05 Temmuz 2013, Cuma 10:19:47

THY UÇAĞI SEFERDEN ÇEKİLDİ

Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul-Atina seferini yapacak olan uçağı, kalktıktan bir süre sonra kuş sürüsüne çarptı...
  • av yasağı kalksın, fransada bu olay için vergetureanal adlı uygulama başladı
  • yeni havaalanında kuş yolları ve sis vs. den dolayı gelecek zararlar çok fazla olacaktır. yani havaalanı marmara tarafında ve deniz seviyesinden yüksek bir konumda olmalıydı
  • THY için en büyük tehlike kuş değil, ''Hamdi Topçu'' dur.
  • o kadar teknoloji var şu kuşlara çare bulamadılar.halbuki en önemli tehlike bu.hamdi ilgilen şu işle sesin soluğun kesildi.
  • Ekibe ve yolculara geçmiş olsun. Kuşlar çok ciddi bir tehdit, bununla ilgili havaalanı yönetimi ne gibi tedbirler alıyor bilmek isteriz.
  • allahın sopası yok ki kafanıza vursun...ama anlayana
  • Yüksek irtifadakilere bir şey diyemem ama hala havalimanı civarındaki kuşları savmak için bir sistem kullanılmıyor anlaşılan. Evvelden ekip gelip tüfekle havaya ateş edip kuşları dağıtırdı. Sonra bir ara bir ses kaynağı kullanıldı ama son zamanlarda onu da duymaz olduk.
  • dunyanın en fazla yere ucan havayolunun;hergun yuzlerce ucusu olan bir firmanın boyle seyler olması normal...mukemmel bi operasyon...
  • Öncelikle geçmiş olsun. Etrafı beton yığınlarıyla çevrili bir Havaalanında bile kuş çarpması olaylarını çok sık duymaya başladık. Geçenlerde de 05'e inişteki bir THY 737-900 uçağı yine kuş çarpması olayı yaşamıştı. Göçmen kuşların tek göç koridoru olarak kalmış görünen İstanbul'un kuzeyinde yapılacak bir havaalanında umarım bu tip olayları sık yaşamayız. Özellikle Orta ve Doğu Avrupa'da yuvalanan ve her yıl kışı Afrika'da geçiren Leylek ve Yaban Kazı gibi iri gövdeli kuşların göç sırasında dinlenme, beslenme ve geceleme alanı olarak kullandıkları yeni havaalanı bölgesinde bu tip olayların çok yaşanacağını düşünüyorum. Yeni havaalanı yerinin kuş göçlerini hiç göz önünde bulundurmadan belirlenmesini, bir kuş gözlemcisi olarak çok yanlış buluyorum. Hele bir de havaalanı çevresinde oluşabilecek yeni yerleşim ve betonlaşmadan sonra, göçen kuşların konaklayabileceği yeşil alan olarak sadece pistlerin çevresindeki çimleri bulabilme olasılığı beni çok korkutuyor. Saygılarımla.
  • Sofya uçuşunda da aynısı oldu. Takeoff sırasında tam pistten kalkarken pilotun ani freni ile sarsılarak durduk. Uçak Bakırköy uçağıydı. teknik hangara çekildi yolcular başka uçakla sefer yaptı.

Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul-Atina seferini yapacak olan uçağı, kalktıktan bir süre sonra kuş sürüsüne çarptı. Motoruna kuş giren uçak 143 yolcusuyla Atatürk Havalimanı’na geri döndü.

THY’nin TK 1825 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi uçağı 143 yolcusuyla birlikte İstanbul- Atina seferini yapmak üzere Atatürk Havalimanı’ndan havalandı. Uçak kalktıktan bir süre sonra kuş sürüsüyle karşı karşıya geldi. Durumu hava kontrol kulesine bildiren kaptan pilot dönerek Atatürk Havaalanı’na zorunlu iniş yaptı. THY teknik hangarına çekilen uçak bakıma alınırken, yolcular uçaktan indirildi. Yapılan kontrollerde, kuş sürüsünün uçağın motorlarından birinin pallerine zarar verdiği tespit edildi.

