06 Eylül 2011, Salı 12:20:40

O UÇAK TÜRKİYE'YE GELİYOR...

Türk Hava Yolları'nın Mumbai'de pistten çıkan uçağı çıkarıldı...
  • yaaa sen o iniş masalını yiyecek olanlara yuttur astronot kardeşş....yerli malı şirketimizle zürih e uçmştum..o gün hava açık rüzgar sankindi bizim astronot efendi bir iniş yaptı ki inanmazsınız tarlaya indik gibii..hopla allah hopla zıpla allah zıpla...zürihten yabancı bir şirket ile marsilya ya devam ediyoruz hava birden kapattı..yağmur ve türbülans uçağı sanki tokatlıyor..pilotlar çok genç ama bu hava şartlarında marsilyaya bir iniş yaptılar ki inanın sanki yere hiç değmedik...bu nedenle sen o masalı başkalrına yuttur
  • Bir pilot olarak geçen hafta bşımdan geçen olayı anlatayım. Amsterdam a iniyoruz, orta şiddet hava rüzgarlı ve pist 2000m.Pist başına pozitif iniş yaptıktan sonra rahatlıkla pist sonundan terk ettik.Ama inen yolcular inişin ne kadar kötü olduğundan bahsediyorlardı...işte bizim insanımızın inişi değerlendirme anlaşı bu kadar, yumuşak olacak o kadar.gerisi önemli değil, yan rüzgar varmış,yağmur varmış, pist sonunda lastik izleri varmış,pist kısaymış bilmezler ama yumuşak olsun isterler.Bu psikolojik baskıyı ne yazık ki bazı meslaktaşlarım hissetmekte ve yumuşak iniş yapacağım ya da biran evvel terk edeyim de arkadaki uçak sıkışmasın stresiyle böylesi istenilmeyen olaylar olmakta.
  • filodaki bütün uçaklar bilerek yanlış park edilse dahi mevcut zararı yapmaya yetmez bademlerin özenli çalışmalarıyla böyle bir zarar söz konusu oldu ne kadar yerli pilot varsa kafalara o kadar taş düşse dahi pek bir faydası olmayacak tek haber bilgi kaynağınız burasımı diğer sitelere bir bakın arasıra ingilizce emergency landings ınsane landings vesaire yazın THY dışındaki havayollarının başına gelenlerida okuyun seyredin sonra oturun yabancı yerli melez pilot THY ve diğer hava yolları arasında bir mukayese yapın air france bir sürü ihmalle okyanusa çakıldı akabinde yine yanılmıyorsam air france nın 380iABDde taxi yaparken park halindeki crj ye çarptı bunların kaptanları Türk değildi
  • tesekkur ederim ogrenmis oldum
  • "park alanına yanaşma eğitimi" diye bir eğitim sözkonusu değildir bilginize...
  • c 130 larda 3 motor kalkış var 340 larda varmı ?
  • gecmis olsun ama bizim pilaotlar indikten sonra park alanina yanasma egitimini iyi almalari gerekiyor bu kacinci pisten cikma oldu hepside turk pilotlari tarafindan maharetli bir sekilde gerceklesiyor bu tur kazalar. ondan sonrada thy zarar ediyor tabiki edecek baska caresi var mi
  • İniş takımları camurun içindeydi .Bu durumda catlak kontrol yapılmadan bu uçak gelemez. Bence THY uçağı uzun bir süre oralarda kalacak. Ayrıca, haberdeki 30 mühendis ifadesi yanlış anlaşılabilir. Yurt dışında teknisyene Groung Engineer dendiğinden editörler bunu normal mühendis zannetmiş olsalar gerek.
  • 4 motordan 3ü ile uçabileceğinden dolayı Türkiye'den tek motor gönderilmiş. Dönünce diğer motora da bakım yapılacak gerekirse değişecek.
  • "Her iki motor" denince sanki 2 motorlu bir uçaktan söz ediyormuş gibi olmuş. Sanırım 2 ve 3 numaralı motorlar söz konusu. Full reverse ile dışarı çıkınca motorlar zeminde gevşek duran ne varsa emmiş olmalı. Sefa beyin yazısında ayrıntı var.
Muson yağmurları nedeniyle balçık haline gelen toprağa giren THY uçağını çıkarmak için 30 mühendis ve 200 işçi haftasonu fazla mesai yaptı. Yoğun Muson yağmuru nedeniyle kurtarma çalışması üç gün sürdü. Gevşeyen zemine çakıl taşları döşendikten sonra uçak hava yastıklarıyla kaldırılarak topraktan kurtarıldı. 
 
