18 Ocak 2016, Pazartesi 12:00:16

Temel Kotil; '800 civarında yabancı pilotumuz var'

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, THY'nin çıtayı hep yüksek tutarak çok hızlı büyüyen bir şirket haline geldiğini ve artık meyvelerini vermeye başladığı söyledi.
  • eeee bende Haranliyam.
  • Arkadaslar bakin yani simdi siz o yabanci pilotlarin ingilizcesi iyimi sanionuz yaa guldurmeyin allah askina inanin sinir oldum. Bunlarin hepside yabanci agency aracligila THY ye yerlestirldi,yani bunlar DLR testimi yapdi? ingilzce testimi yapdi? simu ride? vs vs.adamlar direk sol sag koltuklari kapdilar.Ben o yabancilarin calismasina kizmiom allah versin ne diyelimen uzucu olay Turklerin avrupada ne kadar asagilandigini gormememekden gelen sayin kotil gibi vatan severler.Devlet THY yi kurtlarin eline tavuk gibi teslim etmis UTANIOM TURK OLMAKDAN.Ben kimimkine Ankarda bir kedim bile yok.
  • Neden yabancı pilotları bünyesinde barindirirlar anlamış değilim bak amerika ya hiç türk pilot var mi
  • Cidden bu adam kamera şakası gibi.Öğündüğü şeye bak.Resmi işsizlik rakkamı %10.8 olan bir ülkede ki herkes bunun en az iki katı reel işsizlik olduğunu biliyor; adam kalkmış 800 adet yabancı pilot olması ile MUSIAD'ın İsviçre'deki toplantısında öğünüyor.MUSIAD da bundan feyz alır, yabancı mühendis ithal eder artık.İthal pilot, doktordan sonra bu atağı da dört gözle bekliyoruz.Hayaldi gerçek oldu.....
  • Biz niye işsiz temel bey ozmn ?
  • Niye, ingilizce yetersizse çalışıp kazanabilirsin sınavları. hiç kimse annesinin karnında bilgi edinip doğmadi. iyi geceler
  • Bir askercik , çocuğu olarak böyle yorum yapman hiç etik değil,anladın sen onu.
  • B737 ye ,senin Baba'nın o bahsettiğin askerliklerden olma ihtimali nedir. Bence yüzde yüz ama bunu annen senden gizlemiş.annene bu konuyu bir danışmanı tavsiye ederim.
  • YA..KARDEŞİM BU YABANCI SEVDANIZ NEDİR,ŞUNU SÖYLİM MADEM YABANCI ALIYORSUN O ZAMAN TÜRKÇE ÖĞRENECEKLER BU KADAR BASİT,BURASI TÜRK HAVAYOLLARI HATIRLATIRIM ZAM İSTERLERMİŞ YABANCI PİLOTLAR ALAMAZLARSA GİDERLERMİŞ..BUYRUN KAPI ORDA İSTEDİĞİNİZ YERE GİDİN VE GELMEYİN BİDAHA BURANIN ÖZ EVLATLARI YETER THY YE
  • Maşallah. Daha fazla bekliyoruz.

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, THY'nin çıtayı hep yüksek tutarak çok hızlı büyüyen bir şirket haline geldiğini ve artık meyvelerini vermeye başladığı söyledi.

Kotil, İsviçre'de Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen "Liderlik ve Yöneticilik" konulu konferansın ardından AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

THY'nin uçak sayısını 65'ten 299'a, yolcu sayısını ise 10 milyondan 72 milyona çıkardığını hatırlatan Kotil, "Şubat'ta 300. uçak filoya katılacak" dedi.

Kotil, hızlı büyüme sonucunda şirkete binlerce yeni personel katıldığını, 2005 ve 2008 yıllarında yıllık büyümenin yüzde yüzde 25'e çıktığını ve yine aynı oranda büyümeye devam ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Ekosistemimiz oluştu. Eğitim sistemimiz gelişti. Belirli kadrolar yetişti. Profesyonel ekip yetiştirdik, personelimiz görevinin sorumluluğu ve bilinciyle hareket etmeye başladı. Şimdi rahatım. Bir havayolu şirketi olarak ne kadar üst seviyede alınması gereken tedbir varsa hepsini en titiz şekilde alıyoruz. Herkes ne tedbir alıyorsa biz bir fazlasını yapıyoruz. Bu yönüyle iddialıyız. Tevekkül ediyoruz Şüphesiz Allah koruyor. Ben hep şu örneği veriyorum. Ben köyde büyüdüm. Menekşe örneği veriyorum. Menekşeye bakmazsanız ilk önce çiçekleri solar ve düşer sonra yaprakları sonra da kökleri kurur. Allah'a şükür bu şirketin suyu var. Parası ve kaynakları var, oluşturuldu ve 2003 yılından bu yana ortalama kar oranımız yıllık yüzde 22. Böyle bir şirket yok. İnşallah daha da iyi olur."

"THY pilot açığını kapattı"

Kotil, THY'nin pilot açığını yabancı pilotlar alarak kapattığını ve İsviçreli, Alman, Fransız 800 civarında yabancı pilot çalıştırdıklarını aktardı.

THY'nin, ekosistemde şirket olarak kendini besleyecek hale geldiğini vurgulayarak, kendisinin de uçak mühendisi olduğunu anımsattı.

