30 Haziran 2020, Salı 01:05:16

THY'den ücret düzenlemesine ilişkin açıklama

Türk Hava Yolları (THY) İstihdam Başkanlığı ücret düzenlemesi ile ilgili personele duyuru yaptı.
  • bir Allah'in kulu da dememiski 2019 daki kadar yolcu varmi? o kadar yolcu ve geir olur da sirket 2018 maaslarina donelim der, o zaman karsi durus anlasilir.
  • İnşallah güzel günler gelcek dilerim İleriye dönük düşündüğünüzde boşalan pazarlar var illaki bu pazardan bi pay alır ve daha güzel günler gelir düşünün uçak üreten firmalar bile işçi çıkarıyor dilerim ilerleyen zamanlarda daha güzel ve hak ettiğimiz ücretlere kavuşuruz dilerim havacılık sektöründe çalışan yer hizmetlerinden tutun taşeron işçilerin maaşları 5000 TL nin altına düşmez ama şu yorumlarda şunu görüyorum kabin ekibi bana göre aldığımaaşı hak ediyor çünkü ailesinden uzak düzenli bi hayat yok ,teknisyenlerin de gecesi gündüzü yok ,TGS de çalışan işçi günlük kaç ton yük atıyor daracık alanda vs ...inanın herkes hak ediyor ama nedense birlik olunmuyor o ona öbürü ona bu şirketin kârını gözetmek istiyorsak şirkete zarar verecek davranışlardanda kaçınalım herkes nedensek istediğimi gayet iyi anladı sanırsam bırakın üst yönetimi yarın biti gelir biri gider hep böyle olmadımı biz birbirimize sahip çıkalım çalıştığımız firmaya sahip çıkalım. buşirket hiç bir zaman boynumu yere eğdirmedi inş daha güzel olcak sabredin güzel insanlar Bu şirkette bulunan herkes benim ailem herkesin iyi olmasını çok isterim kıskanmam inş olacakta. Saygılarımla
  • Ucaklar satılsın kimse uçmasın bu ülkede
  • Dolar 3.78 idi o tarihlerde,ona göre maas verirlerse ok
  • Hava iş'i arayıp durumu sordum. Bize iletilen resmi bir teklif yok dediler. Politika yapıyormuş şirket görevli öyle söyledi. :)
  • Bu habere insanlarin bu kadar kayitsiz kalmasina bir anlamam veremedim.Sirkete en basitinden sunu sormak lazim ya da maaslari 2018 duzeyine cekelim teklifini veren super zekalara ; maaslari 2018 yilinin seviyesine cekmek isteyen sizler , elinizde imkânda var (kimseye sormadan bunu yapabilirsiniz ) bilet fiyatlarini da 2018 yili seviyesine dusurebiliyor musunuz ? Bu soruya vereceginiz cevap maaslar icin sormus oldugunuz soruya alacaginiz cevap ile ayni olacaktir emin olun.Kalin saglicakla...
  • "Havayollarının bu mevcut şartlardaki gelir ve gider dengesi ile istihdamı koruyabilmeleri mümkün gözükmemektedir. " Devlet desteğiyle sözleşme fesihleri 1 ay daha uzatıldı. Büyük buhran başlayacak en geç Eylül.
  • Allah bildiği gibi yapsın sizi!
  • Temmuzla birlikte Thy zaten en az %27 maaş tasarrufu saglamış olacak. Daha ne maaşını kesecek? Oldu olacak üste para verelim. Sendika en ufak kesintiyi dahi kabul etmemeli. Yöneticiler önce hangi lükslerinden ne kadar tasarruf etmiş onu açıklasınlar.
  • İstihdamı koruyormuşsunuz!!! bırakın bu palavrayı. Personeli işten çıkartıp ödeyecek tazminat paramız yok demiyorsunuzda istihdamı koruyoruz diyorsunuz... Aylarca belki 1 yıla yakın insanları ücretsiz izne çıkartıp hem tazminatları ödemeyeceksiniz, hem maaş ödemeyeceksiniz sonrada istihdamı koruyoruz. Es kaza insanlar başka yerde iş bulsa ver istifanı git sonra da tazminat yansın. Şirket yönetimi kendini çok akıllı zannediyor ama cin olmadan adam çarpmaya kalkmasınlar. Artık nefret etti insanlar sizden. Şunu unutmayın ki Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı asla unutmaz!!!

Türk Hava Yolları (THY) İstihdam Başkanlığı ücret düzenlemesi ile ilgili personele duyuru yaptı.

THY'den yapılan duyuruda Hava İş Sendikası ile ücret düzenlemesi konusunda yapılan görüşmelerden bahsedilirken, 17 Haziran'da yapılan son toplantı sonrası ücret düzenlemesiyle ilgili mutabakatın Hava İş tarafından kısa bir süre içerisinde beklendiği ifade edildi.

Açıklamada, istihdamın korunmasının ücret düzenlemesiyle sağlanacağı da belirtildi.

