18 Nisan 2014, Cuma 09:24:56

THY UÇAĞINDA VİRÜS PANİĞİ!

THY uçağına binen Malezyalı yolcuda ‘SARS’tan sonra en tehlikeli virüs’ olan MERS saptandı. Aynı uçakla seyahat edenlerin acilen doktora gitmesi duyuruldu.
  • Tk bu konularda dikkatli ve ilgilidir siz meraklanmayin
  • BENCE THY YE YAPILAN BİR KOMPLO HİÇ SANMIYORUM BÖYLE BİR DURUM OLMAMIŞTIR BU LAFLARI ÇIKARTANLARI KINIYORUM
  • globally fosss...
  • ne kadar cahilce bir yorum.Umarım havacılık sektöründen değilsinizdir.Çünkü akıllara durgunluk veren bir yorum.
  • ABARTMAYIN.. THY İLE BU KADAR UĞRAŞMA ALİ BEY.... SAĞLIK HABERİ ADI ALTINDA BAŞKA ŞEYLER SEZİYORUM.. BU YAZIYA DA LÜTFEN YORUM YAPMAYIN..

Cidde-İstanbul- Kuala Lumpur seferini yapan THY uçağına binen Malezyalı yolcuda ‘SARS’tan sonra en tehlikeli virüs’ olan MERS saptandı. Bu uçağa binenlerin acilen doktora gitmesi duyuruldu.

Malezyalı 54 yaşındaki bir erkek yolcu, Suudi Arabistan’da umre ziyaretini gerçekleştirmesinin ardından 29 Mart’ta Cidde kentinden İstanbul aktarmalı olarak Kuala Lumpur’a gitmek için THY’nin TK 93 sefer sayılı Airbus A330 uçağına bindi. İstanbul’da bu kez TK 60 sefer sayılı THY uçağına aktarma yaparak Malezya’ya ulaştı. İsmi açıklanmayan yolcu 8 Nisan’da solunum yollarındaki rahatsızlık ateş ve öksürük belirtileri göstermeye başladı. Bunların her geçen gün şiddetlenmesi üzerine hastaneye kaldırıldı ve yoğun bakıma alındı. Hastanın Suudi Arabistan’da 2012’de kaynağı bilinmeyen bir şekilde ortaya çıkan ve şimdiye dek 92 kişinin ölümüne sebep olan MERS virüsünü taşıdığı belirlendi. Dünyada 238 kişide görülen ve bir tedavisi ya da aşısı olmaması nedeniyle Doğu Asya’da 2002 yılında 775 kişinin ölümüne sebep olan SARS virüsüyle karşılaştırılan MERS, 13 Nisan’da yani belirtilerin ortaya çıkmasından sadece 5 gün sonra Malezyalı adamın ölümüne sebep oldu. Malezya Sağlık Bakanlığı ülkedeki ilk ölümlü MERS vakasının ortaya çıkması sonrası alarma geçti. Hemen kurbanın yakın zamanda temasta olduğu kişiler karantina altına alındı.

Temas ettiği kişilere uyarı

Virüsün kuluçka süresi göz önünde bulundurularak 54 yaşındaki Malezyalı’nın Suudi Arabistan’dan ülkeye ulaşana kadar temasta olduğu kişilerin hemen uyarılmasına karar verildi. Malezya Sağlık Bakanı Subramaniam Sathasivam, “Kurbanla bu süre içerisinde temas kuran herkesi kontrol altında tutmaya çalışıyoruz. Uçakta küçük bir umre grubuyla seyahat ediyormuş. Oğlu da yanındaymış. Oğlunda şimdiye kadar bir belirti görülmedi’ diye konuştu. THY’nin 29 Mart’taki TK 93 Cidde-İstanbul ve TK 60 İstanbul-Kuala Lumpur seferlerinde uçan yolcuların he-men bir sağlık kurumuna başvurarak kendilerini kontrol ettirmeleri gerektiği açıklandı.

SARS’tan 8 kat ölümcül

İlk kez Suudi Arabistan’da develerden ya da keçilerden insana geçtiği tahmin edilen MERS virüsü 2002-2003 yılları arasında Asya’da büyük panik yaratan ve 7 bini aşkın kişinin yakalandığı SARS gibi solunum yollarını etkiliyor. Ateş, öksürük, nefes darlığı, karın ağrısı, ishal ve kusma belirtilerini sırasıyla gösteriyor. Kuluçka süresi kesin olarak bilinmemekle birlikte ortalama 12 gün olarak hesaplanıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre şimdiye dek MERS virüsüne dünya genelinde 238 kişi yakalandı. Bunların 92’si hayatını kaybetti. Bu da 21’inci yüzyılın en tehlikeli virüsü olan MERS’i, SARS virüsüne göre 8 kat daha ölümcül yapıyor. Türkiye’de test edilen şüpheli 117 vakada MERS virüsüne rastlanmadı. Virüs Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Almanya, İtalya ve Tunus’ta görüldü.

İstanbul’da 4 saat geçirdi

Malezyalı yolcu, 29 Mart’ta Suudi Arabistan’ın Cidde kentinden akşam saat 18.00’da THY’nin TK 93 sefer sayılı Airbus A330 uçağına bindi. Uçak, Türkiye saatiyle 20.55’te Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı. Kuala Lumpur’a buradan aktarma yapacak olan Malezyalı 00.55’te havalanan TK 60 sefer sayılı uçağını yaklaşık 4 saat boyunca havalimanında bekledi. Bu süre içinde ne yaptığı, kimlerle temas ettiği konusunda hiçbir bilgi bulunmuyor. (Vatan)

THY UÇAĞINDA VİRÜS PANİĞİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Tk bu konularda dikkatli ve ilgilidir siz meraklanmayin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KIRAÇ TURIZIM ~ 9 yıl önce
BENCE THY YE YAPILAN BİR KOMPLO HİÇ SANMIYORUM BÖYLE BİR DURUM OLMAMIŞTIR BU LAFLARI ÇIKARTANLARI KINIYORUM

Yanıtla

Kalan karakter 1000
peh ~ 9 yıl önce
globally fosss...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tk ~ 9 yıl önce
yaa senin derdin ne.o kadar beceriksiz yorumun var ki
Widen your world!! ~ 9 yıl önce
Geri kalmissin moruk
cehalet ~ 9 yıl önce
ne kadar cahilce bir yorum.Umarım havacılık sektöründen değilsinizdir.Çünkü akıllara durgunluk veren bir yorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ABARTI ~ 9 yıl önce
ABARTMAYIN.. THY İLE BU KADAR UĞRAŞMA ALİ BEY.... SAĞLIK HABERİ ADI ALTINDA BAŞKA ŞEYLER SEZİYORUM.. BU YAZIYA DA LÜTFEN YORUM YAPMAYIN..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000