17 Haziran 2013, Pazartesi 12:55:58

THY İSTEDİ... SHGM REDDETTİ!

Türk Hava Yolları’nın, kargo uçaklarında load master (yüklemeci) bulundurma uygulamasını sonlandırma kararına Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü izin vermedi.
  • havacıklıkta kurallar kanla yazılır bunu unutmayın ltf.yazık .....
  • Uçan bir loadmaster kendi canını ortaya koyduğu için yükleme ve hesaplamada,yerde bu işi yapıp uçmayacak bir personele göre çok daha dikkatli olucaktır.Büyük paralar kazanılan kargo taşıma sektöründe loadmaster'a verilen maaşlar komik kalır.Unutulmamalıdır ki kargo uçakları yolcu uçaklarına göre çok daha fazla risk taşır.
  • Hesabı yerde yanlış yapan load master havada mı düzeltecek, kilitten kurtulan yükü mü bağlayacak, eğer yangın çıkarsa uçakta yangın söndürme sistemi var? yolcu uçağı için niye birşey demiyorsunuz, A310 kargo uçağı toplamda kaç ton kargo alır 25 mi 35 mi, ya B747 yolcu uçağı 100 mü 150 mi? load master'a sözümüz yok , o işini yapsın, ama karşı meydanda load master mı yok, veya bu işi yapacak firma mı yok? Bunlar bir de uçucu ekip gibi uçuyor ve dinlenme sürelerine tabi oluyor ya , asıl komik yani o. Yani havada çok yoruluyorlar çok...
  • 5 yildan beri load master olarak ucuyorum buradan fedex ve dhl ve tnt gibi sirketlerde load master yok diyen arakadaslara seslenmek istiyorum acil bir durum oldugunda kim müdahale edecek pilot koltugundan kalkip müdahale mi edecek load master kargo uçağının olmassa olmazidir.
  • LOAD Master olmasın diyen zihniyet. bunu eğer para için diyorsa, çok yazık . Birde yanlış hesaplamadan kaynaklanan bir hata yüzünden düşecek bir uçağın şirkete maliyetini hesaplasınlar bakalım. Zararı olmayıp faydası olan bu meslek grubuna sahip çıkıp, destek olmak, saygı göstermek gerekli gerekli bence. Sadece hesap işi de değil, Emercensi esnasında çeklistte yazmayan katkılarıyla Hava Kuvvetlerinde uçak kurtaran Load masterlar gördük biz, görmeyenlere bilmeyenlere duyurulur.
  • Hiç kimse Lufthansa'da Load master uygulaması yok demiyor, LH bu işi bilmiyor mu? O zaman yolcu uçaklarında da load master uçsun. Onlarda az mı kargo taşınıyor? Load master'ın işi yerdedir, yükü ağırlıklarına göre dengeli yükletilmesini sağlar, bunu illa görmesi de gerekmez, handling kuruluşları verilen plana göre yükleme yapar. Afganistandaki uçakta veya yerde loadmaster yok muydu, uçakta olsaydı, 50'tonluk tankı mı tutacaktı? Bir zamanlar; loadmaster uçakta ne iş yapar denince; uçakta taşınan canlıları gözetim altında tutar, gerektiğinde sakinleştir demişlerdi de ben hangileri olduğunu anlamamıştım:-)
  • daha yeni 747 cargo uçağı afganistanda yanlış yükleme yüzünden düştü. kaza taze iken thynin bunu istemesi gerçek dışıdır.
  • pilotta uçakta load master bir nevi load mastırdır.thy yönetiminin gözünde.hani hostesle garson benzetmesi gibi.thy yönetim istemiyorsa bu iş zamanla nabız yoklayarak pilotlara yıkılır.gerçi kargo uçaklarına verilen pilotlar yönetime ters düşen vukaatlı pilotlar sesleride çıkmaz nasılsa onların üzerine bu iş yıkılır olan üç beş tane load mastıra olur.
  • Uçustaki personelden tasarruf edeceğine 9-5 oturan, çay sıgara içen personelden et.
  • cargo uçaklarında çok önemli bir görevi yerine getiriyorlar bunun da elbette masrafı vardır, bunun da masrafını cargo taşıma ücretinden çıkartır. fedex, ups, cargo uçaklarındada var load master..

Türk Hava Yolları, bir süre önce kargo uçaklarında çok önemli bir görevi yerine getiren yüklemeci (load master) personelinin seferlere katılmasına gerek olmadığına karar verdi. Kargo uçaklarının dengeli yüklenebilmesi için matematiksel hesaplar yapan ve uçağın yüklenmesi ile boşaltılması sırasında sürekli kontrol eden load masterların işini  pilotlara devretmeyi planlayan THY’nin  bu düşüncesi SHGM’den veto yedi.

İkinci pilotlara yükleme eğitimi vererek load master personelinin yaptığı işi pilotlara yaptırmayı düşünen ve bünyesindeki bazı yüklemeci personellerle yollarını ayırmayı düşünen THY’ye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden beklenmedik engel geldi. SHGM, kargo uçaklarında load master bulundurmama fikrini uygun bulmadı ve THY’ye izin vermedi.

