02 Ocak 2010, Cumartesi 08:16:42

"THY, Troia, İda isimlerini kullanamaz mı?"

Radikal Gazetesi yazarlarından Funda Özkan, Çanakkale'nin gerektiği turist potansiyaline ulaşamadığını ifade ediyor. Özkan, Çanakkale'nin istenilen seviyeye ulaşması için THY'nin de destek vermesi gerektiğini belirtiyor. İşte Özkan'ın o yazısı...
  • Arkadaşım çok can yakıcı şekilde ifade ettin. Adam dünya destinasyonlarında İka, Troia vs görünse fena mı olur diyor. Buradan bu manayı nasıl çıkardın. Bu manayı çıkarmak için insanın kendi fikrinin de bu olması gerekir diye düşünüyorum. Lütfen hiç kimseyi kendimizden daha cahil, anlamaz zannetmeyelim. Gün gelir güm diye adamın alnına çakarlar IQ testini kimin alması gerektiğini.
  • Almanyada Luftahansa pilotu ile kule İngfilizce konuşuyor ama anlaşamıyormuş. Pilot "ikimizde Almanız ve burası Almanya, niçin İngilizce konuşuyoruz" diye sorunca Speedbird (British Airweays) Kaptanı muhabbete katılmış ve "Çünki savaşı siz kaybettiniz" demiş. Mesele bu, ben Çanakkaleye Dardanel demiyeceğim, İstanbul Boğazına da Bosphourus. Turkish Marmara Sea, Turkish Çanakkale Straights ve Turkish İstanbul Straits demeye devam edeceğim. Çünki savaşı 18 Mart'ta biz kazandık. Kendinize saygınız yoksa kimse size saygı duymaz. Kendi kızına Troya ismini versin bu zatı muhterem.
  • Bu isim zaten kullanılmış. Sistemlerinin adı troya. :))
  • 1970 lerde zaten Boeing 707 lere verilen isimler "TRUVA" "BELKIS""BERGAMA"
  • Gazeteye, yazara sataşacağına biraz zaman ayırıp da yazıyı anlayacağın yavaşlıkta tane tane okusaydın isim önerisini ÇSTO Turizm Komitesi Başkanı'nın yaptığını ve olayın senin yaptığın yorumla hiç alakası olmadığını anlardın. İşte memleketim insanının genel arızası: Anlamadan, dinlemeden yorum yapmak...
  • bu tip yazıları okuduktan sonra sanıyorum tüm müracaatçılara uygulanan bir test var ve bu testi geçenleri gazeteci yapıyorlar.testin adı da :HÖDÜKLÜK TESTİ
  • Radikal gazetesi sanırım üzerinde çanakkale yazan uçağın çanakkaleye gittiğini saniyor,off of bu yazarlar.Uçağın üzerine troia yazdıldı tamam kabul .Nasıl olacak operasyonu butun operasyon sabah ankaraya ogleen sonra amsterdama gıden ucagı,gelısınde uzerınde troıa yazıyor dıye ucus saatını bekleyıp yerdemı yatırıcaz.Ucagın adı troıa dıye herkes canakkaleye gıdecek yanı valla bravo dıyorum IQ muhtesem yazarda senın okuldakı hocalarını tanımak ısterdım bırde senı ıse alan patronunu.

Küresel krizde turizmi darbe yemeyen nadir ülkelerden biri oldu Türkiye. Sevinmeli ama aynı zamanda da üzülmeli. Türkiye hâlâ gerçek potansiyeline yakışır turizm geliri elde edemiyor. Antalya’nın, Akdeniz bölgesinin rağbet görmesinin ötesinde, diğer bölgelerine turist çekemiyor.

Dünyada gişe rekorları kıran, Troia filminden bile Türkiye nemalanmayı beceremedi. Dahası dünyaya öykünün vatanının Anadolu olduğunu bile anlatamadı.

Troia, Assos, İda (Kaz Dağı), Zeus Sunağı, Kapadokya kadar Türkiye’nin markası olması gereken zenginlikleri. Maalesef ki, yerli turisti dahi doğru düzgün çekemiyor.

Geç kalınmış da olsa Çanakkale hattında, turizme gönül verenler harekete geçti. Adatepe’deki Hünnap Han Oteli’nin sahibi, Çanakkale Turizmi Geliştirme Platformu, Çanakkale Tarih Kültür Vakfı ile Çanakkale Sanayi ve Ticaret Odası Turizm Komitesi Başkanı Muzaffer Bayraktar kolları sıvadı, bölgenin turizmdeki geleceğini ortaya koymak, vizyon geliştirmek, yol haritası çizmek için sektörün ilgili çevrelerini bir araya getirmeye çalışıyor. Arama konferanslarında Türkiye’nin tek markası Oğuz Babüroğlu’nun yönetiminde bölgenin turizm anayasası oluşturulacak.

