13 Nisan 2016, Çarşamba 13:48:53

THY'de şaşkına çeviren Mil dolandırıcılığı

Türk Hava Yolları yolcularından Avukat Mehmet Köksal, çok ilginç bir dolandırıcılığın mağduru oldu.
  • bu avukat bence millerini satmıştır parasını alamamıştır. dediğiniz gibi 20 euroya miller geri iade alınıyor...tk nosunu şifresini kim nerden bilecek zaten diğer türlü thy çalışanları kimlik fotokopisi imza ve form düzenliyorlar...gerizekalılığı sahtekarlığını buralara kadar lanse etmiş mahkeme yolun açık olsun senin anlattığın olayı mahkemeye sevk eden senin gibi bir gerizekalı savcı bulman dileğiyle bol şans
  • Atina'dan check-in yaparak gelen transit yolcuya verilen yer numarasının aynısını bana da vererek Mumbai uçağının yarım saat gecikmesine neden olan, ortada sıranın ortasında horlayarak uyuyan, kafaları benim omuzuma düşen yolcularla uçurarak azap çektiren THY'ye mi inanayım ? Geçiniz. Evet, THY ile uçmaya devam ediyorum. Bunun tek nedeni yardımcı olmaya çalışan, hep uçtuğum doğu hatlarındaki sorunlu yolculara karşı sakin olabilen, kaprislere göğüs geren kabin ekibidir. Bu ekip olmasa bu havayolu bu yönetimle beş para etmez.
  • benim tavsiyem bu işi kısa yoldan halletsin bilet detaylarını bildiği için bilet numarasına ulaşması zor olmaz bilet nosunu veya pnr ı öğrenip iade istesin 20 euro ceza öder bir ton avukat masrafından kurtulur zaten thy de bu olayı kapatmak için extra olarak birşeyler daha verir
  • Vay Lagosum vaaaay! Burnumda tutuyorsun.
  • Biriniz de haber ile ilgili yorum yapmamış. Bu milleri başkasının kullanması nasıl mümkün olabiliyor bilen var mı? Kullanıcı şifre ile mi girip yapıyor bu mil ile bilet alımını, çağrı merkezinden mi yoksa? Bir imza vs. istemiyor mu acaba? Bu kadar kolay olmamalı. Yalnız mil kart numarası ve kişinin ismi yetmemeli. Keşke avukat biletin hangi kanaldan nasıl alındığını detaylı açıklasaydı.
  • Ortada hırsız falan yok. Sadece kuralları bilmeyen bir yolcu var. Oda sizsiniz. Bir kere benimde başıma gelmişti. Bir sonraki uçağa yüksek ücret ödeyerek biletimi aldım. Bağırıp çağırmadım. Kurallar belli.
  • Abilerim bana bi yardım edebilir misiniz ? UÇAK TEK. Okuyorum ve bu yaz staj yapicam hangi şirketi önerirsiniz İzmirde ikamet ediyorum. İzmir'de pegasus ve sun kont. Açmış ama İstanbula da gidebilirim İst'da Onur Air düşünüyorum sizce hangi şirket veya şirketler en iyi olur benim için
  • Hiç şaşırmam, 25 Mart 2016 TK1911 Zürich uçağının kapılarını erken kapattıkları için bizim de 1200 TL mizi çaldılar. 15 gün yazışıp görüntüleri istediğimiz de biz vermiyoruz, avukatla gelin dediler. Hırsız THY. Mecbur kalmadıkça bir daha uçmam bunlarla, beter olsunlar. Hakkımı Helal Etmiyorum.

Türk Hava Yolları yolcularından Avukat Mehmet Köksal, çok ilginç bir dolandırıcılığın mağduru oldu.

Uzun süredir Türk Hava Yolları’nın sadakat programı Miles&Smiles üyeliği bulunan ve puan biriktiren Mehmet Köksal, mil hesabından kendisinden habersiz tam 36 bin 500 puanlık bilet alındığını öğrenince şaşkına döndü.

AirportHaber’in edindiği bilgiye göre; bugün gerçekleştirilen işlemde Sunday Omagbon adına 18 Nisan tarihli İstanbul-Lagos seferine Köksal'ın milleriyle bilet alındı. Biletin vergisinin de millerden ödendiği ve toplamda 36 bin 500 mil harcandığı öğrenildi. Söz konusu işlemin kendisine mail olarak gelmesiyle haberdar olan Avukat Köksal, hemen telefonla Türk Hava Yolları müşteri hizmetlerine ulaştı.

