26 Mart 2015, Perşembe 17:07:03

'THY POLİS DEĞİL Kİ NE YAPABİLİR'

İngiltere Parlamentosu İçişleri Komisyonu Başkanı Keith Vaz, "Suriye'ye giden gençler konusu, Türkiye'nin sorunu değil, İngiltere'nin sorunudur. Bu soruna İngiltere bir çözüm bulmalıdır" dedi.
  • Türkiye, Sivas Kongresi'nden bu yana her türlü yabancı devlet mandacılığını reddetmiş, hür bir ülkedir. Burası İngiliz Milletler Topluluğunun mesela Malezya, Singapur, Malta, vs bir parçası değildir. Bu milletvekiline birisinin Türk toprağında İngiliz polisi görevlendirilmesi densizliğini bir an önce hatırlatıp sözlerini geri alması sağlanmalıdır.
  • Şöyle yola gelin
  • THY suçlanınca ülkem adına üzüldüm, utandım diyen ezikler bu açıklamaya ne diyecek merak ettim. İngilizlerin geçmişte bu kadar fazla sömürge yapmasına şaşırmamak lazım. Eşşek olana semer vuran çok olur.
  • DAEŞ nedir arkadaş? Türkçe açabilir misin harf harf ? IŞİD işte ne zorluyorsunuz. Siz de mi yalaka oldunuz ?
  • Habire üstümüze angarya yıkıp duruyo bunlar ülkenin içişleri bakanımda çıkıp " başıboş beyinsiz insanlarınıza kendiniz sahip çıkın" diyemiyo ilginç

Türkiye'de temaslarda bulunan İngiltere Parlamentosu İçişleri Komisyonu Başkanı Keith Vaz, terör örgütü DAEŞ'e katılmak amacıyla Suriye'ye giden İngiliz gençlerle ilgili Türk hükümetiyle yapılan işbirliğinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Suriye'ye giden gençler konusu, Türkiye'nin sorunu değil, İngiltere'nin sorunudur. Bu soruna İngiltere bir çözüm bulmalıdır" dedi.

Komisyonun bugün yayınlayacağı "Terörle Mücadele: Yabancı Savaşçılar" başlıklı rapor öncesi Türkiye'de günü birlik temaslarda bulunan Vaz, AA muhabirine açıklamalarda bulundu. İşçi Partili milletvekili Vaz, raporun hazırlanması çerçevesinde yaptığı Türkiye temaslarında, Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil ve İngiltere Büyükelçiliği yetkililerinin de aralarında bulunduğu çeşitli yetkililerle görüştüğünü dile getirdi.

"İngiltere, toplum ve aileler, genç kız ve erkeklerin Türkiye üzerinden Suriye'ye gidip, savaşmalarını engellemek için daha fazla şey yapmalıdır" diyen Vaz, önlem almanın her zaman en iyi politika olduğunu, dolayısıyla toplumların uyarılması gerektiğini kaydetti.

Üç İngiliz genç kızın geçen ay Türkiye üzerinden DAEŞ'e katılmak için Suriye'ye gitmesinden dersler çıkarıldığını ifade eden Keith Vaz, şunları söyledi:

"Seyahatim sırasında, Türkiye ile İngiltere arasındaki uçuşlarda havaalanlarında yoğun önlemlerin alındığını farkettim ve gördüm. Dolayısıyla artık İngiltere'den Suriye'ye gitmek amaçlı Türkiye'ye seyahat etmek daha zor ve daha da zorlaşacaktır. Türk hükümetine, polisine ve yetkililere İngiliz vatandaşlarının Suriye'ye gidişlerini önlemek konusunda yaptıkları işbirliğinden dolayı minnettarım. Türkiye'nin ve diğer ülkelerin yardımı olmadan İngiliz gençlerin Suriye'ye gidişlerini durduramayız."

-"Ulusal yardım hattı" önerisi 

Başkanı olduğu komisyonun bugün yayınlanacağı "Terörle Mücadele: Yabancı Savaşçılar" raporunda, üç genç kızla ilgili olayda mevcut sistemin etkin şekilde çalışmadığının ortaya çıktığına dikkati çekeceklerini anlatan Vaz, "Ancak son dönemde, mesela üç genç erkeğin Türkiye'de yakalanıp, İngiltere'ye gönderilmesinde sistem işe yaramıştır. Dolayısıyla gelişme kaydedildiğini görüyoruz" dedi.

