15 Nisan 2013, Pazartesi 16:26:43

THY MADAGASKAR'A DOĞRU KANAT ÇIRPACAK

Dünya'nın en çok ülkeye uçan havayolu unvanına sahip Türk Hava Yolları, Madagaskar'a uçmaya hazırlanıyor...
  • Antananarivo (TNR) ya uluslararasi ucan tek sirketler, Airfrance, South African Airways ve Kenya Airways. Bunun disinda Air Madagascar gunluk Paris seferleri var. Isim geregi cok gidip geliyorum. bence harika olmus. Benim duyumlarim bu ucuslari IST- Seycelles- TNR olarak 330 larla olabilecegi. Dahada iyi olur. Sirf kargosu hatti tasir.
  • THY herhalde bu low cost fiyatlarıyla dopdolu olacaktır. Hamburg'da oturuyorum, THY ile HAM-IST, Air Berlin'le HAM-DUS'tan daha ucuz, SunExpress SAW'a daha pahalıya uçuyor! Fiyatları zaten bir acaip, bazen business ekonomiden daha ucuz!!! Sürümden kazanıp, kar ettiği sürece sorun yok. Ama kar ettiği de yok, bilanço karları hikaye, benim hisse senetlerime bugüne kadar 1 kuruş temettü bile gelmedi.
  • Geçen Kasım ayında ve bu yıl Mart-Nisan aylarında İstanbul-Londra uçuşları yaptım THY ile. Gerçekten şaşırdım,tüm bindiğim uçaklar ağzına kadar doluydu. Hem günde 6 seferi var THY nin hem Pegasus gidiyor hem de bunların dışında başka pekçok havayolu var alternatif. Sanırım aktarmalı olarak çok fazla yolcuyu çekiyor THY.
  • Afrika uçuşları sayesinde Türkiye'ye 2020 Olimpiyatları verilecek bu senenin sonunda.. Bundan eminim.
  • Acmayanlar seyrediyor artik...
  • Valla oralara gidilmesine gidilsin de 800 900 ucaklariyla gece yarilarinda full agirlik ucu ucuna yakit ve ilave ekip olmaksizin 7 8 saat ucuyor olmak ucus emniyetine uygun gelmiyor bana. Kagit ustunde mesai tutsa da bu emniyetli oldugu anlamina gelmez. Bu ucuslari yapanlar bilirler ne demek istedigimi. Ya 330 lar gitmeli ya da ilave ekiple kokpit kabin dinlendirilmeli. Yakiti da + 300 kg ile gondermesinler. Profosyonelsen bu konularda da profosyonel ve emniyetli olman lazim saygilar
  • valla ne kongoda ne dakarda ne mombasada ne entebbede ne daruselamda ne de lagosta bir tane boş koltuk görmedim kim gider diyosunda valla kim bu adamlar bilmiyorum ama giden çok...
  • hangi filo gidecek acaba? 739'lara kitlerler yine..
  • güzel yerler, ama umarım menenjit, sıtma gibi illetleri buralara taşımazlar.
  • Hayirli ugurlu olsun demek duser.T^abi insan oLANA.

Madagaskar Başbakanı Ömer Beriziky, "Turizm adına henüz yolun başındayız. Denize 5 bin 600 kilometre kıyımız var. Ancak yeterli turistik altyapı, yol ve otelimiz yok. Türk iş adamlarını turizmin geliştirilmesi için ülkeye davet ediyoruz" dedi.

Türkiye'nin dünya ekonomisindeki önemine işaret eden Beriziky, "Türkiye, sadece bizim ülkemiz için değil, gelişen tüm ülkeler için önemli bir pazarı oluşturuyor. Türkiye'nin Afrika' ile bir ilgisi var. İşte bu fırsatı değerlendirerek ilişkilerimizi geliştirmeye çalışıyoruz" dedi.

Ömer Beriziky, Türkiye'nin Madagaskar'ın başkenti Antananarivo'da bir büyükelçilik açtığını belirterek, "Büyükelçi geldiğinden beri son derece önemli gelişmeler oldu. En önemlisi ise Madagaskar ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler konusunda oldu. Bu kapsamda da İstanbul-Antananarivo arasında bir uçuş hattı oluşturulmasını konuştuk. THY ile görüşmeler halen devam ediyor. Sanıyorum bu yılın Aralık ayından itibaren veya önümüzdeki yılın başında İstanbul-Antananarivo seferleri başlayacak" ifadelerini kullandı.

Beriziky, Türkiye'de büyükelçilik açma çalışmalarının ise devam ettiğini kaydetti.

