30 Mayıs 2013, Perşembe 16:09:49

THY'NİN GREV İPTAL DAVASINDA FLAŞ GELİŞME

Türk Hava Yolları’nın, grevde kanunsuzluk olduğu gerekçesiyle açtığı dava, hakimin emekliye ayrılması nedeniyle 20 Haziran tarihine ertelendi.
  • thy bu mahkemeyi daha grev kararının asıldığı işk gün ya da grev öncesindeki 6 gün içerisinde de yapabilirdi,,ama yapmadı ve şu an köşeye sıkıştı ve kedi gibi her yere pençe atmaya çalışıyor..bu davadan hiçbirşey çıkmaz kimse merak etmesin..çünkü en büyük adil ALLAH-U TEALA DIR..hamdi topçu türkiyede ilkleri yapıyor bu davanın seyrini değiştirirse bir hukuk faciası daha yaşanır bu ülkede,,hani bellide olmaz ülke CİBUTİ krallığına döndü nasıl olsa,,ama diktatörlerin sonu çok feci olmuştur her zaman..çünkü diktatörler kendi zıt kutuplarını yaratır ve o kutuplar normal bir muhalefetten daha gözü kara olur..
  • ATİLAY AĞA HESAP SORULACAK MERAK ETME AZ KALDI BİZDEN ALDIĞIN AİDATLAR NERELERDE KULLANILDI HESABI SORULACAK AZ KALDI AĞA SABRET UZATMALARI OYNUYORSUNUZZZZZZ........
  • Atilay gidecek.Başka yolu yok.Başarısız oldu,rezil oldu hala utanmadan konuşabiliyor.Bizlerden kesilen aidatlar yok oldu hakkımızı kabul etmiyoruz.Bırak düş artık yakamızdan.
  • Grev nerde arkadaşlar.Allah a şükürler olsun seferlerimiz zamanından önce kapı kapatıyor.Atilay ağanızı 305+209 el ele tutuşup gidebilirsiniz.Sizin bu saatten sonra şirketimize yararınız olmaz.
  • Grev nerde arkadaşlar.Allah a şükürler olsun seferlerimiz zamanından önce kapı kapatıyor.Atilay ağanızı 305+209 el ele tutuşup gidebilirsiniz.Sizin bu saatten sonra şirketimize yararınız olmaz.
  • Bir dakika, yanlış mı anladım? Sendika 305 i bir kez daha mı yarı yolda bıraktı. Sendikanın davadaki söylemine göre grev 305 için yapılmamış. İkinci kez güvenilen dağlara kar yağdı desene.Yazık
  • Oldu arkadaşlar ben de burdan beyan ediyim hepinize benden 5 er lira siz de bana mail adresinizi gönderin mail atayım bi de video çekiyim kanıt olarak kullanın alırsınız buna inandınız mı şimdi işte bu kadar inandırıcısınız siz de 5 lira yazdım ki hakketen inanıp peşime düşen olur maazallah diye :D
  • 22 arkadas gayet rahat durusmaya girdik ve izledik.thy avukatinin bizi istememesine ve bunu hakime soylemesine ragmen oradaydik yine.sendikaya laf atan arkadaslar konusmadan once oradaki sahneleri bi gorselerdi keske.anlatilmaz yasanir :))
  • grevdeyım ve mahkemedeydım yalan haber yapmayın lutfen
  • Atilay sonun geldi.Takke düştü kel göründü.Rezil oldun.Başarısız oldun.Al 305#209. bırak düş yakamızdan.

Türk Hava Yolları’nın, Hava İş Sendikası tarafından 15 Mayıs’ta başlatılan grevin usulsüz olduğuna ilişkin açtığı davada bugün karar çıkmadı. Çağlayan’daki İstanbul İş Mahkemesi’nde saat 13.30’da başlayan mahkeme, davaya bakan hakimin emekliye ayrılması nedeniyle yapılamadı. Mahkeme, 20 Haziran tarihine ertelenirken, davayı takip etmeyek isteyen bir grup grevci duruşma salonuna alınmadı.

THY’nin başvuru dilekçesinde grevin iptal edilmesini istemelerine gerekçe olarak aşağıdaki nedenler gösterilmişti:

- Dava dilekçemizde, 6356 sayılı yasanın 58/2 maddesi gereğince, Toplu İş Sözleşmesinin yapılması sırasında uyuşmazlık çıkması halinde, işçilerin ekonomik ve sosyal durumları ile çalışma şartlarını korumak veya geliştirmek amacıyla, yapılan grevin kanuni grev olabileceğini, Hava İş Sendikası’nın iş akdi feshedilen 305 kişinin, İş Kanunu’nda yer alan açık tanım gereğince, işçi olmadığını, bu kişilerin işe alınması için grev yapıldığını, bu nedenle grevin yasadışı olduğunun tespitini talep etmiştik. 