Mil dolandırıcılığına maruz kaldığını anlatarak işlemin durdurulmasını talep eden mağdur Köksal, aldığı cevapla bir kez daha şoke oldu. THY tarafından kendisine işlemin sonlandırılamayacağı ve prosedür gereği 8 günlük bir sürenin olduğu belirtilerek müdahale edilmeyeceği söylendi.

AirportHaber’e konuşan Köksal; ‘Ben durumu anlatıp bunun bir dolandırıcılık meselesi olduğunu ve derhal müdahale edilmesi gerektiğini söyledim. Savcılığa gitmek için bilgileri de istedim ancak prosedür gereği 7-8 gün içinde size döneriz dediler. Bu sürede dolandırıcı uçmuş olacak. Bu kesinlikle güvenlik açığıdır. Bizim bütün bilgilerimizi alıyorlar ve bu bilgiler kim bilir nerelere gidiyor’ dedi.

Öte yandan Mehmet Köksal, bugün akşama kadar kendisine olumlu bir geri dönüş olmaması halinde mahkeme yoluna gideceğini ifade etti.

©AirportHaber

THY'de şaşkına çeviren Mil dolandırıcılığı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

denyoya msj ~ 5 yıl önce
bu avukat bence millerini satmıştır parasını alamamıştır. dediğiniz gibi 20 euroya miller geri iade alınıyor...tk nosunu şifresini kim nerden bilecek zaten diğer türlü thy çalışanları kimlik fotokopisi imza ve form düzenliyorlar...gerizekalılığı sahtekarlığını buralara kadar lanse etmiş mahkeme yolun açık olsun senin anlattığın olayı mahkemeye sevk eden senin gibi bir gerizekalı savcı bulman dileğiyle bol şans

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sürücü ~ 5 yıl önce
Atina'dan check-in yaparak gelen transit yolcuya verilen yer numarasının aynısını bana da vererek Mumbai uçağının yarım saat gecikmesine neden olan, ortada sıranın ortasında horlayarak uyuyan, kafaları benim omuzuma düşen yolcularla uçurarak azap çektiren THY'ye mi inanayım ? Geçiniz. Evet, THY ile uçmaya devam ediyorum. Bunun tek nedeni yardımcı olmaya çalışan, hep uçtuğum doğu hatlarındaki sorunlu yolculara karşı sakin olabilen, kaprislere göğüs geren kabin ekibidir. Bu ekip olmasa bu havayolu bu yönetimle beş para etmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Madrid ~ 5 yıl önce
Bu bir hatadır evet de uçak tip değiştirdiğinde de aynı yerde oturamayabilirsiniz online check in olsa bile... elalemin kafasının üstünüze düşmesi yanınızda oturanın sorunu yoksa nerde oturursanız oturun birinin kafası üstünüze yaslanabilir bu mantıkla... velhasıl yaşanılan tek olayla hemen karalamaya gitmemenizi tavsiye ederim sizin başınıza gelen herkesin başına gelmiyor
osman ~ 5 yıl önce
benim tavsiyem bu işi kısa yoldan halletsin bilet detaylarını bildiği için bilet numarasına ulaşması zor olmaz bilet nosunu veya pnr ı öğrenip iade istesin 20 euro ceza öder bir ton avukat masrafından kurtulur zaten thy de bu olayı kapatmak için extra olarak birşeyler daha verir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lagos ~ 5 yıl önce
Vay Lagosum vaaaay! Burnumda tutuyorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haber ~ 5 yıl önce
Biriniz de haber ile ilgili yorum yapmamış. Bu milleri başkasının kullanması nasıl mümkün olabiliyor bilen var mı? Kullanıcı şifre ile mi girip yapıyor bu mil ile bilet alımını, çağrı merkezinden mi yoksa? Bir imza vs. istemiyor mu acaba? Bu kadar kolay olmamalı. Yalnız mil kart numarası ve kişinin ismi yetmemeli. Keşke avukat biletin hangi kanaldan nasıl alındığını detaylı açıklasaydı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BSM ~ 5 yıl önce
Eğer ki bileti satış ofisinden alıyorsanız mil sahibin doldurması gereken bir form ve kimlik fotokopisi alınıyor. Mil sahibi gelmiyorsa noter onaylı vekalet ve imzalanmış ve arkasına kimliğin fotokopisi cekilmiş formla yapılıyor. Ancak coğu yolcular heleki iş adamları acenteler le calıştığı için ordaki personellere şifrelerini veriyorlar. İşte sorun burda başlıyor cünkü call center ve internet üzerinden yolcularımızı defalarca kimseyle paylaşmamalarını söylediğimiz şifreyle giriş yapılıyor. Ve acenteleri veya tanıdıkları asistanları bu şifreleri biliyor. Cok acente gördüm ben mili cok olan müşterisinin milleriyle bilet alıp sattı kişiden normal ücretini tahsil etti. Bu durumda THY nin de yapacak bişeyi yok. Diğer ülkelerde eşler birbirlerinin şifrelerini bilmezken bizim ülkemizde gir bak miles hesabıma deyimiyle şifreler havada uçuşuyor. Ama şikayet edip dönmelerini bekleyeceğine 25 dolar karşılığında iade alıp o şekilde sonuclanmasını bekleyebilir avukat bey.
ercan ~ 5 yıl önce
Ortada hırsız falan yok. Sadece kuralları bilmeyen bir yolcu var. Oda sizsiniz. Bir kere benimde başıma gelmişti. Bir sonraki uçağa yüksek ücret ödeyerek biletimi aldım. Bağırıp çağırmadım. Kurallar belli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Staj ~ 5 yıl önce
Abilerim bana bi yardım edebilir misiniz ? UÇAK TEK. Okuyorum ve bu yaz staj yapicam hangi şirketi önerirsiniz İzmirde ikamet ediyorum. İzmir'de pegasus ve sun kont. Açmış ama İstanbula da gidebilirim İst'da Onur Air düşünüyorum sizce hangi şirket veya şirketler en iyi olur benim için