AirportHaber, THY’nin yeni uygulamasına ilişkin detayları daha önce kamuoyuna aktarmıştı. Airporthaber’in gündeme getirdiği haberin ardından SHGM, THY’nin load mastersız uçuş planlarına olumsuz görüş belirtince proje uygulanamadan rafa kalktı.

AirportHaber’in 18 Mart 2013 tarihinde konuya ilişkin okuyucularıyla paylaştığı “THY PİLOTLARA YÜKLENECEK!” başlıklı haberine ulaşmak için aşağıdaki resme tıklayabilirsiniz...

 ©AirportHaber.com ÖZEL 

THY İSTEDİ... SHGM REDDETTİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

yazık ~ 8 yıl önce
havacıklıkta kurallar kanla yazılır bunu unutmayın ltf.yazık .....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kargocu ~ 9 yıl önce
Uçan bir loadmaster kendi canını ortaya koyduğu için yükleme ve hesaplamada,yerde bu işi yapıp uçmayacak bir personele göre çok daha dikkatli olucaktır.Büyük paralar kazanılan kargo taşıma sektöründe loadmaster'a verilen maaşlar komik kalır.Unutulmamalıdır ki kargo uçakları yolcu uçaklarına göre çok daha fazla risk taşır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yapma be! ~ 9 yıl önce
Hesabı yerde yanlış yapan load master havada mı düzeltecek, kilitten kurtulan yükü mü bağlayacak, eğer yangın çıkarsa uçakta yangın söndürme sistemi var? yolcu uçağı için niye birşey demiyorsunuz, A310 kargo uçağı toplamda kaç ton kargo alır 25 mi 35 mi, ya B747 yolcu uçağı 100 mü 150 mi? load master'a sözümüz yok , o işini yapsın, ama karşı meydanda load master mı yok, veya bu işi yapacak firma mı yok? Bunlar bir de uçucu ekip gibi uçuyor ve dinlenme sürelerine tabi oluyor ya , asıl komik yani o. Yani havada çok yoruluyorlar çok...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
load master ~ 9 yıl önce
5 yildan beri load master olarak ucuyorum buradan fedex ve dhl ve tnt gibi sirketlerde load master yok diyen arakadaslara seslenmek istiyorum acil bir durum oldugunda kim müdahale edecek pilot koltugundan kalkip müdahale mi edecek load master kargo uçağının olmassa olmazidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 9 yıl önce
LOAD Master olmasın diyen zihniyet. bunu eğer para için diyorsa, çok yazık . Birde yanlış hesaplamadan kaynaklanan bir hata yüzünden düşecek bir uçağın şirkete maliyetini hesaplasınlar bakalım. Zararı olmayıp faydası olan bu meslek grubuna sahip çıkıp, destek olmak, saygı göstermek gerekli gerekli bence. Sadece hesap işi de değil, Emercensi esnasında çeklistte yazmayan katkılarıyla Hava Kuvvetlerinde uçak kurtaran Load masterlar gördük biz, görmeyenlere bilmeyenlere duyurulur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Amma çok bilen var! ~ 9 yıl önce
Hiç kimse Lufthansa'da Load master uygulaması yok demiyor, LH bu işi bilmiyor mu? O zaman yolcu uçaklarında da load master uçsun. Onlarda az mı kargo taşınıyor? Load master'ın işi yerdedir, yükü ağırlıklarına göre dengeli yükletilmesini sağlar, bunu illa görmesi de gerekmez, handling kuruluşları verilen plana göre yükleme yapar. Afganistandaki uçakta veya yerde loadmaster yok muydu, uçakta olsaydı, 50'tonluk tankı mı tutacaktı? Bir zamanlar; loadmaster uçakta ne iş yapar denince; uçakta taşınan canlıları gözetim altında tutar, gerektiğinde sakinleştir demişlerdi de ben hangileri olduğunu anlamamıştım:-)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yanlış karar ~ 9 yıl önce
daha yeni 747 cargo uçağı afganistanda yanlış yükleme yüzünden düştü. kaza taze iken thynin bunu istemesi gerçek dışıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 9 yıl önce
pilotta uçakta load master bir nevi load mastırdır.thy yönetiminin gözünde.hani hostesle garson benzetmesi gibi.thy yönetim istemiyorsa bu iş zamanla nabız yoklayarak pilotlara yıkılır.gerçi kargo uçaklarına verilen pilotlar yönetime ters düşen vukaatlı pilotlar sesleride çıkmaz nasılsa onların üzerine bu iş yıkılır olan üç beş tane load mastıra olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yer ~ 9 yıl önce
Uçustaki personelden tasarruf edeceğine 9-5 oturan, çay sıgara içen personelden et.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
taşeron ~ 3 yıl önce
merak etme senin için rahat olsun bünyesinde ki taşeronlardan fazlasıyla fazlasıyla tassarruf ediliyor sırf sizin paralarınız ödensin diye!
camaroth ~ 9 yıl önce
cargo uçaklarında çok önemli bir görevi yerine getiriyorlar bunun da elbette masrafı vardır, bunun da masrafını cargo taşıma ücretinden çıkartır. fedex, ups, cargo uçaklarındada var load master..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000