22 Nisan 2019, Pazartesi 11:32:15

THY'den uçucular için otel konforu

Türk Hava Yolları uçuş ekiplerinin İstanbul Havalimanı’nda kullanacağı yeni Crew Terminali (ekip terminali) hizmete girdi.
  • O otel konforuna kavuşmak için git gel 80 km yol tepiyorum. İndikten sonra körüğe gırmek için marshallerın keyfini bekliyorum. 50 dk tekerlikli sandalyeciyi bekliyorum. 20 dk da uçaktan terminale geciyorum. Motor durdurma ile arabaya geçiş arası 1 bucuk saat ve hala 45 dk yol var evime ulaşmaya. 18 saat sonra yine buradayım.
  • Otoparka sarı çizgi bile çizmeden apar topar açılmış bir yer. Millet abuk subuk arabalarını park edemiyor. Yağmurda ekip terminaline girene kadar sıçana dönüyoruz
  • YAYA KALDIRIMINA PARK EDENLER DÖNÜŞ MANEVRASI YAPILACAK YERE PARK EDENLER SIRALI PARK EDŞP DİĞER ARACI BLOKE EDENLER OTOPARK TAM BİR FİYASKO DİĞER PROBLEMLERDEN BAHSEDEMİYORUM ZAMAN HERŞEYİN İLACI :)
  • Şarjı takacak priz bile oturacak yerlere konulmamisken,yemek bile nöbettekilere verilmemisken,duty free bile yokken bunlari diyoraniz ismarlama haber yaptiniz derim.yaģcilik yapmayin gerci aldiginiz siparis uzerine bu haberi yaptiniz.
  • Çaktırmadan duty free haklarımız da elimizden alındı. Duty free olmadığı gibi yıllık Maximum 10 alışveriş hakkınız var diye duvara yazı yazmış sayın gümrükçüler
  • Yapanlardan Allah razı olsun, ama otopark neden kapalı yapılmamış bunu anlayabilmiş değilim.
  • Ücretsiz otopark derken??
  • Rezil bir yer, git bir bak ama oyle personele cok bile
  • teknisyenlerde kullanabiliyor mu? Ekiple birliktemi uçağa geçiyoruz?
  • Menekşe hanım memur değil, kontrol kabin amiridir. Candır canandır. Kendisine selam olsun.

Türk Hava Yolları uçuş ekiplerinin İstanbul Havalimanı’nda kullanacağı yeni Crew Terminali (ekip terminali) hizmete girdi. Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’nda pilotlar ve kabin memurları için yaptığı yeni ekip terminalinin lüks otel konforunda olduğu görüldü. Ekip terminalinde pilotlar ve kabin memurları için özel uyuma odaları, duş ve kuaför bulunuyor. Şu an 12 bin 650 metrekarelik bölümü açılan Türk Hava Yollarının yeni Crew Terminal’i tamamlandığında 50 bin metrekare olacak.

Türk Hava Yolları İstanbul Havalimanı’nda yolcularına beş yıldızlı hizmet veriyor. Türk Hava Yolları yolcularına verdiği hizmetin aynısını çalışanları için de sunuyor. Bu kapsamda İstanbul Havalimanı’na yapılan sadece pilot ve kabin ekiplerinin kullanacağı ekip terminali hizmete girdi. Yeni hizmete giren ekip terminali, beş yıldızlı oteli aratmıyor. Yeni Ekip Terminali’inde pilot ve kabin ekiplerinin tüm ihtiyaçları düşünüldü. Terminalde nöbetçi ekiplerin rahat etmesi için özel dinlenme odaları ve duş bölümü bulunuyor. Ayrıca yeni terminalde, dış hat/iç hat personel gidiş ve geliş salonları (pasaport - gümrük çıkışı bulunan), bagaj teslim alanı, sağlık birimi, ofisler, market, lounge alanı, self brifing odaları, crew brifing odaları, ekip dinlenme alanları en ince şekilde düşünülerek tasarlandı.

