22 Mart 2019, Cuma 11:34:54

THY 5 Nisan'ı bekliyor

Türkiye'nin bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi Türk Hava Yolları (THY), 5 Nisan'da saat 03.00'te başlayacak ve 45 saat sürecek İstanbul Havalimanı'na taşınma sürecine hazır.
  • Bugum igadaydim daha toz duman şut bilemiyorum cok farkli surda ne kaldiki suan oranin acik gibi olmasi lazim
  • Büyük Çöküş Başlıyor...
  • bu işi organize denleri tek tek ALLAHA havale ediyorum ALLAH ın değirmeni ağır döner ince öğütür bu inşaata bitmemiş havalimanına insanların canını tehlikeye atanların sonunu hep beraber göreceğiz ALLAH dan korkun yazıkdır günahdır
  • Ülkede atilan her adim basarisiz olsada bende oturduğum yerden elestirsem diye bekleyenler var. Çoçuk bile büyüyüp ergenliğe geçerken kemik ağrısı ceker. Bu kadar acimasiz olmayin. Hata yanilma bocalama olacaktir heathrow bile bagaj sistem hatasi vermisti ama işini seven insanlar bununda üstesinden gelecektir. Sancısız doğum olmaz.Biraz hoşgörü
  • vatandas 50 km uzaga gitsin beyefendiler Yesilkoy VIPden ucsun. Ne ala, masallah !
  • Yahu tbt 3 defa aynisi olmadi mi? Görmen ve anlaman icin gercekten ne gerekiyor sana. Kullan su aklini Allahin gücüne gidiyor artik.
  • İptal olacak bakın göreceksiniz.Seçim öncesi siz görün dengeler nasıl değişecek.Sırf egolarını göstermek için,konuşamamaktan kaçtıkları için.Açılacak diyorlar.01 NİSAN'da Nisannnnn 1
  • En başta THY nin yolcuları başta olmak üzere bu aşamada yani Metro ve alternatif ulaşım imkanları olmadan ve de hava limanının inşaatı tam olarak bitirilmeden hiç kimse yeni hava limanına gitmek istemiyor . İnsanları boşu boşuna sefil edeceksiniz...İstanbul'un göbeğinde koskocaman hava limanı durur iken zorla insanları Arnavutköye gitmek zorunda bırakacaksınız...İnsanlar kolay ve çabuk ulaşım için uçağı tercih ediyordu yeni hava limanında bu işin bir esprisi kalmadı...Transit yolcular için fark etmez ama İstanbul çıkışlı yolcular için seyahat kabusa dönüşecek...Bu taşınma işine sadece İGA nın ortakları , taksiciler vede Otoyolu işletenler seviniyor...Vatandaş ise başta ulaşım ve otopark ücretlerinin yüksekliğinden dolayı çok mağdur olacak...
  • THY'nin Houston'a ilk ucusundan bu yana (Nisan 2013) defalarca IAH-IST arasinda uctum. Hep ayni itinerary ile Istanbul'a 16:50 de varan ucaga 19:00 IST-ESB baglantisi verilirdi. Bu sene tesadufe bakin ki aylar once 5 Nisan'a aldığım bilet ile IAH ucagim tasinmanin yapilacagi 6 Nisan'da ISL'a incek. Sorun Ankara'ya uçuşta. 19:00 ucagi sizlere ömür. Ilk ucus 21:30 da. Bu tasinmanin bedelini 11 saatlik okyanus asiri uçuştan sonra 4.5 saat Ankara ucagini bekleyerek biz çekeceğiz. Rezaletin dik alasi.
  • 10 milyar 247 milyon avro'ya rusvetker dahil mi?

Türkiye'nin bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi Türk Hava Yolları (THY), 5 Nisan'da saat 03.00'te başlayacak ve 45 saat sürecek İstanbul Havalimanı'na taşınma sürecine hazır.

THY, Türk havacılık tarihindeki büyük değişim için gün sayıyor. Bayrak taşıyıcı şirketin, tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Havalimanı'na doğru büyük taşınması 5 Nisan Cuma gecesi saat 03.00'da başlayacak.

