21 Nisan 2013, Pazar 09:54:46

THY'NİN 'B PLANINA' İHTİYACI VAR...

Akşam Gazetesi havacılık yazarı Tolga Turgut bu hafta köşesinde THY'nin verdiği uçak siparişleri ve THY-3. havalimanı konusuna değindi...
  • 305i çözün ,sözleşme bitsin..yoksa o uçaklar yerde kalır,zararıda kimseye açıklayamazsınız..aldığınız uçaklarıda geri iade etmek zorunda kalırsınız ki buda Türkiye ekonomisinin batması demektir bunun altında ezilir thy yönetimi..ben 500 lot hissesi olan bir kişi olarak bu sorun yüzünden böyle bir zarar yaşanırsa çok büyük tazminat davalarıyla thy yönetiminin karşısına geleceğim bilmiş olun..biran önce su laz inadınızı bırakında bitsin şu iş..yoksa kaybeden hem Türkiye hem siz olacaksınız..
  • EMİN SOYLEDİKLERİNDEN ÇIK EMİN OLMA..305 SENİ ŞAŞIRTIR..THY BİZİ ATARKEN CANIN ACIDIMIKİ,BİZ GİRERKEN ACI ÇEKİYOSUN..ANLADIN SEN,AKILLI OLALIM EMİN AKILLI OLALIM..
  • yazı veya görüş belirtilirken genellikle yapılan yanlış sadece benim aklıma geldi yanlışı bir proje ve girişim üzerinde görüş belirtmek için yıllarca sektörün içinde bulunmanız gerekir her anlamda. Evet havacılık konusunda bilgilisiniz ama bu tür bir projede net görüşler belirtecek kadar yetkin olduğunuzu sanmıyorum özetle. eğer bu yazıları yazdığınız için size birileri para ödüyorsa çok şanlısınız gerçekten güzel bir işiniz varmış.
  • 305 i içine sindiremeyen kişilere cevap vermiyorum..biz Mustafa kemalin çocuğuyuz demişsin,olabilir..ben annemin babamın çocuğuyum ve Kürt bir soydan geliyorum..gururda duyuyorum..bu haklarını arayan 305 kişi işe alınmadığı taktirde tabiki tepkimizi de gösteririz..bir kişide bende atıldım o zaman neden ses çıkmadı demiş,sanada sunu solim ..oyle yan gelip yatmakla olmuyo o işler..bu çocuklar 330 gündür tasın üstünde dış hatlarda onurları ,haklarını geri almak için savaşıyor,direniyor..sen ne yapıyorsun davanı kazandın,tazminatını yedin bitirdin.şimdi 305 Show yapmasınmış hadi oradan sensin showman..bu 305 dönecek barış gelecek,kardeşlik gelecek..thy haksız yere attığı 305 i geri alıcak..göreceksiniz..
  • Neden kısıtlı olsun iki pist arasındaii mesafe yeterli ise dilediği gibi kulllanabilir
  • 305 dönecek,uçaklar inecek...yaşasın onurlu mücadeleniz çocuklar..gönülden destekliyoruz sizleri..
  • Sabihaya yeni pist şu anki pistin doğusuna yapılacak. Yani terminal binası iki pistin arasında değil pistlerin batısında kalacak . Türkçesi iki pist olacak ama terminal binası pistlerin arasında olmadığı için pistlerin kullanımı yine sınırlı olacak .İyi planlama tebrikler
  • Ortada kalan uçakları Onur Air alır hiç merak etmeyin.
  • seni kim havacılık yazarı yaptı ki acaba? bi senin aklına gelmiştir eminim bunlar ahhaha

95 uçaklık son siparişle, THY’nin Boeing’e verdiği uçak siparişlerinin değeri 6,9 milyar dolar’ı buluyor. Ancak bir ‘B Planı’na ihtiyaçları olabilir.

Türk Hava Yolları geçtiğimiz haftalarda Avrupalı üretici Airbus’a verdiği 117 uçaklık siparişi takiben geçtiğimiz günlerde de ABD’li üretici Boeing’e 95 uçaklık sipariş vererek tüm havacılık sektörünü şaşkına çevirdi. Boeing’e verilen siparişlerin liste fiyatı üzerinden toplam değeri 6,9 milyar dolar’ı buluyor.

THY’nin daha önceden verdiği siparişleri de dâhil edersek önümüzdeki 9-10 yıl içinde teslim alacağı uçakların sayısı 278’i buluyor. Şayet tüm siparişler gerçekleşirse THY, 10 yıl içinde 350-400 uçaklık bir filoya sahip olacak. Bu ne kadar gerçekleşebilecek bir senaryo gibi görünse de benim kafamda pek çok soru işareti belirdi. Havayolu sektörü dünyanın en rekabetçi ve konjonktürel olarak en inişli çıkışlı (cyclical) sektörüdür. Diğer bir ifadeyle sürekli olarak büyüme sağlamak imkânsıza yakın bir durum... THY’nin siparişlerini hesaba katarsak önümüzdeki 10 yıl boyunca her yıl yaklaşık yüzde 15 büyümeyi hedeflediklerini görüyoruz. Ama teorik olarak bile bunu başarmak çok ama çok zor!

