28 Şubat 2015, Cumartesi 11:52:51

TATLIBAL'DAN AYÇİN YÖNETİMİNE 'PARA' ELEŞTİRİSİ

Hava-İş Sendikası'nda görevi devralan yeni yönetim, 3 milyon TL'den fazla borç ödendiğini açıkladı.
  • Bugun mesaileri tutmadığı için kabul etmedikleri uçuş yüzünden insanlar işten atıldı.Daha önce savunma veren tüm kabin ve kokpit ekibinin işine son verildi ,biz senden kooperatif ev vs. istemiyoruz .benim hakkım helal değil sana bu böyle giderse ,ne grevciyim ne 305.Ali Kemal Bey işinizi yapın topu taca atmayın ömür dediğin 20 sene bilmiyorum farkında mısınız ama yeni işiniz hak savunmak yani direk vebal altında kalıp kalmamak üzerine nasibinizi çıkarıyorsunuz ,yani bir nevi avukatlık,müvekkili katil bile olsa savunmayan avukat ekmeğini helal kazanamaz ,etik gelmiyor ise bırakır işi ,bir de böyle düşünün lütfen ,öbür tarafta topu taca atamıyoruz,kabir azabını unutmayınız.
  • Reis tatlibal sana güveniyoruz. Seni seviyoruz.durmak yok yola devam.
  • Babamiza negatif yorum yapanlara yaziklar olsun,hakkimiz gectiyse haram olsun...
  • Sayın Tatlıbal, neredesiniz, eski yönetimi bırakın siz birbuçuk seneden beridir ne yaptınız. Niçin bizim sözleşme 3 yıllık oldu. Enflasyon oranına ne oldu. 305 i işe aldırdık diyorsunuz geçen gün bir arkadaşı gördüm, kolundaki dövmeyi sildirmiş olmadı demişler, gitmiş ameliyat olmuş. Deniz Pekşen niçin onların içinde yok. Teknikteki sorunlar, Uçuştaki sorunlar almış başını gitmiş, cevap verebilecek tek bir sendika yöneticisi yok. Kalkmışsınız nelerden bahsediyorsunuz. İngilizce eğitim verin . Güzel harika bir şey ama niçin yöneticilerinize kapalı kapılar ardında ulaşılamıyor. Kadronuz nerede , sizi görmek ancak düğününüzde mi kısmet oluyor. Ayrıca arkadaşımızın babası öldü ve Pınar hanım defalarca sendikayı aramasına rağmen çiçek filan hak getire . Siz neden bahsediyorsunuz. Geçelim artık bunları. İşinize bakın . Ayrıca da işveren ile el ele kol kola sendikacılık yapılmaz. Bunu da böyle bilesiniz .
  • KURTAR BİZİ BABA
  • Yaradana siginip,yakinda Tatlibal-kent adli koop sitesinide hayata geciricez ,baskanim sahip oldugun insan ustu meziyetlerle biz garibanlarin sesi oldun,fakir babasi,altin kalpli bagan Dadas numan
  • Hem evlendim hem cocugum oldu, ne cicek ne mektup, kime gidiyor acaba bu cicekler. Yok yanlis anlasilmasin cicek meraklisi oldugumdan degil de, abimiz demis ya, kimsenin dugununu cenazesini dogumunu atlamadik diye, ona istinaden soyluyorum.
  • sendika başkanı ali kemal tatlıbal bey, bakın insanlar size ulaşamadıklarını söylüyorlar, maillerine cevap da verilmemiş, bilgi eksikliği var, insanlar bilgiye açlar, geleceklerini bilmiyorlar, sorunları dağ yükü olmuş, çay saatleri konuşuluyor; habomu, teknik, ao, farklı tellerden çalıyorlar, insanlar size neden ulaşamıyorlar ya da siz neden bu kadar uzaksınız onlardan, seversiniz, sevmezsiniz, derdime çare olmuştur ya da olmamıştır ama ben 7 gün 24 saat "pala" atilay ayçin e ulaştım bilgi aldım dinledi, yani budur, bazen insanlar sadece konuşmak ve dinlenmek isterler, ben sizlerden çok büyüğüm, emekli oldum bitti, hataları sevapları ile sizlere nasihat dost olarak, art niyet olmadan, böyle yaparsanız "kaybedersiniz" anlatabildim mi. genç insanlarsınız, ne kimse sizi kullansın ne de siz insanları kullanın, kaybedersiniz, farkında olmazsınız diyeceğim bu kadardır. bırakın şu ayak oyunlarını, o dönem bitti, şimdi siz varsınız, siz konuşacaksınız, yani yol, yöntem yaptığınız değildir.
  • Reisimizin Allahina kurbaniz,onunla ayni yola baskoymusaz,ona kilavyeden laf soylemek erkeklik degil... Arapkir ve Aksekili sendika uyeleri adina Sahin Kucukbalcik
  • Arkadaşlar neyin hesabı... Yönetime nasıl geldiklerini genel kurulda , özellikle taşradaki delege seçimleri belli etmedi mi. Yazık. Çok talihsiz bir açıklama. Size ulaşamıyoruz sayın Tatlıbal. Yazık sesimizi duyuyor musunuz. Hayır. Çok meşgulsünüz. Arasak size kaç kişiden sonra ulaşabiliriz. Yazık.. Siz boş verin çiçeği böceği bizim kazanılmış hakları hamdinin koluna gireyim diye heba etme. Atilay Ayçin için laf söyletmiyordun. Noldu sana , iyi misin. Yönetim bir zahmet sendikaya ve havaalanına gelsin. Yazık gerçekten yazık..

