12 Kasım 2015, Perşembe 09:28:51

THY Rusya'da en büyük yabancı havayolu şirketi oldu

Türk Hava Yolları (THY), aralarında eski Pazar lideri Alman Havayolu Şirketi Lufthansa’nın da bulunduğu rakiplerine rağmen Rusya’da faaliyet gösteren en büyük yabancı havayolu şirketi oldu.
  • yapılan anlaşma sonucu vnukovo havaalanının 110 kilometre güneyinde bulunan kaluga havaalanına uçuşlar için anlaşıldı ve lufthansa da anlaşma aşamasında.Ayrıca bu bölge rusyanın sanayi merkezi can damarı sayılır hadi hayırlısı olsun...
  • Rusya Ukrayna sabah ucus olmadigi icin Dogu Avrupa dan sabah her bolgeden Istanbula gelen ucus olmadigi icin Amerika aktarmasini Lufthansa ve KLM uzerinden yapiyoruz, SLOT sayisi veya saati bu bolgelerde yetersiz, lutfen bizi kurtarin SLOT sikintisi buyuk. Amerika aktarmali yolcularinin o yuzden tamami Afrika ve Middle East ten
  • Krasnodar nerde hani?
  • eskiden altın at arabası ödülü alınırdı
  • YOK
  • Güzel haber bunlara bak neden SVO ya uçulmuyor halen ? Hem yolcu hem kargo için avantajlı değil mi ?

Türk Hava Yolları (THY), aralarında eski Pazar lideri Alman Havayolu Şirketi Lufthansa’nın da bulunduğu rakiplerine rağmen Rusya’da faaliyet gösteren en büyük yabancı havayolu şirketi oldu.

Türk Hava Yolları (THY), Alman Havayolu Şirketi Lufthansa’yı geride bırakarak Rusya’da faaliyet gösteren en büyük yabancı şirket olmayı başardı. Bloomberg istihbaratının havayoluna dair verilen analizine göre şirket, uluslararası rakiplerinin hizmet oranını yüzde 43 oranında kesmesine rağmen 2015 yılındaki Rusya’ya olan uçuşlarını yüzde 16 oranında arttırdı. THY ilk kez Eylül ayında, bu yıl içinde yaklaşık yüzde 31 oranında Rus etkisini azaltan Alman taşıyıcı şirketinden daha fazla yolculuk teklifinde bulundu. Bloomberg analistlerinden George Ferguson “THY, Avrupa ve Asya’da market paylaşımını geliştirmeye oldukça hevesli ve düşük maliyeti göz önüne alındığında karlılık sıkıntısına katlanamaz” dedi.

Rusların, harcama konusundaki durgunluğa göre daha az seyahat ettiği ve Rus rublesinin dolar karşısında yüzde 28 oranında değer kaybettiği belirtildi. Uralsib adlı mali kuruluş analisti Denis Vorchik uluslararası yolcuları sayısının 2015 yılında yüzde 18, piyasa fiyatının ise 7 milyar dolar ila 9 milyar dolar arasında, üçte birden daha fazla oranda düşebileceğini kaydetti.

ALMAN ŞİRKET RUS DESTİNASYON SAYISINI DÜŞÜRDÜ

Lufthansa, British Airways ve SAS AB, Rusya’dan kaçışa katılan son havayolu şirketleri oldu. Alman şirket, kış tarifesinin başlamasıyla Moskova’da bulunan Vnukovo, Samara, Nizhyn Novgorod havalimanlarına gerçekleştirdiği uçuşlarına son verdi. Bu kararla, dört sene önce Rusya’da 9 destinasyona haftalık 153 seferi bulunan Lufthansa’nın kararın ardından sefer sayısı haftalık 63’e düştü. ASA ve Air Berlin, ilk çeyrekte Rusya seferlerini durdurabilir. Buna karşın, Türk Hava Yolları’nın bu yıl içinde Rusya rotasında 1 milyondan fazla yolcu taşıması ve seferlerini arttırması bekleniyor. Moskova’ya gerçekleştirilen günlük seferlerin sayısı 4’ten 5’e yükseltilebilir ve şirketin, Kaliningrad ve Volgograd dahil 6 Rus destinasyonuna seferler yapılması yönünde çalışmalar devam ediyor. Bloomberg analistlerinden George Ferguson, Türk Lirası'nın değerinin azalmasının taşıyıcı şirketin, diğer şirketlere göre koltuk başına 2, 2 buçuk daha az ödemesi anlamına geldiğini ifade etti. THY’nin İstanbul’da kıtalararası aktarma merkezi inşa ettiği kaydedilirken, bu iş modeliyle noktadan noktaya gerçekleştirilen seferlere olan bağımlılığın giderek azaldığını belirtti.

Renaissance analisti Alexande Kazbegi ise, “Rus ekonomisi Avrupalı şirketleri kurtarmaya başladığı zaman taşıyıcı şirketler ülkeye dönme arayışında olacak” dedi. Kazbegi, THY’nin ilerlemesinin kolay olmayacağı anlamına geldiğini ifade etti.

THY Rusya'da en büyük yabancı havayolu şirketi oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

kaluga ~ 3 yıl önce
yapılan anlaşma sonucu vnukovo havaalanının 110 kilometre güneyinde bulunan kaluga havaalanına uçuşlar için anlaşıldı ve lufthansa da anlaşma aşamasında.Ayrıca bu bölge rusyanın sanayi merkezi can damarı sayılır hadi hayırlısı olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.....ve diğerleri. ~ 3 yıl önce
Hani İzmir varken Aydın'a gerek yoktu?...diyor bazıları.
RUSYA - UKRAYNA ~ 3 yıl önce
Rusya Ukrayna sabah ucus olmadigi icin Dogu Avrupa dan sabah her bolgeden Istanbula gelen ucus olmadigi icin Amerika aktarmasini Lufthansa ve KLM uzerinden yapiyoruz, SLOT sayisi veya saati bu bolgelerde yetersiz, lutfen bizi kurtarin SLOT sikintisi buyuk. Amerika aktarmali yolcularinin o yuzden tamami Afrika ve Middle East ten

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 3 yıl önce
Krasnodar nerde hani?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vedat ~ 3 yıl önce
Karasnadar'a önce yeni bi havalimanı şart Bizim evden az büyük liman :)
Altın at arabası ~ 3 yıl önce
eskiden altın at arabası ödülü alınırdı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SLOT ~ 3 yıl önce
YOK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
VKO yerine SVO ? ~ 3 yıl önce
Güzel haber bunlara bak neden SVO ya uçulmuyor halen ? Hem yolcu hem kargo için avantajlı değil mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000