28 Mayıs 2013, Salı 09:17:56

PEGASUS'UN GÖZÜ YÜKSEKLERDE

Kırgızistan’da havayolu satın alarak Uzakdoğu’nun kapısını açan Pegasus, gözünü yeni yatırımlara dikti...
  • Yütü be Gürol sende yürü kim tutar senide.Hadi Gürol
  • .......
  • Pegasus borsada baya para vurdu bakalım sonu nasıl olacak bazı hatlar rekabete acacaklarını sanmıyorum.thy koruyorlar cunki thy de iç hata bazı hatlarda zarar etsede kamu yararına ucus yapıyor. Siz pegasus bunu yaparmısını tabiki hayır. Thy nin her zaman el üstünde tutulması lazım
  • evet doğru 737-800 ile çinede gidilir.. nasıl mı.. istanbul-bişkek..... bişkek-pekin........ pekin-bişkek ....bişkek istanbul.. neden mi hem ekonomik hemde maliyeti az hemde yolcu bulma sıkıntısı yok ve ucak kücük gideri maliyeti düşük olacak.. zaten 8 saat süren bir yolculukta 1 saat ikmal beklemesi cok zaman değil... bunu thy zaten afrika güney amerika ve uzak doğu (phuket pattaya) seferlerinde yapıyor tek noktaya değil noktadan noktaya ucuyor ucuyor..
  • at tut kale bos :-) kimse asya merkezli operasyon merkezi kurmayi akil edemiyor sen ediyorsun degilmi? elindeki 737leri satacak airbus alacaksin (sozde tabi), sonra asya merkezli operasyon merkezi kuracaksin eee hangi ucagi ucuracaksin? cift koridorlu ucagin yok, alabilecek durumun hic yok, ee tek koridorla ortaasyadan transfer merkezimi yoneteceksin hemde airbus filosuyla. bunlar hep hava civa arkadaslar uyanik sabanci sirketi birine satacak,m gn mdr bunu biliyor cilalama yapiyor akli sira iste.
  • Yürü be Sertaç kim tutar seni.
  • Tebrikler Pegasus. Havacılığın saygın başarılı şirketisiniz. Başarılar.
  • Tebrikler Pegasus sayende biz de artık uçabiliyoruz.... THY tekeline kalsak yandıydıktı

Pegasus’un Genel Müdürü Sertaç Haybat, “Bişkek’te arkadan dolanıp puan aldık. Benzer hamleleri diğer bölgelerde de yapmak istiyoruz” dedi. Haybat, İstanbul-Moskova’nın çoklu tayine açıldığını, bu hatta talip olduklarını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde 100 uçak siparişi veren ve halka açılanleri çeken Pegasus yurtdışında büyümesini sürdürüyor. Yurtdışındaki 41’inci uçuş noktası, Barcelona seferlerine geçtiğimiz hafta içinde başlayan şirketin yeni rotaları ise Doha ve Atina olacak. İstanbul-Barcelona seferlerini haftanın her günü karşılıklı olarak gerçekleştiren Pegasus İspanya’nın başkenti Madrid’e de uçmak için çalışma başlatacak.

ÇOKLU TAYİNE AÇILDI

Pegasus’un davetlisi olarak gittiğimiz Barcelona’da Genel Müdür Sertaç Haybat, Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Güliz Öztürk ve Uçuş İşletmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nadir Kabaş ile şirketin hedeflerini ve son dönemde havacılık sektöründe yaşanan gelişmeleri konuştuk. Geçtiğimiz günlerde Türkiye ve Rusya arasında yapılan anlaşmayla İstanbul-Moskova hattı çoklu tayine açıldı. Bu hat üzerinde yeni havayolu şirketleri de yolcu taşıyabilecek. Bugüne kadar Rus tarafından Aeroflot, Türkiye tarafında ise THY bu seferleri gerçekleştiriyordu.

NİYE HAT VERMEDİLER

Haybat, Sivil Havacılık’ın vereceği yeni frekanslara talip olduklarını belirterek şunları söyledi: “Tabii bu frekanslar umarız yine THY’ye verilmez. Zamanında benzer bir olay Kiev’de yaşandı fakat frekansları bize vermediler. Bunu hangi kriterlere göre belirliyorlar bilmiyoruz. ‘Kiev’de bize niye hat verilmiyor’ diye sorduk. Tüm uçuşlar Atatürk Havalimanı’ndan olsun diye verilmediğini, Atlas Jet’i tercih ettiklerini söylediler. Ancak Atlas, Kiev’e uçmayınca, yeni frekansı bu kez THY’ye verdiler. THY bu uçuşu şimdi Sabiha Gökçen’den gerçekleştiriyor.”

KORUMACILIK KALMADI

Kamunun çoğu zaman THY’nin arkasında yer aldığını ve onlara destek verdiğini söyleyen Haybat bu konuda nihai çözümün THY’deki kamu hisselerinin satışından geçtiğini anlattı. Bugün havayolu taşımacılığında korumacılığın 1980’lerde kaldığının altını çizen Haybat, “Bugün Almanya’da kimse Lufthansa’yı korumaya çalışmıyor. İsviçre SwissAir’i korudu mu? Şirket battı. Havayollarını korumak ancak geri kalmış ülkelerde olur” şeklinde konuştu.