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Staj ~ 5 yıl önce
Değerli kardeşim, Türk Hava Yolları A.O. ve THY Teknik A.Ş. stajınız için en doğru adrestir. THY web sitesinde başvurunuzu yapabilirsiniz.
staj ~ 5 yıl önce
Başvurular tercih şeklinde tercih yapıcaz ama thy teknik kontnj. çok fazla olduğu için çok fazla stajer olmaz mı ? ,İş öğrenme açısından vb.
Emrah A. Benligil ~ 5 yıl önce
Hiç şaşırmam, 25 Mart 2016 TK1911 Zürich uçağının kapılarını erken kapattıkları için bizim de 1200 TL mizi çaldılar. 15 gün yazışıp görüntüleri istediğimiz de biz vermiyoruz, avukatla gelin dediler. Hırsız THY. Mecbur kalmadıkça bir daha uçmam bunlarla, beter olsunlar. Hakkımı Helal Etmiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
alex ~ 5 yıl önce
Uçarsın hemde öyle güzel güzel şekilde yine bilet alıp uçarsın. Bir dahakine kapaya erken gelirsin hem de korkudan.
Operation ~ 5 yıl önce
Gate'ler normalde uçağın kalkış saatinden 15 dk önce kapanır. Bu süreden sonra kapıda olmaniz uçağa binebileceginiz anlamına gelmez. O kadar uyarı yapılıyor bilet kuralları var. Kalkış saatinden 5 dk önce kapıya gelip uçağa binmek istiyorsunuz. Otobüs değil bu kardeşim alışın artık!
Fark ~ 5 yıl önce
İstanbul esenler Otogarın'dan Otobüse bilmekle uçağın farkını anladığın gün uçağı kaçırmaz ve zamanında binersin.Her havayolu şirketinde durum aynıdır, onuda bilesin.
Detay ~ 5 yıl önce
Saat:18:30 gibi automatic check-in yaptık. Saat 20:00 de kalkacak uçağa, 19:00 da başlayan boarding için 19:15 te geldik. İddialarına göre 19:37 de son boarding olmuş ama bizim olduğumuz vakitte Gate 215 te herhangi bir görevli yada tabelada Zürich yazısı dışında boarding yada last call ibareleri yoktu. Gate değişmemişti. Bir tane görevli görmedik. Biz oradayken ve gatede hiç bir görevli yokken nasıl olurda 19:37 de son boarding olduğunu iddia edebilirler. Güvenlik görüntülerini istedik vermediler. Bu arada Atatürkte artık anons yapılmıyor, burada çok bilen arkadaşların haberi olsun anonslar yolcuları rahatsız ediyor diye bu uygulamaya geçilmiş ve bunuda herkes bilmek zorunda değil. Daha önce onlarca kere dünyanın bir çok yerine uçtuk, bu kadar garip bir olay ile ilk kez karşılaştık. Ve gidiş dönüş biletini tekrar almak zorunda kaldık çünkü dönüş ayağı da yanıyormuş, fakat dönüş uçuşunda aynı uçakta adımıza çift koltuk vardı. Umarım siz böyle bir durumda ve muamele ile karşılaşmazsınız
Emrah arkadasa ~ 5 yıl önce