Küresel havacılık tarihinde eşi benzeri görülmemiş taşınma operasyonu toplamda 45 saat sürecek ve 6 Nisan Cumartesi gecesi saat 23.59'da tamamlanacak. "Büyük Göç"ün planlanan şekilde başarıyla gerçekleşmesi için 6 Nisan gecesi saat 02.00 ile 14.00 arasında Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı tüm tarifeli yolcu uçuşlarına kapatılacak.

THY, 45 saat boyunca tam 33 futbol sahasını kaplayacak büyüklükte ekipman taşıyacak. Şirket, büyük göç sonrası Türk havacılığını tüm uçuşlarıyla İstanbul Havalimanı’nda aydınlattığı bir sabaha uyanacak.

Veda uçuşu Singapur'a, ilk uçuş Ankara'ya

Türkiye'nin ve THY'nin küresel havacılıktaki yükselişine ev sahipliği yapan Atatürk Havalimanı'ndan yolcu taşıyacak son uçak Atatürk Havalimanı–Singapur uçuşunu gerçekleştirecek. Taşınma sonrası operasyonlar 6 Nisan günü saat 14.00'da İstanbul Havalimanı'nda başlayacak. Büyük göç sonrası gerçekleşecek ilk uçuş ise İstanbul Havalimanı-Ankara Esenboğa Havalimanı'na yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bazı devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla 29 Ekim'de açılan İstanbul Havalimanı'nda THY'nin ilk tarifeli seferi Ankara'ya gerçekleşmiş, Ankara Esenboğa Havalimanı'na 31 Ekim'de inen uçak su takıyla karşılanmıştı.

THY'nin İstanbul Havalimanı'ndan ilk tarifeli yurt dışı seferi ise "TK 978" sefer sayılı uçağıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yapılmıştı. İkinci yurt dışı seyahati ise 8 Kasım'a Bakü'ye yapılmıştı.

47 bin tondan fazla yük taşınacak

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na taşınma yaklaşık 47 bin 300 ton ağırlığında malzeme götürülecek. 44 ton ağırlığındaki uçak çekme aparatlarından çok hassas aletlere kadar, 10 bin parçadan fazla malzemenin oluşturduğu bu yük, 5 bin tır hacminde malzemeye eş değer.

Bu yükü taşıyacak tırların 45 saatte kat edeceği mesafe ise 400 bin kilometre olarak hesaplandı. Tırlar, dünyanın çevresini 10 kez dönmeye eş değer bir yol kat edecek. Bu büyük operasyonda bin 800'den fazla çalışan görev alacak.

İlk etap açılışı sonrası bayrak taşıyıcının tarifeli ek seferler gerçekleştirdiği İstanbul Havalimanı "ISL" kodu ile temsil ediliyordu. Büyük taşınma sonrası IATA kodları değişimi gerçekleşecek ve 6 Nisan günü 03.00 itibarıyla Atatürk Havalimanı'nın "IST" kodu İstanbul Havalimanı'na verilecek. Kargo ve VIP yolcu uçuşlarının gerçekleşeceği Atatürk Havalimanı ise "ISL" kodunu alacak.

4 ayda İstanbul Havalimanı'ndan 302 bin 215 kişi uçtu

Öte yandan, ilk tarifeli seferin 31 Ekim'de yapıldığı İstanbul Havalimanı'nı, 4 ayı aşkın sürede, 4 Mart'a kadar kadar 302 bin 215 kişi kullandı.

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, 4 Mart'ta yaptığı açıklamada, "Şimdiye kadar İstanbul Havalimanı'nda 2 bin 406 sefer ile 302 bin 215 yolcumuzu ağırladık. 10 dış hat, 13 iç hat seferlerimiz ile İstanbul Havalimanı'ndan hem uçun hem büyük projeyi görün." ifadelerini kullanmıştı.
Yılın ilk iki ayında ise İstanbul'daki havalimanlarından hizmet alan yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 216 bin 490 artarak, 15 milyon 285 bin 517'ye yükseldi.

İstanbul Havalimanı "dünyayı" uçuracak

İlk fazı 29 Ekim'de hizmete açılan İstanbul Havalimanı, 3 saatlik uçuşla 41 ülkeye, 5 saatlik uçuşla 66 ülkeye ulaşım imkanı sağlayacak.

Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Havalimanı'nın, yıllık 90 milyon yolcu kapasiteli ilk fazı, Cumhuriyetin 95. yıldönümü olan dün hizmete girdi.
Eski maden ocağı çukurlarıyla dolu bölgede yürütülen rehabilitasyon çalışmalarının ardından yapılan İstanbul Havalimanı, toplam 76,5 milyon metrekarelik alanda faaliyet gösterecek. İlk etabı yıllık 90 milyon yolcuya hizmet edecek olan havalimanı, tamamlandığında 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak.

İstanbul Havalimanı, sağlayacağı imkanlarla dünyaya adeta köprü olacak.

Yeni havalimanı, 250'si dış hatlar olmak üzere 300'den fazla uçuş noktasıyla dünyanın en büyük havacılık merkezlerinden biri haline gelecek. Dünya nüfusunun üçte biri, havalimanını kullanarak dünyanın her yerine ulaşabilecek. İstanbul Havalimanı'nın hizmete giren terminalinde, 100 bin metrekarelik ticari alan, 40 bin araçlık otopark, çocuk oyun alanları, sergi salonları, konferans odaları, 451 odalı otel, ibadethaneler, sağlık merkezi gibi sosyal alanlar bulunuyor. Ayrıca, dünyanın en büyük CİP salonlarından biri de bu havalimanında inşa edildi.

Toplam 10 milyar 247 milyon avro yatırım maliyetiyle Cumhuriyet tarihinin bir defada yapılan en büyük altyapı yatırım projesi olma özelliğini taşıyan havalimanı, yap-işlet-devret yöntemiyle gerçekleştirildi. Görevli şirket, 25 yıllık işletme süresi karşılığında devlete 22 milyar 152 milyon avro kira ödeyecek.

Kıtaların birleştiği, doğu ile batının, güney ile kuzeyin kesiştiği İstanbul'da inşa edilen havalimanı, sadece Türkiye için değil, dünya sivil havacılık tarihinin yeniden yazılacağı bir proje olacak. İstanbul'dan 3 saatlik uçuşla 41 ülkeye, 5 saatlik uçuşla 66 ülkeye ulaşılabiliyor. Bu sebeple İstanbul Havalimanı, dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri haline gelecek.

İlk 2 ayda THY'nin yolcu sayısı 11 milyona yaklaştı

THY'nin yılın ilk iki ayındaki toplam yolcu sayısı 2018'in aynı dönemine göre yüzde 0,4 artarak 10,85 milyona ulaştı. Yolcu sayısında iç hatlarda yüzde 4,2 azalış, dış hatlarda yüzde 4,5'lik bir artış yaşandı. Dıştan dışa transfer yolcu sayısında yüzde 6,3, dıştan dışa transfer hariç dış hat yolcu sayısında yüzde 2,1 artış oldu.

Geçen yılın ilk iki ayında 73 bin 473 olan yolcu uçakları konma sayısı, bu yılın ocak-şubat döneminde yüzde 0,4 artışla 73 bin 765'e yükseldi.
Taşınan kargo-posta, aynı dönemde yüzde 15,2 artarak 226 bin 855 tona ulaştı.

Geçen yılın şubat ayında 5,12 milyon olan toplam yolcu sayısı ise, bu yılın aynı döneminde yüzde 1,1 artışla 5,17 milyona çıktı. Yolcu sayısı iç hatlarda yüzde 5 azalırken, dış hatlarda yüzde 6,3 arttı. Yolcu doluluk oranı şubatta 0,1 puanlık artışla yüzde 79,8 düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde dış hat seferlerdeki doluluk oranı da 0,1 puanlık artış gösterdi. 

