07 Ağustos 2018, Salı 09:39:42

"THY bize çektirdiğin artık yeter!"

Milliyet Gazetesi yazarlarından Abbas Güçlü, Türk Hava Yolları'nın hizmet politikasını eleştirdi. "THY, bir zamanlar, her şeyiyle gerçekten de kartaldı" diyen Güçlü, "Bize çektirdiğin artık yeter!" ifadelerini kullandı.
  • 9 yaşındakiler dostum...
  • Kendi şahsi şikayetini gazeteye yazmasına nasıl izin veriliyor anlamıyorum. 1 hafta AHL apronda çalıştıracaksın kendisini bak nasıl empati kurmaya başlar. Özetin özeti kısmı gibi yazıları ilkokul 2. sınıf öğrencileri yazıyor genelde :)
  • Bilet fiyatları sınırlaması taslağını hazırlayan felsefe ile Yıldırım arasında paradigma değişimi var. En pahalı hizmeti bulunmayan olarak telâkki etmek rant kapısı açar. Makul seviye ötesi durumda hizmet cazibesini yitirmelidir
  • hep ucak fırmalarına suc buluyorsunuz DHMI yada 1 yada 2 pıstı olan havalımanları ucak ınıs pıstlerının durumunu bılen varmı tarla gıbı sebebı ucak yogunlugunu kaldıramadıkları ıcın tadılata ıhtıyacları duydugundan ve kule calısanlarından kaynaklanıyor malesef yogunluktan hava sartlarından kule ucak fırmalarını oyalıyor sadece bızım yerlı fırmalarda degıl yabancı charter fırmalarıda gec ınıs kalkıs rotar yapıyor thy pegasus atlas jet fırmalara camur atmadan once pıst durumu kule yogunluk analızı yapın azızım
  • Adam herseyi söylemis, Moral veren tek sey kabin ekibi olmus. ama birazdan troller gelir 2999 lira der.
  • Bu durumların ,sivil hava taşımacılığı açısından mantıklı sebepleri vardır, Şöyle ki; Yerde apu ları açmayıp klimaları çalıştırmama sebepleri, yolcuların terleyip, vücuttaki zararlı toksini atmalarına yardımcı olmaktır, Havada turlamalarının sebebi de , bu mevsimde çorlu ve marmara denizi üzerindeki göç kuşlarının, göç yolu üzerinde olduğu için , onlara rahatsızlık vermeden manevra yapmak, İkramdaki sadeleşmeye gelince de; ikram içeriklerindeki doymuş kolestrol oranını düşürmek ve saatlerce oturmak zorunda kalan yolcunun kan dolaşımını yavaşlamasını önlemek, kaldı ki sabit yolculuk yapan kişi havada kalori yakamadığı için, ikramda sadeleşmeye gidilmiştir. THY ne yapıyorsa biz değerli yolcuları için yapıyor. Bir pregazi kolay yetişmiyor, ... sahi noldu ona ya?
  • Abbas sen bi dur Allah’ını seversen.
  • THY pilotları saat üzerinden para alıyor. Bu nedenle ağırdan alıyor. Hiç aceleleri yok. Yönetim hele bir maaşları sabitlesin görün o zaman hızı.
  • Şu adam kadar medyadan beleşe ekmek yiyen biri daha yoktur. Eğitimciyim diye geçinir ama belli ki cahil .
  • Emekli THY mensubu ve ucucu teknik adam olarak bu koseye yazilarimi neden yazmiyorsunu Yazar ahmet vardarin dedigi gibi. Gelirim oraya ona gore,

Milliyet Gazetesi yazarlarından Abbas Güçlü, Türk Hava Yolları'nın hizmet politikasını eleştirdi. "THY, bir zamanlar, her şeyiyle gerçekten de kartaldı" diyen Güçlü, "Bize çektirdiğin artık yeter!" ifadelerini kullandı.

İŞTE O YAZI:

THY'de neler oluyor?


Son günlerde uçakla bir yerden bir yere gideniniz var mı?

Hele bir de THY ile yolculuk yaptıysanız, sabır testlerinin en büyüğünden geçmişsiniz demektir.

Dünya markası olmasıyla övündüğümüz, gururlandığımız, yere göre sığdıramadığımız, THY’ye son günlerde bir haller oldu!

