi için de alışmalara başladıklarını belirten Topçu, “THY olarak bakım konusunda projelerimiz var. Bölge iyi bir bakım merkezi olmaya aday. Bu anlamda motor üreticisi firmalarla görüşmelerimiz var. Bunlar arasında Rolls Royce da diğer firmalar da var. Devlet de üretim amaçlı görüşüyor bu firmalarla” dedi.

40’ı aşkın yeni destinasyon...

THY şu anda kaç noktaya uçuyor?

222 destinasyona çıktık. Şu anda 215 uçağımız var. 99 ülkeye uçuyoruz. 100’üncü ülkemiz Malta olacak. Yıl sonu itibariyle bu sayı 110’a çıkacak. Önümüzdeki dönemde 40’ı aşkın yeni destinasyona hat açma kararımız var.

Afrika bölgesini kuşattınız? Buralardaki Türk okullarının olması destinasyon seçimlerinderol oynadı mı?

Tek başına etkili oluduğu konusunda elimizde bir veri yok. Tabi ki orada okulun olması, Türk popülasyonunun olması, Türk işadamlarını bulunması bize kolay iletişim sağlıyor. Ancak biz ciddi olarak destinasyonlarla ilgili her bilgiyi ve raporu değerlendiriyoruz. Ve tabi son sözü THY yönetimi söylüyor. (Milliyet)

TOPÇU: "PEGASUS TEDİRGİN ETMİYOR"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

PGS ~ 9 yıl önce
PEGASUS'un arkasında THY'deki gibi DEVLETİN KASASI olsaydı, görürdüm o zaman tedirgin oluyor musunuz olmuyor musunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hamburg/tolga ~ 9 yıl önce
sayın topçu,thy lufthansa gibi şirketler geçmişte lüx markalardı ve bunlarla uçmak adeta ayrıcalıktı bizler için.uçakta içki içmek de bu lüxün bir parçasıydı.(şimdi ne kadar lüxlük tartışılır tabii)bence kalmalıydı burada siz ve yönetiminizde bir art niyet olduğu açıkça görünmektedir.kaldıki tamam o bahsetiğiniz ülkelerde alkol konusnda hak veriyorum ama bunu yurtiçine yaymammalıydınız. tek temennim thy,umarım bir gün lufthansa tamamını satın alır ve austian,swiss gibi lufthansa şirketler grubuna dahil edilip sizde emekliye ayrılırsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
alamancı tolga'ya ~ 9 yıl önce
milli havayolunun almanlara satılmasını mı istiyorsun ?
???? ~ 9 yıl önce
takmışsın kafayı içkiye..sen sözüm ona içmiyorsun da ne oluyor?? milletin hakkını yiyorsun,torpil yapıyorsun,yaptırıyorsun..bunlar içkiden daha az günahlar mı ??????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İchatlara ~ 9 yıl önce
İç hatlarda kelepçe takmayı bırak kendi kemerlerimizi zor bağlıyoruz sen neden bahsediyosunn?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ichatlar ~ 9 yıl önce
ic hatlarda sarhoş olupta kelepçe takilan 1 tane yolcu var mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
neredee ~ 9 yıl önce
Birileri yapılan basın açıklamasının yasa dışı bir eylem olmadığını anlatsa ya .Ropörtajı yapanlar da demiyor ki bu olayın yasa dışı olmadığı belgelerle kanıtlandı, siz yasa dışı şekilde çalışanları çıkardınız hem de gelişigüzel diye .. NEREDEee...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İmam Hamdi ~ 9 yıl önce
1. Arabistana'a uçuş izni alamıyorsan oraya yasakla. Ama Kahire'ye niye yasaklıyorsun? İç hatlarda niye yasaklıyorsun? Sıkı mı Rusya hattında yasakla! Bazı kişiler kural dışına çıkıyor diye tüm sistemi ona göre düzenlemenin akılcı bir anlamı yok. Ülkede ırza geçenler oluyor diye seksi mi yasaklayacaksınız? Sizin yaptığınıza yobazlık derler, yobazlık. Azında lafı geveleme!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
28 yolcu... ~ 9 yıl önce
sayin topcu kendisiyle celisen aciklamalar yapiyor; milyonlarca yolcu tasiyacaksiniz ucus guvenligini topu topu 28 yolcu icki nedeniyle aksatacak. bu sene 46 milyon yolcuyu tasimayi planlayip, diyelim ki 28 kisi icin, thy'nin itibarini sorgulatir hale geleceksiniz ve daha da otesi, 28 yolcu icin milyonlarin haklarini gaspetme hakkini kendinizde goreceksiniz. demokrasi boyle bir sey herhalde; esitlik guzeldir ama "ben" sizin adiniza karar veririm. tebrikler!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zurnaci ~ 9 yıl önce
Bir yılda 28 yolcu, toplam yolcuların milyonda biri bile değil. O zaman sormalı, "eşik değeri" nedir diye...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
demokrasi ~ 9 yıl önce
Demokrasinin guzel yani cogunlugun degil asil azinligin haklarini gozetmesidir. Bu sonradan olma demokratlara duyurulur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000