- Sendika Başkanı, davanın açılmasından sonra,  27.05.2013  tarihinde, davalı Hava-İş Sendikasının internet sitesinde (www.havais.org.tr ) yer alan açıklamaları  “ Zaten yasa bize böyle bir yetki vermiyor. Yasanın verdiği bir sendikanın grev yapma yetkisi o iş kolunda yani örgütlü olduğu iş kolunda toplu sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması aşamasında en son kullanabileceği bir haktır. Yani direk toplu iş sözleşmesi görüşmesi ile ilintilidir.... Yani biz işten atılan arkadaşlar ile bugüne kadar 305 arkadaş ile ilgili greve çıktık greve çıkıyoruz demedik. şeklindedir. Sendika Başkanı’nın, “305 arkadaş ile ilgili greve çıktık, greve çıkıyoruz demedik” beyanı gerçeğe aykırıdır.

Davalı Sendika Başkanı bu açıklamasında 305 kişi için grev yapılmasını yasadışı olarak değerlendirmektedir. 305 kişinin işe alınması için yapılan bir grevin yasadışı grev olduğu konusunda taraflar arasında bir görüş birliği vardır.
a) Grev kararının duyurulması için  Hava-İş Sendikası Genel Merkezinde yapılan toplantıda, Sendika Başkanı  Atilay Ayçin, “… bile anlayacağı açıklıkta söylediğim bir lafı bir kez daha söylemek istiyorum…...305 işe dönmezse bu sözleşme bitmez. Bunu çok anlaşılır bir şekilde söylüyorum”  sözleri ile grevin 305 kişinin işe dönmesi için yapılacağını daha önce  söylediğini, çok açık söylediğini, açık anlaşılır şekilde bunu tekrarladığını belirterek, grevin 305 kişinin işe dönmesi için yapılacağı konusunda, hiçbir yoruma meydan vermeyecek irade netliğini ve kararlılığı ortaya koymuştur. (Toplantının görüntü kaydı mahkemeye verilmiştir http://www.youtube.com/watch?v=--h80O9OWWQ)

b) Grevin uygulama tarihinin duyurulması için Hava-İş Sendikası Genel Merkezinde yapılan toplantıda Sendika Başkanı  Atilay Ayçin’in beyanları  “Eğer 305’i işe iade ederlerse 24. Toplu İş Sözleşmesini de bitirebiliriz.” şeklindedir. Grev kararı duyurulurken ortaya konan netlik, grev uygulama tarihi duyurulurken de bir kez daha vurgulanmıştır. (Toplantının görüntü kaydı mahkemeye verilmiştir http://www.youtube.com/watch?v=apkaK7pzet8

c) Hava İş Sendikası’nın 11 Mayıs 2013 tarihinde Taksim’de yaptığı basın açıklamasında Sendika Başkanı’nın beyanı, "305 dönmeden, sözleşme imzalamak yok" şeklindedir.  (Toplantının görüntü kaydı mahkemeye verilmiştir)  
d) 14 Mayıs 2013 tarihinde Kanaltürk televizyon kanalının ana haberlerinde yer alan görüntüde Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin : “35 kişinin Yargıtay’ca onanmış davası hazır önümüzde duruyor. Bu arkadaşları hemen işbaşı yaptırın, sizin işe iadeler konusunda samimi olduğunuzu bir görelim ben de toplu sözleşmenin bitirilmesine ilişkin greve saatler kala olmasına rağmen bu işi bitirmeye hazırım” şeklinde beyanda bulunmuştur. (Açıklamanın görüntü kaydı mahkemeye verilmiştir)  

e) Hava-İş Sendikası 28.03.2013 tarihinde yapmış olduğu basın açıklamasında, “305 üyemizi işten çıkarması ve işten çıkarılan bu üyelerimizin bilirkişi raporları ve mahkeme kararları ile kesinleşen işe iade kararlarının uygulanmaması temel uyuşmazlık konularıdır” ibareleri yer almaktadır.

f) Hava-İş Sendikası’nın 08.04.2013 tarihinde üyelerine email ile gönderdiği açıklamada “Sendikamız da bu tarih itibarıyla içinde 305 işçinin işe geri dönüşü olmayan hiçbir teklifi tartışmayacaktır. Tüm üyelerimize duyurulur.” ifadeleri yer almaktadır.

g) Sendika tarafından uygulanan grevin işten çıkarılan 305 kişinin işe iadesini sağlamaya yönelik olduğu hususunda yazılı basında yer alan haberler mahkemeye verilmiştir.

HAVA İŞ THY'NİN İDDİALARINA İŞTE BÖYLE YANIT VERDİ...  TIKLAYINIZ...

