23 Mart 2014, Pazar 11:03:27

"THY'YE İHTİYAÇLARI VAR!"

Türk Hava Yolları'nın (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, bu zamana kadar reklama 500 milyon doların üzerinde para harcadıklarını ve 3.havalimanı ile dünya havacılığının merkezinin İstanbul’a kayacağını söyledi.
  • Temelcim şu reklam paralarından birazda bize versende habomdaki arkadaşlara devletten aldığımız zekatlar yerine şirketimize kazandırdıkları paralardan maaş ödesek...
  • 3. Havalimani hem butce acisindan hem de yer acisindan yanlis bir karar. Zaten hukumet su anda hizli tren yapmakta. Sifirdan yapmak yerine bati da corlu havalimani buyutulebilir. Ataturk havalimani komple ic hatlar, corlu havalimani komple dis hatlar yapilabilir. Zaten 3. Havalimanina yolcu trenle tasinacakti, corlu daha guzel olur.
  • THY genel müdürü olarak daha personeline doğru düzgün kalitede yemek veremiyorsun, genel müdürlük ve b kapısındaki servis organizsayonu rezalet durumda ,genel müdürlük girişindeki yol delik deşik, sen kalkmış hala reklama şu kadar harcadık şunu yapacağız bunu edeceğiz vs palavraları sıkıyorsun !!! Ayrıca gelişmiş,aklı başında ülkelerde reklama çok para harcayan şirketlere ya yamuk,kusurlu mal satıyorlar ya da başka sorunları var ki reklama bu kadar çok para harcıyorlar gözü ile bakarlar , havacılığı internetten beraber öğrendiğiniz genç arkadaşların sana bu hususlardan hiç bahsetmiyorlar mı ??? 500 milyon dolar harcamayı marifet sayıyorsun ama iş çalışanlara geldi mi birden tasarruf yapmak aklına geliyor!!! O tasarrufu makam araçlarından inerek, lüks restorantlara saçtığınız paraları keserek neden yapmıyorsun ??? Nereden tutsak elde kalıyorsun ne söylesen ne yapsan bu kafayla boş !!!
  • 500 milyon üzerinde para harcadınız peki teknisyenlerinize yaptığınız harcamayı öğrenebilirmiyiz
  • Tamamen palavra insanları nasıl gözlerinin içine bakıp kandırıyorlar inanılır gibi değil, istanbul ile ankara arası 45dk. neden? 3.havalimanı için bekleyeceksinki ankara neden? olamıyor bu merkez orasıda Türkiye Cumhuriyeti değil mi? yalancısınız,çıkarcısınız,sömürücü ve ahlaksızsınız.
  • İyi ya iste haci. 5-10 ucagi da Ankara merkezli operasyon icin kullansaniz ya.
  • Isim/rumuz Uçağa bindiğin zaman bu soruyu kendine ve ekibe bir daha sor...
  • Seni ne ilgilendirir ne kadar aldğımız?
  • reklama 500 milyon $ harca habomdaki teknisyene sadaka gibi maaş ver bu nedir...
  • Bence daha çok harcayın. Bu bakım kalitesiyle yakında ucaklarınız düşmeye başlayacak. Kaybedeceginiz prestiji telafi edersiniz....

Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne konuşmacı olarak katılan THY Genel Müdürü Temel Kotil, İhlas Haber Ajansı’na özel açıklamalarda bulundu. Kotil, İstanbul’a inşa edilecek 3. havalimanının tamamlanması halinde nelerin değişeceğini anlattı.