Uçuş ekiplerinin pasaport işlemleri burada yapılıyor

Uçuş ekiplerinin işlemlerinin hızlı bir şekilde uçağa gittiğini söyleyen kabin amiri Menekşe Derelioğlu, "19 yıldan beri Türk Hava Yolları’nda çalışmaktayım. Son 10 yıldan beri de kontrol kabin memuru olarak görev yapmaktayım. İstanbul Havalimanı’nın açılmasının ardından Türk Hava Yolları’nın uçuş ve kabin personelinin operasyonlarını yürütmesi için yeni ekip terminalini hizmete açtı. En önemli özelliklerinden biri uçuşa giderken hızlı bir şekilde pasaport ve gümrük işlemlerimizi tamamlıyoruz. Daha sonra ekip araçlarına binip uçaklara ulaşımımızı sağlıyoruz. Kabin ekiplerine ve uçuş ekiplerine açılmış olan bu Crew terminalde öncelikle bizlerin kullanımına sunulmuş olan pasaport ve gümrük işlemleri bulunmaktadır. Pasaport ve gümrük işlemlerimizi hızlı bir şekilde yaptıktan sonra uçaklara çok seri bir şekilde geçişimiz sağlanıyor. Bu bina içinde uçuş ve kabin ekiplerinin hizmetine sunulmuş olan sağlık birimi var. Uçuş öncesi kullandığımız brifing odası var. Eğitim odalarımız var. Uçuş öncesi dinlenmelerimizi gerçekleştirdiğimiz dinlenme odaları mevcut. Yine bayan ve erkeklerin kullanımına sunulmuş olan kuaförümüz mevcut" dedi.

"Görevli pas uçuşu olan ekiplerimiz uçuş kartlarını buradan alıyor"

Yeni Ekip Terminalinin uçuş personeli için büyük kolaylık sağladığını söyleyen kabin amiri Ali Aykol “ 19 senedir Türk Hava Yolları bünyesinde görev yapıyorum. Türk Hava Yolları İstanbul Havalimanı’na taşındıktan sonra, aynı zamanda Ekip Terminalini de hizmete açtı. Görevine kendi aracı ile gelen kokpit ve kabin ekipleri aracını dışarıda bulunan otoparka bıraktıktan sonra terminale girip operasyon ile ilgili bütün işlemlerini burada gerçekleştirebiliyor. Örneğin; görevli pas uçuşu olan ekiplerimiz uçuş kartlarını buradan alıyor, uzun uçuşa gidecek ekiplerimiz valizlerini buradan veriyor. Hemen arkamızda bulunan pasaport ve gümrük işlemlerini tamamladıktan sonra uçağa hızlı bir şekilde geçişleri sağlanabiliyor. Yeni ekip terminalinde hekimliğimiz var. Bizim operasyonumuzda önemli bir yeri olan ekip tahsis ofislerimiz burada. Şirket içi posta ofislerimiz burada” diye konuştu.

Sadece uçuş ekipleri kullanacak

Türk Hava Yolları’nın pilot ve kabin ekiplerinin uçuşlara gidip gelirken havalimanı yoğunluğuna girmemeleri ve işlemlerini daha rahat yapma imkanı sağlayacak olan yeni ekip terminalini sadece uçuş ekipleri kullanacak. Ekiplere tahsis edilmiş bu terminalde, ekipler ana terminal yoğunluğuna girmeden Crew Terminale konumlandırılmış pasaport polisi ve gümrük alanları vasıtasıyla doğrudan uçağa geçebilmekte, bagaj bırakmak isteyen ekipler için bagaj teslim noktası bulunurken, yolcu bagaj sistemine karışmadan doğrudan yükleme yapılıyor. 3 bin 500 kişilik yalnızca personele tahsisli otopark alanı, daha öncesinde genellikle uçakta yapılan brifingler crew briefing odalarıyla uçak öncesine taşındı.

Ekip Terminalinin sağladığı kolaylıklar

Personele ait hava tarafına geçiş kapısı olması, pasaport - gümrük alanı olması hızı artırırken bekleme sürelerini azaltıyor. 3 bin 500 kişilik ücretsiz otopark imkanının yanı sıra nöbetçi ekipler için konforlu dinlenme alanları bulunuyor. Ofis blogunun da tamamlanmasıyla kompakt tek noktadan yönetilen ve personelin yöneticilerine aynı bina içinde ulaşabileceği bir merkez olacak. 

