04 Ağustos 2020, Salı 23:43:06

THY ihbar tazminatı vermek istemiyor

Türk Hava Yolları (THY) Covid-19 salgını nedeniyle personele uygulamak istediği yeni ücret tarifesinde diretiyor.
  • Havalimanındaki çalışan personel torpille girmiş hayla hak hukuktan bahseder ilginç
  • KÇÖ döneminde hiç kullanılamayan danışmanlar oldu ama firmalara bu süre için ödeme yapılacak.Danışmanlar tarafından kaynak yönetimine ve başkanlara haksız yere şikayet edilen çalışan ve yöneticiler olduğunu biliyorum ve bu olayın üzerini kapatıp danışmanları el üstünde tutmaya devam eden müdür ve başkanlar var.Siyasi bağlantısı olan danışmanların dokunulmazlığı var şirkette, danışmanlara çalışanlardan daha çok değer veriliyor.
  • Dukkani kapat git kardesim begenmiyorsan, ense trasin gorunsun yada bu isin ederini vermek zorundasin
  • iş kanunu madde 24 2. Maddesindeki; AHLAK ve İYİ NİYET kurallarına uymayan haller., arasında : Bir Pilot’un bir Kaptanı bir bayanla tanıştırıp PARASI var die çocuk yapılmasına sebep vermesi., o kaptanın evliliğinin yıkılması ., soyuna fesat karıştırılması .. kimin suçu ??? bu ve bunun gibiler atılmalı şirketten yuva yıkmak da AHLAKSIZLIKDIR.. ödüllendirip o pilotu Kaptan mı ? Yapıyosunuz ?? Çok incelenmesi gereken olay var çoookkkk., ve sizin daha önce Askeri kurumda çalışmış olmanız hayret verici.. ilk sizi atmaları lazım ..! Kendin 3 kere evlendin ., bizden ve çocuklarımdan ne istedin..? Kim dedi sana millete kadın bul die., kaptanlığını böle mi? Hak ettini sanıyosun..?
  • 5 bin maaş alıyoruz onun da 1.5 el konuldu. İstanbul burası nasıl geçineceğiz çocukların masraflarına yetmez
  • Kimmiş bu torpilli isim alalım, ben de istifa ettim 10. Senemde o halde dava açarım bu emsalin adını öğrenirsem lütfen isim.
  • Pazar mesaisi bitti maaşları %50 den fazla düştü. Harcırahlar belli noktalarda kaldırıldı. Yakıt paralarına tırpan vuruldu. İhbar tazminatını kaldırmak istiyorlar. Tabi Bizlerin bakmakla yükümlü olduğu kimse yok. Dert yok tasa yok. Bunu da yapsınlar.
  • Thy iflastan kurtulamaz yada bu yüküde milletin sırtına yüklerler. Zamanında iyi paraya satılırdı. Devlet ticaret yapamaz yaparsa hep zarar. Kar falan yalan hep zarardır gerçeği kimse kendini kandırmasın. Devletin olduğu yer çiftlik olur her zaman. O bakımdan acil özele satılmalı
  • Senelerce onun bunun tanıdığını torpili iş bilmeyen yakınlarını Başkan mudür yaparsan böyle olur yazık oldu Thy ye iş bilenler eski personeler daima ikinci plana atıldı hep mobbing uygulandı böyle olnamalıydı koskoca Thy milli havayolumuz değermiydi iş bilenmeyenle havacılık yapmak herkes için hayırlısı olsun öbür dünyada degil bu dünyada yaşarken mazlumun ahını alan herkes hesabını verecek kimse paraları cukka ettim diye düşünmesin alın teri varsa o para helaldir yoksa hepsi tek tek elerinden uçup gideceek.
  • Sen önce defolup gidebilirsin... Sizin gibi kafa yapısı yüzünden hemen hemen her kurum gelişime kapalı.. itekleyerek gidiyor hepsi...

Türk Hava Yolları (THY) Covid-19 salgını nedeniyle personele uygulamak istediği yeni ücret tarifesinde diretiyor.

Sendika kapsamındaki THY çalışanlarının durumu THY ve Hava İş sendikasının anlaşamaması nedeniyle henüz netleşmedi.

Sendika üyesi olmayan THY çalışanları için ise yeni ücret düzenlemesi geçtiğimiz günlerde personele bildirildi. İhbar tazminatı vermemek adına THY, çalışanların sözleşmelerini kendilerinin fesh etmesini istiyor. 