İşte THY'den yapılan açıklama;
Değerli Çalışma Arkadaşlarımız,


Hâlihazırda içinden geçmekte olduğumuz Covid-19 küresel salgın süreci, dünyanın tüm ülkelerini ve ekonomik faaliyetlerin neredeyse tüm alanlarını son derece olumsuz ve kaçınılmaz şekilde etkilemiştir. Basından ve diğer sektörel haber kaynaklarından takip edildiği üzere dünyadaki birçok havayolu şirketi küresel salgın sürecinden sektördeki varlıklarını koruyarak çıkabilmek için maliyet azaltıcı önlemler kapsamında toplu işten çıkarma, tek taraflı ve süresiz ücretsiz izin uygulama ve büyük oranlarda ücret kesintilerine gitme gibi, doğrudan istihdama ve çalışanların özlük haklarına dokunan tedbirler almışlar ve almaya devam etmektedirler.

Bu kapsamda 1 Nisan 2020-30 Haziran 2020 tarihleri arasında kısa çalışma ödeneğine başvuru yapılarak, neredeyse hiç uçuşumuzun olmadığı bu dönem uzaktan kısa çalışma yöntemi ile siz değerli çalışanlarımızın özverisi ve Devletimizin de kısa çalışma ödeneği desteği ile tamamlanmak üzeredir.

Haziran ayının ilk yarısı itibariyle sınırlı sayıda yurt içi uçuşlarımızı ve ikinci yarısı itibariyle de yine sınırlı sayıda ve çoğunluğu tek yönlü yolcu trafiği olan yurt dışı uçuşlarımızı “Birlikte Başaracağımıza” olan inancımızla yeniden icra etmeye başladık. Özellikle, havayolu taşımacılığı sektörü, sivil havacılık tarihinde benzeri görülmemiş bir şekilde ve tüm öngörü ve tahminlerin ötesinde olarak sekteye uğramış ve küresel salgının yıkıcı etkisine maruz kalmıştır. Havayolu taşımacılığı, gidişatı tam olarak kestirilemeyen zorlu bir sürecin içinden geçmektedir. Dolayısı ile bu döneme uygun kalıcı ortak tedbirlerin çalışanlar ve paydaşlar ile birlikte alınması zarureti ortaya çıkmıştır.

Havayollarının bu mevcut şartlardaki gelir ve gider dengesi ile istihdamı koruyabilmeleri mümkün gözükmemektedir. Ortaklığımız olarak çalışanlarımızın iş güvencelerinin devamı için tüm giderler itina ile gözden geçirilmekte ve tüm paydaşlarımızla müzakere edilmektedir.

Bu kapsamda Hava-İş Sendikası ile Ortaklığımız arasında da 4, 10 ve 17 Haziran 2020 tarihlerinde yaptığımız toplantılarda kapsamlı görüş alışverişinde bulunulmuş, karşılıklı sorunlarımız ve çözüm önerileri tartışılmış ve özellikle içinde bulunduğumuz zorlu süreci Ortaklığımızın istihdamı korumak amacı doğrultusunda zorunlu hale gelen yeni ücret düzenlemeleri konusunda görüşmeler yapılmıştır. 17 Haziran 2020 tarihli son toplantımızda da, öncelikli ortak hedefimiz olan istihdamın korunmasının ancak Hava-İş Sendikası’na teklif olarak ilettiğimiz ücret düzenlemesinin yapılması koşuluyla sağlanabileceği açıkça ifade edilmiş, bu ücret düzenlemesi teklifimiz ile ilgili bir mutabakatın en kısa zamanda Hava-iş Sendikası tarafından verileceğini bekliyoruz.

Ortaklığımız, istihdamı korumak için zorunlu hale gelen yeni ücret düzenlemeleri ile ilgili uzlaşma henüz sağlanamamış olması, mevcut uçuş tarifemizin çok düşük seyretmesi ve tasarruf sebebiyle; Ortaklığımız ünitelerinde 01.04.2020 tarihinden itibaren uygulanmakta olan ve bugünkü T.C. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 1 ay daha uzatılmasına karar verilen kısa çalışma uygulamasının  Temmuz ayında da devam etmesine karar verilmiştir.

Temmuz ayı içerisinde yapılacak çalışma sizlere yöneticileriniz/uçuş programınız vasıtasıyla tebliğ edilecektir.

Yer personeli için çalışmalarımız belirlenen gün ve saatinde mümkün olduğu ölçüde evden / uzaktan kısa çalışma şeklinde devam edecektir.

·         Yer personeli için %50 kısa çalışma oranını (haftalık 22,5 saat) geçmeyecek şekilde planlama yapılacaktır.

·         Uçuş personeli için uçuş frekansları göz önünde bulundurularak planlama yapılacaktır.

Temmuz ayı boyunca evden / uzaktan çalışma yapılacağından normal mesai düzeni için personel servisi hizmeti sağlanmayacaktır.

Kısa çalışma süreci boyunca özel sağlık sigortası ödemesi devam edecektir.

Bunların dışında kalan kısa çalışma ile ilgili Nisan-Haziran dönemindeki uygulamalar aynı şekilde devam edecektir.

Sağlıklı günler dileriz.


