05 Nisan 2017, Çarşamba 10:12:25

THY dünyaya örnek oldu

Somali için sosyal medyada başlatılan kampanyada toplanan yardımlarla hazırlanan 65 ton bebek maması THY kargo uçağıyla Mogadişu'ya getirildi.
  • İnsanları mutlu etmek için mesafeler bahane olmamalı. Önemli olan istek ve inanç.Ben de THY'nin en ufak parçasından biri olduğum için hele ki böylesine ciddi konuları kulak arkası edilmediğini herkese gösterdiğimiz için yapamayanlara yazık diyorum.Unutmayalım ki inanmak başarmanın yarısı değil tamamıdır.
  • bu somalinin denize kıyısı yokmu kardeşim ! göndersenize şileple , istersen milyon ton yardım gönder. apaçinin biri yerleştirecek roketi , ondan sonra bütün dünya tv lerinde izle haberini , bu gidişle felaketler eksik olmayacak bu tk tayfasının başından , demedi demeyin , kevin copernik in ben steler ın dolduruşuna gelmeyin !
  • MASAllah ilk kez sevindirici haber
  • Yeniden'e 1451 değil 1453 o sen daha fetih tarihini bile bilmiyorsun
  • http://www.reuters.com/article/us-turkey-corruption-nigeria-idUSBREA2I18M20140319 İslami Terör Örgütü Boko Haram'a da silah taşımışlardı ama olsun iyi bir gelişme...
  • Saçma sapan işleri yapma önce türkiyeye noluyor bi bakın sanki biz çok zenginiz de
  • Maşallah ne güzel bir hizmet. En anlamlı kargo...
  • Rabbim sizden razı olsun. Umarım vatan haini ÜLKER marka bebek maması götürmediler, yıllarca zihnimizi soframızı zehirlediler zaten...
  • Bravo. Thy insanligini on planda tutuyor. Diger havayollar thy den ornek alsinlar. Ya 2017 yillinda insanlar temiz su bulamiyo. Allah kollaylik versin insallah.
  • yardım etmek iyi,güzel de ülkemizde bir sürü aç,açıkta insanımız varken, günah diye yüce yaradan'ın biz kulları beslensin diye yarattığı en güzel nimetlerden balığı yemeyen, herhangi bir ücret talep etmeden,yüzlerce kilometre sahili ve çok çeşitli balıkları olan somali'de yani kendi sahillerinde balık avlayıp kendilerine vermeyi teklif eden japonya'yı red eden bir millete biz neden yardım ediyoruz ? ayrıca siz tv,gazetelerde, hiç kemikleri açlıktan sayılan somali'li yetişkin insan gördünüz mü ? neden çocuklar aç da ebeveynleri besili ? yardım etmek nereye kadar ? bu ve buna benzer milletler ne zaman akıllanacaklar ?

Somali'deki gıda ihtiyacı için sosyal medyada başlatılan kampanyada toplanan yardımlarla hazırlanan 65 ton bebek maması, Türk Hava Yolları (THY) kargo uçağıyla Mogadişu'ya getirildi.

THY, Twitter’da 1,3 milyon, YouTube'da ise 1 milyon kişinin takip ettiği Jerome Jarre ve 5 arkadaşının "#TurkishAirlinesHelpSomalia" (Türk Hava Yolları Somali’ye YardımEt) ve "#Lovearmyforsomalia" (Somali için Sevgi Ordusu) kampanyasına, yine sosyal medyadan "Sevgi ve yardım için yapılacak yolculuğun çağrısını aldık" karşılığını vermişti.

Kampanya kısa sürede, Ben Stiller gibi ünlü Hollywood yıldızlarının da desteğiyle dünyanın dört bir yanında 2 milyardan fazla kişiye ulaştı.

22 saatte 1 milyon dolar toplandı

THY, gösterilen ilgi üzerine 6 ay boyunca toplamda 200 ton yardımın Somali'ye taşınacağını duyurmuştu. 10 günde toplanması planlanan 1 milyon dolarlık yardım, 104 ülkeden 16 bin bağışçıyla 22 saatte toplandı.

Kampanyanın 15. gününde bağış yapılan ülke sayısı 125'e, bağışçı sayısı 80 bine ulaşırken, yardım için oluşturulan fon 2,4 milyon doları aştı.

Somalili bakanlar uçağı karşıladı

Söz konusu yardımlarla sağlanan 60 ton yüksek proteinli bebek maması THY'nin Fırat adlı Airbus A330-200F tip uçağıyla Mogadişu Aden Abdulle Uluslararası Havalimanı'na getirildi.

