24 Şubat 2017, Cuma 09:36:46

THY'ye yaptırım mı uygulanacak?

Avrupa yasalarına göre, yolculara ödemesi gereken gecikme tazminatını reddeden 5 büyük havayolu, yasal işlemle karşı karşıya kalacakları konusunda uyarıldı.
  • Bir yolculuğu 500 euro parladıyorsa ödeyecekler Pegasus olmasın memleket tede gidemeyiz
  • TK batarsa bu tazminatlardan batacak. Nasılsa sorumlu yok. Başta hasarlanan ve zamanında taşınmayan Kargo olmak üzere ve yanlış planlama sonucu overbooklar nedeniyle dünyanın tazminatı zaten ödeniyor. Şirket yönetilemiyor ama kimin umurunda devletin malı deniz...
  • Thy daha cok tazminat oder..
  • Öyle bişey olursa Thy kepenk kapatır. :)
  • biraz daha derine inin bakın ne sorunlar görüceniz
  • Ben yokum diye böyle oluyor!! Tgs ye alım varmı abiler gözünüzü seviyim?
  • yolculara,kargo taşıtan müşterilere,vize,pasaport sorunları için yabancı ülkelere ödenen tazminatlar o kadar fazla ki kasada para bitti ödemek istemiyorlardır...

Avrupa yasalarına göre, yolculara ödemesi gereken gecikme tazminatını reddeden 5 büyük havayolu, yasal işlemle karşı karşıya kalacakları konusunda uyarıldı.

Türk Hava Yolları'nın da bulunduğu listede, Amerikan, Etihad, Singapur ve Emirates Havayolları da bulunuyor. Konu hakkında araştırma yürüten İngiliz Sivil Havacılık Kurumu (CAA), ilgili havayollarının bağlantılı uçuşların ilk ayağında yaşanan gecikmeler nedeniyle tazminat ödemeyi reddettiğini duyurdu.

Kurum, Avrupa kuralları uyarınca yolcuların, bağlantılı bir uçuşta rezervasyon yaptırması durumunda, yolculuklarının son varış yerind üç saatten daha geç bir süre geçtikten sonra ulaşmaları durumunda, yasal olarak tazminat alma hakkına sahip olduklarını söyledi.

Yolcular, 3,500 km'nin üzerindeki uçuşlar için dört saatten fazla gecikmelerde yasal olarak, 400 - 600 Euro'ya kadar nakit tazminat alma hakkına sahip.

Bu, havayolunun uyruğuna bakılmaksızın Avrupa Birliği (AB) sınırlarından ayrılan tüm uçuşları ve aynı zamanda bağlantılı uçuşları da kapsıyor. Tek istisna, durumun havayolu şirketinin olağandışı koşullardan kaynaklandığını iddia etmesi halinde verilebilir.

CAA'daki tüketici ve pazarlama müdürü Richard Moriarty, havayollarının ödemeyi reddetmesinin hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

"Uçuşta herhangi bir kesinti yolcular için sinir bozucu, ancak insanların bağlantılı uçuşları kaçırmasına neden olan gecikmeler, insanların seyahat planları üzerinde özellikle zararlı bir etkiye sahip" dedi.

Kurumda görevli bir diğer yetkili ise; "Bazı havayollarının kanunun üstünde olduğuna inandıkları ve yasal olarak zorunlu olan tazminatı ödememe hakları olduğunu düşünmeleri dehşet verici" ifadelerini kullandı.

Öte yandan bahsi geçen beş kurum içinde bulunan THY'nin, müşterilerin tazminat talepleri ile için Alternatif Uyuşmazlık Çözümü servisine erişim hakkı verdiği belirtildi. (Birgün)

THY'ye yaptırım mı uygulanacak?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Yozgatlı ~ 5 yıl önce
Bir yolculuğu 500 euro parladıyorsa ödeyecekler Pegasus olmasın memleket tede gidemeyiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cavit ~ 5 yıl önce
TK batarsa bu tazminatlardan batacak. Nasılsa sorumlu yok. Başta hasarlanan ve zamanında taşınmayan Kargo olmak üzere ve yanlış planlama sonucu overbooklar nedeniyle dünyanın tazminatı zaten ödeniyor. Şirket yönetilemiyor ama kimin umurunda devletin malı deniz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy ~ 5 yıl önce
Thy daha cok tazminat oder..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ~ 5 yıl önce
Öyle bişey olursa Thy kepenk kapatır. :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kına ~ 5 yıl önce
kınayı hazırladım sende açtın mı sürelim mi
hacı ~ 5 yıl önce
biraz daha derine inin bakın ne sorunlar görüceniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TGS ~ 5 yıl önce
Ben yokum diye böyle oluyor!! Tgs ye alım varmı abiler gözünüzü seviyim?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tazminat ~ 5 yıl önce
yolculara,kargo taşıtan müşterilere,vize,pasaport sorunları için yabancı ülkelere ödenen tazminatlar o kadar fazla ki kasada para bitti ödemek istemiyorlardır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000