Yol haritası çizilmesinde Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Ali Akdemir en önemli desteği veriyor. Muzaffer Bayraktar, “Ortak aklın hakim olduğu düşünce birlikteliği iyi yönetilirse bölgemiz, yurtiçi ve yurtdışı turizmde ilk akla gelen iddialı, sürdürülebilir turizmin odağı olur” diyor. Bir de şunları anlatıyor: “Bölgesinin kontrollü gelişmesinde, önümüzdeki yıllar için uzun bir yol haritasının çizilmesi acil ve önemlidir. Bu yol haritasının gerçekleşmesinde yapılacak ilk hareket arama konferansıdır. Konferans sonucu çıkacak verilerlerle, bölgemizin turizm master planı gerçekleştiğinde 100 yıllık bir seyir haritamız olur.” Vurguyu da yapıyor, Muzaffer Bayraktar: “Geleceğini belirlediğimizde, bölgemizde yaşayan insanlarımızın, sosyal yaşam kalitelerinin, satın alma güçlerinin arttığı, yüzlerinin güldüğü huzurlu bir toplum oluşacaktır.”

THY, Troia, İda isimlerini kullanamaz mı?

Muzaffer Bayraktar, Çanakkale ve çevresindeki arkeolojik alanların günümüz yaşamına kavuşturulmasının önemine dikkat çekiyor. Dünya markası olabilecek, Troia, Assos, İda (Kaz) Dağı ile tanıtım bombardımanı yapılması, yurtiçi ve yurtdışı destinasyonlarda bu markalarımızın öne çıkarılması tavsiyesinde bulunuyor. Muzaffer Bayraktar şu fikri de ortaya atıyor: “Dünya markası olan THY uçaklarına, Troia, Assos, İda isimlerini verebilir.”

Bugün için bir hayal olarak görülen, ‘Troia köyü’ projesi de hayata geçirildiğinde, bölge turizmdeki gücünü artırarak, hak ettiği pastadan payını alacaktır.
Elbette bölgenin en büyük sorunu ulaşım. Uluslararası niteliği olmayan Çanakkale Havaalanı’nın yetersizliği bir yana, bölge insanının en büyük tesellisi, Edremit Havaalanı’nın bu yıl yaz sezonunda ‘uluslararası’ uçuşlara hizmet verebilecek şekilde inşa ediliyor olması.

Funda ÖZKAN
RADİKAL

"THY, Troia, İda isimlerini kullanamaz mı?"

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 14 yıl önce
Arkadaşım çok can yakıcı şekilde ifade ettin. Adam dünya destinasyonlarında İka, Troia vs görünse fena mı olur diyor. Buradan bu manayı nasıl çıkardın. Bu manayı çıkarmak için insanın kendi fikrinin de bu olması gerekir diye düşünüyorum. Lütfen hiç kimseyi kendimizden daha cahil, anlamaz zannetmeyelim. Gün gelir güm diye adamın alnına çakarlar IQ testini kimin alması gerektiğini.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Almanyada Luftahansa pilotu ile kule İngfilizce konuşuyor ama anlaşamıyormuş. Pilot "ikimizde Almanız ve burası Almanya, niçin İngilizce konuşuyoruz" diye sorunca Speedbird (British Airweays) Kaptanı muhabbete katılmış ve "Çünki savaşı siz kaybettiniz" demiş. Mesele bu, ben Çanakkaleye Dardanel demiyeceğim, İstanbul Boğazına da Bosphourus. Turkish Marmara Sea, Turkish Çanakkale Straights ve Turkish İstanbul Straits demeye devam edeceğim. Çünki savaşı 18 Mart'ta biz kazandık. Kendinize saygınız yoksa kimse size saygı duymaz. Kendi kızına Troya ismini versin bu zatı muhterem.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Bu isim zaten kullanılmış. Sistemlerinin adı troya. :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
1970 lerde zaten Boeing 707 lere verilen isimler "TRUVA" "BELKIS""BERGAMA"

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Gazeteye, yazara sataşacağına biraz zaman ayırıp da yazıyı anlayacağın yavaşlıkta tane tane okusaydın isim önerisini ÇSTO Turizm Komitesi Başkanı'nın yaptığını ve olayın senin yaptığın yorumla hiç alakası olmadığını anlardın. İşte memleketim insanının genel arızası: Anlamadan, dinlemeden yorum yapmak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
bu tip yazıları okuduktan sonra sanıyorum tüm müracaatçılara uygulanan bir test var ve bu testi geçenleri gazeteci yapıyorlar.testin adı da :HÖDÜKLÜK TESTİ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Radikal gazetesi sanırım üzerinde çanakkale yazan uçağın çanakkaleye gittiğini saniyor,off of bu yazarlar.Uçağın üzerine troia yazdıldı tamam kabul .Nasıl olacak operasyonu butun operasyon sabah ankaraya ogleen sonra amsterdama gıden ucagı,gelısınde uzerınde troıa yazıyor dıye ucus saatını bekleyıp yerdemı yatırıcaz.Ucagın adı troıa dıye herkes canakkaleye gıdecek yanı valla bravo dıyorum IQ muhtesem yazarda senın okuldakı hocalarını tanımak ısterdım bırde senı ıse alan patronunu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000