Hava-İş Sendikası'nda görevi devralan yeni yönetim, 3 milyon TL'den fazla borç ödendiğini açıkladı. Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, eski yönetimin 4 yılda 1 milyon TL'lik çiçek parası ödediğini görünce şok yaşadığını belirterek, “Yılda 280 bin liralık çiçek masrafı yapmışlar. Biz geldik geleli ne düğün, ne doğum, ne hastalık, ne cenaze atlamaksızın herkese çelengini göndererek, biz 24 bin liraya erişebildik" dedi.

Ali Kemal Tatlıbal, yaklaşık 25 yıl görev yapan Atilay Ayçin’in ardından Hava-İş Sendikası Genel Başkanlığı görevine geldi.

Tatlıbal, devraldıkları yönetimin son bir yılını değerlendirdi.

Hava-İş Sendikası'nda öncelikle anlayışın değiştiğini söyleyen Ali Kemal Tatlıbal, “İletişim değişti. Bakış, iletişim gücü değişti. Şu an artık zıtlaşan, çatışan değil, yöneticileriyle muhabbet içinde, sadece masada istişare ederek, doğru karara vararak çözüme ulaştıran bir yönetim anlayışı geldi” dedi.

“İŞTEN ÇIKARILAN PERSONELİ GERİ ALDIK”

Grev yaptıkları için işten çıkarılan 305 THY personelinden işe dönmek isteyenlerin tamamına yakınını işe aldırdıklarını söyleyen Kemal Tatlıbal, “Biz aldırmadık. Allah nasip etti. Biz ancak vesile oluruz. Vesile olduysak ne mutlu bize. Bu 305 kişi arasından 200 küsur kişi bize müracaat etti ben dönmek istiyorum diye. Onlar içinde 19 kişi hariç hepsini işine döndürdük. Şu anda hepsi çalışıyor. Eğitimlerinde de ziyaret ettik. Epey bir süre oldu. Artık uçuyorlar. Eski işlerine döndüler” diye konuştu.

“HAVA-İŞ SENDİKASI’NDA BİR MİLYON LİRA ÇİÇEK PARASI ÖDENMİŞ”

Yönetime geldikten sonra hesaplarda yaptıkları incelemelerde, Hava-İş Sendikası’nın 4 yılda sadece çiçek parası olarak 1 milyon 27 bin 136 lira ödediğini görünce çok şaşırdıklarını söyleyen Tatlıbal, “Yılda 280 bin liralık çiçek masrafı yapmışlar. Biz geldik geleli ne düğün, ne doğum, ne hastalık ne cenaze atlamaksızın herkese çelengini göndererek, biz 24 bin liraya erişebildik. Biz aslında eski yönetimlere karşı bugüne kadar hiç kötü konuşmadık. Yine konuşmayacağız. Yaptıkları iyi şeyler de vardı. Kötü şeyler de vardı. İşçilerimiz, üyelerimiz arasında sevenleri var, sevmeyenleri var. Tıpkı bizim sevenimiz ve sevmeyenimiz olduğu gibi. Biz geçmişi kapattık. Ayrıca 4 yıl içerisinde ödenen matbaa parası 2 milyon 995 bin 941 lira. Bizim dönemimizde yıllık matbaa gideri 85 bin 784 liraya düşürdük. Önümüze bakıyoruz. Şuan masrafların hepsini durdurduk. Borçları ödedik. Allah'a şükür kasamızda paramız var” şeklinde konuştu.

