29 Aralık 2022, Perşembe 12:37:33

THY'den aktarmasız bilet alan yolcu büyük mağduriyet yaşadı

Eskişehir’den Yeni Zelanda’ya gitmek için THY'den uçak biletinde yaşadığı aktarma probleminden dolayı Tayvan’dan geri dönmek zorunda kalan Cem Yurtseven, “Gidiş-dönüş biletiyle 40 bin TL’ye yakın bir zararım oldu” dedi.
  • yolcu yalan söylüyor
  • Air new zealand in THY ile anlaşması var diye biliyorum. Thy ile ya Singapura yada Jakartaya uçabilirdi. Veya Emirates veya Qatar airways ile sydney aktarmalı auckland uçabilirdi. (Telden yazıyorum yazış şekli için kb )
  • mantık dersi alsaydı bu abimiz bunlar başına gelmezdi
  • Taiwan ın bayrak hava yolları "China Airways" ve China Airways in THY ile bir ortak uçuş anlaşması yok. THY nın Taiwan ın Eva Air ile anlaşması var ama Eva Air in New zelland a uçuşu yok.Kısaca bu akıllı Taiwan a kadar Thy bileti almış.THY sorumluluğu Taiwan a kadar.Taiwan sonrası ikinci bir bilet,China Airways tan.Taiwan New Zelland uçusu China Airways in ve codeshare olmadığındam THY bir yetki ve sorumlulugu yok.Bu akıllı China Airways e sormalıydı ama her halükarda vize sorumluluğu yolcuya aittir.Online platformlardan dünyanın her yanına bilet alabilırsiniz ve platformlar vizeniz varmı diye sormaz.Online parasını verip bileti alırsınız.Vizenizi ayarlamamışsanız uçağa alımazsınız bu kadar basit. Auckland a THY hat açana kadar en mantıklı ve tek aktarmalı uçuş Doha üzerindan Qatar Airways ne yazıkki.
  • Onun için her zaman söylüyorum ortak atin beli kirik olur, bu isler code share ilen olaçak seyler degil , quantas 789 lar ilen ingiltereye nonstop uçabiliyorsa bizde istanbuldan rahat rahat uçabiliriz
  • bu olaydan sonra yakinda oraya destinasyon acilir
  • Ben niye Türkiye'ye geri döndü anlamadım. Tayvan 1 aylık kapıda vize veriyor. Dönüş bileti parasının daha azına Tayvan'dan Singapur aktarmalı Yeni Zelenda'ya giderdim ama arkadaşın şansa tecrübesi olmadığından soluğu burada almış.
  • Konu kapandı,o tarafa thy codeshare uçar,kurallar uçuşu icra eden havayoluna aittir,dolayısıyla yapcak bişey yok,direk yeni zelanda uçan yabancı şirketler daha mantıklı bi seçim olur
  • qatar veya emirates başkası yalan
  • Tipik THY hiç bir şekilde güvenemezsiniz. Yetersiz bilgi seviyesindeki insanlardan kesin ifadeler duyarsınız. Onun en üst amir bile bu konuda bilgi sahibi değildir. Adli kurumlarda aradığınız hakkın THY ye ilk beş yılda hiç bir yansıması olmaz. Sonun da kuşa dönmüş bilet parasını anca kurtarırsız. Bu durumda THY keyifle bilet satar.

Eskişehir’den Yeni Zelanda’ya gitmek için THY'den uçak biletinde yaşadığı aktarma probleminden dolayı Tayvan’dan geri dönmek zorunda kalan Cem Yurtseven, “Gidiş-dönüş biletiyle 40 bin TL’ye yakın bir zararım oldu” dedi.

Eskişehir'den çalışmak için Yeni Zelanda'ya gitmeye karar veren ve vize işlemlerini yapan Cem Yurtseven, bir acente aracılığı ile Türk Hava Yolları'na (THY) ait bir uçaktan bilet aldı. Kasım ayında gerçekleşecek uçuş için aktarma vizesi olmadığı için özellikle transit bilet talep eden Yurtseven, acente ve THY ile defalarca görüşme gerçekleştirdi. Kendisine, uçağın sadece Tayvan'da yolcu indirip bindireceği, Avustralya'da ise yakıt ikmali için durduktan sonra Yeni Zelenda'ya gideceğinin söylenmesiyle yola çıkan Cem Yurtseven, arka arkaya yaşadığı olumsuzluklarla neye uğradığını şaşırdı. Avustralya'da uçuş olmaması için özellikle talepte bulunan Cem Yurtseven, satın almış olduğu bilette yazmayan bir aktarmayla karşılaştı. THY ile Çin hava yolu şirketinin ortak uçuşunu kullanan Yurtseven, Tayvan'a indikten sonra uçağa tekrar binemeyeceğini öğrendi. Tayvan'daki yetkililer tarafından ülkesine dönmediği takdirde mülteci kampına götürüleceğini öğrenen Cem Yurtseven, çaresiz şekilde dönüş bileti alarak Türkiye'ye geri döndü. Yaşadığı olayla birlikte 40 bin lira maddi kaybın yanı sıra iş aksamasıyla karşı karşıya kalan Yurtseven, sorumluluk almayan THY'ye karşı hakkını hukuki yollarla arayacağını bildirdi.