Termometrelerin 40, 45 dereceyi gösterdiği şu günlerde, ya uçağın içerisinde, klimaları bile çalıştırmadan, onlarca dakika bekletiyorlar ya da havada, uçuş saatinden çok daha fazla tur attırıyorlar.

Gökyüzünde bir saatten fazla tur atacaksa, o uçak, geldiği havaalanından niye kaldırılıyor?

Ya da uçak içerisinde onca süre bekletilecekse, uçağa niye bindiriliyor?

Tüm bu eziyetler için ne bir özür dileyen var ne de bilgilendiren.

Hosteslere soruyorsunuz, hiçbir cevap yok!

Çünkü yalan söylemek istemiyorlar.

Sorunun ne olduğunu bilmiyoruz ama THY’nin ya da Devlet Hava Meydanları’nın toparlanma zamanı geldi de geçiyor.

Yeni hava limanını da bu kafayla işletmeye kalkarlarsa, büyük bir özveriyle hayata geçirilmeye çalışılan bu devasa projeye, en büyük kazığı onlar atmış olur.

THY, bir zamanlar, her şeyiyle gerçekten de kartaldı.

Yemekleri, sunumları, uçuşlarındaki dakikliği, servis kalitesi ve en önemlisi de yolculara saygısı, dünya standartlarının çok üzerindeydi.

Oysa şu anda, hemen her konuda nal topluyor.

Sorunların bir kısmı, taşınma hazırlığı içinde olan Devlet Hava Meydanları’ndan kaynaklanıyor olabilir ama bir bölümünden direkt kendileri sorumlu ve toparlanmalarının zamanı geldi de geçiyor!..

Havadaki turlar ve uçaktaki beklemeler, rötardan sayılmıyormuş.

Bu yüzden, dünya klasmanındaki yerlerini, akıllarınca kurtarıyorlarmış!

Peki, ya havadaki boşuna turların maliyeti ve uçak içindeki işkence nedeniyle çizilen imajları?

Bunların hiç mi önemi yok?

Bir marka kolay yaratılmıyor ve böylesi bir itibar erozyonuna uğratılmasına, hiç ama hiç kimse, asla göz yummamalı!

THY’de, her şeye rağmen hâlâ değişmeyen tek şey, uçuş personelinin gülen yüzü, samimi hizmeti ve başka hava yollarında zor rastladığınız görev disiplini.

Umarız, bu hep böyle devam eder.

Yoksa yeniden aynı noktaya gelmeleri çok zaman alır!

Bilet fiyatları

THY, tıpkı Japon ürünleri gibi, önce, bizi uçmaya alıştırdı, şimdi ise adeta soyuyor!

Bilet fiyatları, öyle bir hal aldı ki, bir yerden, bir yere, özellikle de tatil yörelerine uçmak için adeta bir servet gerekiyor. Oysa Son Başbakan Yıldırım, uçuşlara üst sınır getirmişti. Hadi, enflasyon oranında artsın ve bölgeler arası fiyat düzenlemesinde adil olsun ama ara ki bulasınız…

Son 10 yılda, havayolu ulaşımında bir çığır açtık ve THY’yi bir dünya markası haline getirdik.

Dahası, dünyanın en büyük uçuş ağına sahip olduk ve zengin, fakir herkesin yararlanabileceği bir konuma ulaştırdık.

Ve bu işler, hiç kolay olmadı! Ne olur, bu zor kazanımları hovardaca harcamayalım, el birliği ile koruyalım…

Yemekler?

THY yemekleri, hem iç hatlarda hem de dış hatlarda dillere destandı.

Dış hatlarda hâlâ öyle gibi ama iç hatlarda, eskisiyle kıyaslanamayacak noktalara gelindi.

Belli ki maliyeti kaldıramıyor.

Peki, o zaman, o eski hovardalıkları niyeydi?

Neredeyse hiç kullanılmayan zeytinyağı tüpleri ve piknik sepeti benzeri kutulara harcanan milyonlarca liranın hiç mi hesabı sorulmayacak?..

İnişler?

40, 50 dakikalık bir uçuştan sonra, ortalama bir saat, uçaktan inemediğimiz, çok oldu.

Elbette kasıt aramıyoruz ama dahi iyi bir işletmecilikle, şikâyetler asgariye indirilebilir. Ama kimi, kime şikâyet edeceksiniz!

Atalarımız, “müşteri, velinimet” derdi.

Bugün bu sözün, artık sanki hiçbir geçerliliği kalmadı.