Uçağın her iki motorunun da hasar aldığı ve Türkiye’den yedek motor gönderildiği öğrenildi. Uçak daha sonra Türkiye’den gidecek uçuş ekibi tarafından 1-2 gün içinde Türkiye’ye getirilecek.
 
Hindistan’da çamura saplanan THY’ye ait Airbus 340 tipi uçak, 30 mühendis ve 200 işçinin çalışması sonucu kurtarıldı.
O UÇAK TÜRKİYE'YE GELİYOR...

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 13 yıl önce
yaaa sen o iniş masalını yiyecek olanlara yuttur astronot kardeşş....yerli malı şirketimizle zürih e uçmştum..o gün hava açık rüzgar sankindi bizim astronot efendi bir iniş yaptı ki inanmazsınız tarlaya indik gibii..hopla allah hopla zıpla allah zıpla...zürihten yabancı bir şirket ile marsilya ya devam ediyoruz hava birden kapattı..yağmur ve türbülans uçağı sanki tokatlıyor..pilotlar çok genç ama bu hava şartlarında marsilyaya bir iniş yaptılar ki inanın sanki yere hiç değmedik...bu nedenle sen o masalı başkalrına yuttur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bir pilot olarak geçen hafta bşımdan geçen olayı anlatayım. Amsterdam a iniyoruz, orta şiddet hava rüzgarlı ve pist 2000m.Pist başına pozitif iniş yaptıktan sonra rahatlıkla pist sonundan terk ettik.Ama inen yolcular inişin ne kadar kötü olduğundan bahsediyorlardı...işte bizim insanımızın inişi değerlendirme anlaşı bu kadar, yumuşak olacak o kadar.gerisi önemli değil, yan rüzgar varmış,yağmur varmış, pist sonunda lastik izleri varmış,pist kısaymış bilmezler ama yumuşak olsun isterler.Bu psikolojik baskıyı ne yazık ki bazı meslaktaşlarım hissetmekte ve yumuşak iniş yapacağım ya da biran evvel terk edeyim de arkadaki uçak sıkışmasın stresiyle böylesi istenilmeyen olaylar olmakta.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
filodaki bütün uçaklar bilerek yanlış park edilse dahi mevcut zararı yapmaya yetmez bademlerin özenli çalışmalarıyla böyle bir zarar söz konusu oldu ne kadar yerli pilot varsa kafalara o kadar taş düşse dahi pek bir faydası olmayacak tek haber bilgi kaynağınız burasımı diğer sitelere bir bakın arasıra ingilizce emergency landings ınsane landings vesaire yazın THY dışındaki havayollarının başına gelenlerida okuyun seyredin sonra oturun yabancı yerli melez pilot THY ve diğer hava yolları arasında bir mukayese yapın air france bir sürü ihmalle okyanusa çakıldı akabinde yine yanılmıyorsam air france nın 380iABDde taxi yaparken park halindeki crj ye çarptı bunların kaptanları Türk değildi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
tesekkur ederim ogrenmis oldum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
"park alanına yanaşma eğitimi" diye bir eğitim sözkonusu değildir bilginize...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
c 130 larda 3 motor kalkış var 340 larda varmı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
gecmis olsun ama bizim pilaotlar indikten sonra park alanina yanasma egitimini iyi almalari gerekiyor bu kacinci pisten cikma oldu hepside turk pilotlari tarafindan maharetli bir sekilde gerceklesiyor bu tur kazalar. ondan sonrada thy zarar ediyor tabiki edecek baska caresi var mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
İniş takımları camurun içindeydi .Bu durumda catlak kontrol yapılmadan bu uçak gelemez. Bence THY uçağı uzun bir süre oralarda kalacak. Ayrıca, haberdeki 30 mühendis ifadesi yanlış anlaşılabilir. Yurt dışında teknisyene Groung Engineer dendiğinden editörler bunu normal mühendis zannetmiş olsalar gerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
4 motordan 3ü ile uçabileceğinden dolayı Türkiye'den tek motor gönderilmiş. Dönünce diğer motora da bakım yapılacak gerekirse değişecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
"Her iki motor" denince sanki 2 motorlu bir uçaktan söz ediyormuş gibi olmuş. Sanırım 2 ve 3 numaralı motorlar söz konusu. Full reverse ile dışarı çıkınca motorlar zeminde gevşek duran ne varsa emmiş olmalı. Sefa beyin yazısında ayrıntı var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000