02 Kasım 2019, Cumartesi 11:02:05

THY'nin pilot adayı mülakatında ilginç sorular!

Türk Hava Yolları'nın pilot adaylığı sürecine giren ve haksız şekilde elendiğini iddia eden yabancı uyruklu bir Türk vatandaşı mülakatta yaşadıklarını AirportHaber'e yazdı.
  • Kusura bakmayın beyefendi ama sizde bir pilotta olması beklenen öz farkındalık, duygu yönetimi, bilgi, muhakeme ve akıl yürütme, iletişim gibi temel yetkinliklerin hepsinin faullü olduğu hemen anlaşılıyor. O kadar tecrübeli mülakatçılara bunu yutturamazdınız, netekim de yememişler.
  • emlakçılık yapan adamın adı gayrimenkul brokerı olmuş. :))) Seni bu cv ile değil Thy hiçbir şirket işe almaz. Çağırdıklarına dua et. Kimlere kaldı şirket
  • dinin sorulduğunda, kimlikte zaten islam yazıyor size de fotokopisini teslim etmiştim, sıradaki soruya geçelim desene be mübarek :)
  • Mülakat sürecine gelen birinin sağlam bir gerekçe olmadan elenmesini haksız görsem de elenen kişinin içinde bulunduğu hassasiyetle mülakata giren herkesi haksız yere ve torpille başarılı olmuş gibi itham etmesi bence çok uygunsuz bi yaklaşım. Bu sitede troll diyebileceğimiz birçok yorumcu var, anlaşılıyor zaten. Kendi adıma -ve tanıdığım onlarca ikinci pilot için- gönül rahatlığıyla diyebilirim ki herhangi bir torpilim, vs olmadığı halde mülakatı geçip eğitime hak kazandım. Burada THY alım sürecinde her şeyi doğru yapıyor demek niyetinde değilim, bir sürü yanlış olabilir ama kaybedince kazanan herkesi yaftalamak vicdani ve insani açıdan doğru değil
  • Boşuna yorulmayın siz içeri girmeden önce kimin elenip elenmeyeceği belli zaten.orada tiyatro oynanıyor, ama gün gelecek kul hakkı yiyen kişiler bunun hesabını 2 cihanda verecekler. Hakkımı helal etmiyrum her daim yakalarında olacağım. O günleri göreceğiz İnşallah...
  • Katmanduyu da bileceksin kardeşim. Nepal Tibet falan dağın başında bi yer işte. Evereste yakın 11 km Everestin yüksekliği. Zaten toplam atmosferi yüksekliği 40 km dir dünyanın. Yani Katmandu dan havalanan uçak daha ekonomik kalkar orada atmosfer yoğunluğu düşük olduğu için hava direnci daha düşüktür motorlara daha az yük bindiği için. Arkandaki kabinde 300 - 500 kişinin sorumluluğunu alacaksan bunları bileceksin. Dünya haritasını otur eve kapan 1 hafta hafız gibi ezberle. Bogota nerde. Hollanda Antilleri nerde Yekaterinburg nerde. Thy mülakatına gidiyorsun. Otur 1 hafta ezberle. Bu rahatlık nerden geliyor reklamı gibisin. Ha pilotmuyum ben yok hayır sadece bir tur rehberiyim biraz nat geo.belgesel izle zaten haberin olur.
  • Ulaşamadığı ciğere hesabı senin durum. Kusura bakma.
  • 3 sene Los Angeles 'da yaşayıp IELTS'ten speaking 6.5 overall 6.5 almayı nasıl becerdin?
  • Yetiştirmek üzere temin edilecek personelin birşey bilmesine gerek yoktur adı üstünde yetiştirilmek üzere alınıyorlar maaşından kesilecek hibe vermiyorlar Mezun ve yeterli dil sağlık durumu da yeterliyse pilot olurlar. Bu kadarda pilotluğu zor meslek gibi abartmayın Araç kullana bilme yetisi olan her yetişkin uçak kullanır. Fazlada büyütmeye gerek yok
  • CRM budur zaten ...Senin donanımın değil stres altındaki durumun önemli

Türk Hava Yolları'nın pilot adaylığı sürecine giren ve haksız şekilde elendiğini iddia eden yabancı uyruklu bir Türk vatandaşı, mülakatta yaşadıklarını AirportHaber'e yazdı.

