19 Mart 2008, Çarşamba 10:51:32

THY'de telefon PANİĞİ

Galatasaray kafilesinin de bulunduğu THY uçağında açık kalan cep telefonu sistemin kilitlenmesine neden oldu.

G.Birliği ile bugün oynayacağı Fortis Türkiye Kupası maçı için dün Ankara’ya giden Galatasaray kafilesinin bulunduğu Türk Hava Yolları (THY) tarifeli uçağında açık kalan cep telefonu ile IPod’lar pilot ve yolculara sıkıntılı anlar yaşattı. Otomatik yaklaşma sistemi ILS kilitlenince, uçağı pilotlar kendileri Esenboğa Havaalanı’na indirdi. Özellikle uçakla seyahat konusunda sıkıntı yaşayan Galatasaraylı futbolcu Hasan Şaş, büyük gerilim yaşarken sert tepki gösterdi.

Telefonu kapatın

Saat 16.00’da İstanbul’dan kalkan TK0130 numaralı tarifeli THY uçağı, Ankara’ya yaklaştığında pilotun açık cep telefonu olduğunu belirterek, "Cep telefonlarınızı kapatın" uyarısı, buz gibi bir hava estirdi. Uçak inişe geçtiği sırada hostesler IPod dinleyen Galatasaraylı futbolcu Nonda’yı elektronik cihazını kapatması için uyarınca, Hasan Şaş bu kez ayaklandı. Birkaç kişinin daha IPod dinlediğini gören Hasan, panikle "Herkes IPod’larını kapatsın arkadaşlar" diyerek çıkıştı. Uçak indikten sonra Hasan Şaş, pilot kabinine yöneldi.

Sistemi kilitledi

Galatasaray kafilesinin ve diğer yolcularla birlikte mürettebatın yaşadığı tehlikenin önemi Hasan ile pilotların konuyla ilgili söyleşisi sırasında ortaya çıktı. Pilotlar, "Açık olan yolcuların elektronik cihazları nedeniyle ILS yaklaşma sistemimiz kilitlendi. Uçağı kendimiz manuel olarak indirdik" dedi. ILS sisteminin önemi 30 Kasım 2007’de Isparta’da düşen ve 57 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasında da gündeme gelmişti.

THY'de telefon PANİĞİ

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000