Burada törenle karşılanan insani yardım dolu uçak için Somalili bakanların da katılımıyla apronda tören düzenlendi.

Törende konuşan Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, Somali için çok önemli bir faaliyeti gerçekleştirildiğini söyledi.

Somali'deki kuraklığa duyarsız kalmayanlara teşekkür eden Bekar, "Türk Hava Yolları’nın sosyal medyada başlatılan kampanyanın bir parçası olarak toplanan yardımları Somali'ye getirmesinden büyük mutluluk duyuyorum. Hepiniz bildiği gibi THY 2012'den beri Mogadişu’ya doğrudan uçarak Somali halkının yurt dışına çıkış kapısı olmaya devam ediyor." diye konuştu.

Bekar, toplanan yardımların en kısa sürede ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağından emin olduğunu aktararak, şöyle konuştu:

"Türkiye Somali halkın yanında olmaya devam edecektir. 2011'de de buradaydık 2017'de de buradayız. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla Somali halkına yardımcı olmak için çaba göstereceğiz. Kampanyayı düzenleyenlere ve bu yardımı Somali'ye ulaştıran THY'ye bir kez daha teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

THY, Afrika'da 51 noktaya uçuyor

THY Kurumsal İletişim Başkanı Seda Kalyoncu ise anlamlı bir günde Mogadişu'da olmaktan son derece mutluluk duyduklarını söyledi.

THY'nin Somali'ye uçan tek havayolu şirketi olduğunu anımsatan Kalyoncu, "Yüzyılımızın en büyük açlık ve kuraklık felaketlerinden birini yaşayan Somali halkına destek olmak için bugün burada toplandık. Afrika kıtasına en çok uçan havayolu şirketi olarak, bugün kıtada 51 noktaya uçmanın mutluluğunu yaşıyoruz." diye konuştu.

Kalyoncu, 2012'den beri Somali'de faaliyet gösterdiklerini anımsatarak, Türkiye ve Somali hükümetlerinin geliştirdiği yakın ilişkilere dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son yıllarda sıkça Somali'ye geldiğini belirten Kalyoncu, şöyle devam etti:

"Türkiye ve Somali arasında gelişen ilişkilerin meyvelerini topluyoruz. THY olarak Türk hükümeti ve Türk Kızılayı ile bölgede uzun süredir yardım faaliyetlerimiz devam ediyor. Mogadişu Havalimanı başta olmak üzere Türk firmaları tarafından inşa edilen önemli alt ve üst yapı projelerimiz de bulunmaktadır. Bugün burada bulunmamıza sosyal medyada başlayan bir sivil inisiyatif sebep oldu. Sosyal medyanın gücüyle bir gecede milyonlara ulaşan Somali'ye yardım çağrısı Türk Hava Yolları üzerinden yapıldı."

Kalyoncu, THY'nin yapılan çağrılara sessiz kalmadığını aktararak, sonrasında kampanya dahilinde toplanacak yardımları Somali’ye ulaştırma sözü verdiklerini kaydetti.

Yardımların 65 tonluk kısmını Somali'ye getirdiklerini anlatan Kalyoncu, "Bebek mamalarını buraya getirebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Huzurunuzda sosyal medyada düzenlediği kampanyayla tüm dünyanın dikkatini Somali'ye çeken, Jerome Jarre ve arkadaşlarına bir kez daha teşekkür ediyorum. 125'ten fazla ülkeden yardım yapanlara da ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum." dedi.

Öte yandan törene Somali Federal Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fowsiya Abiikar Nur ile Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanı Mohamed Abdullahi Salad katıldı.

Getirilen yardımlar dağıtıldı

Kampanya ile Mogadişu'ya getirilen tonlarca bebek maması, kısa sürede dağıtıma hazır hale getirildi.

Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Bekar, THY Kurumsal İletişim Başkanı Kalyoncu ve Somalili yetkililerin katılımıyla söz konusu gıdalar ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Olgan, Kalyoncu ve beraberindeki ekip ayrıca Başkent Mogadişu'da Kızılay tarafından desteklenen bir kız çocuk yetimhanesini ziyaret ederek, öğrencilere Kur'an-ı Kerim ve çeşitli hediyeler verdi.