Adayların sürece dahil edilmesinin 'torpil'e bağlı olduğunu iddia eden pilot adayı, mülakkataki soruları ve verilen tepkileri anlattı.

İşte mülakatta yaşananlar:

Istanbul Universitesi Fizik Bolumu mezunu, İngilizce, Fransizca ve İspanyolca bilen, 3 sene Los Angeles`ta müdür olarak görev yapmuş ve sonra yurda dönüp aile şirketimizde gayrimenkul brokerlığı yapan TC uyruklu bir vatandaşım.

Bir havacılık tutkunu olarak THY'nin yetistirilmek uzere pilot adayligi surecinde ilk defa 35 yas uygulamasi yapmasi ile 2018 eylul ayinda is ilanina başvurdum. 1983 doğumlu oldugumdan dolayi bu uygulama benim icin cok onemli bir firsatti.  DYNET ingilizce sınavına davet edilip 2.5 puanla basari sagladim ve DLR a girmeye hak kazandim. Zorlu DLR süreci sonrasi olumlu cevap alip CRM değerlendirmesine girdim. Normal şartlarda 40 dakika süreceğini belirttikleri CRM mulakatim tam 65 dakika surdu. Her turlu zorlama, stres ve üstüme gelinmesine rağmen CRM surecimi de olumlu sonuçla tamamladim ve Kurul Mülakatı planlamasi icin tarihimi aldim. Bu arada IELTS belgemi de speaking 6.5 overall 6.5 puanla ibraz ettim.

Buraya kadar herşey normal gözükmekte. DYNET sonuclari aninda bilgisayarda cikiyor, DLR zaten Almanya da degerlendiriliyor ve sonuçlar oradan geliyor. CRM psikolojik bi mulakat. kendiniz olduğunuz sürece yalan yanlış beyan yapmadiginiz takdirde ve pilot olabilecek karaktere sahip iseniz basari sağlanabilecek bir surec, ayrica surec THY'den bagimsiz Istanbul Universitesi gorevlileri tarafindan yonetiliyor. IELTS ise butun dunyada kabul edilmis bir ingilizce seviye ölçme sinavi.

Kurul mülakatı ise maalesef ne ses ne video kaydinin alinmadigi iceride konusulanlar veya yapilanlar ile alakali kesinlikle adayin bir hak iddia edemeyeceği, herhangi bir feedback verilmeyen tamamen kapali bir kutu. Onceden belirlenmis adaylarin bariz bi şekilde kayrildigini gozlerimle gordum. Mülakatlara 4'er li gruplar halinde giriliyor. Benim girdigim grupta 4 kişiden 3 u (bende dahil) neye ugradigini sasirmis bi sekilde mülakattan cikarken 1 kisi `benim mülakatım iyi geçti benim olumlu gelir` diyebiliyorsa ve 4 arkadastan sadece olumlu gelir diyene olumlu sonuc gelip ise aliniyor, diger 3 une de kuru ve anlamsiz bir emailla süreciniz olumsuz sonuçlanmıştır deniyorsa mulakatin bagimsizligi konusunu sizlerin takdirine bırakıyorum.

Mülakattan birkac kesitimi de paylasmak istiyorum. Öncelikle ismim soruldu, ( Müslüman olmadığı) oldugum aciklamasi sonrasi bir not alindi ve mülakata devam edildi. Genel hayatim iş tecrübelerim başarılarım vs sonrasi havacılıkla ilgili konusmaya basladik. Takip ettiğim yayınlar sorulduğunda Türkiye'den Airporthaber ve bir yayını daha soyledim, mulakati yoneten beyefendi yanindaki arkadasina donerekten alaycı bir tavırla `sasirdik mi ? tabiki hayir.` dedi. Sonrasında ingilizce devam eden mülakatta havacilikla alakali sorular sorulmaya baslandi.

