05 Haziran 2011, Pazar 13:50:46

"PİLOT SIKINTISI DAHA DA BÜYÜYECEK"

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Tuncay Engin, Burdur ve Isparta'nın ortak havaalanı Süleyman Demirel Havalimanı'nda (SDH) 'Hususi pilot' ve 'Havayolu Nakliye Pilotu' yetiştirilen ER-AH Uçuş Okulu'nun Genel Müdürü M. Erdoğan Cabıoğlu ile biraraya geldi...
  • iş miş yok kardeş adamın yoksa yatır 50000 dolar alır havayı
  • Lisansı aldıktan sonra 2 sene iş aradım, ne ağam ne de dayım vardı. Şimdi Letonya-Riga'dayım, AirBaltic için uçuyorum ve yemin ediyorum kendi ülkemde olsam ne bu kadar değer görürdüm ne de bu kadar rahat ederdim.
  • Açıköğretim mezunu 2. pilotu THY'ye almayız derler,el altından yığınla alırlar. Amerika'dan aldığın diplomayı git YÖK'e onaylattır derler sonra gidip lise mezunu yabancı 2. pilot ve hatta kaptan alırlar. Mazeretleride şudur: onların liseleri bizim üniversitemiz ayarında!! Yabancıya ve torpilliye uçağı emanet etmeye bayılır bu THY yönetimi.
  • benim anlamadığım türk türke bunu yaparmı gavur bile yapmaz bu kadar..
  • Yerli pilot varken disaridan gelen yabanci pilota kolaylik saglamak, Turk yerine yabanciyi tercih etmek herhalde bizim ulkedeki milliyetcilik mantiginda ancak mumkun. Biz de asker sivile, sivil askere, kaptan FO'ya, FO kaptana dusman olur, omlar birbirini yerken elin yabancisi ati alip uskudara gecer. Biz de konusmaya devam ederiz. 70-80 milyon nufuslu ulkede 1000 tane pilot cikaramiyorsa sucu biraz da kendimizde aramamiz lazim.
  • Ben tip eğitimim olmasına rağmen iş bulamıyorum saga uçakları gönderince açıkta kaldım sakın inanmayın yabancı pilotlar yüzünden iş bulamıyoruz artık başka işte çalışmaya başlıyacağım çünkü aç kalmaya mahkum edildik.Bakmakla yükümlü olduğum insanlar var çok acı çok...
  • 5 yıl sonra bakalım senin thy kimlerin elinde olacak....hadiii verin gazı alın havayı zu ha ha ha
  • iş var!beceriksiz adamlara iş yok...bu kadar basit.. kimse bu işe girmesin dıye issiz pilot psikolojisi yaratılmak istenıyor.. thy 5 yıl sonra filosunu katlayacak o zaman ne olucak?hostesler mi ucuracak?
  • Büyük siyasi torpilin yoksa yada şirket içinde babanın devresi yoksa senin işin yaş kardeşim
  • Bazı Kaptanlar da vardır, HER ANLAMDA Öğretmen Kaptanlardan çok daha iyi olan... Kendi egosunu tatmin edememiş Kaptan :))))
Genel Sekreter Engin, Antalya'da teorik eğitim ardından SDH'de uygulama eğitimi gerçekleştiren ve Türkiye'deki Türk Hava Yolları, Türk Hava Kurumu, Anadolu Üniversitesi, Ay-Jet ile birlikte 5 uçuş okulundan birinin olan ER-AH'a tanıtım, eğitim araç ve gereçleri konusunda destek olunabileceğini belirtti. Engin, uçak bakım hangarı ve uçuş okulunun yanısıra Kara Havacılık Okulu'nun da bir süre sonra hizmete girmesiyle havacılık sektörü için Batı Akdeniz'e stratejik önem kazandıracağını kaydetti. 
 
Isparta merkezli zirai ilaçlama yapan 2003'de hava taksi işlemlerine başlayan ve 2008'den itibaren de Süleyman Demirel Havalimanı'nda pilot yetiştiren ER-AH Uçuş Okulu Genel Müdürü M. Erdoğan Cabıoğlu, BAKA'ya geldi. BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin ile biraraya gelen Cabıoğlu, 2008'den bu yana mesleğinde uzmanlaşmış deneyimli pilot öğretmenlerden oluşan eğitmenleriyle uçuş okulu ile havacılık sektörünün pilot ihtiyacına cevap verdiğini söyledi. SDÜ Öğretim Üyesi Doç.Dr. İlker Çarıkçı'nın da bulunduğu ziyarette Antalya, Burdur ve Isparta'yı içeren BAKA'nın çalışmalarını yakından ve takdirle takip ettiklerini belirten Cabıoğlu, SDH'nin uçuş okulunun ve uçak bakım hangarının yanısıra kara havacılık okulunun taşınmasının ardından Türkiye'de önemli havacılık merkezlerinden biri olacağını düşündüğünü belirtti. 
 