THY dünyaya örnek oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Havacı ve havalı ~ 5 yıl önce
İnsanları mutlu etmek için mesafeler bahane olmamalı. Önemli olan istek ve inanç.Ben de THY'nin en ufak parçasından biri olduğum için hele ki böylesine ciddi konuları kulak arkası edilmediğini herkese gösterdiğimiz için yapamayanlara yazık diyorum.Unutmayalım ki inanmak başarmanın yarısı değil tamamıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dikkatli ! ~ 5 yıl önce
bu somalinin denize kıyısı yokmu kardeşim ! göndersenize şileple , istersen milyon ton yardım gönder. apaçinin biri yerleştirecek roketi , ondan sonra bütün dünya tv lerinde izle haberini , bu gidişle felaketler eksik olmayacak bu tk tayfasının başından , demedi demeyin , kevin copernik in ben steler ın dolduruşuna gelmeyin !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Müslüman Kürd ~ 5 yıl önce
MASAllah ilk kez sevindirici haber

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 5 yıl önce
Yeniden'e 1451 değil 1453 o sen daha fetih tarihini bile bilmiyorsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aviator ~ 5 yıl önce
http://www.reuters.com/article/us-turkey-corruption-nigeria-idUSBREA2I18M20140319 İslami Terör Örgütü Boko Haram'a da silah taşımışlardı ama olsun iyi bir gelişme...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy ~ 5 yıl önce
Saçma sapan işleri yapma önce türkiyeye noluyor bi bakın sanki biz çok zenginiz de

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gururluyum ~ 5 yıl önce
Maşallah ne güzel bir hizmet. En anlamlı kargo...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kevser ~ 5 yıl önce
Rabbim sizden razı olsun. Umarım vatan haini ÜLKER marka bebek maması götürmediler, yıllarca zihnimizi soframızı zehirlediler zaten...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Grb ~ 5 yıl önce
Bravo. Thy insanligini on planda tutuyor. Diger havayollar thy den ornek alsinlar. Ya 2017 yillinda insanlar temiz su bulamiyo. Allah kollaylik versin insallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iyi de ~ 5 yıl önce
yardım etmek iyi,güzel de ülkemizde bir sürü aç,açıkta insanımız varken, günah diye yüce yaradan'ın biz kulları beslensin diye yarattığı en güzel nimetlerden balığı yemeyen, herhangi bir ücret talep etmeden,yüzlerce kilometre sahili ve çok çeşitli balıkları olan somali'de yani kendi sahillerinde balık avlayıp kendilerine vermeyi teklif eden japonya'yı red eden bir millete biz neden yardım ediyoruz ? ayrıca siz tv,gazetelerde, hiç kemikleri açlıktan sayılan somali'li yetişkin insan gördünüz mü ? neden çocuklar aç da ebeveynleri besili ? yardım etmek nereye kadar ? bu ve buna benzer milletler ne zaman akıllanacaklar ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B777 : " H_ _ _ _ THE BLACK BORD " ~ 5 yıl önce
"sen gibi AÇLAR VAR OLDUĞUNDAN / TOK EVİN AÇ KEDİLERİ" OLSA GEREK.
Zenci ~ 5 yıl önce
Japonya dahil tum dis gucler baligi kacak tutup gemide paketleyip dunya piyasasina satiyor. Acligin sebebi yokluk degil var olanin halka ugramadan talan edilmesi. Bati ordan ciksin (silahlarini da alsin gitsin) Somalide kendine yeter. Duzen bozuk oldugu surece yardim etmek kacinilmaz, bozuk duzeni bozmak ise insanlik borcu
balık ~ 5 yıl önce
Arkadaş doğru yazmış günah diye balık yemiyorlar ve önce can sonra canan. Ayrıca açlığın sebebini de sadece batıya yüklemeyin tamam suçları var, oradan çıksınlar ancak varsa gücünüz batıyla tüm ilişkileri de kesin atın,icatlarını da kullanmayın yapabilirseniz tabii yapamıyorsanız da ahkam kesmeyin. Adamlara tüm geri kalmış ülkeler,geçmişten günümüze onları yöneten emperyalist işbirlikçileri politikacılar sayesinde iliklerine kadar bağlanmışlar. Suçu biraz da sömüren de değil sömürten de arayalım.
Beşer ~ 5 yıl önce
İşte onlara da her zaman her şeye hayır demeye zorlayan sömürgeci devletler ve onların zihniyetini savunan işbirlikçileri var. Sen olup bitenleri anlayamamışsın onlardan neyi anlamalarını bekliyorsun.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000