Sorulardan biri soyleydi: İstanbul ve Katmandu da 2 adet ayni ozellikte 737 uçak var, kalkis ve inislerde hangisi daha avantajlidir ? Direkt bilinebilecek bir soru olmadigindan yorum yapmaya basladim. Hava kosullarini sordum ayni, yuk ve yolcu miktarini sordum ayni, ruzgar kosullarini sordum ayni dendi. O zaman İstanbul'un deniz seviyesinden yüksekliğini biliyorum ancak Katmandu nunkini bilmiyorum dedim söylerseniz bir yorumda bulunabilirim dedim. Bu sefer sorunun yonunu degistirip o zaman Katmandu nerede diye soruldu. Hatırıma gelmedigini ve bilmediğimi soyleyince (ki yanlis bilgi vermek yerine bilmediğini söylemek her zaman en doğru cevaptir) kaza raporlari okuyup okumadığım soruldu, tabiki okuyorum deyince `okuyorsun ama anlamıyorsun o zaman` gibi bi cevapla karsilastim. Neden böyle soylediklerini sorduğumda (ki neden sormaya bircok aday curret edemiyor.) THY'nin uçağının Katmandu da kırıma ugradigini soyledi. Raporu okuduğumdan, bende kaza ile alakali bilgilerimi aktarmaya basladim. Bir noktada sozum kesildi ve raporu duzgun okusaydin Katmandunun deniz seviyesinden yüksekliğini bilirdin diye bir cevap geldi. Aslinda odak noktası deniz seviyesi yüksekliği iken ve ben bu noktayi yakalamış, soruyu dogru bir sekilde cevaplamis iken mulakat anlamsiz bir yere sürüklendi.

Mulakatin devaminda tarih itibari ile son günlerde olan havacilik olaylari neler diye soruldu Emirates in turbulansa giren uçağından bahsettim, burdan da mulakatin yonu turbulans cesitlerine kaydi. Bildigim kadariyla anlatırken `clear türbülans nedir?` dendi. Bilmediğimi soyleyince sende hiç bişey bilmiyosun ne bicim Fizikcisin tepkisi ile karsilastim, fikir yurutmem istendi. Bilmedigim bir sey hakkinda fikir yurutmemin doğru olmayacağını belirttim.

Gelmek istediğim nokta su ve hic cekinmeden yazacagim: pilot adayi alımında eger adamlarin torpil listesinde yoksanız ise alinma ihtimaliniz cok dusuk. 45 dakika süren mulakatimda yukarıda yazdığım 2 konu haricinde suphe duyacagima veya keşke diyebileceğim hiçbir konusma, soru veya cevap ile karsilasmadim. Bu aşamaya kadar gelmis biri olarak mütevazi de davranmayacağım, evet bende pilot olabilecek teknik donanim, lisan, psikoloji kısacası yetenek var ve ben bu yetenegimi 15 farkli sinav mulakat ve module sadece birer kez girip olumlu ve basarili sonuclar alaraktan ispatladim, karsiniza geldim. Ama torpil ve kayırma sinavindan sinifta kaldim.

Hayatimdan 1 senem calindi. Sinavlara ve mulakatlara hazirlik asamasinda isimi, ailemi, arkadaslarimi kisacasi hayatimi aksattim. Maddi ve manevi birçok fedakarlıkta bulundum. 1 sene gibi ise alim icin cok uzun olan bu süreçte umudumu yitirmedim hayatimdan ödünler verdim. 19 Ağustos 2019 da ise butun bu sureci basit bir `süreciniz olumsuz sonuçlanmıştır` cevabi ile kapatmak zorunda kaldim.

CRM mülakatında bir soru vardi, ` hayatinizda ugradiginiz en buyuk haksizlik nedir? ` diye. BUDUR...

