27 Şubat 2011, Pazar 12:26:59

"THY, 'Comfort Class' hamlesinde geç kaldı"

Akşam gazetesi köşe yazarlarından Tolga Turgut, Ekonomi ve Business arasında "Comfort Class" sınıfını yaratmakta geç kaldığını ifade etti. İşte Turgut'un köşe yazısının devamı...
  • Oncelikle tutup tutmayacağı riskli olan yeni bir sınıf uygulamasina 63 koltukla baslanmaz!Lufthansa ve British Airways da ara sınıf uygulaması 30 koltukla yapılırken bizde 63 ile başlamıştır.Başlangıçda fiyatlar yüksek olduğundan ilk uçuşlar tamamen elit ve elitplus kartlı muşterileri bedavaya upgrade yapılarak gerçekleşti.Şimdi fiyatlar makul seviyeye çekildide parasını ödeyen yolcuya bilet satılmaya başladı.Geçen iki ayın hesabını kim verecek?Ayrıca 63 koltuk her şekilde risklidir.Bu riski kim aldı?
  • Koltuklar raha tdeğil ayak bölümünün yeniden yapılandırılması lazım benden söylemesi
  • hiç bir gelişmenin , iyileştirmeye yönelik hareketin , geç kalmışlığı olmaz, THY bu sınıfı açmasaydı, sizin aklınıza bile gelmeyecekti yorumu yapamayacaktınız , businessda uçuşlarınıza devam edeceketiniz. Olanı ı ıh olmamış değil de , şunlar olmalı , olması gerekeni söylerseniz daha işe yarar olmaz mısınız??
  • Bence reklamlar yetersiz kalmakla Anadolu insanınına hitap edecek şekilde değil dikkat ederseniz reklamlarda uçak resminin bulunması ve ön plana çıkarılması daha çok kabul görüyor yetkililerin bu hususu dikkate almalarını öneririm sonuçta THY ülkemizln havayolu başarılı olması bizi memnun eder Türk insanı conforun en iyisine layık teşekkürler THY
  • Su anda sadece 7 ucakta, yaz sonu itibari ile 12 ucakta olucak Comfort class bence yeterince tanitilmamistir. Tanitildikca LF articaktir. Bu koltuklar bos gitmiyor herhalde. Bedava upgrade durumlari vardir.
  • Havacılık sektöründe kar marjı % 2 mi? Bu sektörde faaliyet gösteren firmaların neredeyse tamamı halka açık. Faaliyet ve mali tabloları ortada. Tabi anlayacak kapasiteniz varsa. Köşeyi doldurmak için yaz işte ne olacak. United havayolundaki uygulama ile THY'deki uygulama arasındaki benzerliğin sadece isim benzerliği olduğunu, uygulama ve konseptin birbirinden tamamen ayrı olduğunu ifade etmek bile istemiyorum. Oturduğunuz yerden yazması kolay tabi...
  • Hayatları copy/paste den ibaret olduğundan bunu da geç çalmışlar. Kızmayın gariplere ömürleri azdır.
  • Bu gazetecileri de anlamak mümkün değil adamları tatmin etmek kadar zor iş yoktur.. Madonna bu kadar tatminsiz değildir daha ne söylenir.. Neymiş comfort class geç kalınmış sipariş ettiği uçaklar yeni geldi içleri de ona göre düzenlendi.. Gazetecilerde her zaman şu vardır: ben herşeyi bilirim, benim dediklerim doğrudur o kadar, benim gazeteci kimliğim vardır o kimlik dokunulmazdır.. Anlamak mümkün değildir, artık sizlerde biraz kendinize gelin mütevazi olun. ama zor olamassınız..doğru şeyleri yazın bir haber geldiğinde önce araştırın doğru mu yoksa yalan mı diye ama sizde ne bar yaz gitsin ne olacak..
  • 0 dan 3 , 4 yolcu ortalaması artış sayılırsa artmıştır. Tolga Turgut bu haberi kimden aldıysa biraz araştırsın.Bütün mil promosyonlarına rağmen lf hiç bir zaman %15 i geçmiyor. İyi bir tanıtım yapıp b,ir kaç ay beklemek lazım .
THY'nin birkaç ay önce bazı hatlarda ve kısıtlı uçak modellerinde uygulamaya başladığı yeni sınıfa talep günden güne artıyor. Adı 'comfort class' olarak belirlenen bu sınıf, business ile ekonomi arasında.