“GÖREVE GELDİĞİMİZDE 3 MİLYON 200 BİN LİRA BORÇ VARDI”

Göreve geldiklerinde sendikanın 3 milyon 200 bin lira borcu olduğunu ve bunları bir yıl içinde ödediklerini söyleyen Tatlıbal, “Tahmini 3 trilyon borç vardı. Şimdiki parayla 3 milyon 200 bin lira borç vardı. Bunları ödedik. Şu anda kasamızda paramız var. Şöyle bir şey de var tabi ki. Üzerimizde laftalar yapıştı. İşveren yanlısı, şirket yanlısı diye. Biz önce bunu anlatmaya çalıştık. Bu parayla borç ödedik. Eğitimler yaptık. Abant'ta eğitimler düzenledik. İş sağlığı, iş güvenliği eğitimleri, seminerler düzenledik. Otellerde konferanslar düzenledik. Dil tazminatı alabilsin diye tüm üyelerimiz İngilizce eğitimlerine başladık. Tüm üyelerimize ücretsiz olarak talep edene havacılık İngilizcesi, talep edene YDS'ye yönelik, talep edene de sadece gramer boyutunda İngilizce eğitimi ücretsiz şekilde veriyoruz. Biz burada olduğumuz sürece sonuna kadar devam edeceğiz bu uygulamaya. Yeni giren üyemiz dahi talep etmesi halinde bu eğitimleri alabilecek” ifadesini kullandı.

“SADECE ALAN DEĞİL, VEREN SENDİKA OLACAĞIZ”

Sendika üyelerinden sadece aidat alan değil, bu aldığı paraların bir kısmını da üyelerine harcayan bir sendika olacaklarını söyleyen Ali Kemal Tatlıbal, “Gelen aidatları kuruşu kuruşuna nereye gidiyor diye hesabı hazır. Şeffaf bir sendikacılık sunuyoruz. Aldığımız paranın tamamını üyelerimiz yolunda harcayacağız. Sadece İngilizce boyutunda değil. En son 15-20 yıldır şirkette çalışıp da 4-5 çocuğu var. Çocuklarını okutmak için ev sahibi olamamış insanlar var. İnsanlarda bir algı var. THY'de çok iyi maaş kazanıyorlar. Herkes şükrediyor. Ama ev alamamış insanlar var. Evsiz birçok arkadaşımız var. Biz bunu da göz önünde bulundurarak kooperatif projesine de başladık. Allah nasip etti. Bir kooperatif ön ayak olduk. Onu da sadece denetlemesindeyiz. Sadece ön ayak olduk. Sırf algıda sıkıntı olmasın dedikodulara yer vermeyelim diye denetleme kurulundayız. Elimiz de sopayla beklemekteyiz. Arsasından inşaatına her şeyine kadar talip olan üyelerimiz karar verecek. Genel Kurullarına karışmayacağız. Sadece sahipleneceğiz” dedi.

“İŞÇİNİN HAKKINI SONUNA KADAR SAVUNACAĞIZ”

“Üyelerinin haklarını savunmak için gerekirse yönetimle ters düşebiliriz ama küfürleşmeyiz” diyen Ali Kemal Tatlıbal, “Göreve geldiğimizde kasada 10 bin lira, 12 bin lira gibi bir para vardı sanırım. Önümüzdeki 6 aya kesilmiş çekler vardı. Mayıs ayına kadar kesilmiş çekler vardı. Onları ödedik. 3 Milyon 200 bin civarında borçlar vardı. Çekleri ödedik çok şükür. Biz çek kullanmıyoruz. İade ettik çekleri. Biz nakit paramız kadar iş yaparız. Paramız olduğu sürece üyelerimize döndüreceğiz. Bizim bir senede uğraştığımız en büyük işlerden birisi gönle girmekti. Bizim gerçekten Allah rızası için yaptığımızı, bu işe hak rızası için çıktığımızı anlatmaya çalışmaktı. Bizi tanıyanlar buna inandı. İnşallah seçime daha 3 yıl var. Allah nasip ederse bu 3 yıl içerisinde bugün ne dediysek aynı şeyleri yaptığımızı göstereceğiz. Üyelerimizin hakkını da sonuna kadar savunacağız. Kimseye yedirmeyeceğiz. Şimdi sendikacılık elbette sonuna kadar işverenle kardeş muhabbetiyle geçecek diye bir kaide yok. Mutlaka işçi çıkarları doğrultusunda yönetimle ters düşeceğimiz durumlar olabilir. Ama bu demek değil ki küfürleşiriz, kavga ederiz, komple bağlantıları keseriz. Biz iki senedir her TİS döneminde masaya oturacağız. Yüz yüze bakacağız. İletişimiz seviyesini etik seviyede tutarak elbette ters düşme durumlarını göze alıyoruz. Ama etik çerçevede tutarak devam ettireceğiz. İşçilerin hakkı için gerekirse işçilerle de ters düşme olabilir. Neden aidat veriyorlar. Kul hakkı var. Biz Allah'tan korkuyoruz. İşte fark burada. Bizim korkumuz Allah'tan. Gelen aidatların kuruşuna zeval getirmeyiz. Ne kul hakkı yeriz ne yediririz” diye konuştu.