“THY destek ekibi, uçağımın Tayvan'dan direkt olarak Yeni Zelanda'ya geçeceğini söyledi”

Arkadaşının tavsiyesiyle uçak biletini defalarca kontrol ederek THY ve acente ile irtibata geçtiğini fakat ısrarla kendisine aktarmasız uçuş denildiğini belirten Cem Yurtseven, Tayvan'da yaşadıklarını anlattı. Mülteci kampına götürülmemek için ülkesine geri döndüğünü belirten Yurtseven, “Çalışma vizem çıkmıştı ve çalışmak için Yeni Zelanda'ya gidecektim. Hayatımda ilk defa uçacağım için yanlış bilet almamak maksadıyla bir acente aracılığıyla bilet almak istedim. Eskişehir'de bir acenteye seyahat bileti almak için gittim. Kendilerine Yeni Zelanda vizem olduğunu, Avustralya aktarmasız bilet istediğimi söyledim, çünkü Avustralya transit geçişlerde Türk vatandaşlarından vize istiyordu ve benim Avustralya transit vizem yoktu. Kendileri bana Tayvan aktarmalı bir bilet sattılar. Biletin üstünde de tek aktarma noktası Tayvan gözüküyordu. Türk Hava Yolları ile Tayvan'a gideceğim, Tayvan'dan da Çin hava yolları ile Yeni Zelanda'ya geçecektim. THY ve Çin ortak uçuşuydu. Seyahatime 1 gün kala arkadaşımın önerisi üzerine biletimi bir de Çin hava yollarının sitesinden kontrol ettim. Kontrol ettiğimde uçağın Avustralya'da bir aktarması daha olduğunu öğrendim. Hemen THY'yi aradım. Telefondaki yetkililer bana öyle bir aktarma noktasının gözükmediğini, uçağımın Tayvan'dan direkt olarak Yeni Zelanda'ya geçeceğini söylediler. Ben güvenemedim, acenteye gittim. Acente THY'ye mail attı. THY destek ekibi acenteye; uçağın Avustralya'da yakıt ikmali için duracağını, yolcu indirip bindirmeyeceğini, bir sıkıntı olmayacağını söylediler. Ben de bu maile güvenerek uçağa bindim ama Tayvan'da Çin hava yolları yetkilileri tarafından bir sonraki uçuşa alınmadım. Çünkü uçağın Avustralya aktarması varmış ve yolcu iniş binişi olacakmış. Bu sebeple kesinlikle uçağa alınmayacağım söylendi. Hemen ülkeme geri dönmezsem Tayvan'da pasaport polisi tarafından mülteci kampına götürülüp sorguya çekileceğim söylendi. Ben de başıma bir şey gelmemesi için aceleyle ülkeye geri döndüm” dedi.

“THY yetkilileri suçu, önce acenteye sonra bana, sonra da Çin hava yollarına attı”

Yaşadığı olayın ardından yaklaşık maddi kayıpla birlikte iş kaybı ve birbiri ardına gelen mağduriyetlerden dolayı şikayetçi olduğunu belirten Yurtseven, “Bu süre zarfında gidiş-dönüş bileti, konaklama ve iş kaybım oldu. Acenteye durumu anlattığımda, ‘Bizle alakası yok, bizim sattığımız sistemde de o aktarma noktası gözükmüyor. Bizim sistemde de o aktarma noktası gözükmüyor, THY'nin suçu' dediler. THY'yi aradım geri bildirim oluşturdum, 1 hafta uğraştım. Kendileri de hiçbir şekilde sorumluluk almadılar. Suçu önce acenteye sonra bana, sonra da Çin hava yollarına attılar. Bir şekilde mağdur olan ben oldum. Bu uçuş THY ve Çin hava yollarının ortak uçuşu, maliyet paylaşımı uçuşu. THY'nin Çin hava yollarından haberdar olmaması mümkün değil. Benim bütün telefon kayıtlarım, büyün maillerim, hepsi elimde kanıt olarak duruyor. Bana hiçbir şekilde Avustralya aktarmasından bahsedilmedi. Ben bu konuda hukuki süreç başlattım. Hem acenteden hem de THY'den şikâyetçiyim” diye konuştu. (beyazgazete)

