31 Mayıs 2015, Pazar 12:45:13

THY uçaklarında yeni dönem başlıyor

Türk Hava Yolları (THY) uçaklarında 1 Haziran'dan itibaren çalınacak besteyle yolcuların kendilerini güvende ve mutlu hissetmesi amaçlanıyor.
  • Çiçek Abbas Filminin Tema müziğine Çok benziyor Kesinlikle
  • Nihayet arap tarzı müziklerden kurtulduk. Ellerinize sağlık
  • harika ruhumu dinlendirdi
  • güzel, en azından ortadoğu lu bir havayolu gibi hissettirmiyor..
  • Ohhhh gerçekten çok güzel olmuş... İftar saatinde nasıl ki içime huzur doluyorsa bu müzikler aynı öyle huzur verdi...
  • BEN BIZZAT O 1 HAZIRAN 2015 DEKI MÜZIKLERI DAHA ÇOK BEĞENMIŞTIM VE ŞIMDIKI GÜNCEL OLAN HIÇ HOŞUMA GITMEDI.ÖNCEKI GERI GELSIN.UÇUŞ YAPTIKTAN SONRA NERDE DINLESEM EVDE ARABADA TELEFONDA ÇOK RAHATLIYORDUM VE O PARÇALARI DINLEMEK IÇIN THY ILE UÇMAK IÇIN CAN ATIYOR(UM).DUYGUSAL ROMANTIK DINLENDIRICI IDI AMA ŞIMDIKI ÇALDIKCA BIRAN ÖNCE UÇAKTAN INESIM GELIYOR GERÇEKTEN.BIARA SERTAP ERENER WHE ARE TURKISH AIRLINES WHE ARE GLOBALLY YOURS SESLENDIRIYORDU VE HALA KULAKLARIMIZDA.EUROVISIONDA TEMSIL ETMIŞTI NE ÇABUK UNUTULDU.MADEM MÜZIK DEĞIŞTI OZAMAN HERŞEYI DEĞIŞTIRSIN ÖNCE UÇAK IÇI GÜVENLIK UYARI FILMI MADEM DEĞIŞIKLIK HADI BAKALIM.ÖNCE MÜDÜR SONRA MÜZIK YAHU YARANAMAZSINIZ.THY BU MÜZIKLE ÇOK YOLCU KAYBEDECEK. MADEMKI DEĞIŞTI O ZAMAN KANAL D EKRANINDA 1001 GECE DIZISI VARDI.ISTANBULA INIŞ VE KALKIŞLARDA ONU ÇALSALARDIYA.IMZA KAMPANYASIMI BAŞLATSAK ACABA.ŞUANKI MÜZIK YANI 01.06.15 ITIBAREN GEÇERLI OLAN IĞRENC VE THY YE HIÇ YAKIŞTIRAMAXIM.ANKET YAPILSIN SANKI UÇAKTA ŞIDDETE DAVET GIBI BIRŞEY OLMUŞ.
  • Tuluyhan Ugurlu nun Turk kahvesi diye super kivrak bir eseri var. Keske take off listesinde yer verilseydi.
  • Thy'yi hep objektif olarak elestirdim ve genelde takdir etmisimdir. Ama bu muzik bana rahatlama vermedi onceki cok daha iyi ve authanticti.
  • Eskisi çok güzeldi hoşuma gidiyordu. Sonra tv programın da adı uğur cebeci olan garip adam çıktı,hani kokpit diye bir program yapıyor 2 saniyelik,orada dedi ki güzel değil,sonra değişti.
  • Hoppi... Paraciklar Paraciklar... çalsa süper olur... daha neşelisi olur mu ;)

Türk Hava Yolları (THY) uçaklarında 1 Haziran'dan itibaren çalınacak besteyle yolcuların kendilerini güvende ve mutlu hissetmesi amaçlanıyor.

Besteleri hazırlayan çello sanatçısı Uğur Işık, 6 aylık çalışma sonucu ortaya çıkan melodileri uçaklarda duymaktan memnuniyet duyacağını söyledi.

Işık, THY'nin eski Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'dan gelen teklifle çalışmalara başladıklarını ifade ederek, "Türkiye'nin göz bebeği bir kurumdan böyle bir teklif gelince görev olarak addettik. Fakat bu çok büyük bir sorumluluktu" diye konuştu.

THY ekibiyle yaptıklarını ilk toplantıda yeni uçak içi müziklerin niteliği konusunda anlaştıklarını belirten Işık, yolcuların kendilerini daha mutlu, huzurlu ve güvende hissetmelerini sağlayacak müzikleri seçmeye çalıştıklarını vurguladı.

