27 Şubat 2009, Cuma 16:59:25

ÖLDÜREN TEHLİKE: WAKE TURBULENCE! (VİDEO)

Türkiye Havayolları Pilotları Derneği (TALPA) tarafından yapılan açıklamaların ardından uçağın kırıma uğrama nedeni olarak kuyruk türbülansı (wake turbulence) ön plana çıkmaya başladı. Peki, nedir bu wake turbulence? İşte ayrıntılar...
  • Burası Thy mensupları platformu da değil.Eleştiriler bir daha bu tarz acıları yaşamamak için genel maksatlı, başka havayolu olsaydı O eleştirilecekti,hep dolu taraftan bakmayın mevzuyaa ,yası herkes tutuyor ama bunun yanında da bazı sorgulamalar yapmak da gerekiyor.
  • Herkes acı içinde ;burada THY yi eleştirenler kurumu değil, o kutsal ülkemizin göz bebeği olan kurumun yanlış ellerde yok edilmesine ve göz bebeğin çocuklarının heder edilmesine isyan ediyor.
  • Arkadaşım bu süreç bizim gibi ülkelerde 1 yılı buluyor(Atlas Jet Vakası gibi) rapor biraz zaman alabilir ama cihazlar Pariste deşifre ediliyor haftaya kayıtlar açıklanacak ... ne yılı?!
  • Oncelikle hayatini kaybedenlere rahmet ve ailelerine sabir diliyorum ayrica tum yaralilara da acil sifalar. Burasi bir havacilik sitesi ve eminim yorum yazanlarin tumu bu tip kazalarda sonuca varmak icin en azindan bir senenin gerektigini biliyorlar buna ragmen hemen sonuca ulasip oydu buydu demek kafa karistirmaktan baska birseye yaramiyor. Bundan sonra olabilecek elim kazalari onlemek icin THY neler yapiyor veya yapicak onu gormek lazim
  • ACI HABER GELDİ Ailesi kazayı haber alınca hemen telefona sarıldı. Uzun aramalardan sonra Mert İçgören`in hastanede tedavi altında olduğu anlaşıldı. Bülent İçgören`in de cep telefonu çalıyordu. Ama telefonu açan yoktu. Cep telefonu açık olunca önce herkes Bülent İçgören`in de sağ olduğunu sandı. Ancak aile acı haberi THY yetkililerinden aldı. Bülent İçgören`in eşi Evangelia cenazeyi almak için işlemleri başlattı.
  • Arkadaslar eminimki bu düsüsün tek sebebi wake turbulence. bunun baska aciklamasi yok. olamazda. havaciligin icinde olanlar bilir bunu. mantiksal düsünmek lazim. THY,Disisleri,Sivilhavacilik,Talpa,Airporthaber... tüm türkiye sevdasi arkadaslar öndeki ucak ile bizim ucagimiz arasindaki mesafeyi bulmada seferber olsun lütfen. Umarim Amsterdam kule bunu kasten yapmamistir, eger kasten yaptiysa o zaman Allah onlarin hepsinin belasini versin!!!
  • Arkadaşlar, kimsenin bu platformda THY yi yıpratacak,karalayacak eleştirilerde bulunacağını sanmıyorum,asıl hainlik bu olacaktır zaten,şunu ayıralım ki tartışılan kriz yönetiminde THY yönetiminin rolü ve tepkisin ne derece tatminkar olduğu,yani THY değil yönetim,ben de yönetimin etkin bir rol oynadığını ve krizi yönetemediğini düşünüyorum.Bu işi yapamayan gider bir yenisi gelir,çağdaş ülkelerde yapıldığı gibi,yönetimin en başından beri yaptıkları bir skandal niteliğinde bence,tepki bunadır sanırım
  • Kendi bayrak taşıyıcımızın başına gelen elim kazada acımadan(benzin almamış,uçağı stajyer pilot indirmeye çalışmış,uçağın motoru düşmüş gibisinden)haber değerinden çok karalama değeri olan şeyleri düşünmeden yazan medyaMIZA sözüm..Hollandalılar kulelerinin hatalı olduğunu bildiklerinden susuyorlardı biliyorlardıki suçlu kim olursa olsun bizim medya olay duyulur duyulmaz kendimizden birini suçlu ilan edip herkesin önüne atar.Şimdi anlaşıldı kulenin suçlu olduğu ama 2 gün içinde tüm dünya bizim medyaMIZ sayesinde hatanın THY'de olduğunu öğrenmiş oldu.Bu ülkenin göklerdeki gururu ve bayrak taşıyıcısı böyle bir olayın olmasını istermiydi? Türk Hava Yollarına ve yönetimine Allah Yardım Etsin.Hiç bir kurum ve kuruluş THY kadar karalanmıyor.
  • Gercekten yazıklar olsun sizlere bu kaza uzerınden THY hakkında yergı dolu ıfadelerde bulunarak ulkemızın gururu bır havayolu şirketini çökertmeye çalışan siz hainler nasıl ınsanlarsınız ya bu kazadan bıle nemalanmaya çalışıyorsunuz yok istifa etsinde yok şuda buda hiç ümitlenmeyin kimsenın yerını bıraktıgı yok sapasağlam yıne ayakta THY bu şekilde boyle bir şirketi yıkamassınız ufak hesapların peşindeki aciz insanlar sizlere bu sözlerim kendınızden ve ınsanlıgınızdan utanmalısınız ...
  • BU BİR KULE VE YAKLAŞMANIN ORTAK KAZASIDIR. EĞER MOTORLARI DURMUŞSA VE UÇAK YERE DÜŞERKEN SÜRÜKLENMEMİŞSE,-KAPTANIN YAPABİLECEĞİ (O KADAR ALÇAK İRTİFADA) TEK ŞEY DÜZ DURUMU MUHAFAZA ETMEK Kİ BUNU FAZLASIYLA BAŞARMIŞ- BU BİR WAKE TURBULANS OLAYIDIR VE BU SEBEPTEN BELKİ DE MOTORLARI STALL OLMUŞTUR. 4 ŞEHİDİMİZE VE ÖLEN DİĞER YOLCULARIMIZA ALLAHTAN RAHMET DİLİYORUM. UKALALIK YAPANLAR UTANACAKTIR VE PİLOTLARIMIZIN HAKKI TESLİM EDİLECEKTİR. BİRGÜN BU ÜLKEDE OKUL, SOKAK, UÇAK İSİMLERİNİN ARASINDA HASAN TAHSİN ARISAN ADINI GÖRECEĞİZ VE YÜREĞİMİZ TEKRAR BURKULACAK.