Emrah Bey, ilk once ucagi bulup binmenin sizin sorumlulugunuz oldugunu anlamaniz gerekiyor. Kimse sizi uyarmak, tutup getirmek veya beklemek durumunda degil. Ikincisi, yazinizdaki bosluklardan hikayeniz anlasiliyor: 215 kapiya 19:15'te geldik diyip akabinde "bizim orada oldugumuz vakitte" ibaresi kullandiginiz anda, (hakli cikmak icin koydugunuzu dusundugum 5-10 dakikalik sapmalari da katarsak) kapiya saat 19:05-19:10 civarinda geldiginizi, herhangi bir yetkili goremeyip sadece bekleyen bazi yolculari gorerek biraz dolasmaya (tuvalet, terasta bir sigara daha, duty freeden tester vs.) karar verdiginizi, boarding saati gelmesine ragmen "aman kimse yoktu demin kapida, simdi gidip orada dikilmenin alemi yok, 10 dakika kala gideriz" diyerek 19:50 civarinda 215 salona geldiginizi kestirebiliyorum. Muhtemelen 40-50 yolcu oldugu icin boardingin 10-15 dakikada bitmesi normaldir, 19:37'de son boarding olduguna gore, 8 dakika sizi beklemis yetkililer. Gecmis olsun, bir dahaki sefere uyanik olun.
Emrah A. Benligil ~ 5 yıl önce
Bana cevap veren arkadaşa teşkkür ederim. Orada olmadığınız için böyle kurgulamış olabilirsiniz. Biz yaşadıklarımızı buraya yazma ihtiyacı hissettim hepsi. Ve olay tam da bizim yazdığımız gibi oldu çünkü biz oradaydık. Tam olarak 19:15 te oradaydık, çünkü özellikle saatimi kontrol ettim. Neyse zaten yukarıdaki konu ile de alakası kalmadı bu yorumların. Herkese iyi günler dilerim.
Emrah bey'e ! ~ 5 yıl önce
Türkiye'de yaşıyorsunuz öğrenin artık,siz sıradan vatandaşsınız kurallar sizler için var,vaktinde kapıda olmazsanız uçağı kaçırırsınız ama eğer ulaştırma bakanı oğlu olsaydınız uçak pistten sizi almak için geri dönerdi, seyahatinizden döndüğünüzde de thy'nin ceo'su sizi kapıda karşılar, sizin bu seferde seyahat ettiğinizi bilmiyordum derdi uçağı bekletemeyip aprondan geri döndürdüklerinden dolayı özür dilerdi ya da bıbıcım falan olsaydınız siz gelene kadar uçak rötara bile sokulurdu!
ANONS ~ 5 yıl önce
Biniş öncesinde Anons yapılması şart.bir keresinde 5-6 dakika kala kalkış saatine daldığım uykudan tesadüfen ismimi duyarak firlamiştim yerimden.
BSM ~ 5 yıl önce
Şu detayı herkes atlıyor boarding kartın üstünde kalın ve yeterince büyük cercevelenmiş boarding time yazısı var. Ucak kalkışından bir saat öncesi yazıyor orda. Eğer siz o saati değilde yine aynı boarding kartın üstünde minicik yazılmış kalkış saatini baz alırsanız olacağı bu. Kapılar 15 dk kala kapanıyor hatta 2-3 dk da ekstradan bekleniyor. Evet anons yok ama oda yine yolcuların ses gürültüğü kirliliği yaptığını söylediklerinden sessiz havalimanı projesi adı altında TAV tarafından kaldırıldı. Yani boarding time da kapı da olun bakın bakalım kacırıyormusun okadar para ödüyormusunuz.
A.g ~ 5 yıl önce
Uçağın kalkış saati ile kapıyı kapatma saati aynı şey değil . Kapanış son kontroller taxi süreleri var . Uçak kontağı çevirip bir anda havalanamıyor malesef

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000