THY, sorunların çoğu bizden değil DHM’den ya da AnadoluJet’ten kaynaklanıyor diyerek, şikâyetleri sakın ola halının altına süpürmesin!

O artık bir dünya markası ve liyakat, kurumsallık, sürdürülebilirlik çok önemli!

THY, diğer havayolu şirketlerine hep örnek oldu, olmaya da devam etsin ki, dünya liderliğini devam ettirebilsin!..

Özetin özeti: THY, seni çok seviyoruz ama bize çektirdiğin artık yeter! Yoksa, tek yönlü tüm aşklar gibi, bu sevda da kalıcı olmaz!.. (Abbas Güçlü-Milliyet)

"THY bize çektirdiğin artık yeter!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (96)

ilkel and demode ~ 4 yıl önce
9 yaşındakiler dostum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 4 yıl önce
Kendi şahsi şikayetini gazeteye yazmasına nasıl izin veriliyor anlamıyorum. 1 hafta AHL apronda çalıştıracaksın kendisini bak nasıl empati kurmaya başlar. Özetin özeti kısmı gibi yazıları ilkokul 2. sınıf öğrencileri yazıyor genelde :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nuri ~ 4 yıl önce
Bilet fiyatları sınırlaması taslağını hazırlayan felsefe ile Yıldırım arasında paradigma değişimi var. En pahalı hizmeti bulunmayan olarak telâkki etmek rant kapısı açar. Makul seviye ötesi durumda hizmet cazibesini yitirmelidir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hvlmn calısanı ~ 4 yıl önce
hep ucak fırmalarına suc buluyorsunuz DHMI yada 1 yada 2 pıstı olan havalımanları ucak ınıs pıstlerının durumunu bılen varmı tarla gıbı sebebı ucak yogunlugunu kaldıramadıkları ıcın tadılata ıhtıyacları duydugundan ve kule calısanlarından kaynaklanıyor malesef yogunluktan hava sartlarından kule ucak fırmalarını oyalıyor sadece bızım yerlı fırmalarda degıl yabancı charter fırmalarıda gec ınıs kalkıs rotar yapıyor thy pegasus atlas jet fırmalara camur atmadan once pıst durumu kule yogunluk analızı yapın azızım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Trollsavar ~ 4 yıl önce
Adam herseyi söylemis, Moral veren tek sey kabin ekibi olmus. ama birazdan troller gelir 2999 lira der.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Namaste ~ 4 yıl önce
Bu durumların ,sivil hava taşımacılığı açısından mantıklı sebepleri vardır, Şöyle ki; Yerde apu ları açmayıp klimaları çalıştırmama sebepleri, yolcuların terleyip, vücuttaki zararlı toksini atmalarına yardımcı olmaktır, Havada turlamalarının sebebi de , bu mevsimde çorlu ve marmara denizi üzerindeki göç kuşlarının, göç yolu üzerinde olduğu için , onlara rahatsızlık vermeden manevra yapmak, İkramdaki sadeleşmeye gelince de; ikram içeriklerindeki doymuş kolestrol oranını düşürmek ve saatlerce oturmak zorunda kalan yolcunun kan dolaşımını yavaşlamasını önlemek, kaldı ki sabit yolculuk yapan kişi havada kalori yakamadığı için, ikramda sadeleşmeye gidilmiştir. THY ne yapıyorsa biz değerli yolcuları için yapıyor. Bir pregazi kolay yetişmiyor, ... sahi noldu ona ya?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 4 yıl önce
Abbas sen bi dur Allah’ını seversen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahmet Öztürk ~ 4 yıl önce
THY pilotları saat üzerinden para alıyor. Bu nedenle ağırdan alıyor. Hiç aceleleri yok. Yönetim hele bir maaşları sabitlesin görün o zaman hızı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sen ne kadar cok biliyormuşsun ~ 4 yıl önce
Ah ahmet vah ahmet...
Ahmet oğlum ~ 4 yıl önce
Sanada kol saati verelim ?
1 ~ 4 yıl önce
Şu adam kadar medyadan beleşe ekmek yiyen biri daha yoktur. Eğitimciyim diye geçinir ama belli ki cahil .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
And dagi ~ 4 yıl önce
Emekli THY mensubu ve ucucu teknik adam olarak bu koseye yazilarimi neden yazmiyorsunu Yazar ahmet vardarin dedigi gibi. Gelirim oraya ona gore,

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000