THY'den yöneticilere gönderilen duyuruda " ücret değişikliği kabul etmeyip de İş Kanunu’nun 24 2-f maddesine istinaden haklı nedenle iş akdini fesheden çalışan ve yöneticilerimize  kıdem tazminatları ödenecektir" cümlesi dikkat çekiyor. 

İşte THY'nin yöneticilere gönderdiği duyuru;

Değerli Yöneticilerimiz,
Tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte sizlere de duyurduğumuz üzere, sendika üyesi kapsam içi personele uygulanmak üzere Sendika’ya teklif olarak göndermiş olduğumuz ücret düzenlemesi 01.08.2020 tarihinden itibaren kapsam dışı çalışanlarımıza ve tüm seviyedeki orta ve üst düzey üst yöneticilerimize, uygulanmak üzere aynen teklif edilmiştir. Teklif edilen bu ücret düzenlemesini kabul eden çalışanlarımız ve yöneticilerimiz, 01.08.2020 tarihinden itibaren normal çalışma saatlerine dönerek, kısa çalışma uygulaması kapsamından çıkarılarak, 30 gün üzerinden çalışma günü ve SGK bildirimleri yapılacaktır.
Bu doğrultuda;
•        Ücret düzenlemesini kabul eden bu kapsamdaki çalışan ve yöneticilerimiz, üst yöneticilerinin planlamaları çerçevesinde yaptıkları işin niteliğine bağlı olarak, uzaktan veya ofisten tam zamanlı olarak çalışma gerçekleştirecektir.
•        Ücret düzenlemesini kabul etmeyen çalışan ve yöneticilerimiz ücretsiz izin uygulamasına tabii olacaklardır. Bununla birlikte, ücret değişikliği kabul etmeyip de İş Kanunu’nun 24 2-f maddesine istinaden haklı nedenle iş akdini fesheden çalışan ve yöneticilerimize  kıdem tazminatları ödenecektir.
•        Bunların dışındaki, sendika üyesi kapsam içi çalışanlarımızın, normal ya da vardiyalı çalışma programına bakılmaksızın tüm yurt içi yer çalışanlarının Ağustos ayı boyunca haftalık çalışma programı 22,5 saat olarak tanımlanacaktır. Uzaktan / evden çalışmanın kesinlikle mümkün olmadığı ve birimdeki her bir çalışanın haftalık maksimum 22,5 saat çalışmasıyla işin yürütülemeyeceği birimlerin yöneticileri, istisna uygulanmasıyla ilgili taleplerini başkanları aracılığı ile en geç 28 Ağustos’a kadar ekteki formatla Yurt İçi Zaman Yönetimi Şefliğine          YURTICIZAMANYONETIMISEFLIGI@THY.COM iletmeleri gerekmektedir.
•        Yıllık izin planlamaları ve mücbir sebepler dışında uzaktan çalışan arkadaşlarımızın, her an ofis görevine hazır olmaları gerektiğinden görev yapılan şehrin dışına çıkmaları halinde yöneticilerine bilgi vermeleri gerekmektedir. 
•        Yöneticilerin kendi birimlerinde bulunan kapsam dışı çalışanlara yukarıdaki maddeler doğrultusunda bilgilendirme yapması beklenmektedir.


İŞ KANUNU'NUN 24 2F MADDESİ NE DİYOR?

Madde 24

İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı;

Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:

2. Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:

a. İşveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri hakkında yanlış vasıflar veya şartlar göstermek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa.

b. İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa.

c. İşveren işçiye veya ailesi üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse, yahut işçiyi veya ailesi üyelerinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır, sürükler, yahut işçiye ve ailesi üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnat veya ithamlarda bulunursa.

d. İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa.

e. İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,

f. Ücretin parça başına veya iş tutarı üzerinden ödenmesi kararlaştırılıp da işveren tarafından işçiye yapabileceği sayı ve tutardan az iş verildiği hallerde, aradaki ücret farkı zaman esasına göre ödenerek işçinin eksik aldığı ücret karşılanmazsa, yahut çalışma şartları uygulanmazsa.
 