TAKIM RUHU ÖNEMLİ

THY son 10 yılda büyürken rakibi konumundaki diğer yabancı havayolları kısmen pazar kayıpları yaşadılar ve zarar ettiler. Ne var ki artık onlar da bir toparlanma süreci içindeler ve kapasite disiplinine önem verdikleri gibi işletme maliyetlerini revize ederek ürünlerini geliştiriyorlar. İlaveten sürekli büyüme, organizasyonun reflekslerini de, hareket kabiliyetini de zaman içinde yavaşlatır.

Daha da zor olanı bir yandan büyürken diğer taraftan da bu büyümeyi tüm organizasyonun tabanına yayabilmek... Maalesef bunun başarılamadığını üzülerek takip ediyoruz. Geçen yıl yaşanan ‘Hava-İş restleşmesi’ bu yıl da devam ediyor ve tekrar bir grev olasılığı gündemdeki yerini koruyor. THY büyümeye başarıyla devam etmek istiyorsa unutmamalı ki, bu ancak insan kaynağına yapılan doğru yatırımlarla olur. Sağlıklı büyümeyi başaran her kurum bunu takım ruhu içinde çalıştığı için başarmıştır. Personeli sayesinde başarıyla büyümüş pek çok kurum vardır fakat personeline rağmen büyüyen kurum sadece kısa süreli zirve yapar ve sonra düşüşe geçer.

3. HAVALİMANI VE THY

3 Mayıs tarihinde ihale edilecek İstanbul’un üçüncü havalimanıyla ilgili düşüncelerimi en son 27 Ocak tarihli yazımızda tekrar dile getirmiştim. Şayet son anda bir erteleme yaşanmaz ise hazırlık süreci ve yol haritası bilimsellikten uzak ve yetersiz olan bu ihale önümüzdeki günlerde gerçekleşecek. Haklı olarak THY, bu kadar uçak siparişini takiben üçüncü havalimanının belirlenen takvime göre yani 2017 yılı sonuna doğru ilk etabının açılmasını en fazla isteyenlerin başında. Dilerim THY’nin bu konuyla ilgili ‘B planı’ vardır; zira ilan edilen takvimin gerçekleşmesi zor görünüyor. Bunun nedeniyse esnetilen ihale şartnamesine göre kazanacak firmada, havalimanı işletme yeteneğinden çok inşaat yapabilme yeteneği aranıyor gibi...

THY bir yandan üçüncü havalimanı için plan ve kulis yaparken diğer taraftan da Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yapılması bir süredir gündemde olan simultane paralel pist (ayna anda iniş kalkış kabiliyeti sağlayan pist) inşaatı için aynı çabayı sarf etmelidir. Yapılan açıklamalara göre yeni pist 2015 yılında tamamlanacak. Muhtemelen THY, Atatürk Havalimanı’ndaki kapasite durumunu göz önünde bulundurarak 2015-2016 yılı sonrası teslim alacağı dar gövdeli uçakların çoğunu Sabiha Gökçen merkezli uçuracak. Peki yeni havalimanıyla ilgili ciddi bir gecikme yaşanırsa ne olur? THY siparişlerinin bir kısmını erteleyebileceği gibi, ‘üretim slot’ hakkını satmak suretiyle başkalarına devretmek zorunda da kalabilir. 

THY'NİN 'B PLANINA' İHTİYACI VAR...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

