17 Nisan 2013, Çarşamba 10:24:24

SHGM DÜĞMEYE BASTI

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği ülkeleri tescilli olmayan uçaklara Türk bakım kuruluşları tarafından bakım yetkisi verilmemesi konusunu masaya yatıracak.
  • 115 adet Airbus ucagi icin anlasma imzala, ondan sonra THY MNG Teknik'i almak uzereyken bu karari gonder. Daha bakalim kac sene bu avrupalilarin lisans ve yetki savsatasinin pesinden kosacagiz. Adam bizi grubuna kabul etmemis biz hala butun sektoru meletiyoruz EASA'ya uygun is yapin diye. SHGM'deki bazi insanlar toplantilara katilsin, harcirah ve gezi pesinde kossun diye kapi kuluuguna devam. Sayin Bilal Eksi ne zaman gorecek artik bu maceranin ulkeye zarar verdigini. Sen gec kendi lisanslama ve kanun istemine sonrasinda kim isterse veya ihtiyac duyarsa gitsin alsin adamlardan ucuncu dunya EASA sertifikasyonunu. Ulke olarak kendini niye kucultuyorsun adamlarin kapisinda meleyerek.
  • İlgili ülke otoritesinden onay isterken (örneğin Bermuda ) shy 145 i ispatlayarak onay alınır yani yine EU dışı için shy 145 sahibi olmalısınız TR de shy 145 i olmayan doğrudan 3.ülkeden onay alamıyor
  • Senin biraz dikkatli okuman ve anlaman lazım shy145 i kim tanır EU dışındaki ülkelere ilgili sivil havacılık otoritesinden alınacak yetki ile relase yapılması gerekir. THY Teknik AŞ nin bir çok otoriteden yetkisi vardır Bazı otoriteler Easa 145 yetkin varsa bunu sana direk verir. ancak bazı uçak kiralayıcı firmalar (lessor) bakımların illaki easa145 relase olmasını istemektedirler bu konu nasıl aşılacak onu da zaman gösterecek
  • EASA’nın yazısında açıklıkla belirtildiği üzere Türk bakım kuruluşları ile Avrupa Topluluğu üyesi olmayan devletlerdeki tescilli uçaklara yapılacak bakım konusunda EASA’nın ve Avrupa Topluluğu’nun herhangi bir söz söyleme hakkı yoktur ve olamaz da. Ancak EASA tarafından verilmiş onay belgesinin de bu uçaklar için kullanılması hukuki açıdan sorun teşkil etmekte.Bu karar sadece Türkiye’deki bakım kuruluşları için değil, aynı zamanda AB üyesi ülkelerin bakım kuruluşları için de geçerlidir. Sonuç olarak, EASA tarafından yayınlanmış olan yazının Türk bakım kuruluşlarını hedef aldığını iddia etmek doğru olmaz ve en önemlisi Türk bakım kuruluşlarının EASA bakım yapma yetkisinin kısıtlanması ya da yasal olmayacağı da söz konusu değildir. Kısaca; EASA benim sana verdiğim imza yetkisini sen AB üyesi ülkelere verdiğin hizmetlerde kullanabilirsin. AB dışındaki ülkelere teknik bakım yaparken benim ismimi kullanma demek istiyor. Sapla samanı ayırt etmek lazım.
  • amacın sadece Türk sv hv.cılığının,mro nun önünü kesmek olduğunu çocuklar bile anlar.avrupa her konuda can çekişirken TC hVcılığının gelişimi gerekli korkuyu verdiğinden her türlü akıl almaz engellemeleri yapıyorlar.bizim yapmamız gerekende verilen uçak siparişlerini aynı hızla geri çekmek.bunların elinden ekmeği geri almak bakalım o zaman ne yapacaklar.
  • eu ülkeleri uçaklarına easa 145 yetkisi ile , eu dışı ülkelerin uçaklarına shy 145 yetkisi ile bakım yapılacak.d.d

Türk Hava Yolları ve MNG Teknik’in lisans imtihanlarını iptal ettiren EASA’nın geçtiğimiz haftalarda Türkiye’deki bakım kuruluşlarının EASA ülkesi olmayan ülkelerin uçaklarına bakım yapmasını illegal sayma kararı aldığını AirportHaber ilk kez kamuoyuna duyurmuştu.


Sözkonusu karara göre teknik bakım ve onarım yapan tüm şirketler EASA üyesi olmayan ülkenin uçaklarına bakım ve onarım yapacak ancak EASA release yapamayacaktı.

Türk sivil havacılığı açısından son derece kritik olan bu karar sonrası Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, bakım kuruluşları ile bir araya gelecek ve çözüm yolları arayacak.

SHGM’den konuyla ilgili ilk adım atıldı. SHGM,  “EU(Avrupa Birliği) tescilli olmayan uçaklara Part 145 release verilmemesi hakkında EASA'nın kararı MRO çalışma grubu ile İstanbul'da masaya yatırılıyor” açıklamasıyla konunun çözümü için çaba sarfedildiğini kamuoyuna duyurdu.