SEKTÖRDE PİLOT SIKINTISI 
 
Devletin destekleriyle 2000'lerde ivme kazanan havacılık sektörünün Türkiye'de, dünyada %5 büyürken ülkemizde % 30 olduğunu, THY'nin 60-65 olan uçuş noktası sayısının 165'e ulaştığını 2023'de de 350'ye çıkacağı bilgisini veren Cabıoğlu, devletin uçuş okullarına eğitim yakıtında % 40 meydan tarifesinde ise % 75 indirim sağladığını söyledi. 
 
Dolmuş uçakların kısa sürede ulaşımda büyük önem kazanacağını vurgulayan ER-AH Uçuşu Okulu Genel Müdürü, 1000'e yakın yabancı pilotun bulunduğu havacılık sektöründeki havayolu firma sayısında da artışla pilot açığının da artmasına neden olduğu bilgisini verdi. Cabıoğlu, İzmir, Aydın, Denizli ve Afyon'u içeren bölgede tek okul olduklarını, havacılık sektöründe pilot sıkıntısının daha da büyüyeceğine dikkat çekti. 
 
HAVACILIK STRATEJİK ÖNEMDE 
 
Burdur ve Isparta'nın ortak havalimanı SDH'ye 3 yeni pist yapılacağını ve havacılık kümelenmesindeki eksikliklerin giderilmesi gerektiğini belirten BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, uçak bakım hangarı ve uçuş okulunun faaliyetlerinin yanısıra Kara Havacılık Okulu'nun da bir süre sonra hizmete girmesiyle havacılık sektörü için Batı Akdeniz'in büyük stratejik önem kazanacağını kaydetti. Kalkınma ajansının sektörün tanıtımı, istihdam kazandıran uçuş okulunun eğitim araç ve gereçleri konusunda destek verilebileceğini söyleyen Engin, SDÜ Rektörlüğü ile görüşülüp üniversiteye kurulacak sivil havacılık bölümüne uçuş okulunun katkı sağlayabileceğini sözlerine ekledi. 
 
ER-AH Havacılık Okulu'nda sağlık durumu ve koşulları uygun adaylara, uluslararası standartlarda özel pilotluk ve havayolu nakliye pilotluğu eğitimi veriliyor. Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün üyesi olduğu JAA Uluslararası Havacılık Otoritesi'nin belirlediği standartlar çerçevede verilen eğitim sonrasında kursiyerler, AB ülkelerinde geçerli olan pilotluk belgesine sahip oluyor.
"PİLOT SIKINTISI DAHA DA BÜYÜYECEK"

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Misafir ~ 12 yıl önce
iş miş yok kardeş adamın yoksa yatır 50000 dolar alır havayı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Lisansı aldıktan sonra 2 sene iş aradım, ne ağam ne de dayım vardı. Şimdi Letonya-Riga'dayım, AirBaltic için uçuyorum ve yemin ediyorum kendi ülkemde olsam ne bu kadar değer görürdüm ne de bu kadar rahat ederdim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Açıköğretim mezunu 2. pilotu THY'ye almayız derler,el altından yığınla alırlar. Amerika'dan aldığın diplomayı git YÖK'e onaylattır derler sonra gidip lise mezunu yabancı 2. pilot ve hatta kaptan alırlar. Mazeretleride şudur: onların liseleri bizim üniversitemiz ayarında!! Yabancıya ve torpilliye uçağı emanet etmeye bayılır bu THY yönetimi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
benim anlamadığım türk türke bunu yaparmı gavur bile yapmaz bu kadar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Yerli pilot varken disaridan gelen yabanci pilota kolaylik saglamak, Turk yerine yabanciyi tercih etmek herhalde bizim ulkedeki milliyetcilik mantiginda ancak mumkun. Biz de asker sivile, sivil askere, kaptan FO'ya, FO kaptana dusman olur, omlar birbirini yerken elin yabancisi ati alip uskudara gecer. Biz de konusmaya devam ederiz. 70-80 milyon nufuslu ulkede 1000 tane pilot cikaramiyorsa sucu biraz da kendimizde aramamiz lazim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Ben tip eğitimim olmasına rağmen iş bulamıyorum saga uçakları gönderince açıkta kaldım sakın inanmayın yabancı pilotlar yüzünden iş bulamıyoruz artık başka işte çalışmaya başlıyacağım çünkü aç kalmaya mahkum edildik.Bakmakla yükümlü olduğum insanlar var çok acı çok...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
5 yıl sonra bakalım senin thy kimlerin elinde olacak....hadiii verin gazı alın havayı zu ha ha ha

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
iş var!beceriksiz adamlara iş yok...bu kadar basit.. kimse bu işe girmesin dıye issiz pilot psikolojisi yaratılmak istenıyor.. thy 5 yıl sonra filosunu katlayacak o zaman ne olucak?hostesler mi ucuracak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Büyük siyasi torpilin yoksa yada şirket içinde babanın devresi yoksa senin işin yaş kardeşim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bazı Kaptanlar da vardır, HER ANLAMDA Öğretmen Kaptanlardan çok daha iyi olan... Kendi egosunu tatmin edememiş Kaptan :))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000