12 Nisan 2013, Cuma 08:28:59

TEMEL KOTİL'E SEFER MEKTUBU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, THY Genel Müdürü Temel Kotil’e bir mektup yazarak, THY’nin Malatya-Ankara sefer sayısını arttırmasını istedi.
  • Sayın Veli Ağbaba , DHMİ'nin yolcu istatistiklerine bakarsanız , 2010 yılından beri Elazığ yolcusunun, Malatya yolcusundan daha fazla olduğunu göreceksiniz.Bu durum nüfus ile alakalı olmayıp o şehrin yolcu potansiyeli ile ilgilidir. En son 2013 Mart ayı sonu istatistiklerine bakarsanız bunu gayet net bir şekilde görürsünüz.Kıyaslama yaparken bunları gözardı etmeyiniz.
  • THY de işleyen düzene göre her talep önce tepeye gelmeli, tüm görevleri en tepedeki dağıtır. Hükümettede öyle. Hatta amele veya zımba teli alınacaksa bile en tepeye söylenmeli. O alır.
  • Ezs de uçaklar dolu gidip dolu geliyor.. Pegasus un günde 2 seferi aynı şekilde thy nin günde 2 seferi ve onur air in de günde 1 sefer yapması oldukça açıktır
  • Bu milletvekili internetten araştırsa bile 1 Mayıs itibariyle Malatya'nın 2. seferinin açılacağını görürdü. Sene başında Elazığ seferlerini artırırken, Malatya'yı da günlük 2 sefere çıkardık ve bu 2. seferler 1 mayıs itibariyle başlayacak. Seferler satışa açık. Ayrıca BoraJET'e gerek yok. AnadoluJET uçuyor zaten...
  • Borajet için güzel bir route olabilir. Ankara'da iki uçakları var diye biliyorum.

Ağbaba’nın THY Genel Müdürü Kotil’e yazdığı mektupta, “Seçim bölgem olan Malatya’ya yapılan bir haksızlığı size aktarmak ve ortadan kaldırılması için gerekli çalışmaların yapılabilmesi için bu mektubu sizlere iletiyorum.

Malatya İli, Doğu Anadolu Bölgesi’nin hızla gelişen ve büyüyen kentlerinden biridir.762 bin kişilik nüfusu ile Büyükşehir statüsü kazanan Malatya, aynı zamanda ekonomik katma değeri en fazla olan kentlerinden biridir.

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en çok Karaciğer Naklinin gerçekleştirdiği ‘Karaciğer Nakil Enstitüsü’ ne, bölge illerinden hasta kabul eden Turgut Özal Tıp Merkezine ve sayıları 10’u geçen özel hastaneye sahip olan Malatya sağlık alanında çok hızlı gelişmeler yaşamaktadır.

Malatya tarımsal üretim çeşitliliği ile de tanınmış şehirlerden biridir. Başta kayısı olmak üzere, ceviz, elma, üzüm, kiraz, fasulye gibi dünyaca ünlü ürünlerin yetiştirildiği Malatya, bu ürünlerin yurt içi ve yurt dışı satışlarından önemli gelir elde etmektedir” ifadelerini kullandı.

Ağbaba, Malatya’dan dünyanın 94 ülkesine kayısı satışı yapıldığını, 2012 yılında 101 Bin ton kayısı ihracı ile Türkiye ekonomisine 300 milyon dolar katkı sağladığını kaydederek, "2004 yılında hayata geçirilen teşvik yasası ile sanayi alanında büyük atılımlar gerçekleştiren Malatya’da iki Organize Sanayi Bölgesi faaliyette olup, farklı bölgelerde OSB kurulması çalışmaları devam etmektedir. Başta organize Sanayi Bölgeleri olmak üzere sanayi sitelerinde binlerce işçi çalışmaktadır. Malatya ilinde 9 bin 500 işyeri olup, kamu ve özel sektör işletmelerinde aktif çalışan kişi sayısı 160 binin üzerindedir.

Malatya ili, tarihsel ve kültürel dokusu ile de dikkat çekmekte olup, çok sayıda turistin uğrak yeridir. Ayrıca Nemrut’a gitmek isteyen turistler Malatya üzerinden Nemrut’a ulaşmayı tercih etmektedir. Malatya’da önemli maden yatakları da mevcut olup, başta demir olmak üzere alüminyum, krom, bakır gibi madenler çıkarılmaktadır.

Sonuç olarak, Malatya sosyal, kültürel, ekonomik ve tarımsal alanlarda Türkiye’nin gözde şehirlerinden biridir. Türkiye’nin dört bir yanından çok farklı alanlarda misafirler ağırlamaktadır” dedi.

Ağbaba, mektubunun son bölümünde şunları belirtti:

“Komşu ilimiz Elazığ’ın nüfusu 562 bin olup, THY sefer sayısı 2’dir. Elazığ’a göre çok daha fazla yolcu kapasitesi bulunan Malatya’nın sefer sayısının 1 olması en yalın ifade ile haksızlıktır. THY tarafından yapılan sefer sayısının az olması ve sefer saatlerinin uygunsuz olması Malatyalıları mağdur etmektedir. Genel Müdürlüğünüz tarafından bu yanlış uygulamaya son verilmesini, Malatya’ya gerçekleştirilen sefer sayısının artırılmasını, uçak hareket saatlerinin düzeltilmesini talep ediyor, saygılar sunuyorum.”

TEMEL KOTİL'E SEFER MEKTUBU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Harput ~ 9 yıl önce
Sayın Veli Ağbaba , DHMİ'nin yolcu istatistiklerine bakarsanız , 2010 yılından beri Elazığ yolcusunun, Malatya yolcusundan daha fazla olduğunu göreceksiniz.Bu durum nüfus ile alakalı olmayıp o şehrin yolcu potansiyeli ile ilgilidir. En son 2013 Mart ayı sonu istatistiklerine bakarsanız bunu gayet net bir şekilde görürsünüz.Kıyaslama yaparken bunları gözardı etmeyiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yanlış Adres ~ 9 yıl önce
THY de işleyen düzene göre her talep önce tepeye gelmeli, tüm görevleri en tepedeki dağıtır. Hükümettede öyle. Hatta amele veya zımba teli alınacaksa bile en tepeye söylenmeli. O alır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elazığdayım ~ 9 yıl önce
Ezs de uçaklar dolu gidip dolu geliyor.. Pegasus un günde 2 seferi aynı şekilde thy nin günde 2 seferi ve onur air in de günde 1 sefer yapması oldukça açıktır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EZS 06 ~ 9 yıl önce
Bu milletvekili internetten araştırsa bile 1 Mayıs itibariyle Malatya'nın 2. seferinin açılacağını görürdü. Sene başında Elazığ seferlerini artırırken, Malatya'yı da günlük 2 sefere çıkardık ve bu 2. seferler 1 mayıs itibariyle başlayacak. Seferler satışa açık. Ayrıca BoraJET'e gerek yok. AnadoluJET uçuyor zaten...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Why not ~ 9 yıl önce
Borajet için güzel bir route olabilir. Ankara'da iki uçakları var diye biliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000