İstanbul’daki 3. havalimanının çok önemli olduğunu vurgulayan Kotil, şöyle konuştu: “Burası yapıldığında THY ve diğer firmalar daha rahat operasyon yapacak. Ama bundan da önemlisi İstanbul Avrupa ile Asya’yı bağlayan bir noktada olduğu için bu havaalanı yapılınca Asyalı büyük taşıyıcılar, ki bunlar bugün İstanbul’a uçamıyor. Çünkü İstanbul’da boş bir yer yok. Havaalanı tıka basa dolu. Bu sefer Uzakdoğu'daki havayolları JAL, ANA, Air China İstanbul’u tercih edecek. Nereye göre tercih edecekler? Frankfurt’a, Paris’e Londra’ya, Milano’ya, Roma’ya, Lizbon’a ve Viyana’ya göre burayı tercih edecekler. Neden dolayı? Çünkü onlar buraya uçtukları zaman burası 3 saat daha kısa mesafe oluyor. Buradan gidip daha erken dönebilecekler. Bilet fiyatları aşağı yukarı aynı olacak. Bunları, buradan İstanbul’dan THY ve Türkiye’deki diğer havayolları, Avrupa içine dağıtacaklar. Bugün nasıl oluyor? Bu dediğim havaalanlarına gittikleri zaman küçük küçük dağıtıyorlar. Bir kısım yolcu Frankfurt’a geliyor. Bir kısmı Roma’da son buluyor. Ama diğerleri hep dağıtılıyor. Bu dağıtımlar Avrupa’da çok kısa mesafeden gerçekleştiriliyor. Bir saat, yarım saatlik uçuşlar buna değmiyor. Ama İstanbul 3 saat sürüyor ve buna değiyor. Sözün kısası şu, bu Asyalı taşıyıcıların Türk Hava Yolları'na daha çok ihtiyacı var. Onlar buraya gelirse para getirecek. Türkiye bundan para kazanacak. Çünkü uçak indi-bindisinden para kazanılıyor. Türk Hava Yolları da para kazanacak. Bu havaalanı ile dünya havacılığın merkezi İstanbul’a kayıyor.”

“500 MİLYON DOLARIN ÜZERİNDE PARA HARCADIK”

Ürün üretmenin ve bunu kaliteli ve ucuz yapmanın bir marifet olduğunu kaydeden Kotil, sözlerini şöyle sürdürdü:
“THY bunu çok iyi beceriyor. Gerçi Türkiye’deki birçok firma da bunu iyi yapıyor. Sadece biz değiliz diğerlerine haksızlık etmeyelim. THY, tüm dünyaya yayıldığı için ciddi bir reklam bütçesi ayırıyor. Bu yıl, 120 milyon dolar harcıyoruz. 2005’te 5 milyon dolarla başladık. Her yıl artarak devam etti. Bu zamana kadar reklama 500 milyon doların üzerinde para harcadık. THY çok iyi bir yere, örneğin Berlin’e sefer koyuyor. Ama Alman bizi tanımaz. Ben Temel Kotil olarak desem ki, ‘Biz iyi bir hava yoluyuz gelin bizimle uçun’. Uçmazlar. Ama Messi’yi Kobe’yi tanıdıkları için geliyorlar. Para harcamadan tanıtım olmaz. Ama iyi planlanmamış bir tanıtım da parayı israf ettirir. THY, her ikisini de yapıyor. Hem iyi para harcıyor hem de iyi bir şekilde harcıyor.”

“EN CİDDİ REKABET İNSANIN, FİRMANIN KENDİSİYLE OLAN REKABETİDİR”

Türkiye’nin global markası olarak gösterilmelerinin kendilerine daha bir çalışma azmi getirdiğini ifade eden Kotil, şunları söyledi: “Her şirketin kendisiyle rekabet etmesi gerekir. Biz kendimizle yarışırız. En ciddi rekabet insanın kendisiyle, firmanın kendisiyle olur. Geçen yıl 2013’te biz THY olarak Business Class ikramında dünyanın en iyisi seçildik. Ama buna rağmen tuttuk bu sene 50 milyon dolar ilave para harcadık. Bunu daha da iyileştirdik. Business Class’ta bizim çok güzel yastık ve battaniyelerimiz vardı. Onları kaldırdık. Şimdi çok daha güzel bir şey koyuyoruz. Neyi anlatmaya çalışıyorum. Biz kendimizle rekabet etmeye çalıştığımız zaman kendimizle boğuştuğumuz sürece biz dünyanın merkezinde ve tepesinde kalırız.”