THY MADAGASKAR'A DOĞRU KANAT ÇIRPACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Onur Oguzhan ~ 9 yıl önce
Antananarivo (TNR) ya uluslararasi ucan tek sirketler, Airfrance, South African Airways ve Kenya Airways. Bunun disinda Air Madagascar gunluk Paris seferleri var. Isim geregi cok gidip geliyorum. bence harika olmus. Benim duyumlarim bu ucuslari IST- Seycelles- TNR olarak 330 larla olabilecegi. Dahada iyi olur. Sirf kargosu hatti tasir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçak full... ~ 9 yıl önce
THY herhalde bu low cost fiyatlarıyla dopdolu olacaktır. Hamburg'da oturuyorum, THY ile HAM-IST, Air Berlin'le HAM-DUS'tan daha ucuz, SunExpress SAW'a daha pahalıya uçuyor! Fiyatları zaten bir acaip, bazen business ekonomiden daha ucuz!!! Sürümden kazanıp, kar ettiği sürece sorun yok. Ama kar ettiği de yok, bilanço karları hikaye, benim hisse senetlerime bugüne kadar 1 kuruş temettü bile gelmedi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ark ~ 9 yıl önce
Geçen Kasım ayında ve bu yıl Mart-Nisan aylarında İstanbul-Londra uçuşları yaptım THY ile. Gerçekten şaşırdım,tüm bindiğim uçaklar ağzına kadar doluydu. Hem günde 6 seferi var THY nin hem Pegasus gidiyor hem de bunların dışında başka pekçok havayolu var alternatif. Sanırım aktarmalı olarak çok fazla yolcuyu çekiyor THY.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2020 ~ 9 yıl önce
Afrika uçuşları sayesinde Türkiye'ye 2020 Olimpiyatları verilecek bu senenin sonunda.. Bundan eminim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
trafik ~ 9 yıl önce
istanbul'un rezil trafiği varken ve ortalıklarda trafik polisleri yokken olimpiyatı alamayız ben de bundan eminim !!
merhaba ~ 9 yıl önce
Trafik polisi mahalle aralarından araba çektirmekle ya da trafik sorunu olmayan yollarda pusu kurup ceza kesmekle meşgul. Sanki polis değil maliyeciler!
okul cuya ~ 9 yıl önce
Acmayanlar seyrediyor artik...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
737 ~ 9 yıl önce
Valla oralara gidilmesine gidilsin de 800 900 ucaklariyla gece yarilarinda full agirlik ucu ucuna yakit ve ilave ekip olmaksizin 7 8 saat ucuyor olmak ucus emniyetine uygun gelmiyor bana. Kagit ustunde mesai tutsa da bu emniyetli oldugu anlamina gelmez. Bu ucuslari yapanlar bilirler ne demek istedigimi. Ya 330 lar gitmeli ya da ilave ekiple kokpit kabin dinlendirilmeli. Yakiti da + 300 kg ile gondermesinler. Profosyonelsen bu konularda da profosyonel ve emniyetli olman lazim saygilar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
direct ~ 9 yıl önce
direct ucus degil.
737 ~ 9 yıl önce
peki siz eger profosyenelsiniz +300 kg neden yetmiyor anlamadım,nerede hata var ucus planı neden tutmuyor,eger hersey tutuyor ve legalse neden gidilmesin? Eger fpl tutmuyorsa sorun nerde? Yazılı kurallara gore havacılık yapılırsa asıl profosyenellik o zaman olur ve o ucuslar sonuna kadar legaldir,saygılar
k/m1 ~ 9 yıl önce
valla ne kongoda ne dakarda ne mombasada ne entebbede ne daruselamda ne de lagosta bir tane boş koltuk görmedim kim gider diyosunda valla kim bu adamlar bilmiyorum ama giden çok...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EZS 06 ~ 9 yıl önce
Kim gidiyor diye sormuşsunuz ya, artık iş adamlarımız dünyanın her tarafına gidiyor ve oradan da iş adamları geliyor. Ayrıca İstanbul aktarma merkezi olduğu için hattına göre değişmekle beraber uçakların yarısı aktarmalı yolcular. A'dan gelip C'ye gidiyorlar... B, yani IST onlar için sadece aktarma merkezi... Böylece uçaklar doluyor. THY o kadar büyüdüki, hattı açtığında aktarmalarla doluyor zaten... Dünyanın her tarafından toplayıp, her bir tarafına gönderiyor...
filo ~ 9 yıl önce
hangi filo gidecek acaba? 739'lara kitlerler yine..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hayırlı olsun ~ 9 yıl önce
güzel yerler, ama umarım menenjit, sıtma gibi illetleri buralara taşımazlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
G.U ~ 9 yıl önce
Hayirli ugurlu olsun demek duser.T^abi insan oLANA.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000