“Algı için derseniz, elbette bunu oturtmak zaman alacak” diyen Tatlıbal, “Bizim üzerimize bir yafta oluştu. Seçim döneminde kötü bir algıyla geldik. Biz bunu bir senede ben ve arkadaşlarım oldukça aştık. Sürekli arkadaşlarımızla beraberiz. Uçuşta mutfağa geçerim. Uçucu ekiplerle sohbet ederim. anlatırım. Her uçuş sonrasında helalleşirim. 'Ben artık maaşımı THY'den değil sizin aidatlarınızdan alıyorum. Hakkınızı helal edin' diye. Çünkü makam mevki gelir geçer. Çünkü bu koltuklarda bizde gelip geçeceğiz. Nasip işi bunlar. Arkamızdan bir 'Allah razı olsun' dedirtirsek daha bir şey istemiyoruz” ifadesini kullandı.

“HESAPLARDA BİR YOLSUZLUK GÖRÜRSEK DAVA AÇARIZ”

Eski yönetimin hesaplarını incelettiklerini, bir sıkıntı, yolsuzluk varsa dava açacaklarını söyleyen Ali Kemal Tatlıbal, “Biliyorsunuz seçimde eski yönetim ibra edilmedi. Dolayısıyla bu yönetimin üzerine bir hükümlülük oluştu. Nedir bu yükümlülük? Mali denetimi yaptırıp, varsa bir yolsuzluk gerekli davaları açmak. Böyle bir yük üstümüze aldık. Üyelerimizin emriyle. Şu anda incelemeler devam ediyor. Denetim son aşamasında. Bir sıkıntı çıkarsa ki dava açmak zorundayız. Açacağız. Üyelerimizin geçmişe yönelik paralarının nerelere harcandığını göstermek ve ibra etmeyen delegelerimize karşı vazifemizi yerine getirmek üzere. Biz bunu istediğimiz için değil. Seçimde ibra etmeyen delegelerimiz için yapmak zorundayız. Hala üyelerimiz soruyorlar, her gezdiğimiz, her ziyaret ettiğimiz noktada hani ibra etmedik niye dava açmıyorsunuz diye. Biz de anlatıyoruz denetleme yapıyoruz. Bir sıkıntı, yolsuzluk varsa dava açacağız diye söylüyoruz” şeklinde konuştu.

TATLIBAL'DAN AYÇİN YÖNETİMİNE 'PARA' ELEŞTİRİSİ

Yorumlar Tüm Yorumlar (71)