Saygılarımızla.
İstihdam Başkanlığı
Turkish Airlines

THY'den ücret düzenlemesine ilişkin açıklama

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (88)

2019 ~ 12 ay önce
bir Allah'in kulu da dememiski 2019 daki kadar yolcu varmi? o kadar yolcu ve geir olur da sirket 2018 maaslarina donelim der, o zaman karsi durus anlasilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pozitif düşün pozitif olsun ~ 12 ay önce
İnşallah güzel günler gelcek dilerim İleriye dönük düşündüğünüzde boşalan pazarlar var illaki bu pazardan bi pay alır ve daha güzel günler gelir düşünün uçak üreten firmalar bile işçi çıkarıyor dilerim ilerleyen zamanlarda daha güzel ve hak ettiğimiz ücretlere kavuşuruz dilerim havacılık sektöründe çalışan yer hizmetlerinden tutun taşeron işçilerin maaşları 5000 TL nin altına düşmez ama şu yorumlarda şunu görüyorum kabin ekibi bana göre aldığımaaşı hak ediyor çünkü ailesinden uzak düzenli bi hayat yok ,teknisyenlerin de gecesi gündüzü yok ,TGS de çalışan işçi günlük kaç ton yük atıyor daracık alanda vs ...inanın herkes hak ediyor ama nedense birlik olunmuyor o ona öbürü ona bu şirketin kârını gözetmek istiyorsak şirkete zarar verecek davranışlardanda kaçınalım herkes nedensek istediğimi gayet iyi anladı sanırsam bırakın üst yönetimi yarın biti gelir biri gider hep böyle olmadımı biz birbirimize sahip çıkalım çalıştığımız firmaya sahip çıkalım. buşirket hiç bir zaman boynumu yere eğdirmedi inş daha güzel olcak sabredin güzel insanlar Bu şirkette bulunan herkes benim ailem herkesin iyi olmasını çok isterim kıskanmam inş olacakta. Saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
O zaman ~ 12 ay önce
Ucaklar satılsın kimse uçmasın bu ülkede

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Merke bankası ~ 12 ay önce
Dolar 3.78 idi o tarihlerde,ona göre maas verirlerse ok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KOmik ~ 12 ay önce
Hava iş'i arayıp durumu sordum. Bize iletilen resmi bir teklif yok dediler. Politika yapıyormuş şirket görevli öyle söyledi. :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TK ~ 12 ay önce
Bu habere insanlarin bu kadar kayitsiz kalmasina bir anlamam veremedim.Sirkete en basitinden sunu sormak lazim ya da maaslari 2018 duzeyine cekelim teklifini veren super zekalara ; maaslari 2018 yilinin seviyesine cekmek isteyen sizler , elinizde imkânda var (kimseye sormadan bunu yapabilirsiniz ) bilet fiyatlarini da 2018 yili seviyesine dusurebiliyor musunuz ? Bu soruya vereceginiz cevap maaslar icin sormus oldugunuz soruya alacaginiz cevap ile ayni olacaktir emin olun.Kalin saglicakla...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hazır OL ~ 12 ay önce
"Havayollarının bu mevcut şartlardaki gelir ve gider dengesi ile istihdamı koruyabilmeleri mümkün gözükmemektedir. " Devlet desteğiyle sözleşme fesihleri 1 ay daha uzatıldı. Büyük buhran başlayacak en geç Eylül.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum ~ 12 ay önce
Allah bildiği gibi yapsın sizi!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Daha neyin kesintisi ~ 12 ay önce
Temmuzla birlikte Thy zaten en az %27 maaş tasarrufu saglamış olacak. Daha ne maaşını kesecek? Oldu olacak üste para verelim. Sendika en ufak kesintiyi dahi kabul etmemeli. Yöneticiler önce hangi lükslerinden ne kadar tasarruf etmiş onu açıklasınlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A320cpt ~ 12 ay önce
İstihdamı koruyormuşsunuz!!! bırakın bu palavrayı. Personeli işten çıkartıp ödeyecek tazminat paramız yok demiyorsunuzda istihdamı koruyoruz diyorsunuz... Aylarca belki 1 yıla yakın insanları ücretsiz izne çıkartıp hem tazminatları ödemeyeceksiniz, hem maaş ödemeyeceksiniz sonrada istihdamı koruyoruz. Es kaza insanlar başka yerde iş bulsa ver istifanı git sonra da tazminat yansın. Şirket yönetimi kendini çok akıllı zannediyor ama cin olmadan adam çarpmaya kalkmasınlar. Artık nefret etti insanlar sizden. Şunu unutmayın ki Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı asla unutmaz!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cpt ~ 12 ay önce
yıllardır 1 liranı eksiksiz veren ekmek kapına bu cahil sözleri sarf ettiğine göre Otobüs cpt nısın
aynen dedigin gibi ~ 12 ay önce
Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı asla unutmaz. o zaman pilotlar sirketi istifa edip gitmekle tehdit ediyordu. simdi hadi yine ayni tehditleri savurun bakalim. korfez havayollari kucak acar size hemen. kim kimi carpiyor gorelim.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000