Kotil, şunları kaydetti:

"Sektör, yabancı olduğum bir sektör değil. 2003 yılında Amerika'da çalışıyordum ve orayı bıraktım, geldim. Devlet yatırım yapmıştı. THY tekniğinden bahsediyorum. Tekniğini iyi biliyorum çünkü benim çalışma alanım içindeydi. Ama THY'de nabız düşük atıyordu. Bir ümitsizlik vardı. Bir ara yalan değil, bu ümitsizlik kısmi olarak beni de etkilemeye çalıştı ama yılmadık. 'Avusturya Havayolu'nu yakalayacağız' dedik, sonra çıtayı yükselttik 'İberya hayayolu şirketi kadar büyük olacağız' dedik. Allah'a şükür bugün onların büyüklüğünü dörde katladık."

"3. Havalimanı ile THY daha da büyüyecek"

Kotil, İstanbul'a yapılan 3. Havalimanı'yla ilgili de değerlendirmede bulunarak, şunları söyledi:

"Hepimiz biliyoruz ki bu havalimanın en büyük destekçisi ve hamisi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Sırasıyla Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun, Sayın Bakanımız Binali Yıldırım'ın, hepsinin bu süreçte büyük katkıları ve destekleri var. Bu proje dünyadaki en akıllı proje. Bakın neden en akıllı proje biliyor musunuz? 2003 yılında havayolu yapılandırıldı. Biz özelleştirildik. Büyütüldük. 10 milyon yolcu, 72 milyona çıktı. Pegasus, Atlas büyüdüler. THY, çıtayı hep yüksek tutarak çok hızlı büyüyen bir şirket haline geldi ve artık meyvelerini vermeye başladı. Meyve ağacını büyütürsünüz, meyve vermesi gerekir. THY'nin meyvesi de işte bu havalimanı oluyor."

"2030'da 3. Havalimanı'na 260 milyon yolcu gelecek"

Kotil, 3. Havalimanı ile THY'nin daha fazla büyüyeceğini belirterek, "Bu havalimanı, İstanbul'u dünyanın merkezi yapıyor. 2030 yılında İstanbul'a ne kadar talep geliyor diye bir model kurduk, çalışma yaptık. 2030'da 3. Havalimanı'na 260 milyon yolcu gelecek. Dünya'da böyle bir sayı yok. Dolayısıyla kuzey, güney, doğu, batı bağlantılarıyla bütün dünya buradan aktarma yapacak. Dünyaca ünlü büyük şirketlerin merkezleri buraya taşınacak" ifadelerini de kullandı.

Temel Kotil; '800 civarında yabancı pilotumuz var'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (87)

Gurbetci ~ 5 yıl önce
eeee bende Haranliyam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hmmm ~ 5 yıl önce
Arkadaslar bakin yani simdi siz o yabanci pilotlarin ingilizcesi iyimi sanionuz yaa guldurmeyin allah askina inanin sinir oldum. Bunlarin hepside yabanci agency aracligila THY ye yerlestirldi,yani bunlar DLR testimi yapdi? ingilzce testimi yapdi? simu ride? vs vs.adamlar direk sol sag koltuklari kapdilar.Ben o yabancilarin calismasina kizmiom allah versin ne diyelimen uzucu olay Turklerin avrupada ne kadar asagilandigini gormememekden gelen sayin kotil gibi vatan severler.Devlet THY yi kurtlarin eline tavuk gibi teslim etmis UTANIOM TURK OLMAKDAN.Ben kimimkine Ankarda bir kedim bile yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cumhur ~ 5 yıl önce
Neden yabancı pilotları bünyesinde barindirirlar anlamış değilim bak amerika ya hiç türk pilot var mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kamera şakası ~ 5 yıl önce
Cidden bu adam kamera şakası gibi.Öğündüğü şeye bak.Resmi işsizlik rakkamı %10.8 olan bir ülkede ki herkes bunun en az iki katı reel işsizlik olduğunu biliyor; adam kalkmış 800 adet yabancı pilot olması ile MUSIAD'ın İsviçre'deki toplantısında öğünüyor.MUSIAD da bundan feyz alır, yabancı mühendis ithal eder artık.İthal pilot, doktordan sonra bu atağı da dört gözle bekliyoruz.Hayaldi gerçek oldu.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Biz niye işsiz temel bey ozmn ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
Niye, ingilizce yetersizse çalışıp kazanabilirsin sınavları. hiç kimse annesinin karnında bilgi edinip doğmadi. iyi geceler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Bir askercik , çocuğu olarak böyle yorum yapman hiç etik değil,anladın sen onu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
B737 ye ,senin Baba'nın o bahsettiğin askerliklerden olma ihtimali nedir. Bence yüzde yüz ama bunu annen senden gizlemiş.annene bu konuyu bir danışmanı tavsiye ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Selo ~ 5 yıl önce
YA..KARDEŞİM BU YABANCI SEVDANIZ NEDİR,ŞUNU SÖYLİM MADEM YABANCI ALIYORSUN O ZAMAN TÜRKÇE ÖĞRENECEKLER BU KADAR BASİT,BURASI TÜRK HAVAYOLLARI HATIRLATIRIM ZAM İSTERLERMİŞ YABANCI PİLOTLAR ALAMAZLARSA GİDERLERMİŞ..BUYRUN KAPI ORDA İSTEDİĞİNİZ YERE GİDİN VE GELMEYİN BİDAHA BURANIN ÖZ EVLATLARI YETER THY YE

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arbeitslos ~ 5 yıl önce
Maşallah. Daha fazla bekliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000