Türkiye Havayolları Pilotları Derneği bugün düzenlediği basın toplantısıyla Türk Hava Yolları'nın Amsterdam Schiphol Havalimanı'nda meydana gelen kazanın nedenlerini değerlendirdi. TALPA yöneticilerinin en çok üzerinde durduğu nokta wake turbulence oldu. Peki, nedir bu wake turbulence? Bir uçağı düşürecek kadar etkili mi?

WAKE TURBULENCE

Uçaklar büyüklüklerine göre arkalarında kuyruk türbülansı (wake turbulence) denilen anafor şeklinde hava akımları oluştururlar. Bu yüzden büyük gövdeli uçakların arkasından gelen uçakların en az 2-3 dakikalık bir mesafede seyretmesi gerektiği belirtiliyor.

Uçakların inişlerinde ve kalkışlarında uçakların büyüklüklerine göre zaman ayırması yapılması gerektiği ifade ediliyor. Eğer bu ayırma yapılmaz ise bazı durumlarda arkadaki uçaklar ciddi tehlikeler atlatabiliyor ve hatta kaza bile yapabiliyorlar.

AMERICAN AIRLINES UÇAĞI DÜŞMÜŞTÜ

American Airlines’a ait Airbus 300-600 tipi yolcu uçağı 12 Kasım 2001 tarihinde John F. Kennedy Havalimanı’ndan kalkış yapmıştı. Ancak yolunda gitmeyen bir şeyler vardı. American Airlines’a ait A300-600’den önce aynı pistten kalkış yapan Japonya Havayolları’na ait Boeing 747 jumbojeti havalanmıştı. Japon Havayolları’na ait uçağın oluşturduğu kuyruk türbülansının etkisi geçmeden kalkış yapan Amerikan Airlines'a ait A300-600 havalandıktan kısa bir süre sonra havada tutunamayarak düşmüştü.

Amerika’da meydana gelen kazada 251 yolcu ve 9 mürettebattan kurtulan olmamıştı.

İşte o elim kazadan görüntüler:©AirportHaber.com

ÖLDÜREN TEHLİKE: WAKE TURBULENCE! (VİDEO)