THY'den aktarmasız bilet alan yolcu büyük mağduriyet yaşadı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

doğru değil ~ 2 ay önce
yolcu yalan söylüyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Berat ~ 3 ay önce
Air new zealand in THY ile anlaşması var diye biliyorum. Thy ile ya Singapura yada Jakartaya uçabilirdi. Veya Emirates veya Qatar airways ile sydney aktarmalı auckland uçabilirdi. (Telden yazıyorum yazış şekli için kb )

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asaf ~ 3 ay önce
mantık dersi alsaydı bu abimiz bunlar başına gelmezdi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bahri ~ 3 ay önce
Bende daha önce THY den bilet aldım beni keyfî olarak uçağa almadılar ve ben bu arkadaş gibi acemi değilim yıllardır seyahat ediyorum uçağa almadılar.ayni destinasyona farklı firma ile uçtum THY den zararimi istedim tabi sonuç foss şimdi birileri burda yok öyle değil böyle deyip sen bilmiyorsun dicek öyle diyen insanlara tek cevabım umarım başınıza gelir o zaman görürüm boşuna dememiş Nasreddin hoca damdan düşenin hâlinden damdan düşen anlar burda boş boş yorum yapmak kolay bir yere seyahat ettiğinizde pasaport polisinin önünde kedi gibi oluyor sunuz
yolcu ~ 3 ay önce
Taiwan ın bayrak hava yolları "China Airways" ve China Airways in THY ile bir ortak uçuş anlaşması yok. THY nın Taiwan ın Eva Air ile anlaşması var ama Eva Air in New zelland a uçuşu yok.Kısaca bu akıllı Taiwan a kadar Thy bileti almış.THY sorumluluğu Taiwan a kadar.Taiwan sonrası ikinci bir bilet,China Airways tan.Taiwan New Zelland uçusu China Airways in ve codeshare olmadığındam THY bir yetki ve sorumlulugu yok.Bu akıllı China Airways e sormalıydı ama her halükarda vize sorumluluğu yolcuya aittir.Online platformlardan dünyanın her yanına bilet alabilırsiniz ve platformlar vizeniz varmı diye sormaz.Online parasını verip bileti alırsınız.Vizenizi ayarlamamışsanız uçağa alımazsınız bu kadar basit. Auckland a THY hat açana kadar en mantıklı ve tek aktarmalı uçuş Doha üzerindan Qatar Airways ne yazıkki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korsanpilot ~ 3 ay önce
Onun için her zaman söylüyorum ortak atin beli kirik olur, bu isler code share ilen olaçak seyler degil , quantas 789 lar ilen ingiltereye nonstop uçabiliyorsa bizde istanbuldan rahat rahat uçabiliriz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
a320 ~ 3 ay önce
bu olaydan sonra yakinda oraya destinasyon acilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandaş ~ 3 ay önce
Ben niye Türkiye'ye geri döndü anlamadım. Tayvan 1 aylık kapıda vize veriyor. Dönüş bileti parasının daha azına Tayvan'dan Singapur aktarmalı Yeni Zelenda'ya giderdim ama arkadaşın şansa tecrübesi olmadığından soluğu burada almış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Acenta diyosun ~ 3 ay önce
Konu kapandı,o tarafa thy codeshare uçar,kurallar uçuşu icra eden havayoluna aittir,dolayısıyla yapcak bişey yok,direk yeni zelanda uçan yabancı şirketler daha mantıklı bi seçim olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
australia için ~ 3 ay önce
qatar veya emirates başkası yalan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arabacı ~ 3 ay önce
quantas is best
Qatar ~ 3 ay önce
Arap hayranlığı böyle bir şey herhalde. Sizin durum gerçekten vahim.
Umit ~ 3 ay önce
Doğru
Ayhan ~ 3 ay önce
Tipik THY hiç bir şekilde güvenemezsiniz. Yetersiz bilgi seviyesindeki insanlardan kesin ifadeler duyarsınız. Onun en üst amir bile bu konuda bilgi sahibi değildir. Adli kurumlarda aradığınız hakkın THY ye ilk beş yılda hiç bir yansıması olmaz. Sonun da kuşa dönmüş bilet parasını anca kurtarırsız. Bu durumda THY keyifle bilet satar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ramazan ~ 3 ay önce
Burada uçak ara istasyonda yolcu bosalttiği için ucamamistir.Ci0053. Tpe bne akl seferi olması sebiyle brispeyne inmesi sebebiyle vizeye ihtiyacı vardır.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000