500 lot ~ 9 yıl önce
305i çözün ,sözleşme bitsin..yoksa o uçaklar yerde kalır,zararıda kimseye açıklayamazsınız..aldığınız uçaklarıda geri iade etmek zorunda kalırsınız ki buda Türkiye ekonomisinin batması demektir bunun altında ezilir thy yönetimi..ben 500 lot hissesi olan bir kişi olarak bu sorun yüzünden böyle bir zarar yaşanırsa çok büyük tazminat davalarıyla thy yönetiminin karşısına geleceğim bilmiş olun..biran önce su laz inadınızı bırakında bitsin şu iş..yoksa kaybeden hem Türkiye hem siz olacaksınız..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EMİN EYE ~ 9 yıl önce
EMİN SOYLEDİKLERİNDEN ÇIK EMİN OLMA..305 SENİ ŞAŞIRTIR..THY BİZİ ATARKEN CANIN ACIDIMIKİ,BİZ GİRERKEN ACI ÇEKİYOSUN..ANLADIN SEN,AKILLI OLALIM EMİN AKILLI OLALIM..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
teknik konular ~ 9 yıl önce
yazı veya görüş belirtilirken genellikle yapılan yanlış sadece benim aklıma geldi yanlışı bir proje ve girişim üzerinde görüş belirtmek için yıllarca sektörün içinde bulunmanız gerekir her anlamda. Evet havacılık konusunda bilgilisiniz ama bu tür bir projede net görüşler belirtecek kadar yetkin olduğunuzu sanmıyorum özetle. eğer bu yazıları yazdığınız için size birileri para ödüyorsa çok şanlısınız gerçekten güzel bir işiniz varmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HALK ~ 9 yıl önce
305 i içine sindiremeyen kişilere cevap vermiyorum..biz Mustafa kemalin çocuğuyuz demişsin,olabilir..ben annemin babamın çocuğuyum ve Kürt bir soydan geliyorum..gururda duyuyorum..bu haklarını arayan 305 kişi işe alınmadığı taktirde tabiki tepkimizi de gösteririz..bir kişide bende atıldım o zaman neden ses çıkmadı demiş,sanada sunu solim ..oyle yan gelip yatmakla olmuyo o işler..bu çocuklar 330 gündür tasın üstünde dış hatlarda onurları ,haklarını geri almak için savaşıyor,direniyor..sen ne yapıyorsun davanı kazandın,tazminatını yedin bitirdin.şimdi 305 Show yapmasınmış hadi oradan sensin showman..bu 305 dönecek barış gelecek,kardeşlik gelecek..thy haksız yere attığı 305 i geri alıcak..göreceksiniz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EMİN ~ 9 yıl önce
305 kişiyi thy işe alırsa bir daha grevlerin önünü alamaz , ibreti alem için 305 kişi kesinlikle dönmemeli, atılay efendi artık eylem kararı alırken 2 defa düşünür...
ali ~ 9 yıl önce
305 kişiyi o kadar düşünüyorsan sen işe al thy babanın çiftliğimi ?
Kimin Çocugu? ~ 9 yıl önce
Atatürkün çocuğu olmakla, kürt olmanın arasındaki bağlantıyı anlayamamakla birlikte, bir güruh'a üye olmanın verdiği gururu 'Takım Tutma' psikolojisine bağlıyorum. Diyorumki Türk ve Kürt kardeştir. Türk olmak bir ırk iddası değil, bir kültüre ait olmanın ayrıcagılıdır. Çerkes, zaza, belki yüzlerce lokal isimlendirilen her 'TANIM' herbiri 'TÜRK KÜLTÜR' yelpazesinin unsurudur. Biri olmazsa hiçbirimiz olmayız. Hepimizin genel adına 'TÜRK' denir. Huyumuzla, suyumuzla, agebeyligimizle, doğayı sevmemizle, anneannelerimiz'le, örf ve töremizle. Bumin kağan kadar, ethem bey kadar, selahattin Eyyubi kadar Türküz. Biz Oğuz Kağanın çocuklarıyız. Bu Şan'a Bu şerefe Allah herkesi nail etsin inşallah.
palye ~ 9 yıl önce
Neden kısıtlı olsun iki pist arasındaii mesafe yeterli ise dilediği gibi kulllanabilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HALK ~ 9 yıl önce
305 dönecek,uçaklar inecek...yaşasın onurlu mücadeleniz çocuklar..gönülden destekliyoruz sizleri..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SHOW ~ 9 yıl önce
Ben böyle aymazlık görmedim.305 dönünce THY'nin bütün sorunları bitecek mi??Yerden haksızlıkla işten atılan personel sayısını biliyor musunuz siz??Ben de çok büyük haksızlıkla THY den atıldım ve işe iadeyi kazanmama rağmen şirket geri almadı.O zaman nerdeydi herkes??Benim de 14 yıllık emeğim var,benim de çocuklarım var.305 kişi alınınca bu hesap kapatılacak.Sizce bu adil mi??Onların onurlu mücadelerinin yanındayız elbette ama bu mesele 305 şovuna dönüştürülmemeli.Tabana ve genele yayılmalı yoksa sosyal anlamda hiçbirşeye yaramaz..
halkA! ~ 9 yıl önce
SEN GIT DE BU YORUMLARI CİNDE KOREDE KUBADA YAP BURASI MUSTAFA KEMALIN TURKIYE CUMHURIYETI!!!
Sabiha ~ 9 yıl önce
Sabihaya yeni pist şu anki pistin doğusuna yapılacak. Yani terminal binası iki pistin arasında değil pistlerin batısında kalacak . Türkçesi iki pist olacak ama terminal binası pistlerin arasında olmadığı için pistlerin kullanımı yine sınırlı olacak .İyi planlama tebrikler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ONUR ~ 9 yıl önce
Ortada kalan uçakları Onur Air alır hiç merak etmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
garip ~ 9 yıl önce
seni kim havacılık yazarı yaptı ki acaba? bi senin aklına gelmiştir eminim bunlar ahhaha

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000