Işık, klasik müziğin yanı sıra Anadolu'dan çıkan bütün eserleri incelediklerini dile getirerek, şunları anlattı:

"Bunun içinde klasik akustik müzik, elektronik, world (dünya) ile halk müziği de yer aldı. 'Lounge' müzik formatında da bir şeyler sunmamız lazımdı. Çünkü bu tür müzikler dinlendiricidir. Otellerde, asansörlerde yani kapalı yerlerde rahatlatıcı müzikler kullanılır. O müzikleri kulaklıkla dinleyemezsiniz hatta evinizde de dinlememeniz gereklidir. Daha çok sıkıntılı yerlerde dinlenen müziklerdir. İnsanları rahatlatır, huzur ve mutluluk verir, ruhen o ortamın dışına çıkartır. Bu çok önemlidir. Onun için dünyadaki tüm boarding (biniş) müzikleri inceledim."

Uğur Işık, boarding müziklerinin içeriğinin önemine dikkati çekti. Yolcuların uçaklarda kendini rahat hissetmesi, üzerindeki ağırlığı atarak hafiflemesi gerektiğine değinen Işık, "Yolcuların dışarıdan kapalı bir ortama girmesi, uçakta bavulu yerleştirmesi sıkıntı bir süreç. Belki bazı yolcuların korkuları olabilir. Bunları atması gerekir. Atması için de müzik yardımcı" dedi.

Işık, uçak içindeki müziklerin yolcunun kulağında fazla kalmaması gerektiğini belirterek, bu tür durumlarda yolcuların sıkıntı yaşayabileceğini aktardı.

"Rahatlatan müzikler daha çok 'lounge' gibi elektronik müzik altyapılı efektlerden oluşur" diyen Işık, yüzlerce eserden yaptıkları eleme ile kaz uçuşunu simgeleyen melodiyi bulduklarını kaydetti.

"Kaz, kıtaları aşan bir tür, hikayesi de çok güzel"

Uğur Işık, THY'nin logosunda da kazın yer aldığını anımsatarak, "Çok güzel bir fikirdi. Kaz, kıtaları aşan bir kuş, hikayesi de çok güzel. Çocukların da çok sevdiği bir hayvan. Bu işi düşünürken eseri bazı insanlara dinleterek, çalışmayı test ettik" ifadelerini kullandı.

Yeni uçak içi müzikleri engelli arkadaşlarının yanı sıra çocuklara da dinlettiğini anlatan Işık, bu melodileri  dinleyenlerin rahatsızlık duymadığını söyledi.

Işık, çocukların bu melodileri masal müziği gibi algıladıklarına dikkati çekerek, "THY'nin de masalsı bir yolculuğu var. İçinde böyle mutluluk veren hayat ve yolculukları barındıran bir hikaye gibi. Bunların hepsini bir araya getirince böyle bir eser çıktı" değerlendirmesinde bulundu.

Uğur Işık, hazırladıkları müziğin farklı kombinasyonlar içerdiğini ve yaklaşık 40 dakika sürdüğünü dile getirdi.

Müziklerin uçağın kalkış ve inişlerinde ayrı ayrı formatta çalınacağını aktaran Işık,  şöyle devam etti:

"Müzikte hazırlık melodileri var. İlk başlarken adımlarda dört zaman içinde çeşitli ritm farklılıkları mevcut. Beste kazın adımları gibi başlıyor. Ondan sonra yükseliş var. Melodi de onlarla beraber yükseliyor. Her adımda yükseliyor. Ondan sonra karşınıza bulutlar çıkıyor. Bulutların arkasından ışıl ışıl yeni bir dünya ve ülke görüyorsunuz. Bu ülkeler çok kısa aralıklarla değişerek, giriyor. İnsanları sıkmayacak şekilde 10-15 saniyede bir farklı masalsı hikayelerle devamlı kombine ediliyor. Bu sırada sınırlar ortadan kalkıyor. Bizim kazımız olduğu için kültürümüzden öğelerle beraber dünya müzikleriyle entegre oluyor."

Işık, hazırladığı müzikleri, "THY'nin karakterine uygun elbise" olarak nitelendirerek, THY'nin sürprizlere açık, yenilikçi ve köklerine bağlı yapısıyla birebir uyuşan müzikte dünyanın her yerinden insanların bir şeyler bulacağını vurguladı.