THY'nin pilot adayı mülakatında ilginç sorular!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (279)

kokpitkafa ~ 2 gün önce
Kusura bakmayın beyefendi ama sizde bir pilotta olması beklenen öz farkındalık, duygu yönetimi, bilgi, muhakeme ve akıl yürütme, iletişim gibi temel yetkinliklerin hepsinin faullü olduğu hemen anlaşılıyor. O kadar tecrübeli mülakatçılara bunu yutturamazdınız, netekim de yememişler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
emlakçı ~ 16 gün önce
emlakçılık yapan adamın adı gayrimenkul brokerı olmuş. :))) Seni bu cv ile değil Thy hiçbir şirket işe almaz. Çağırdıklarına dua et. Kimlere kaldı şirket

Yanıtla

Kalan karakter 1000
el-cevap ~ 20 gün önce
dinin sorulduğunda, kimlikte zaten islam yazıyor size de fotokopisini teslim etmiştim, sıradaki soruya geçelim desene be mübarek :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Efo ~ 23 gün önce
Mülakat sürecine gelen birinin sağlam bir gerekçe olmadan elenmesini haksız görsem de elenen kişinin içinde bulunduğu hassasiyetle mülakata giren herkesi haksız yere ve torpille başarılı olmuş gibi itham etmesi bence çok uygunsuz bi yaklaşım. Bu sitede troll diyebileceğimiz birçok yorumcu var, anlaşılıyor zaten. Kendi adıma -ve tanıdığım onlarca ikinci pilot için- gönül rahatlığıyla diyebilirim ki herhangi bir torpilim, vs olmadığı halde mülakatı geçip eğitime hak kazandım. Burada THY alım sürecinde her şeyi doğru yapıyor demek niyetinde değilim, bir sürü yanlış olabilir ama kaybedince kazanan herkesi yaftalamak vicdani ve insani açıdan doğru değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
elenen ~ 29 gün önce
Boşuna yorulmayın siz içeri girmeden önce kimin elenip elenmeyeceği belli zaten.orada tiyatro oynanıyor, ama gün gelecek kul hakkı yiyen kişiler bunun hesabını 2 cihanda verecekler. Hakkımı helal etmiyrum her daim yakalarında olacağım. O günleri göreceğiz İnşallah...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Тахсин ~ 15 gün önce
Ah o adam kayiriciligi olmasa iş ve yaşam çok daha güzel olurdu.Insaat bölümü dolu dolu onlardan. :(((*(((
Selçuk ~ 2 ay önce
Katmanduyu da bileceksin kardeşim. Nepal Tibet falan dağın başında bi yer işte. Evereste yakın 11 km Everestin yüksekliği. Zaten toplam atmosferi yüksekliği 40 km dir dünyanın. Yani Katmandu dan havalanan uçak daha ekonomik kalkar orada atmosfer yoğunluğu düşük olduğu için hava direnci daha düşüktür motorlara daha az yük bindiği için. Arkandaki kabinde 300 - 500 kişinin sorumluluğunu alacaksan bunları bileceksin. Dünya haritasını otur eve kapan 1 hafta hafız gibi ezberle. Bogota nerde. Hollanda Antilleri nerde Yekaterinburg nerde. Thy mülakatına gidiyorsun. Otur 1 hafta ezberle. Bu rahatlık nerden geliyor reklamı gibisin. Ha pilotmuyum ben yok hayır sadece bir tur rehberiyim biraz nat geo.belgesel izle zaten haberin olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MOTOR ~ 21 gün önce
Biraz da Jet motorunu oku bakalım nasıl thrust üretiyor ve nekadar yakıt yakıyor amma sallamışsın
MOTOR ~ 21 gün önce
Biraz da Jet motorunu oku bakalım nasıl thrust üretiyor ve nekadar yakıt yakıyor amma sallamışsın
kedi ~ 3 ay önce
Ulaşamadığı ciğere hesabı senin durum. Kusura bakma.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
teknik ~ 3 ay önce
3 sene Los Angeles 'da yaşayıp IELTS'ten speaking 6.5 overall 6.5 almayı nasıl becerdin?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sky man ~ 3 ay önce
Yetiştirmek üzere temin edilecek personelin birşey bilmesine gerek yoktur adı üstünde yetiştirilmek üzere alınıyorlar maaşından kesilecek hibe vermiyorlar Mezun ve yeterli dil sağlık durumu da yeterliyse pilot olurlar. Bu kadarda pilotluğu zor meslek gibi abartmayın Araç kullana bilme yetisi olan her yetişkin uçak kullanır. Fazlada büyütmeye gerek yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saadettin ~ 3 ay önce
CRM budur zaten ...Senin donanımın değil stres altındaki durumun önemli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fet ~ 3 ay önce
Konu kurul kararı

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000