Raporda ayrıca, İngiltere'de ebeveynlerin tavsiye ve yardım alabilecekleri bir ulusal telefon yardım hattının oluşturulması önerisinde bulunacaklarını belirten Vaz, ülkede mevcut "terörle mücadele telefon hattının" yeterli olmadığını savundu.

Keith Vaz raporda, daha önce dile getirdiği bir öneriye de yer verileceğini ve Türkiye'nin gerekli ve faydalı görmesi halinde İngiliz polisinin Türkiye'deki havaalanlarına yerleştirilmesi tavsiyesinde bulunacaklarını kaydetti. Vaz, "Bunun iyi bir fikir olduğunu düşünüyoruz ama tabii buna karar verecek olan Türk yetkililerdir. Bu Türkiye'nin sorunu değildir, İngiltere'nin sorunudur ve bu soruna İngiltere bir çözüm bulmalıdır" diye konuştu.

THY'nin yaptığı işbirliğinden duydukları memnuniyeti de dile getiren Vaz, "THY sonuçta bir havayolu şirketidir, polis ya da göç memuru değildir. THY, elinden geleni yapıyor ve gerekli önlemleri alıyor" dedi.

İngiltere Parlamentosu İçişleri Komisyonu üyeleri bugün yayımlanacak rapor kapsamında, İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, üç genç kızın aileleri, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ve Londra Polis Teşkilatı Başkanı Sir Bernard Hogan-Howe'a bu ay başında sorular yöneltmişti.

İngiltere'den Suriye'ye ve Irak'a yaklaşık 600 İngiliz vatandaşının DAEŞ saflarında savaşmak için gittiği tahmin ediliyor. Gidenler arasında genç kızlar ve kadınlar da bulunuyor.

1987'den beri milletvekili olan 58 yaşındaki Vaz, İngiliz Parlamentosu'nda en uzun süredir görev yapan Asya kökenli parlamenter olarak biliniyor ve 2007 yılından bu yana da İçişleri Komisyonu'nun başkanlığını yürütüyor. İçişleri Komisyonu'nun, Muhafazakar Parti'den 5, İşçi Partisi'nden 5, Liberal Demokrat Parti'den bir milletvekili olmak üzere toplam 11 üyesi bulunuyor.

'THY POLİS DEĞİL Kİ NE YAPABİLİR'

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Egemenlik hakkı ~ 9 yıl önce
Türkiye, Sivas Kongresi'nden bu yana her türlü yabancı devlet mandacılığını reddetmiş, hür bir ülkedir. Burası İngiliz Milletler Topluluğunun mesela Malezya, Singapur, Malta, vs bir parçası değildir. Bu milletvekiline birisinin Türk toprağında İngiliz polisi görevlendirilmesi densizliğini bir an önce hatırlatıp sözlerini geri alması sağlanmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Şöyle yola gelin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tru ~ 9 yıl önce
THY suçlanınca ülkem adına üzüldüm, utandım diyen ezikler bu açıklamaya ne diyecek merak ettim. İngilizlerin geçmişte bu kadar fazla sömürge yapmasına şaşırmamak lazım. Eşşek olana semer vuran çok olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
DAEŞ nedir arkadaş? Türkçe açabilir misin harf harf ? IŞİD işte ne zorluyorsunuz. Siz de mi yalaka oldunuz ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yalaka ya ~ 9 yıl önce
Ilgili teror orgutu kendisine DAES diyor. sen neden israrla ISID demek istiyorsun. icerisinde "Islam" kelimesi gectigi icin mi? sen Islam dusmanlarinin YALAKASI misin?
Angarya ~ 9 yıl önce
Habire üstümüze angarya yıkıp duruyo bunlar ülkenin içişleri bakanımda çıkıp " başıboş beyinsiz insanlarınıza kendiniz sahip çıkın" diyemiyo ilginç

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000