05 Mart 2008, Çarşamba 15:49:06

Özel havayollarının niyeti yok

THY’nin eylülde başlatacağı uçakta cep telefonu açma imkanını, özel havayolları sunmayacak. Açıklamalarda şunlar söylendi...
  • gereksiz...

THY’nin eylülde başlatacağı uçakta cep telefonu açma imkanını, özel havayolları sunmayacak. 110 uçağı bulunan özel havayolları, sektöre maliyeti 40 milyon dolar tutan sistem için ‘Hiç niyetimiz yok’ dediler

THY’NİN eylül ayından itibaren Aeromobil sistemi kurarak uçaklarda cep telefonu kullanma imkanı sunacak olması uçak yolcusu olanları heyecanlandırsa da özel havacılık sektöründe olumlu karşılanmadı. Uçak başına 150-200 bin dolara malolacak sistem için özellikle 10 saati bulan uzun uçuşlarda Airbus 340’lardan başlayarak sistemi kurmaya hazırlanan THY, 103 uçağının tamamını bu sistemle donatması halinde 15 milyon dolarlık bir maliyetle karşılaşacak. Toplam 110 yolcu uçağı bulunan özel havayolu şirketleri de eklendiğinde sistemi kurmanın sektöre maliyeti 40 milyon dolara yaklaşacak.

BEN DE İSTERİM DİYECEKLER
Maliyetten çok cep telefonu kullanınımın açık olmasının yaratacağı sonuçların önemli olduğunu belirten özel havayolu temsilcileri özellikle en fazla 1.5-2 saat süren kısa mesafelerde cep telefonunun açık olmasının çok anlamsız olduğunu belirtirken, uzun mesafelerde de cep telefonu kullanımı imkanı sunmaya niyetleri olmadığını ifade ettiler. Belki uçakta cep telefonunun bir rekabet silahı olarak görülebileceğine dikkat çeken Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Genel Sekreteri Musa Alioğlu, ‘Türkiye’de cep kullanımı çok abartılı. Uzun mesafelerde bu hizmeti sunsanız bu kez Trabzon, Diyarbakır ya da Antalya’ya gidecek yolcu, ‘Ben de isterim’ diyebilecektir’ dedi.


Gereksiz, hiç niyetmizi yok
Şahabettin Bolukçu (Onur Air Genel Müdürü)- En çok uçağı bulunan özel havayolu olarak bu sistemi kurmaya hiç niyetimiz yok. THY uzun uçuşlarda sistemi kurmak istiyor. Ancak uzun mesafelerde de cep telefonu anlamsız. THY’de daha önce de tartışılmış ve ‘gereksiz’ denilerek vazgeçilmişti. Acil bir durum olsa adam okyanusta inip eve geri mi dönecek.

Böyle bir imkan sunmayacağız

Murat Ersoy (Atlasjet Başkanı)- Teknolojik altyapısını kurmakta sorun yaşamayız. Ancak özellikle biz zaten uzun mesafeli uçuşlar gerçekleştirmiyoruz. İç hatlarda 1 saatlik uçuşlarda da cep telefonlarının açık olması çok anlamsız. Hemen yanınızda oturan kişinin cep telefonuyla konuşması rahatsızlık yaratacaktır. Biz böyle bir imkan sunmayı düşünmüyoruz. Sıkıntı yaratacaktır.

Maliyet getirir düşünmüyoruz
Sertaç Haybat (Pegasus Genel Müdürü)- Biz genel olarak yeniliklere açık bir şirketiz. Ancak özellikle ucuz bilet politikası olan şirketler buna sıcak bakmıyor. Biz de bilet üzerinde ekstra maliyet getirecek uygulamalardan mümkün olduğunca uzak duruyoruz. Yakın dönemde uçakta cep telefonu açtırma yönünde bir düşüncemiz yok. 
 
star
 
 

Özel havayollarının niyeti yok

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 11 yıl önce
gereksiz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000