21 Ocak 2009, Çarşamba 17:49:48

Sektör temsilcileri İstanbul'da buluştu

Dışişleri Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonu ile düzenlenen AB Yatay Anlaşma Sektör Bilgilendirme Çalıştayı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde AB Komisyonu temsilcileri ile Türk kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru’nun başkanlık yaptığı Çalıştaya, Dışişleri Bakanlığı’ndan İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık Genel Müdürü Büyükelçi Berki Dibek ile Denizcilik ve Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Basat Öztürk, Avrupa Komisyonu Ulaşım ve Enerji Genel Müdürlüğü Havacılık Bölümü Başkanı Daniel Calleja ve beraberindeki heyet üyeleri, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, Genel Kurmay Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı  yetkilileri katıldı.

Çalıştayın Açılış Konuşmasını yapan Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, AB ile yapılacak yatay anlaşma ile ilgili düzenlenen bu çalıştayın Türkiye ile AB’nin birbirini daha iyi anlamalarını sağlayarak yapılan çalışmalara olumlu katkı sağlayacağını kaydetti.
 
Konuşmasında, sivil havacılık sektöründe son yıllarda yaşanan gelişmeleri özetleyerek Türkiye’nin Bölgesel İşbirliği Toplantıları aracılığı ile sivil havacılık alanında lider ülke konumuna geldiğinin altını çizen Genel Müdür Arıduru, Türkiye’de Eurocontrol’e bağlı bir Hava Seyrüsefer Eğitim Merkezi’nin kurulmasının önemine dikkat çekti.

Türkiye’nin sivil havacılık alanında D-8, AKDENİZ, TRACECA, KEİ ve EİT  ülkeleri ile yaptığı bölgesel toplantılar ile çok geniş bir coğrafyada işbirliği ilişkileri tesis ettiğini belirten Arıduru, bu potansiyelin AB açısından da çok daha etkin kazanımları beraberinde getirebileceğini ve yatay anlaşmanın tarafların karşılıklı çıkarlarını gözeterek yapılması gerektiğini söyledi.

Avrupa Komisyonu Ulaşım ve Enerji Genel Müdürlüğü Havacılık Bölümü Başkanı Daniel Calleja ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin havacılık alanında elde ettiği sonuçları hayranlıkla izlediklerini belirterek Türkiye’nin AB üyesi olmadan ECAC yönetim kurulu üyesi olmasının önemli bir başarı olduğunu kaydetti.

Ayrıca, EASA Part 145 yetkisine daha pek çok Avrupa Birliği ülkesi sahip değilken Türkiye’nin sahip olmasının çok sevindirici olduğunu söyleyen Daniel Calleja;  SHGM’nin 2010 yılına kadar D-8 ülkeleri Sivil Havacılık Genel Müdürleri Çalışma Grubu başkanlığını yürütmesinin de Türk sivil havacılık sektörünün geldiği noktanın bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Calleja konuşmasında, SHGM’nin bölgesel sivil havacılık toplantıları aracılığı ile işbirliği yaptığı 42 ülkenin bulunduğu dünya haritasından çok etkilendiğini belirterek, kendi sunumunda gösterdiği 27 üyeli AB haritası ile birleşmesi halinde, kesişim noktasının Türkiye olacağını söyledi.

Türkiye ile AB arasında havacılık alanında güçlü ve verimli bir işbirliğinin kurulmasının ticari, siyasi ve toplumsal anlamda önemli gelişmeleri beraberinde getireceğini ifade eden Calleja,  havacılık alanında atılacak olumlu adımların Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık Genel Müdürü  Büyükelçi Berki Dibek ise konuşmasında, Türkiye’nin AB ile müzakerede bulunan bir ülke, Asya ile Avrupa arasında bir “ara yüz”, Avrupa’nın en hızlı büyüyen sivil havacılık sektörü ve EUROCONTROL’ün kurucu üyesi olma özelliklerinden dolayı son derece önemli bir ülke olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Denizcilik ve Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Basat Öztürk’ün yaptığı konuşmanın ardından Türkiye’nin uluslararası havacılık örgütlerine olan üyeliği ve bölgesel işbirliği toplantıları hakkında katılımcılara bilgi verildi.

Türk sivil havacılık sektörünün dünya ortalamasının üstünde olduğu vurgulayan DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal’ın konuşması ile devam eden toplantının ikinci oturumunda, SMART projesi hakkında da AB komisyonu üyelerine bir sunum yapıldı.

Türk sivil havacılığının sektörel büyüklüğüne ilişkin rakamları içeren Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ikinci sunumunun ardından AB Komisyonu temsilcileri tarafından Tek Avrupa Sahası ve SESAR programı anlatıldı. 

Genelkurmay ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan temsilcilerin yanı sıra, THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı İzzet Tükenmez ile havayolu işletmelerinin temsilcilerinin de katıldığı çalıştay, AB Yatay Anlaşması’nın sağlayacağı olumlu ve olumsuz koşullar ile ilgili olarak AB Komisyonu üyelerine yöneltilen soruların ardından  sona erdi.

ECAC(Avrupa Sivil Havacılık Konferansı) Yönetim Kurulu Üyeleri

BAŞKAN:

Luis A. Fonseca de ALMEIDA(Portekiz Sivil Havacılık Genel Müdürü)

BAŞKAN YARDIMCILARI:

Kurt Lykstoft LARSEN (Danimarka Sivil Havacılık Genel Müdürü)
Thilo SCHMIDT (Almanya Sivil Havacılık Genel Müdürü)
Manuel Bautista PÉREZ (İspanya Sivil Havacılık Genel Müdürü)

ÜYELER:

Dr. Ali ARIDURU (Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürü  )
Silvano MANERA(İtalya Sivil Havacılık Genel Müdürü )
Kim SALONEN (Finlandiya Sivil Havacılık Genel Müdürü )
Peter GRIFFITHS (İngiltere Sivil Havacılık Genel Müdürü)
Patrick GANDIL, (Fransa Sivil Havacılık Genel Müdürü )
Ioannis ANDRIANOPOULOS (Yunanistan Ulaştırma Bakanlığı Bakan Danışmanı )
Catalin RADU(Romanya Sivil Havacılık Genel Müdürü )

Sektör temsilcileri İstanbul'da buluştu

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000