Yeni havalimanının parası yolcudan çıkar

Sertaç Haybat yeni havalimanı ihalesini Limak-Cengiz-Kolin-MAPA- Kalyon beşlisinin KDV dahil yaklaşık 26 milyar Euro’ya almasıyla ilgili bir soru üzerine de asıl Atatürk Havalimanı’na yazık olduğunu söyledi. Haybat, “İhalede çok büyük rakamlara ulaşıldı. Çok güzel bir proje fakat burada asıl önemli olan bu paranın kim tarafından ödeneceği. Projede havaalanı vergisi 20 Euro. Bu rakam Atatürk’te 15 dolar. Sabiha Gökçen’de ihale öncesinde 12 Euro’yken ihale sonrasında bir anda 15 Euro’ya çıkarıldı. Aradaki 3 Euro’nun yarısı işletmecinin yarısı ise Devlet Hava Meydanları’nın kasasına giriyor. Şimdilik yeni havalimanı için vergi 20 Euro olarak belirlendi. Fakat bunun artmayacağının garantisi yok. Tabii bu vergi aynen tüketiciye yansıtılacak. Yani ihaleyi kazanan grup yılda 1 milyar Euro kira ödeyecek fakat aslında bu para vatandaşın tüketicinin cebinden çıkacak” dedi.

Yeni Bişkek’ler yolda

Pegasus geçtiğimiz yıl Kırgızistan’da faaliyet gösteren Manas Air’in yüzde 49’unu satın almış, bu hamlesiyle de Uzakdoğu’nun kapısını açmıştı. AtlasJet de şu anda Kırgız Havayolları’yla flörtte. Şirketlerin tek hedefi buradan Uzakdoğu’ya açılmak. Mevzuat gereği şu an başta Çin olmak üzere bölgeye sadece THY, direkt uçabiliyor. Bişkek operasyonunda bir anlamda arkadan dolaşıp puan aldıklarını dile getiren Pegasus Genel Müdürü Sertaç Haybat, yakın zamanda benzer operasyonları farklı bölgelerde de yapabileceklerinin sinyalini şöyle verdi:  “Bişkek için Türkiye’den tayin imkanımız olmadı. Bunun üzerine Kırgizistan’da bir havayolu şirketi satın aldık. Seferleri İstanbul çıkışlı yapıyoruz. Tek bir uçak İstanbul’dan çıkıyor ve orada bir saat kaldıktan sonra yeniden İstanbul’a dönüyor. Bundan sonra ülkede bir havayolu geliştirme işimiz olacak. Asya’yı Bişkek üzerinden bağlayan bir havayolu geliştirmeye çalışacağız. Buradan Hong Kong’a uçabilirsiniz, Çin’e uçabilirsiniz, Kore’ye uçabilirsiniz. Stratejik olarak Asya’nın tam ortasında. Kırgizistan bu açıdan çok önemli. Bölgedeki önemli şehirlere 5 saatlik mesafede. Tabii bu konuda arayışlarımız devam ediyor. Bişkek modelini başka bölgelere de uygulayabiliriz. Tabii burada önemli olan bize değer katması ve yerel mevzuatın bunu yapmaya imkan vermesi. Ama bu bölgenin Rusya olmayacağını söyleyebilirim.” (Hürriyet)

PEGASUS'UN GÖZÜ YÜKSEKLERDE

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

ADB DK. ~ 9 yıl önce
Yütü be Gürol sende yürü kim tutar senide.Hadi Gürol

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 9 yıl önce
.......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bmz ~ 9 yıl önce
Pegasus borsada baya para vurdu bakalım sonu nasıl olacak bazı hatlar rekabete acacaklarını sanmıyorum.thy koruyorlar cunki thy de iç hata bazı hatlarda zarar etsede kamu yararına ucus yapıyor. Siz pegasus bunu yaparmısını tabiki hayır. Thy nin her zaman el üstünde tutulması lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bişkek... ~ 9 yıl önce
evet doğru 737-800 ile çinede gidilir.. nasıl mı.. istanbul-bişkek..... bişkek-pekin........ pekin-bişkek ....bişkek istanbul.. neden mi hem ekonomik hemde maliyeti az hemde yolcu bulma sıkıntısı yok ve ucak kücük gideri maliyeti düşük olacak.. zaten 8 saat süren bir yolculukta 1 saat ikmal beklemesi cok zaman değil... bunu thy zaten afrika güney amerika ve uzak doğu (phuket pattaya) seferlerinde yapıyor tek noktaya değil noktadan noktaya ucuyor ucuyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
a ~ 9 yıl önce
at tut kale bos :-) kimse asya merkezli operasyon merkezi kurmayi akil edemiyor sen ediyorsun degilmi? elindeki 737leri satacak airbus alacaksin (sozde tabi), sonra asya merkezli operasyon merkezi kuracaksin eee hangi ucagi ucuracaksin? cift koridorlu ucagin yok, alabilecek durumun hic yok, ee tek koridorla ortaasyadan transfer merkezimi yoneteceksin hemde airbus filosuyla. bunlar hep hava civa arkadaslar uyanik sabanci sirketi birine satacak,m gn mdr bunu biliyor cilalama yapiyor akli sira iste.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ADB DK. ~ 9 yıl önce
Yürü be Sertaç kim tutar seni.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
E ~ 9 yıl önce
Tebrikler Pegasus. Havacılığın saygın başarılı şirketisiniz. Başarılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vahşi cazibe ~ 9 yıl önce
Tebrikler Pegasus sayende biz de artık uçabiliyoruz.... THY tekeline kalsak yandıydıktı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tabiki ~ 9 yıl önce
737-800 lerle çinede gidersiniz siz.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000