Comfort class', ilk benzer örneği 1999'dan beri ABD'li United Havayolu'nda 'ekonomi plus' adıyla servis veren bir ara sınıf aslında. Bir yandan süratle büyüyen, beş yıldızlı havayolu olma hedefinin peşinde koşan, bir yandan da bu konjonktürde doldurulması çok zor olan 'first class' uygulaması başlatan THY kanımca 'business' ve 'ekonomi' arası bir sınıf yaratmakta geç kalmıştır.

Elbette geç kalmak, hiç yapmamaktan daha iyidir, ancak kar marjının yüzde 2 civarında olduğu havacılık sektöründe böyle bir gecikmenin maliyeti ciddi bir tetkik gerektirmektedir. THY ilgili yöneticileri, 'first class' uygulamasının başladığı gün itibariyle elde edilen hasılatla aynı tarihte tüm dış hatlarda 'comfort class' uygulaması başlatmış olsalardı elde edilecek hasılatı karşılaştırırlarsa, kuvvetle ihtimal 'comfort class' uygulaması daha karlı görünecektir.

Özellikle Ortadoğu'da artan gerilim ve uçulamayan noktalardan kaybedilecek hasılat bu şekilde kısmen telafi edilebilir. Görünen o ki bölgede sıkıntılı süreç bir süre devam edecek ve THY Mısır, Tunus, Yemen, Libya, Fas ve hatta Bahreyn gibi destinasyonlarda hasılat kaybı yaşayacaktır.

ABD'DE 'EKONOMI PLUS' SINIFINA TALEP ARTIYOR
'Ekonomi plus' isimli sınıfa talebin artmakta olduğuna uzun zaman önce birkaç kez değinmiştik.

ABD'de United Havayolu'nun öncülüğünü yaptığı bu sınıfta, yolcular parkuruna göre 50-400 dolar arası ek bedelle daha konforlu uçabiliyorlar. Havayolu ayrıca sık uçan yolcularına birikmiş millerini kullanmaları için bir fırsat daha sunmuş oluyor.

Şu anda United Havayolu Boeing 747, 777 ve 767 modellerinde her uçakta en az 65 'ekonomi plus' koltukla hizmet veriyor. Geçtiğimiz sene birleştikleri Continental Havayolu da 2012 itibarıyla çoğu uçağında 'ekonomi plus' uygulamasına başlamış olacak.

Bir diğer ABD'li dev Delta da benzer bir sınıf yaratarak adını 'economy comfort' koydu ve onlar da sık seyahat eden kart sahibi yolcularına bu sınıflarda yüzde 25-50 arası indirimler vererek lansman çalışmalarına başladılar.

Yaşanan ekonomik krize dair etkilerin daha uzun yıllar sürebileceği gerçeğinden yola çıkarak, böyle bir sınıfın havayolları için kurtarıcı olabileceğini düşünebiliriz.

Zira artık çoğu şirketin yöneticilerini iş seyahatine 'business class' uçurma gibi bir bütçesi yok. Bu ara sınıf, evvelce 'business' uçabilen ancak maddi kısıtlamalar sebebiyle hareket alanı daralan yolcular için de biçilmiş kaftan. Ekonomi sınıfına kıyasla koltuk aralıklarının daha geniş, ikramın çok daha zengin olması 'comfort class'ı cazip kılıyor. THY de umarız en kısa sürede 'comfort class' segmentinde koltuk sayısını artırarak daha fazla uçak tipine yaymak suretiyle müşterilerine daha fazla opsiyon sunabilir.

