10 Mart 2017, Cuma 09:35:11

THY pilot ilanını revize etti, tecrübeyi 750 saate çekti

THY, ikinci pilot alımı için gerekli olan 1500 saat uçuş tecrübesini 750 saate çekti.
  • TK B 737 ucuyorsunuz ve sikayet , sikayet . 3 defa HTA CRM elendim THY girmek icin l. En azindan isiniz var. begenmiyorsan Turk havayollari I git Pegasusda ise basla Baskasinada ogut verme
  • Tecrubesiz bir suru insan tk sureclerini tamamlamisti. O kadar dlr stresleri, mulakat ve sim streslerinden sonra gelen maille her sey durdu bizim icin. Ne olacak bizim durumumuz? Akademiye alima devam, tecrubeli alimina devam. Biz ne yapacagiz?
  • Amsterdam uçağının kaptanı çok tecrübeliydi.
  • Onca yabancıya tip verdiniz, gittiler. Şimdi tipi olmayan veya tutmayan ama saati olan Türk'lere kapılar kapalı. Yeter yahu..her ilan açıldığında birşeyler değişiyor, 750 saatlik adamı alıyorsunuz ve alın da zaten doğrusu bu...Ama tip dediğin nedir..? Maliyetse , yabancılara giden maliyetleri kimin vergisiyle karşıladınız..insaf az..
  • afrika meydanlari sizi bekler. dolmus soforu gibi ist-dakar yap gel kendine gel
  • Benim 36 daireli apartmanda 12534 saat kapıcılık hizmetim var. Merdivenlerden uçarak iniyorum. Yarın bir gidip konuşacağım. Beni kesin alırlar. Bekle mülâyim, geliyom.
  • Airbus'a alın da gelelim.
  • Bachelor of Arts'ın ne anlama geldiğini bilmeyen, ısrarla diploma tercümesinde "Lisans Diploması" yazısını arayan torpillilerin doldurulduğu şirketten başka ne beklenirdi?.
  • Sunexpress bile burdan iyidir.En azından TK 737 gibi riskli meydanlara gitmiyorlar.Kaç kişi sıtma tedavisi görüyor, kaç kaptanın başına neler geliyor o destinasyonlara operasyon yaparken kimse duymuyor.Macera seven varsa buyursun vahşi 737 destinasyonlarına.He tabi burda uçabilen pilotun sırtı birdaha yere gelmez,arızası olanlar zaman içinde sistem tarafından doğal seleksiyonla ayrılıyor zaten.Bir nevi eniyilerin filosu :))))
  • Değerli adaylar! Biliyorum, bir çoğunuz bu ilanı görünce heyecanlandınız. Umarım gerekli kriterleri sağlar, sınavları geçer ve TK'da 737 FO'su olmaya hak kazanırsınız. Bir 737FO'su olarak size tavsiyem, eğer TK'nın size sunduğu şartlar hali hazırdaki şirketinizin size sunduğundan daha iyiyse mutlaka burayı tercih etmeniz. Lakin bilin ki TK'da inanılmaz bir Airbus lobisi var. Adamlar tüm köşe başlarını kapmış ve inanılmaz adaletsiz bir destinasyon, yatı, mesai saati, uçuş bacak sayısı dağılımı var. Airbus 10 gün Avrupa yatısı yapar, 18-23 saat rahatça dinlenir, güzelce gezer, az bacak uçar. Bir de yaklaşık 10x50=500 Euro alır. Biz 4 bacak aralarında Ankara'da, İzmir'de 12 saat yatılardan ayda 14 tane yapar, 14x10=140 Euro alırız. Ne dinlenebiliriz, ne kendimize geliriz. Airbus ayda ortalama 22 bacak uçar, biz 45 bacak uçarız. Diyeceğim o ki buraya geliyorsanız saat doldurmak için gelin. Saatinizi doldurduğunuzda sizden öncekiler gibi çekin gidin daha güzel yerlere. Başarılar...