THY ihbar tazminatı vermek istemiyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (233)

Adalet ~ 28 gün önce
Havalimanındaki çalışan personel torpille girmiş hayla hak hukuktan bahseder ilginç

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KGBT Danışman ~ 2 ay önce
KÇÖ döneminde hiç kullanılamayan danışmanlar oldu ama firmalara bu süre için ödeme yapılacak.Danışmanlar tarafından kaynak yönetimine ve başkanlara haksız yere şikayet edilen çalışan ve yöneticiler olduğunu biliyorum ve bu olayın üzerini kapatıp danışmanları el üstünde tutmaya devam eden müdür ve başkanlar var.Siyasi bağlantısı olan danışmanların dokunulmazlığı var şirkette, danışmanlara çalışanlardan daha çok değer veriliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yetim ~ 2 ay önce
Herkes Elif Can Yetimin yolunda ilerliyor desenize
Thyye tavsiye ~ 2 ay önce
Dukkani kapat git kardesim begenmiyorsan, ense trasin gorunsun yada bu isin ederini vermek zorundasin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rizeli ~ 1 ay önce
THY TV kanalları na bol bol reklam verecek ama yanlış anlasilirim diye şuan ertelemede çünkü sırada işçi kıyımı var.!!!?
A-330 ~ 2 ay önce
iş kanunu madde 24 2. Maddesindeki; AHLAK ve İYİ NİYET kurallarına uymayan haller., arasında : Bir Pilot’un bir Kaptanı bir bayanla tanıştırıp PARASI var die çocuk yapılmasına sebep vermesi., o kaptanın evliliğinin yıkılması ., soyuna fesat karıştırılması .. kimin suçu ??? bu ve bunun gibiler atılmalı şirketten yuva yıkmak da AHLAKSIZLIKDIR.. ödüllendirip o pilotu Kaptan mı ? Yapıyosunuz ?? Çok incelenmesi gereken olay var çoookkkk., ve sizin daha önce Askeri kurumda çalışmış olmanız hayret verici.. ilk sizi atmaları lazım ..! Kendin 3 kere evlendin ., bizden ve çocuklarımdan ne istedin..? Kim dedi sana millete kadın bul die., kaptanlığını böle mi? Hak ettini sanıyosun..?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komik ~ 2 ay önce
Sirketle alakasi olmayan bir durum, bu özel hayata iliskin bir konu. Bu bakimdan buraya bu kadar aptalca yorum yapmaniz da komik.
ahlaksızlık ~ 2 ay önce
her sektörde olduğu gibi bu sektörde de çok fazla kötülük var. ama sizin eski eşinizde esas anormallik var ki pilot arkadaşlarına kendisini bir kadınla tanıştırmaları için cesaret vermiş, ve sırf bir kadınla tanıştırıldı diye hemen o kadınla ilişki yaşayıp çocuk yapmış. yıkılan yuvanız için üzüldüm ama ne kaptanlar var dünya güzeli olsa dönüp bakmıyor. eski eşinizin sütü bozukmuş.
Teknik ~ 2 ay önce
5 bin maaş alıyoruz onun da 1.5 el konuldu. İstanbul burası nasıl geçineceğiz çocukların masraflarına yetmez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cyl ~ 2 ay önce
Kimmiş bu torpilli isim alalım, ben de istifa ettim 10. Senemde o halde dava açarım bu emsalin adını öğrenirsem lütfen isim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İNSANIZ!! İnsan ~ 2 ay önce
Pazar mesaisi bitti maaşları %50 den fazla düştü. Harcırahlar belli noktalarda kaldırıldı. Yakıt paralarına tırpan vuruldu. İhbar tazminatını kaldırmak istiyorlar. Tabi Bizlerin bakmakla yükümlü olduğu kimse yok. Dert yok tasa yok. Bunu da yapsınlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çare özel sektör ~ 2 ay önce
Thy iflastan kurtulamaz yada bu yüküde milletin sırtına yüklerler. Zamanında iyi paraya satılırdı. Devlet ticaret yapamaz yaparsa hep zarar. Kar falan yalan hep zarardır gerçeği kimse kendini kandırmasın. Devletin olduğu yer çiftlik olur her zaman. O bakımdan acil özele satılmalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsimsiz ~ 2 ay önce
Mal THY özelleştireli yıllar oldu .
Emekli ~ 2 ay önce
Senelerce onun bunun tanıdığını torpili iş bilmeyen yakınlarını Başkan mudür yaparsan böyle olur yazık oldu Thy ye iş bilenler eski personeler daima ikinci plana atıldı hep mobbing uygulandı böyle olnamalıydı koskoca Thy milli havayolumuz değermiydi iş bilenmeyenle havacılık yapmak herkes için hayırlısı olsun öbür dünyada degil bu dünyada yaşarken mazlumun ahını alan herkes hesabını verecek kimse paraları cukka ettim diye düşünmesin alın teri varsa o para helaldir yoksa hepsi tek tek elerinden uçup gideceek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
En başta sen ~ 2 ay önce
Sen önce defolup gidebilirsin... Sizin gibi kafa yapısı yüzünden hemen hemen her kurum gelişime kapalı.. itekleyerek gidiyor hepsi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000