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Bugun mesaileri tutmadığı için kabul etmedikleri uçuş yüzünden insanlar işten atıldı.Daha önce savunma veren tüm kabin ve kokpit ekibinin işine son verildi ,biz senden kooperatif ev vs. istemiyoruz .benim hakkım helal değil sana bu böyle giderse ,ne grevciyim ne 305.Ali Kemal Bey işinizi yapın topu taca atmayın ömür dediğin 20 sene bilmiyorum farkında mısınız ama yeni işiniz hak savunmak yani direk vebal altında kalıp kalmamak üzerine nasibinizi çıkarıyorsunuz ,yani bir nevi avukatlık,müvekkili katil bile olsa savunmayan avukat ekmeğini helal kazanamaz ,etik gelmiyor ise bırakır işi ,bir de böyle düşünün lütfen ,öbür tarafta topu taca atamıyoruz,kabir azabını unutmayınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Reis tatlibal sana güveniyoruz. Seni seviyoruz.durmak yok yola devam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Babamiza negatif yorum yapanlara yaziklar olsun,hakkimiz gectiyse haram olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
baldan tatlı ~ 9 yıl önce
Sayın Tatlıbal, neredesiniz, eski yönetimi bırakın siz birbuçuk seneden beridir ne yaptınız. Niçin bizim sözleşme 3 yıllık oldu. Enflasyon oranına ne oldu. 305 i işe aldırdık diyorsunuz geçen gün bir arkadaşı gördüm, kolundaki dövmeyi sildirmiş olmadı demişler, gitmiş ameliyat olmuş. Deniz Pekşen niçin onların içinde yok. Teknikteki sorunlar, Uçuştaki sorunlar almış başını gitmiş, cevap verebilecek tek bir sendika yöneticisi yok. Kalkmışsınız nelerden bahsediyorsunuz. İngilizce eğitim verin . Güzel harika bir şey ama niçin yöneticilerinize kapalı kapılar ardında ulaşılamıyor. Kadronuz nerede , sizi görmek ancak düğününüzde mi kısmet oluyor. Ayrıca arkadaşımızın babası öldü ve Pınar hanım defalarca sendikayı aramasına rağmen çiçek filan hak getire . Siz neden bahsediyorsunuz. Geçelim artık bunları. İşinize bakın . Ayrıca da işveren ile el ele kol kola sendikacılık yapılmaz. Bunu da böyle bilesiniz .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
lh ~ 9 yıl önce
KURTAR BİZİ BABA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Yaradana siginip,yakinda Tatlibal-kent adli koop sitesinide hayata geciricez ,baskanim sahip oldugun insan ustu meziyetlerle biz garibanlarin sesi oldun,fakir babasi,altin kalpli bagan Dadas numan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Baba ~ 9 yıl önce
Hem evlendim hem cocugum oldu, ne cicek ne mektup, kime gidiyor acaba bu cicekler. Yok yanlis anlasilmasin cicek meraklisi oldugumdan degil de, abimiz demis ya, kimsenin dugununu cenazesini dogumunu atlamadik diye, ona istinaden soyluyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
başkan tatlıbal. ~ 9 yıl önce
sendika başkanı ali kemal tatlıbal bey, bakın insanlar size ulaşamadıklarını söylüyorlar, maillerine cevap da verilmemiş, bilgi eksikliği var, insanlar bilgiye açlar, geleceklerini bilmiyorlar, sorunları dağ yükü olmuş, çay saatleri konuşuluyor; habomu, teknik, ao, farklı tellerden çalıyorlar, insanlar size neden ulaşamıyorlar ya da siz neden bu kadar uzaksınız onlardan, seversiniz, sevmezsiniz, derdime çare olmuştur ya da olmamıştır ama ben 7 gün 24 saat "pala" atilay ayçin e ulaştım bilgi aldım dinledi, yani budur, bazen insanlar sadece konuşmak ve dinlenmek isterler, ben sizlerden çok büyüğüm, emekli oldum bitti, hataları sevapları ile sizlere nasihat dost olarak, art niyet olmadan, böyle yaparsanız "kaybedersiniz" anlatabildim mi. genç insanlarsınız, ne kimse sizi kullansın ne de siz insanları kullanın, kaybedersiniz, farkında olmazsınız diyeceğim bu kadardır. bırakın şu ayak oyunlarını, o dönem bitti, şimdi siz varsınız, siz konuşacaksınız, yani yol, yöntem yaptığınız değildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Reisimizin Allahina kurbaniz,onunla ayni yola baskoymusaz,ona kilavyeden laf soylemek erkeklik degil... Arapkir ve Aksekili sendika uyeleri adina Sahin Kucukbalcik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
emekçi ~ 9 yıl önce
Arkadaşlar neyin hesabı... Yönetime nasıl geldiklerini genel kurulda , özellikle taşradaki delege seçimleri belli etmedi mi. Yazık. Çok talihsiz bir açıklama. Size ulaşamıyoruz sayın Tatlıbal. Yazık sesimizi duyuyor musunuz. Hayır. Çok meşgulsünüz. Arasak size kaç kişiden sonra ulaşabiliriz. Yazık.. Siz boş verin çiçeği böceği bizim kazanılmış hakları hamdinin koluna gireyim diye heba etme. Atilay Ayçin için laf söyletmiyordun. Noldu sana , iyi misin. Yönetim bir zahmet sendikaya ve havaalanına gelsin. Yazık gerçekten yazık..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000