Yolcuların bu "masalsı sesleri" duyduğunda güvende olduğunu daha fazla hissedeceğini ifade eden Işık, "Dünyadaki bütün boarding müziklerine baktığımızda hazırladığımız melodiler çok farklı ve kendine özgü" şeklinde konuştu.

Hazırlanan besteyle uçuş süresince hangi milletten olursa olsun her yolcunun kendi dünyasından sesler, ezgiler, ritmler ve çağrışımlar duyması hedeflendi.

THY'nin "Dünya evimiz, siz misafirimizsiniz" mesajına uygun olarak hazırlanan bestenin, yolcuların kendini evinde, güvende ve mutlu hissetmesini sağlaması hedefleniyor.

İŞTE TÜRK HAVA YOLLARI'NIN YENİ MÜZİKLERİSoundcloud'a alternatif Youtube'dan da dinleyebilirsiniz

 

THY uçaklarında yeni dönem başlıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Emre Havuz ~ 5 yıl önce
Çiçek Abbas Filminin Tema müziğine Çok benziyor Kesinlikle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nihayet ~ 5 yıl önce
Nihayet arap tarzı müziklerden kurtulduk. Ellerinize sağlık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pop ~ 5 yıl önce
harika ruhumu dinlendirdi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
10 points ~ 5 yıl önce
güzel, en azından ortadoğu lu bir havayolu gibi hissettirmiyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İftara az kaldı... ~ 5 yıl önce
Ohhhh gerçekten çok güzel olmuş... İftar saatinde nasıl ki içime huzur doluyorsa bu müzikler aynı öyle huzur verdi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
BEN BIZZAT O 1 HAZIRAN 2015 DEKI MÜZIKLERI DAHA ÇOK BEĞENMIŞTIM VE ŞIMDIKI GÜNCEL OLAN HIÇ HOŞUMA GITMEDI.ÖNCEKI GERI GELSIN.UÇUŞ YAPTIKTAN SONRA NERDE DINLESEM EVDE ARABADA TELEFONDA ÇOK RAHATLIYORDUM VE O PARÇALARI DINLEMEK IÇIN THY ILE UÇMAK IÇIN CAN ATIYOR(UM).DUYGUSAL ROMANTIK DINLENDIRICI IDI AMA ŞIMDIKI ÇALDIKCA BIRAN ÖNCE UÇAKTAN INESIM GELIYOR GERÇEKTEN.BIARA SERTAP ERENER WHE ARE TURKISH AIRLINES WHE ARE GLOBALLY YOURS SESLENDIRIYORDU VE HALA KULAKLARIMIZDA.EUROVISIONDA TEMSIL ETMIŞTI NE ÇABUK UNUTULDU.MADEM MÜZIK DEĞIŞTI OZAMAN HERŞEYI DEĞIŞTIRSIN ÖNCE UÇAK IÇI GÜVENLIK UYARI FILMI MADEM DEĞIŞIKLIK HADI BAKALIM.ÖNCE MÜDÜR SONRA MÜZIK YAHU YARANAMAZSINIZ.THY BU MÜZIKLE ÇOK YOLCU KAYBEDECEK. MADEMKI DEĞIŞTI O ZAMAN KANAL D EKRANINDA 1001 GECE DIZISI VARDI.ISTANBULA INIŞ VE KALKIŞLARDA ONU ÇALSALARDIYA.IMZA KAMPANYASIMI BAŞLATSAK ACABA.ŞUANKI MÜZIK YANI 01.06.15 ITIBAREN GEÇERLI OLAN IĞRENC VE THY YE HIÇ YAKIŞTIRAMAXIM.ANKET YAPILSIN SANKI UÇAKTA ŞIDDETE DAVET GIBI BIRŞEY OLMUŞ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turk kahvesi ~ 5 yıl önce
Tuluyhan Ugurlu nun Turk kahvesi diye super kivrak bir eseri var. Keske take off listesinde yer verilseydi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Muzik ~ 5 yıl önce
Thy'yi hep objektif olarak elestirdim ve genelde takdir etmisimdir. Ama bu muzik bana rahatlama vermedi onceki cok daha iyi ve authanticti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Eskisi çok güzeldi hoşuma gidiyordu. Sonra tv programın da adı uğur cebeci olan garip adam çıktı,hani kokpit diye bir program yapıyor 2 saniyelik,orada dedi ki güzel değil,sonra değişti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Hoppi... Paraciklar Paraciklar... çalsa süper olur... daha neşelisi olur mu ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000