EASA’nın bu kritik kararı, bakım pastasındaki rekabet şartlarının ağırlaşması ve bu alanda Türk şirketlerin önünün kesilmesi şeklinde yorumlanmıştı.

AirportHaber tarafından yayınlanan o habere ulaşmak için aşağıdaki resme tıklayınız...

SHGM DÜĞMEYE BASTI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Kapi kulu ~ 9 yıl önce
115 adet Airbus ucagi icin anlasma imzala, ondan sonra THY MNG Teknik'i almak uzereyken bu karari gonder. Daha bakalim kac sene bu avrupalilarin lisans ve yetki savsatasinin pesinden kosacagiz. Adam bizi grubuna kabul etmemis biz hala butun sektoru meletiyoruz EASA'ya uygun is yapin diye. SHGM'deki bazi insanlar toplantilara katilsin, harcirah ve gezi pesinde kossun diye kapi kuluuguna devam. Sayin Bilal Eksi ne zaman gorecek artik bu maceranin ulkeye zarar verdigini. Sen gec kendi lisanslama ve kanun istemine sonrasinda kim isterse veya ihtiyac duyarsa gitsin alsin adamlardan ucuncu dunya EASA sertifikasyonunu. Ulke olarak kendini niye kucultuyorsun adamlarin kapisinda meleyerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
20.03 ~ 9 yıl önce
İlgili ülke otoritesinden onay isterken (örneğin Bermuda ) shy 145 i ispatlayarak onay alınır yani yine EU dışı için shy 145 sahibi olmalısınız TR de shy 145 i olmayan doğrudan 3.ülkeden onay alamıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
10:41 13:23 ~ 9 yıl önce
Senin biraz dikkatli okuman ve anlaman lazım shy145 i kim tanır EU dışındaki ülkelere ilgili sivil havacılık otoritesinden alınacak yetki ile relase yapılması gerekir. THY Teknik AŞ nin bir çok otoriteden yetkisi vardır Bazı otoriteler Easa 145 yetkin varsa bunu sana direk verir. ancak bazı uçak kiralayıcı firmalar (lessor) bakımların illaki easa145 relase olmasını istemektedirler bu konu nasıl aşılacak onu da zaman gösterecek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sefa İnan ~ 9 yıl önce
EASA’nın yazısında açıklıkla belirtildiği üzere Türk bakım kuruluşları ile Avrupa Topluluğu üyesi olmayan devletlerdeki tescilli uçaklara yapılacak bakım konusunda EASA’nın ve Avrupa Topluluğu’nun herhangi bir söz söyleme hakkı yoktur ve olamaz da. Ancak EASA tarafından verilmiş onay belgesinin de bu uçaklar için kullanılması hukuki açıdan sorun teşkil etmekte.Bu karar sadece Türkiye’deki bakım kuruluşları için değil, aynı zamanda AB üyesi ülkelerin bakım kuruluşları için de geçerlidir. Sonuç olarak, EASA tarafından yayınlanmış olan yazının Türk bakım kuruluşlarını hedef aldığını iddia etmek doğru olmaz ve en önemlisi Türk bakım kuruluşlarının EASA bakım yapma yetkisinin kısıtlanması ya da yasal olmayacağı da söz konusu değildir. Kısaca; EASA benim sana verdiğim imza yetkisini sen AB üyesi ülkelere verdiğin hizmetlerde kullanabilirsin. AB dışındaki ülkelere teknik bakım yaparken benim ismimi kullanma demek istiyor. Sapla samanı ayırt etmek lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kısaca ~ 9 yıl önce
eu ülkeleri uçaklarına easa 145 yetkisi ile , eu dışı ülkelerin uçaklarına shy 145 yetkisi ile bakım yapılacak.
havacı ~ 9 yıl önce
amacın sadece Türk sv hv.cılığının,mro nun önünü kesmek olduğunu çocuklar bile anlar.avrupa her konuda can çekişirken TC hVcılığının gelişimi gerekli korkuyu verdiğinden her türlü akıl almaz engellemeleri yapıyorlar.bizim yapmamız gerekende verilen uçak siparişlerini aynı hızla geri çekmek.bunların elinden ekmeği geri almak bakalım o zaman ne yapacaklar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne gelişimi.. ~ 9 yıl önce
türk sivil havacılığını geliştiği falan yok.bakım desen bu işi en iyi yapan şirket bile 50 gün önce iş kazasıyla bir çalışanını kaybetti.daha 15 gün önce de yeni hangar yanmaktan şans eseri kurtuldu.ne gelişiminden bahsediyorsun sen? ucuz işçiliğe gelişim diyorsan dünyanın en gelişmiş ülkesi ÇİN o zaman..
yuh yani ~ 9 yıl önce
yeni hangar yanmaktan kurtulmuşmuş kulaktan kulağa ne kadar da farketmiş.
doğrusu: ~ 9 yıl önce
eu ülkeleri uçaklarına easa 145 yetkisi ile , eu dışı ülkelerin uçaklarına shy 145 yetkisi ile bakım yapılacak.d.d

Yanıtla

Kalan karakter 1000
10 41 22 ~ 9 yıl önce
ya guldurdun sabah sabah vay arkadas.:D

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000