THY'NİN GREV İPTAL DAVASINDA FLAŞ GELİŞME

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

komiktk ~ 9 yıl önce
thy bu mahkemeyi daha grev kararının asıldığı işk gün ya da grev öncesindeki 6 gün içerisinde de yapabilirdi,,ama yapmadı ve şu an köşeye sıkıştı ve kedi gibi her yere pençe atmaya çalışıyor..bu davadan hiçbirşey çıkmaz kimse merak etmesin..çünkü en büyük adil ALLAH-U TEALA DIR..hamdi topçu türkiyede ilkleri yapıyor bu davanın seyrini değiştirirse bir hukuk faciası daha yaşanır bu ülkede,,hani bellide olmaz ülke CİBUTİ krallığına döndü nasıl olsa,,ama diktatörlerin sonu çok feci olmuştur her zaman..çünkü diktatörler kendi zıt kutuplarını yaratır ve o kutuplar normal bir muhalefetten daha gözü kara olur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cunta mı ? ~ 9 yıl önce
Sen hala şirketine işyerıne ıhanet eden 305 kişiyi mı savunuyorsun ? Senin işyerın olsa ve senin çalısan bir başkasına uyup senı zarara ugratsa ve ıhanet etse onları işden atmazmıydın ? Bence tazmınatsız öyle bır atardınkı belkı üstüne dövmeye bıle kalkardın ! Artık THY babanızın çiftliği değil bunu son 11 yıldır ögrenmiş olmanız lazım !!! Size rızkı veren ALLAH ama ekmegınıze aracı olan kurum THY dir ! Sendıka değildir... Sendıka oldugunu savunan varsa gitsin ona sendıkası iş versin... Maaş bağlasın... Yıllarca aıdatları topladı birazda siz faydalanın... hanı olur yaa 4000-8000 tl arası maaş veremz ama en azından net 2000 TL versin sizlere... Hiç yokdan iyidir.. Sendıka kara gün dostu olmalıdır
SORULACAK ~ 9 yıl önce
ATİLAY AĞA HESAP SORULACAK MERAK ETME AZ KALDI BİZDEN ALDIĞIN AİDATLAR NERELERDE KULLANILDI HESABI SORULACAK AZ KALDI AĞA SABRET UZATMALARI OYNUYORSUNUZZZZZZ........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rt ~ 9 yıl önce
Atilay gidecek.Başka yolu yok.Başarısız oldu,rezil oldu hala utanmadan konuşabiliyor.Bizlerden kesilen aidatlar yok oldu hakkımızı kabul etmiyoruz.Bırak düş artık yakamızdan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gm ~ 9 yıl önce
Grev nerde arkadaşlar.Allah a şükürler olsun seferlerimiz zamanından önce kapı kapatıyor.Atilay ağanızı 305+209 el ele tutuşup gidebilirsiniz.Sizin bu saatten sonra şirketimize yararınız olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gm ~ 9 yıl önce
Grev nerde arkadaşlar.Allah a şükürler olsun seferlerimiz zamanından önce kapı kapatıyor.Atilay ağanızı 305+209 el ele tutuşup gidebilirsiniz.Sizin bu saatten sonra şirketimize yararınız olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
anlamadim ~ 9 yıl önce
Allah a sukurler olsun mu???? Siz Allah tan kitaptan ne anlarsiniz..... Allah in adini sadece calarken agziniza alirsiniz. Kul hakki yemekten şiştiniz şiştiniz. Allah sorarcak birgun hesabini. Bakalim besmeleyle caldiklarinizin hesabini nasil vereceksiniz
gm ~ 9 yıl önce
Şirketine ihanet eden kötü niyetli kişilerden Allah korusun.Durmak yok çalışmaya devam inşallah.
anlamadıma ~ 9 yıl önce
anlamadıysan anlatırlar arkadaşım.:))))))
305305 ~ 9 yıl önce
Bir dakika, yanlış mı anladım? Sendika 305 i bir kez daha mı yarı yolda bıraktı. Sendikanın davadaki söylemine göre grev 305 için yapılmamış. İkinci kez güvenilen dağlara kar yağdı desene.Yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
xxx ~ 9 yıl önce
bu sendikanın yaptığı bu ilk degil ki bakın 1991 senesindeki grev durumuna o kadar işten atılanlar oldu sendika ne yaptı aidatları alma peşinde olmaktan başka
Söz ~ 9 yıl önce
Oldu arkadaşlar ben de burdan beyan ediyim hepinize benden 5 er lira siz de bana mail adresinizi gönderin mail atayım bi de video çekiyim kanıt olarak kullanın alırsınız buna inandınız mı şimdi işte bu kadar inandırıcısınız siz de 5 lira yazdım ki hakketen inanıp peşime düşen olur maazallah diye :D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Grevci ~ 9 yıl önce
22 arkadas gayet rahat durusmaya girdik ve izledik.thy avukatinin bizi istememesine ve bunu hakime soylemesine ragmen oradaydik yine.sendikaya laf atan arkadaslar konusmadan once oradaki sahneleri bi gorselerdi keske.anlatilmaz yasanir :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
niye ki ~ 9 yıl önce
Avukat neden istememiş ki???? Batmiş mi thy calisanlari avukatlara?????
öznur ~ 9 yıl önce
grevdeyım ve mahkemedeydım yalan haber yapmayın lutfen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
km ~ 9 yıl önce
Atilay sonun geldi.Takke düştü kel göründü.Rezil oldun.Başarısız oldun.Al 305#209. bırak düş yakamızdan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000