13 Ekim 2019, Pazar 09:12:39

THY 100 ton atığı dönüştürdü

Emine Erdoğan’ın öncülük ettiği Sıfır Atık Projesi, gökyüzünün lideri THY tarafından havada büyük başarıyla uygulandı.
  • Ya biz belediyenin sıfır atık projesi olunca belediye değil mi diyoruz. Ancak habere bak önder olan kadın olunca haberlere bile konu oluyor. VAH VAH.
  • Önce beyinler değişmeli..!
  • Hava yollari arasinda birinci oldugu yaziyor. Rakamsal degerlerle karsilastirmayi gorme sansimiz var mi?
  • Donusum tesislerini yonetim kurulu ofislerinin arkasina koydular baskanlar hergun denetliyor, konuya cok onem veriyorlar hele BEksi her saat tesiste
  • THY DOĞAYI KORUYOR KUTLARIM.

Emine Erdoğan’ın öncülük ettiği Sıfır Atık Projesi, gökyüzünün lideri THY tarafından havada büyük başarıyla uygulandı. Son bir yılda 100 ton atığı dönüştüren THY, kurumsal anlamda atık dönüşümünün lideri oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen, kısa sürede de dünya çapında bir başarı yakalayan 'Sıfır Atık Projesi'nde yeni rekorlar kırılmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Türk Hava Yolları (THY), son bir yılda 100 ton atığı dönüştürerek, Türkiye'de kurumsal anlamda atık dönüşümünün lideri oldu. Tüm iştirakleri ile gökyüzünde yakıttan, yemeğe, atık yağdan oyuncağa kadar hemen her şeyi dönüştüren dev şirket, yürüttüğü atık dönüştürme çalışmalarıyla uluslararası havayolu şirketleri arasında birinci sırada yer alıyor.

71 ton cam ambalaj, 29 ton plastik (474 varil petrol tasarrufuna eşit), bin 274 ton kağıt ambalaj (21 bin 668 ağaca eşit) ayrıştıran şirket, tehlikeli atıkların dönüşümü ile 35 futbol sahası kadar toprak kurtardı. Tehlikesiz atıkların dönüşümü ile bin 35 ağacın kesilmesi önlenerek, atık yağlarla 704 olimpik yüzme havuzu kadar su kurtarıldı. İstanbul'da 14 noktada 685 adet iç mekân geri dönüşüm ünitesi, 148 adet ise dış mekân konteyneriyle atık ayrıştıran THY, 260 ton plastik kullanımının önüne geçti. Haziran 2019 itibarıyla seyahat kitlerindeki plastik tarak ve ayakkabı çekeceği gibi ürünler çıkartarak 105 ton plastik atık oluşumu engelledi. 12 bin ton tekstil atığının ise yeniden kullanımını sağladı. Bin 225 ton kağıt, 30 ton plastik, 68 ton cam atık gökyüzünde ayrıştırdı. Bu sayede 21 bin 668 ağacın kesilmesi önlenirken, 8402 kw enerji tasarrufu sağlandı. Son olarak çok ses getirecek bir kampanya daha başlatan THY, tüm birim ve kuruluşlarından 'çöp kovalarını' kaldırıyor. 14 Ekim'de devreye girecek uygulama ile etkili bir dönüşüm hedefleniyor. THY'nin 2019 yılı hedefinde ise tehlikeli atık miktarını yüzde 10 azaltmak ve Genel Müdürlük, Halkalı Teknoloji ve Yenibosna binalarında Cumhurbaşkanlığı Sıfır Atık Projesi kapsamında altın sertifika almaya yönelik gerekli altyapı ve şartları yüzde 100 sağlamak var.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Ülkemizin bayrak taşıyıcısı olarak, dünyada en çok ülke ve uluslararası destinasyona uçan havayolu şirketiyiz. Dünyada başka hiçbir havayolunun uçuş ağı Türk Hava Yolları kadar zengin bir coğrafyayı kapsamıyor. Dünyamızın bir parçası olan bu eşsiz güzelliklerin ışıltısını kaybetmemesi için iş süreçlerimizde sürdürülebilir adımlar atıyoruz. Tüm iştiraklerimiz ile yerde ve gökte hayata geçirdiğimiz projelerimiz doğaya olan saygımızı ortaya koyuyor."

YENİ EVİNE 'ATIKSIZ' TAŞINDI
THY, Atatürk Havaalanı'ndan yeni evi İstanbul Havaalanı'na taşınırken bile sıfır atıkta alkışlanacak bir başarıya imza attı. Türk Hava Yolları'nın büyük göç sırasında oluşan tüm atıkları geri dönüşüme kazandırılarak yeni evine tertemiz bir şekilde taşındı. Akla gelebilecek hemen her basamakta devasa bir atık dönüşüm çalışması yürüten THY, 75 bin kalem pile denk alkali pil atığı topladı. 61 ton hurda demir/çeliği de ekonomiye kazandırdı. (Sabah)

THY 100 ton atığı dönüştürdü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

nick name ~ 27 gün önce
Ya biz belediyenin sıfır atık projesi olunca belediye değil mi diyoruz. Ancak habere bak önder olan kadın olunca haberlere bile konu oluyor. VAH VAH.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 28 gün önce
Önce beyinler değişmeli..!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kevin ~ 29 gün önce
Hava yollari arasinda birinci oldugu yaziyor. Rakamsal degerlerle karsilastirmayi gorme sansimiz var mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Evet evet ~ 29 gün önce
Donusum tesislerini yonetim kurulu ofislerinin arkasina koydular baskanlar hergun denetliyor, konuya cok onem veriyorlar hele BEksi her saat tesiste

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yerse ~ 28 gün önce
Eeee emir büyük yerden
THY ÇEVRECİ TEKRAR DÖNÜŞÜM ÇOK FAYDALI ~ 29 gün önce
THY DOĞAYI KORUYOR KUTLARIM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000