THY 5 Nisan'ı bekliyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

Bilemiyorum ~ 4 ay önce
Bugum igadaydim daha toz duman şut bilemiyorum cok farkli surda ne kaldiki suan oranin acik gibi olmasi lazim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çök ~ 4 ay önce
Büyük Çöküş Başlıyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
taşınma ve suçlular ~ 4 ay önce
bu işi organize denleri tek tek ALLAHA havale ediyorum ALLAH ın değirmeni ağır döner ince öğütür bu inşaata bitmemiş havalimanına insanların canını tehlikeye atanların sonunu hep beraber göreceğiz ALLAH dan korkun yazıkdır günahdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Firat ~ 4 ay önce
Ülkede atilan her adim basarisiz olsada bende oturduğum yerden elestirsem diye bekleyenler var. Çoçuk bile büyüyüp ergenliğe geçerken kemik ağrısı ceker. Bu kadar acimasiz olmayin. Hata yanilma bocalama olacaktir heathrow bile bagaj sistem hatasi vermisti ama işini seven insanlar bununda üstesinden gelecektir. Sancısız doğum olmaz.Biraz hoşgörü

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Net! ~ 4 ay önce
Düşüncelerimin tercümesi olan, gerçekçi bir yorum.
! ~ 4 ay önce
Ülkede atılan her adım basarısız ve yanlış ki ekonomik,sosyal her yönden rezil durumdayız ve insanların bunu eleştirmesi niye ağrınıza gidiyor? Hoşgörü diyorsun da 450 milyar dolar dış borç var,ithalat,faiz,döviz,işsizlik rekorları kırılıyor,herşeye hergün zam geliyor,geçinmek iyice zorlaştı bunları bize yaşatanlara,bu ülkeyi yönetenlere laf söylesenize!
vatandas ~ 4 ay önce
vatandas 50 km uzaga gitsin beyefendiler Yesilkoy VIPden ucsun. Ne ala, masallah !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gozcu gazetesi ~ 4 ay önce
Konus aykut abi konus vatandasa cart currt yok!
krt ~ 4 ay önce
Yahu tbt 3 defa aynisi olmadi mi? Görmen ve anlaman icin gercekten ne gerekiyor sana. Kullan su aklini Allahin gücüne gidiyor artik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İPTAL- İGA ~ 4 ay önce
İptal olacak bakın göreceksiniz.Seçim öncesi siz görün dengeler nasıl değişecek.Sırf egolarını göstermek için,konuşamamaktan kaçtıkları için.Açılacak diyorlar.01 NİSAN'da Nisannnnn 1

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY ~ 4 ay önce
En başta THY nin yolcuları başta olmak üzere bu aşamada yani Metro ve alternatif ulaşım imkanları olmadan ve de hava limanının inşaatı tam olarak bitirilmeden hiç kimse yeni hava limanına gitmek istemiyor . İnsanları boşu boşuna sefil edeceksiniz...İstanbul'un göbeğinde koskocaman hava limanı durur iken zorla insanları Arnavutköye gitmek zorunda bırakacaksınız...İnsanlar kolay ve çabuk ulaşım için uçağı tercih ediyordu yeni hava limanında bu işin bir esprisi kalmadı...Transit yolcular için fark etmez ama İstanbul çıkışlı yolcular için seyahat kabusa dönüşecek...Bu taşınma işine sadece İGA nın ortakları , taksiciler vede Otoyolu işletenler seviniyor...Vatandaş ise başta ulaşım ve otopark ücretlerinin yüksekliğinden dolayı çok mağdur olacak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airman ~ 4 ay önce
THY'nin Houston'a ilk ucusundan bu yana (Nisan 2013) defalarca IAH-IST arasinda uctum. Hep ayni itinerary ile Istanbul'a 16:50 de varan ucaga 19:00 IST-ESB baglantisi verilirdi. Bu sene tesadufe bakin ki aylar once 5 Nisan'a aldığım bilet ile IAH ucagim tasinmanin yapilacagi 6 Nisan'da ISL'a incek. Sorun Ankara'ya uçuşta. 19:00 ucagi sizlere ömür. Ilk ucus 21:30 da. Bu tasinmanin bedelini 11 saatlik okyanus asiri uçuştan sonra 4.5 saat Ankara ucagini bekleyerek biz çekeceğiz. Rezaletin dik alasi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sizin is de zor ~ 4 ay önce
Allah sabir versin kralim.
Cowboy ~ 4 ay önce
10 milyar 247 milyon avro'ya rusvetker dahil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000