THY'nin yenilenen ilanında şöyle denildi:

Tecrübeli II.Pilot Adaylarımız için, B737 NG uçak tipinde en az 1500 saat uçuş tecrübesine sahip olmak (simülatör ve line check saati hariç) kriteri, en az 750 saat uçuş tecrübesine sahip olmak (simülatör ve line check saati hariç) olarak revize edilmiştir.

İlan Kapsamı

THY A.O. filosunda yer alan B737 NG uçak tipinde en az 750 saat uçuş tecrübesine sahip olan II. Pilot adayları değerlendirilecektir.

Genel Özellikler
T.C. vatandaşı olmak veya mavi kart sahibi olmak
01.01.1964 – 31.12.1995 tarihleri arasında doğmuş olmak
En az lise mezunu olmak (yurtdışında lise eğitimini tamamlamış adayların denklik belgesi ibraz etmeleri gerekmektedir.)
Adli sicil ve adli sicil arşiv kaydı bulunmamak
Askerlik hizmetini tamamlamış veya en az 2 yıl tecil ettirebiliyor olmak
Ortaklığın göstereceği yeri base olarak kabul edip orada ikamet etmek
SHGM’den uçuş kusuru veya disiplinsizlik nedeniyle herhangi bir yazılı ceza almamış olmak

Teknik Özellikler
Geçerli Frozen ATPL (JAA/EASA/FAA/ICAO) lisansına sahip olmak
MEP IR geçerlilik tarihi güncel olmak.
B737 NG uçak tipinde tip eğitimi almış olmak ve Type Rating geçerlilik tarihi güncel olmak.
B737 NG uçak tipinde en az 750 saat uçuş tecrübesine sahip olmak (simülatör ve line check saati hariç)
Başvurduğu uçak tipinde uçuşlarına son 2 yıl içinde 12 aydan fazla ara vermemiş olmak.

Yabancı Dil (İngilizce) Şartı
THY A.O tarafından belirlenen kriterler kapsamında yabancı dil seviyesine sahip olmak.

Sağlık Şartları
ICAO Annex-1 ve JAR FCL-3’deki Ticari Havayolu Pilotu şartlarına uygun olmak (Adaylar bu şartı sağladıklarını belgeleyen raporu, ilgili hastanelerden kendi imkânları ile temin edeceklerdir) ve güncel Sağlık Sertifikası’na sahip olmak

Diğer Şartlar
THY A.O. tarafından yapılacak olan değerlendirme süreçlerinde başarılı olmak

THY pilot ilanını revize etti, tecrübeyi 750 saate çekti

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (72)

B 737 ~ 2 yıl önce
TK B 737 ucuyorsunuz ve sikayet , sikayet . 3 defa HTA CRM elendim THY girmek icin l. En azindan isiniz var. begenmiyorsan Turk havayollari I git Pegasusda ise basla Baskasinada ogut verme

Yanıtla

Kalan karakter 1000
737NG ~ 2 yıl önce
Aynen, pgsde 20 dk turn around time ile operasyon yapsalar napacaklar çok merak ediyorum...
Tecrubesiz ~ 2 yıl önce
Tecrubesiz bir suru insan tk sureclerini tamamlamisti. O kadar dlr stresleri, mulakat ve sim streslerinden sonra gelen maille her sey durdu bizim icin. Ne olacak bizim durumumuz? Akademiye alima devam, tecrubeli alimina devam. Biz ne yapacagiz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
işsiz fo ~ 2 yıl önce
aynı durumdayız. Dlr 2 bittikten sonra hayırlı olsun maili beklerken 6 ekim tarihi ve o gelen mail bitirdi beni bitirdi.
Farketmez ~ 2 yıl önce
Amsterdam uçağının kaptanı çok tecrübeliydi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
insaf ~ 2 yıl önce
Onca yabancıya tip verdiniz, gittiler. Şimdi tipi olmayan veya tutmayan ama saati olan Türk'lere kapılar kapalı. Yeter yahu..her ilan açıldığında birşeyler değişiyor, 750 saatlik adamı alıyorsunuz ve alın da zaten doğrusu bu...Ama tip dediğin nedir..? Maliyetse , yabancılara giden maliyetleri kimin vergisiyle karşıladınız..insaf az..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kemal ~ 2 yıl önce
afrika meydanlari sizi bekler. dolmus soforu gibi ist-dakar yap gel kendine gel

