15 Mart 2011, Salı 08:32:56

THY, 200 milyon dolarlık motor alacak

133’üncü uçuş noktası Guanzou oldu, havadaki aşçı sayısı 98’e çıktı
  • su melborn,sidney hatlarini acsada aktarmali ucmaktan kurtulsak.
  • THY uçaklarına yedek motor alıyordur;Yoksa uçak fiyatına motor elbette dahildir.
  • en krali v2500
  • Yeni uçak siparişi yaparken 2 ya da 3 farklı motor modelinden birisini de seçersiniz. THY demek ki bu 10 uçak için CFM değil de V2500 motorlarını seçmiş.
  • Las vegas artık olursa;iyice şova kaçarız...honolulu seferı bekliyoruz....hava tek hakımıyetın TÜRKLERİN olucaktır..İnşallah..
  • Şimdi bilen sayın arkadaşlarımız söyleyebilir mi ? Uçak siparişi geçildiğinde o ücretin içinde motor bedeli olmuyormu ? Uçak alındığında motorları ayrı olarak alıp mı gönderiliyor ? . çok garip geldi. yanlış anlamış olabilirim tabi..kusura bakmayın .
THY’nin 133’e ulaşan yurtdışı hatlarınının bir bölümünde yemekleri, sayıları 98’i bulan uçan aşçılar hazırlayıp sunuyor.Uçan aşçılar arasında 35 kadın bulunuyor.

Türk Hava Yolları (THY), Los Angles ve Şiraz’ın ardından Çin’in Guanzou kentini de uçuş noktalarına ekledi. Böylece, THY’nin uçuş noktalarının sayısı 133’e ulaştı. THY’nin yurt dışı hatlarının uzun uçuşlu olanlarında yemekleri sayıları 98’i bulan uçan aşçılar hazırlayıp sunuyor. THY’nin uçan aşçıları arasında 35’de kadın görev yapıyor.

Comfort ayrıcalığı
THY’nin yeni uçuş noktası olan Çin’in Goanzou Müdürü Melih Topuz, “THY’nin Comfort Class uygulaması uluslararası şirket çalışanlarının gözdesi oldu. Bu yolcular, Ekonomi Class biletlerini ya, belli bir fark ödeyerek ya da birikmiş millerini kullanarak Comfort Class’a dönüştürebiliyor. Ayrıca, talebin yoğun olduğu uzun mesafeli uçuşlarda Business Class’ta yer bulamayanlar da Comfort Class’tan yararlanma yoluna gidiyor” dedi.

Transit yolcu planı
THY ayrıca, transit yolculara da 6-8 saat arasında değişen tur programları organize ederek, İstanbul’u dünyanın cazip aktarma noktaları arasına sokmayı hedefliyor. Son 5 yılda İstanbul aktarmalı yolcu sayısında yüzde 352 artış sağlayan THY’nin geçen yıl taşıdığı transit yolcuların sayısı da 5 milyon 43 bine ulaştı.

133 noktaya uçuyor
370.2 milyon dolarla dünyanın en fazla kâr eden altıncı havayolu şirketi konumuna gelen THY, yolcu sayısında Avrupa’nın 4’ncü, dünyanın da 22’nci hava yolu şirketi konumuna geldi. 2001’de 9.8 milyon olan taşıdığı yolcu sayısı, 2010 yılında 29 milyon yolcuya ulaşan THY’nin 2009 yılı elde ettiği kâr da 538 milyon dolara ulaştı. Uçuşlarına son 1.5 ayda Los Angles, Guanzou ve Şiraz’ı da ekleyen THY, 69’u Avrupa, 21’i Asya ve Uzak Doğu, 20’si Orta Doğu, 17’si Afrika, 5’i Kuzey, 1’i de Güney Amerika kıtasında olmak üzere toplam 133 farklı noktaya uçuş gerçekleştiriyor. İç hatlarda uçtuğu nokta sayısı da 41’i buluyor. Ayrıca, 2011 yılı içinde Malaga, Selanik, Manila, Napoli, Torino, Toulouse, Cenova, Valansiya gibi yeni uçuş noktalarını da devreye sokmayı planlıyor. Hedeflar arasında Las Vegas, Ditroit’te bulunuyor. Personel sayısı 14 bin 206 olan THY’de personel başına düşen yolcu sayısı da 2 bin 92’yi, filosonda bulunan uçak sayısı da 153’ü buluyor.

3 günde 1 kat çıkan parayı erken alıyor
ÇİN’in önde gelen finan kuruluşu Pingan’ın Genel Müdürü Xiuoyi Zhuane, Shenzhen’in Çin’de ilk toprak açılımının gerçekleştiği kent olma özelliği taşıdığını söyledi. Kentte yapımı gerçekleştirilen binalarda kat çıkma süresinin ortalama 3 gün olduğunu, bunun da hızlı bitiren parayı da hızlı alır mantığıyla hareket edilmesi sonucunda gerçekl-eştirilebildiğine dikkat çekti.

Çin’de bürokrasi giderek artıyor
LEHMAN Brown CEO’su Russell Brown, Çin’in Hong Kong’a alternatif olarak 30 yıl önce oluşturduğu finans kenti Shenzhen’de soruları yanıtlarken, Çin’de artık kazanılan paranın yurt dışına rahatlıkla çıkarılabildiğine değindi. Brown, yatırımların başında bir yabancının sorumlu olması gerektiğine de işaret etti.

THY, 200 milyon dolarlık motor alacak

TÜRK Hava Yolları, sipariş verdiği 10 Airbus A321 tipi uçak için V2500 motorları almaya karar verdi. Liste satış fiyatı 200 milyon olan motorların teslimatları 2013’te başlayacak. Dünyanın en büyük motor imalatçıları Amerikan Pratt&Whitney, İngiliz Rolls Royce, Japon Aero Engines Corporation ve Alman MTU ortaklığındaki International Aero Engines (IAE) şirketi böylece dördünce kez THY uçaklarına motor vermiş olacak.

(Hürriyet)

THY, 200 milyon dolarlık motor alacak

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 13 yıl önce
su melborn,sidney hatlarini acsada aktarmali ucmaktan kurtulsak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
THY uçaklarına yedek motor alıyordur;Yoksa uçak fiyatına motor elbette dahildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
en krali v2500

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Yeni uçak siparişi yaparken 2 ya da 3 farklı motor modelinden birisini de seçersiniz. THY demek ki bu 10 uçak için CFM değil de V2500 motorlarını seçmiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Las vegas artık olursa;iyice şova kaçarız...honolulu seferı bekliyoruz....hava tek hakımıyetın TÜRKLERİN olucaktır..İnşallah..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Şimdi bilen sayın arkadaşlarımız söyleyebilir mi ? Uçak siparişi geçildiğinde o ücretin içinde motor bedeli olmuyormu ? Uçak alındığında motorları ayrı olarak alıp mı gönderiliyor ? . çok garip geldi. yanlış anlamış olabilirim tabi..kusura bakmayın .

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000