29 Haziran 2010, Salı 08:35:32

Pilotlar istedi, uçurtmalar toplatıldı!

Atatürk Havalimanı'na iniş sırasında uçurtmalar yüzünden sıkıntı yaşayan pilotların talebi üzerine, polis sahilde uçurtma uçuranlara müdahale etti. Uzmanlar, "Motora veya kokpit camına zarar verebilir" diyor.
  • Bir uçurtmaya yaklaşık 4.000 mt. uzunluğunda ip bağlandığına ve uçuş seviyesine kadar uzatmak için çaba harcayn koca koca insanlara tanık oldum. Amaç ve psikoloji nedir bilemiyorum ama motorlorda birine zarar vermiş olamasını düşünmek bile istemiyorum.
  • Uçurtma ve Laser i anlıyorum, bunu yapanın aklının şaşmış olması gerek. İyi de fotoğraf da çektirmiyorlar. Çekerken yakalanırsan vay haline, bir sürü sorgu sual, amatör fotoğrafçıyım, "spotter" ım diyorsun ama anlayan kim? Bir de tehdit, "bak götürürüm merkeze"... bir hobimiz var, onu da elimizden aldılar. Havalimanı fotoğrafı çekmek yasakmış, kardeşim, adam uzaydan en ufak detayına kadar çekmiş internete koymuş, güncelleme bile yapıyor; hadi o bir yana belediyenin sayfasında da var; ama kötü niyet bende aranıyor. Bu saçmalıklarla bir yere gidemeyiz.

İstanbul Atatürk Havalimanı'na iniş için alçalan pilotlar, uçaklar için ciddi tehlike yaratan uçurtmalardan şikâyetçi olunca, polis seferberlik ilan etti. Ekipler, gün boyu sahilde uçurtma avına çıktı. Daha önce de iniş yapan uçaklara lazer tutulan Florya sahilinde, bu kez de piknikçilerin uçurtmaları büyük tehlike oluşturdu. Hafta sonunda binlerce kişinin piknik yaptığı sahilde, uçakların iniş güzergâhı üzerinde uçurulan uçurtmalar pilotlara zor anlar yaşattı. Pilotların, uçurtmaların tehlike yarattığını Uçuş Kontrol Merkezi'ne bildirmesi üzerine, alan yetkilileri 155 Polis İmdat'ı arayarak durumu bildirdi. Havalimanı yetkililerinden gelen ihbarlar üzerine harekete geçen Bakırköy Önleyici Hizmetler Amirliği'ne bağlı polisler de Florya sahiline giderek uçurtma avına çıktı. Polisler, uçakların alçalma hattında uçurulan uçurtmaları tek tek indirtti. Bununla da yetinmeyen ekipler geç saatlere kadar bölgede uygulama yaparak uçurtma uçurulmasına engel oldu. 21 Mayıs'ta da, Ercan- İstanbul seferini yapan THY uçağının pilotu, inişe geçtiği sırada Florya sahilinden uçağa lazer tutulduğunu rapor edince polis bölgede "lazerci" avına çıkmıştı.

'KOKPİT CAMINI KIRABİLİR'

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Genel Sekreteri Nuri Sakarya, uçurtmaların, uçaklar için ciddi bir tehdit oluşturabileceğini vurgulayarak şu bilgileri verdi: "Uçakların Florya tarafından yaklaşma yönünde, çok yüksek performanslı büyük uçurtmalar uçuruyorlar. Bunlar uçağa çarpması halinde hasara sebep olacak şeyler. Florya'da uçurtma uçuran kulüpler var. Delta kanatlı uçak boyutunda uçurtma uçuranlar var. Bu uçurtmalar uçağın motorunda hasara neden olabilir, kumanda satıhlarına gelebilir, en basiti kokpit camına da çarpabilir. Uçak burada sürekli alçalmada olduğu için yere yaklaştıkça risk teşkil ediyor. Yolcu uçağının performansını bir anda düşürecek kadar etkilemez belki ama, daha alçak irtifadaki helikopterler ve küçük uçaklara da çarpabilir."  (Sabah)

Pilotlar istedi, uçurtmalar toplatıldı!

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 12 yıl önce
Bir uçurtmaya yaklaşık 4.000 mt. uzunluğunda ip bağlandığına ve uçuş seviyesine kadar uzatmak için çaba harcayn koca koca insanlara tanık oldum. Amaç ve psikoloji nedir bilemiyorum ama motorlorda birine zarar vermiş olamasını düşünmek bile istemiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Uçurtma ve Laser i anlıyorum, bunu yapanın aklının şaşmış olması gerek. İyi de fotoğraf da çektirmiyorlar. Çekerken yakalanırsan vay haline, bir sürü sorgu sual, amatör fotoğrafçıyım, "spotter" ım diyorsun ama anlayan kim? Bir de tehdit, "bak götürürüm merkeze"... bir hobimiz var, onu da elimizden aldılar. Havalimanı fotoğrafı çekmek yasakmış, kardeşim, adam uzaydan en ufak detayına kadar çekmiş internete koymuş, güncelleme bile yapıyor; hadi o bir yana belediyenin sayfasında da var; ama kötü niyet bende aranıyor. Bu saçmalıklarla bir yere gidemeyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000