THY UÇAĞI SEFERDEN ÇEKİLDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

petersburg ~ 9 yıl önce
av yasağı kalksın, fransada bu olay için vergetureanal adlı uygulama başladı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
raven ~ 9 yıl önce
yeni havaalanında kuş yolları ve sis vs. den dolayı gelecek zararlar çok fazla olacaktır. yani havaalanı marmara tarafında ve deniz seviyesinden yüksek bir konumda olmalıydı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY Uzman ~ 9 yıl önce
THY için en büyük tehlike kuş değil, ''Hamdi Topçu'' dur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
*** ~ 9 yıl önce
o kadar teknoloji var şu kuşlara çare bulamadılar.halbuki en önemli tehlike bu.hamdi ilgilen şu işle sesin soluğun kesildi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Geçmiş olsun ~ 9 yıl önce
Ekibe ve yolculara geçmiş olsun. Kuşlar çok ciddi bir tehdit, bununla ilgili havaalanı yönetimi ne gibi tedbirler alıyor bilmek isteriz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eeee ~ 9 yıl önce
allahın sopası yok ki kafanıza vursun...ama anlayana

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kansızlara ~ 9 yıl önce
ellerini ovuşturup uçak düşmesini bekleyen kanı bozukların olması ne kadar acı!!
ismak ~ 9 yıl önce
bu kadar adi yorum olur mu uçağın düşmesini mi bekliyorsun
sopa ~ 9 yıl önce
Allah'ın sopası olsa zaten önce senin gibilerin kafasına vururdu
ayıp ~ 9 yıl önce
ne biçim bir insansın insanlar ölünce mutlu mu olacaksın
ne saçma ~ 9 yıl önce
bu yaşanan olayla senin dediğinin ne alakası var insan hatasından kaynaklanan bi durum değil sonuçta şaka gibi zekana diycek bişey bulamıyorum
eee ~ 9 yıl önce
özür yanlışlıkla bu habere yorum yazmışım...kusura bakmayın...tabiki thy hepimizin milli havayolu...allah korusun
HPM900 ~ 9 yıl önce
Yüksek irtifadakilere bir şey diyemem ama hala havalimanı civarındaki kuşları savmak için bir sistem kullanılmıyor anlaşılan. Evvelden ekip gelip tüfekle havaya ateş edip kuşları dağıtırdı. Sonra bir ara bir ses kaynağı kullanıldı ama son zamanlarda onu da duymaz olduk.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
normal ~ 9 yıl önce
dunyanın en fazla yere ucan havayolunun;hergun yuzlerce ucusu olan bir firmanın boyle seyler olması normal...mukemmel bi operasyon...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yolcu ~ 9 yıl önce
Öncelikle geçmiş olsun. Etrafı beton yığınlarıyla çevrili bir Havaalanında bile kuş çarpması olaylarını çok sık duymaya başladık. Geçenlerde de 05'e inişteki bir THY 737-900 uçağı yine kuş çarpması olayı yaşamıştı. Göçmen kuşların tek göç koridoru olarak kalmış görünen İstanbul'un kuzeyinde yapılacak bir havaalanında umarım bu tip olayları sık yaşamayız. Özellikle Orta ve Doğu Avrupa'da yuvalanan ve her yıl kışı Afrika'da geçiren Leylek ve Yaban Kazı gibi iri gövdeli kuşların göç sırasında dinlenme, beslenme ve geceleme alanı olarak kullandıkları yeni havaalanı bölgesinde bu tip olayların çok yaşanacağını düşünüyorum. Yeni havaalanı yerinin kuş göçlerini hiç göz önünde bulundurmadan belirlenmesini, bir kuş gözlemcisi olarak çok yanlış buluyorum. Hele bir de havaalanı çevresinde oluşabilecek yeni yerleşim ve betonlaşmadan sonra, göçen kuşların konaklayabileceği yeşil alan olarak sadece pistlerin çevresindeki çimleri bulabilme olasılığı beni çok korkutuyor. Saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sofya ~ 9 yıl önce
Sofya uçuşunda da aynısı oldu. Takeoff sırasında tam pistten kalkarken pilotun ani freni ile sarsılarak durduk. Uçak Bakırköy uçağıydı. teknik hangara çekildi yolcular başka uçakla sefer yaptı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000