“KİM NE DERSE DESİN İSTANBUL DÜNYANIN MERKEZİ OLUYOR”

Hava yollarındaki dengelerin değişmesine başta Almanya olmak üzere birçok ülkenin karşı çıktığının hatırlatılması üzerine Kotil, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu bir ticarettir. Herkes istediğini yapsın. Ama ben şunu biliyorum. Hong Kong’daki Cathay Pacific çok iyi bir hava yolu şirketi, İstanbul’a uçmak istedi. Yer olmadığı, havaalanı çok dolu olduğu için izin verilmedi. İstanbul’a uçamadı. O firma için bu büyük bir haksızlık. Firma bunun yerine Frankfurt’a gidiyor. Bunun hak ettiği İstanbul’a gelmesidir. Kim ne derse desin İstanbul dünyanın merkezi oluyor.” 

"THY'YE İHTİYAÇLARI VAR!"

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Ramiz'den Temele ~ 10 yıl önce
Temelcim şu reklam paralarından birazda bize versende habomdaki arkadaşlara devletten aldığımız zekatlar yerine şirketimize kazandırdıkları paralardan maaş ödesek...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
3. Havalimani hem butce acisindan hem de yer acisindan yanlis bir karar. Zaten hukumet su anda hizli tren yapmakta. Sifirdan yapmak yerine bati da corlu havalimani buyutulebilir. Ataturk havalimani komple ic hatlar, corlu havalimani komple dis hatlar yapilabilir. Zaten 3. Havalimanina yolcu trenle tasinacakti, corlu daha guzel olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havagazı ~ 10 yıl önce
THY genel müdürü olarak daha personeline doğru düzgün kalitede yemek veremiyorsun, genel müdürlük ve b kapısındaki servis organizsayonu rezalet durumda ,genel müdürlük girişindeki yol delik deşik, sen kalkmış hala reklama şu kadar harcadık şunu yapacağız bunu edeceğiz vs palavraları sıkıyorsun !!! Ayrıca gelişmiş,aklı başında ülkelerde reklama çok para harcayan şirketlere ya yamuk,kusurlu mal satıyorlar ya da başka sorunları var ki reklama bu kadar çok para harcıyorlar gözü ile bakarlar , havacılığı internetten beraber öğrendiğiniz genç arkadaşların sana bu hususlardan hiç bahsetmiyorlar mı ??? 500 milyon dolar harcamayı marifet sayıyorsun ama iş çalışanlara geldi mi birden tasarruf yapmak aklına geliyor!!! O tasarrufu makam araçlarından inerek, lüks restorantlara saçtığınız paraları keserek neden yapmıyorsun ??? Nereden tutsak elde kalıyorsun ne söylesen ne yapsan bu kafayla boş !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haa ~ 10 yıl önce
500 milyon üzerinde para harcadınız peki teknisyenlerinize yaptığınız harcamayı öğrenebilirmiyiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçek ~ 10 yıl önce
Tamamen palavra insanları nasıl gözlerinin içine bakıp kandırıyorlar inanılır gibi değil, istanbul ile ankara arası 45dk. neden? 3.havalimanı için bekleyeceksinki ankara neden? olamıyor bu merkez orasıda Türkiye Cumhuriyeti değil mi? yalancısınız,çıkarcısınız,sömürücü ve ahlaksızsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
İyi ya iste haci. 5-10 ucagi da Ankara merkezli operasyon icin kullansaniz ya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ ~ 10 yıl önce
Ajet'te 10 uçaktan çok daha fazlası var ve Ankara merkezli. Bu kadar nankör olmayın.
Shark ~ 10 yıl önce
Isim/rumuz Uçağa bindiğin zaman bu soruyu kendine ve ekibe bir daha sor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maaşlar ~ 10 yıl önce
Seni ne ilgilendirir ne kadar aldğımız?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
technicer ~ 10 yıl önce
reklama 500 milyon $ harca habomdaki teknisyene sadaka gibi maaş ver bu nedir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yanlış ~ 10 yıl önce
sadaka değil kardeşim unuttun mu Zekat ile paramız ödeniyor bizim. Devletimiz Zekat veriyor.
Android Uygulaması ~ 10 yıl önce
Bence daha çok harcayın. Bu bakım kalitesiyle yakında ucaklarınız düşmeye başlayacak. Kaybedeceginiz prestiji telafi edersiniz....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000