(Akşam)

"THY, 'Comfort Class' hamlesinde geç kaldı"

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 13 yıl önce
Oncelikle tutup tutmayacağı riskli olan yeni bir sınıf uygulamasina 63 koltukla baslanmaz!Lufthansa ve British Airways da ara sınıf uygulaması 30 koltukla yapılırken bizde 63 ile başlamıştır.Başlangıçda fiyatlar yüksek olduğundan ilk uçuşlar tamamen elit ve elitplus kartlı muşterileri bedavaya upgrade yapılarak gerçekleşti.Şimdi fiyatlar makul seviyeye çekildide parasını ödeyen yolcuya bilet satılmaya başladı.Geçen iki ayın hesabını kim verecek?Ayrıca 63 koltuk her şekilde risklidir.Bu riski kim aldı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Koltuklar raha tdeğil ayak bölümünün yeniden yapılandırılması lazım benden söylemesi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
hiç bir gelişmenin , iyileştirmeye yönelik hareketin , geç kalmışlığı olmaz, THY bu sınıfı açmasaydı, sizin aklınıza bile gelmeyecekti yorumu yapamayacaktınız , businessda uçuşlarınıza devam edeceketiniz. Olanı ı ıh olmamış değil de , şunlar olmalı , olması gerekeni söylerseniz daha işe yarar olmaz mısınız??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bence reklamlar yetersiz kalmakla Anadolu insanınına hitap edecek şekilde değil dikkat ederseniz reklamlarda uçak resminin bulunması ve ön plana çıkarılması daha çok kabul görüyor yetkililerin bu hususu dikkate almalarını öneririm sonuçta THY ülkemizln havayolu başarılı olması bizi memnun eder Türk insanı conforun en iyisine layık teşekkürler THY

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Su anda sadece 7 ucakta, yaz sonu itibari ile 12 ucakta olucak Comfort class bence yeterince tanitilmamistir. Tanitildikca LF articaktir. Bu koltuklar bos gitmiyor herhalde. Bedava upgrade durumlari vardir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Havacılık sektöründe kar marjı % 2 mi? Bu sektörde faaliyet gösteren firmaların neredeyse tamamı halka açık. Faaliyet ve mali tabloları ortada. Tabi anlayacak kapasiteniz varsa. Köşeyi doldurmak için yaz işte ne olacak. United havayolundaki uygulama ile THY'deki uygulama arasındaki benzerliğin sadece isim benzerliği olduğunu, uygulama ve konseptin birbirinden tamamen ayrı olduğunu ifade etmek bile istemiyorum. Oturduğunuz yerden yazması kolay tabi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Hayatları copy/paste den ibaret olduğundan bunu da geç çalmışlar. Kızmayın gariplere ömürleri azdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bu gazetecileri de anlamak mümkün değil adamları tatmin etmek kadar zor iş yoktur.. Madonna bu kadar tatminsiz değildir daha ne söylenir.. Neymiş comfort class geç kalınmış sipariş ettiği uçaklar yeni geldi içleri de ona göre düzenlendi.. Gazetecilerde her zaman şu vardır: ben herşeyi bilirim, benim dediklerim doğrudur o kadar, benim gazeteci kimliğim vardır o kimlik dokunulmazdır.. Anlamak mümkün değildir, artık sizlerde biraz kendinize gelin mütevazi olun. ama zor olamassınız..doğru şeyleri yazın bir haber geldiğinde önce araştırın doğru mu yoksa yalan mı diye ama sizde ne bar yaz gitsin ne olacak..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
0 dan 3 , 4 yolcu ortalaması artış sayılırsa artmıştır. Tolga Turgut bu haberi kimden aldıysa biraz araştırsın.Bütün mil promosyonlarına rağmen lf hiç bir zaman %15 i geçmiyor. İyi bir tanıtım yapıp b,ir kaç ay beklemek lazım .

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000