13 Ocak 2017, Cuma 09:42:59

THY'den ihracata destek

Sera üreticileri, THY'nin sağlayacağı kargo desteğiyle, Dubai ve Katar'a 200 milyon dolarlık domates ihracatı yapacak.
  • adamlar uçak ihrac ediyor biz domates ihraç edicez artık degıstırın fıkırlerı zıkırlerı tum bildiklerinizi yeter artık cektigi bu Ulkenın gordugu sıstemı kabul edenler ulkeyı asıl bıtırenlerdır
  • Doha'da domatesin kilosu markette 2dolar Dubai'de biraz daha ucuz. Antalya'dan Doha'ya navlun ücreti 2 $'ın altında mı ki?İstanbulda markette fiyat 1.3 dolar. Bu iş kar eder mi acaba?

Sera üreticileri, THY'nin sağlayacağı kargo desteğiyle, Dubai ve Katar'a 200 milyon dolarlık domates ihracatı yapacak.

Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (SERA BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Müslüm Yanmaz, Türkiye'de 6 bin dekarlık modern seralarda yıllık 200 bin ton üretim yapıldığını söyledi.

Üretimin yüzde 90'lık bölümünü oluşturan domatesin, başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere çevre ülkelere ihraç edildiğini belirten Yanmaz, uçak krizine kadar en büyük pazarın ise Rusya olduğuna işaret etti.

Rusya'nın, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesine rağmen halen sınır kapılarını Türk domatesine açmadığını ifade eden Yanmaz, şöyle konuştu:

"Rusya'nın ithalatı durdurması sektörümüze 275 milyon dolarlık kayıp getirdi. Buna rağmen ürünlerimizi satmaya devam ediyoruz. Bu dönemde seralarımızdan AB pazarına ihracat yapıyoruz. AB, nisan sonrası Hollanda ve İspanya'daki seraların devreye girmesiyle gümrük vergilerini artıracak. Dolayısıyla bu süreçte Rusya gibi alternatiflere ihtiyaç duyuluyor. Şanlıurfa'da görüştüğümüz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, konuyu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ileteceğini ifade etti."

"Tedirginlikten kurtulacağız"

Yanmaz, Rusya ile yaşanan sorunun alternatif pazarın gerekliliğini ortaya koyduğunu dile getirdi.

Daha önce Mersin ve Şanlıurfa'dan karayoluyla Ortadoğu pazarına ürün gönderdiklerini anlatan Yanmaz, başta Dubai ve Katar olmak üzere bölgenin önemli bir potansiyel barındırdığını kaydetti.

Rusya kaynaklı kaybı Ortadoğu pazarıyla aşmayı planladıklarını belirten Yanmaz, "Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı yetkilileriyle hava kargo konusunda görüşme yaptık. Daha sonra THY Genel Müdürü ile toplantı gerçekleştirildi. THY'nin sağlayacağı kargo desteğiyle Dubai ve Katar'a 200 milyon dolarlık domates ihracatı yapacağız. Üreticilerimizin hava kargo sayesinde tedirginlikten kurtulacağını değerlendiriyoruz." diye konuştu.

İzmir'in Dikili ilçesinde kurulu, dünyanın en büyük ikinci jeotermal ısıtmalı serasına sahip Agrobay firmasının yönetim kurulu üyesi Arzu Şentürk Salık da Rusya'nın kendi sektörlerine yatırım yaptığını, bu nedenle alternatif pazarlar oluşturmak zorunda olduklarını söyledi.

Hava kargoya destek sağlanmasıyla Ortadoğu pazarında iddialı hale geleceklerini aktaran Salık, "Dubai ve Katar için önemli adımlar atıldı. Nisan veya mayıs gibi bu pazara ürün göndermeye başlarız. Burası çok büyük bir pazar." dedi.

THY'den ihracata destek

Facebook Yorum

Yorumlar

Yaa ~ 2 yıl önce
adamlar uçak ihrac ediyor biz domates ihraç edicez artık degıstırın fıkırlerı zıkırlerı tum bildiklerinizi yeter artık cektigi bu Ulkenın gordugu sıstemı kabul edenler ulkeyı asıl bıtırenlerdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Musti ~ 2 yıl önce
Biraz tarihimizi sorgulasak bu genç cumhuriyet tarihte Kayseri de uçak fabrikasını kurdu ama nedense batıya tav olduk kapattık kimseyide suçlamıyorum şimdi bizde fabrikayı kapatmasak bizde uçak ihrac ederdik
Xl ~ 2 yıl önce
Doha'da domatesin kilosu markette 2dolar Dubai'de biraz daha ucuz. Antalya'dan Doha'ya navlun ücreti 2 $'ın altında mı ki?İstanbulda markette fiyat 1.3 dolar. Bu iş kar eder mi acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km ~ 2 yıl önce
Gidip markete gormesek inancaz. Domatesin kilosu 30 dirhem civarinda. Sen o paraya tane domates bile alamazsib orda.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000