THY'den uçucular için otel konforu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (86)

Ekip ~ 3 ay önce
O otel konforuna kavuşmak için git gel 80 km yol tepiyorum. İndikten sonra körüğe gırmek için marshallerın keyfini bekliyorum. 50 dk tekerlikli sandalyeciyi bekliyorum. 20 dk da uçaktan terminale geciyorum. Motor durdurma ile arabaya geçiş arası 1 bucuk saat ve hala 45 dk yol var evime ulaşmaya. 18 saat sonra yine buradayım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Scandinavian ~ 3 ay önce
Çok şikayet ediyorsunuz degerli meslektaşlarim... Got (Landvetter) havalimanindan ucuyorum haftanin 4-5 gunu ve 70km gitgel yapiyorum aracim ile & ekip odamiz cok kucuk...ortada 1 masa 7 sandalye var. Dinleme odamiz yok, lounge yok, duş yok, pasaport kontrolunden diger yolcular ile geciyoruz, yemek/icecek yok. Ama olsun, keyifli ucuslar yapiyoruz. Kos koca THY size EKIP TERMINALI veriyor icinde yok yok gelmis Airporthaberde sikayet ediyorsunuz, yazik! Gurur duyun! Cahiller, bizde o bile yok. Maasiniz da gayet iyi, hakkini veriyorsunuz eminim. Allah daha cok versin. Fakat gelipte burada zart zurt atmayin UTANIYORUM. Ginede hepinize emniyetli ucuslar bol keyifli kalkislar/inisler diliyorum.
otopark ~ 3 ay önce
Otoparka sarı çizgi bile çizmeden apar topar açılmış bir yer. Millet abuk subuk arabalarını park edemiyor. Yağmurda ekip terminaline girene kadar sıçana dönüyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OTOPARK ~ 3 ay önce
YAYA KALDIRIMINA PARK EDENLER DÖNÜŞ MANEVRASI YAPILACAK YERE PARK EDENLER SIRALI PARK EDŞP DİĞER ARACI BLOKE EDENLER OTOPARK TAM BİR FİYASKO DİĞER PROBLEMLERDEN BAHSEDEMİYORUM ZAMAN HERŞEYİN İLACI :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yav he he ~ 3 ay önce
Şarjı takacak priz bile oturacak yerlere konulmamisken,yemek bile nöbettekilere verilmemisken,duty free bile yokken bunlari diyoraniz ismarlama haber yaptiniz derim.yaģcilik yapmayin gerci aldiginiz siparis uzerine bu haberi yaptiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali ~ 3 ay önce
Çaktırmadan duty free haklarımız da elimizden alındı. Duty free olmadığı gibi yıllık Maximum 10 alışveriş hakkınız var diye duvara yazı yazmış sayın gümrükçüler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Otopark ~ 3 ay önce
Yapanlardan Allah razı olsun, ama otopark neden kapalı yapılmamış bunu anlayabilmiş değilim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yolcular otoparkta ~ 3 ay önce
burdan duyrulur..bariyer olmadigindan...milllet park ediyor arkadas....sadece calisanlar icin degil mi orasi..önlem alın önlem!güvenlik uyuma
Otopoark ~ 3 ay önce
Ücretsiz otopark derken??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mazlum ~ 3 ay önce
Otel konforu, Vale hizmeti atlanmış... Birde aç gelmeyin :)
Heh he ~ 3 ay önce
Rezil bir yer, git bir bak ama oyle personele cok bile

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçucu ~ 3 ay önce
teknisyenlerde kullanabiliyor mu? Ekiple birliktemi uçağa geçiyoruz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Menekşe Hanım ~ 3 ay önce
Menekşe hanım memur değil, kontrol kabin amiridir. Candır canandır. Kendisine selam olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yalaka ~ 3 ay önce
10 senedir kontrol amiriymiş! nasıl 10 sene kaldığını bir sormak lazım? Dedikodu yaparak, herkese yalakalık yaparak daha 20 senede kalır. Devam menekşe kim tutar seni devam?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000