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 13 yıl önce
Burası Thy mensupları platformu da değil.Eleştiriler bir daha bu tarz acıları yaşamamak için genel maksatlı, başka havayolu olsaydı O eleştirilecekti,hep dolu taraftan bakmayın mevzuyaa ,yası herkes tutuyor ama bunun yanında da bazı sorgulamalar yapmak da gerekiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Herkes acı içinde ;burada THY yi eleştirenler kurumu değil, o kutsal ülkemizin göz bebeği olan kurumun yanlış ellerde yok edilmesine ve göz bebeğin çocuklarının heder edilmesine isyan ediyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Arkadaşım bu süreç bizim gibi ülkelerde 1 yılı buluyor(Atlas Jet Vakası gibi) rapor biraz zaman alabilir ama cihazlar Pariste deşifre ediliyor haftaya kayıtlar açıklanacak ... ne yılı?!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Oncelikle hayatini kaybedenlere rahmet ve ailelerine sabir diliyorum ayrica tum yaralilara da acil sifalar. Burasi bir havacilik sitesi ve eminim yorum yazanlarin tumu bu tip kazalarda sonuca varmak icin en azindan bir senenin gerektigini biliyorlar buna ragmen hemen sonuca ulasip oydu buydu demek kafa karistirmaktan baska birseye yaramiyor. Bundan sonra olabilecek elim kazalari onlemek icin THY neler yapiyor veya yapicak onu gormek lazim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ACI HABER GELDİ Ailesi kazayı haber alınca hemen telefona sarıldı. Uzun aramalardan sonra Mert İçgören`in hastanede tedavi altında olduğu anlaşıldı. Bülent İçgören`in de cep telefonu çalıyordu. Ama telefonu açan yoktu. Cep telefonu açık olunca önce herkes Bülent İçgören`in de sağ olduğunu sandı. Ancak aile acı haberi THY yetkililerinden aldı. Bülent İçgören`in eşi Evangelia cenazeyi almak için işlemleri başlattı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Arkadaslar eminimki bu düsüsün tek sebebi wake turbulence. bunun baska aciklamasi yok. olamazda. havaciligin icinde olanlar bilir bunu. mantiksal düsünmek lazim. THY,Disisleri,Sivilhavacilik,Talpa,Airporthaber... tüm türkiye sevdasi arkadaslar öndeki ucak ile bizim ucagimiz arasindaki mesafeyi bulmada seferber olsun lütfen. Umarim Amsterdam kule bunu kasten yapmamistir, eger kasten yaptiysa o zaman Allah onlarin hepsinin belasini versin!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Arkadaşlar, kimsenin bu platformda THY yi yıpratacak,karalayacak eleştirilerde bulunacağını sanmıyorum,asıl hainlik bu olacaktır zaten,şunu ayıralım ki tartışılan kriz yönetiminde THY yönetiminin rolü ve tepkisin ne derece tatminkar olduğu,yani THY değil yönetim,ben de yönetimin etkin bir rol oynadığını ve krizi yönetemediğini düşünüyorum.Bu işi yapamayan gider bir yenisi gelir,çağdaş ülkelerde yapıldığı gibi,yönetimin en başından beri yaptıkları bir skandal niteliğinde bence,tepki bunadır sanırım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Kendi bayrak taşıyıcımızın başına gelen elim kazada acımadan(benzin almamış,uçağı stajyer pilot indirmeye çalışmış,uçağın motoru düşmüş gibisinden)haber değerinden çok karalama değeri olan şeyleri düşünmeden yazan medyaMIZA sözüm..Hollandalılar kulelerinin hatalı olduğunu bildiklerinden susuyorlardı biliyorlardıki suçlu kim olursa olsun bizim medya olay duyulur duyulmaz kendimizden birini suçlu ilan edip herkesin önüne atar.Şimdi anlaşıldı kulenin suçlu olduğu ama 2 gün içinde tüm dünya bizim medyaMIZ sayesinde hatanın THY'de olduğunu öğrenmiş oldu.Bu ülkenin göklerdeki gururu ve bayrak taşıyıcısı böyle bir olayın olmasını istermiydi? Türk Hava Yollarına ve yönetimine Allah Yardım Etsin.Hiç bir kurum ve kuruluş THY kadar karalanmıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Gercekten yazıklar olsun sizlere bu kaza uzerınden THY hakkında yergı dolu ıfadelerde bulunarak ulkemızın gururu bır havayolu şirketini çökertmeye çalışan siz hainler nasıl ınsanlarsınız ya bu kazadan bıle nemalanmaya çalışıyorsunuz yok istifa etsinde yok şuda buda hiç ümitlenmeyin kimsenın yerını bıraktıgı yok sapasağlam yıne ayakta THY bu şekilde boyle bir şirketi yıkamassınız ufak hesapların peşindeki aciz insanlar sizlere bu sözlerim kendınızden ve ınsanlıgınızdan utanmalısınız ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
BU BİR KULE VE YAKLAŞMANIN ORTAK KAZASIDIR. EĞER MOTORLARI DURMUŞSA VE UÇAK YERE DÜŞERKEN SÜRÜKLENMEMİŞSE,-KAPTANIN YAPABİLECEĞİ (O KADAR ALÇAK İRTİFADA) TEK ŞEY DÜZ DURUMU MUHAFAZA ETMEK Kİ BUNU FAZLASIYLA BAŞARMIŞ- BU BİR WAKE TURBULANS OLAYIDIR VE BU SEBEPTEN BELKİ DE MOTORLARI STALL OLMUŞTUR. 4 ŞEHİDİMİZE VE ÖLEN DİĞER YOLCULARIMIZA ALLAHTAN RAHMET DİLİYORUM. UKALALIK YAPANLAR UTANACAKTIR VE PİLOTLARIMIZIN HAKKI TESLİM EDİLECEKTİR. BİRGÜN BU ÜLKEDE OKUL, SOKAK, UÇAK İSİMLERİNİN ARASINDA HASAN TAHSİN ARISAN ADINI GÖRECEĞİZ VE YÜREĞİMİZ TEKRAR BURKULACAK.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000