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Abey ~ 2 yıl önce
Benim 36 daireli apartmanda 12534 saat kapıcılık hizmetim var. Merdivenlerden uçarak iniyorum. Yarın bir gidip konuşacağım. Beni kesin alırlar. Bekle mülâyim, geliyom.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airbus ~ 2 yıl önce
Airbus'a alın da gelelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BA ~ 2 yıl önce
Bachelor of Arts'ın ne anlama geldiğini bilmeyen, ısrarla diploma tercümesinde "Lisans Diploması" yazısını arayan torpillilerin doldurulduğu şirketten başka ne beklenirdi?.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
737 ~ 2 yıl önce
Sunexpress bile burdan iyidir.En azından TK 737 gibi riskli meydanlara gitmiyorlar.Kaç kişi sıtma tedavisi görüyor, kaç kaptanın başına neler geliyor o destinasyonlara operasyon yaparken kimse duymuyor.Macera seven varsa buyursun vahşi 737 destinasyonlarına.He tabi burda uçabilen pilotun sırtı birdaha yere gelmez,arızası olanlar zaman içinde sistem tarafından doğal seleksiyonla ayrılıyor zaten.Bir nevi eniyilerin filosu :))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
737'ye ~ 2 yıl önce
Sxs BILE buradan iyidir diyen arkadasa;SXS' in kapısında bekleyen TK kaptanlarından haberin yok sanırım.Gecen sene yaz donemi için sxs'te gorevlendirilen pilot arkadaşlar CRM ,SOP nedir,pilot olduklarının ayırdına vardılar.Hepsi pırlanta gibi arkadaşlar ama TK'da ne yiyip içiyorlarsa Gaptan olunca bi triplere giriyorlar.Bi günaydın / iyi günler deyin arkadaşlar.
TK da 737FOsu olmak ~ 2 yıl önce
Değerli adaylar! Biliyorum, bir çoğunuz bu ilanı görünce heyecanlandınız. Umarım gerekli kriterleri sağlar, sınavları geçer ve TK'da 737 FO'su olmaya hak kazanırsınız. Bir 737FO'su olarak size tavsiyem, eğer TK'nın size sunduğu şartlar hali hazırdaki şirketinizin size sunduğundan daha iyiyse mutlaka burayı tercih etmeniz. Lakin bilin ki TK'da inanılmaz bir Airbus lobisi var. Adamlar tüm köşe başlarını kapmış ve inanılmaz adaletsiz bir destinasyon, yatı, mesai saati, uçuş bacak sayısı dağılımı var. Airbus 10 gün Avrupa yatısı yapar, 18-23 saat rahatça dinlenir, güzelce gezer, az bacak uçar. Bir de yaklaşık 10x50=500 Euro alır. Biz 4 bacak aralarında Ankara'da, İzmir'de 12 saat yatılardan ayda 14 tane yapar, 14x10=140 Euro alırız. Ne dinlenebiliriz, ne kendimize geliriz. Airbus ayda ortalama 22 bacak uçar, biz 45 bacak uçarız. Diyeceğim o ki buraya geliyorsanız saat doldurmak için gelin. Saatinizi doldurduğunuzda sizden öncekiler gibi çekin gidin daha güzel yerlere. Başarılar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kartal ~ 2 yıl önce
Ne diye çekiyorsunuz o zaman o ıstırabı, gidin Pegasusa, low cost da olsa adam gibi yerlere uçar, saygı görürsünüz...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000