20 Haziran 2010, Pazar 10:05:42

Mille bedava uçmanın arka planı

Akşam gazetesi köşe yazarı Yurtsan Atakan, bugünkü köşe yazısında mil programlarını kaleme almış. İşte o yazı...
  • Mayıs'ın ilk haftası, 12 Haziran günü sabah 8:00 SAW-AYT uçağı için millerimle ben, eşim ve çocuğum için bilet almak istedim. Alamadım. O uçuş için kontenjan dolmuş efendim. İstersem daha fazla mil harcayarak bilet alabilirmişim. Aynı uçuşa Wings kartımdaki millerimle hiçbir ek mil vermeden bilet aldım. Ey THY, biz sizi tercih ederek mil toplarken, turizm sezonu dışı, işe yaramaz saatlerde uçmak için toplamıyoruz. Eğer bir uçuşta yer var ise uçabilmeliyiz. Seferde az yer kaldı, nasıl olsa 500 TL'ye bu yerleri satarım düşüncesi ile müşteri kaybedersiniz. En azından beni kaybettiniz. Saygılarımla.
  • Bizim jetonu köşeli ve cin fikirli yorumcularımız da adamın TK'dan bedava bilet talebi olduğu için böyle bir yazı yazdığını yazmışlar. Birincisi: Adamın yazdıkları doğru siz bir deneyin bakalım millerinizle TK dan bilet almayı, ya da işlenmemiş millerinizi hesabınıza eklettirmeyi. İkincisi herhalde siz yazar olsanız kimden yarar sağlamak istiyorsanız onun aleyhinde atıp tutacaksınız, ne demişler "Kişi kendinden bilir işi." Boş boş yorum yazacağınıza oturun düşünün biraz.
  • Yurtsan Atakan günümüzün sayılı teknoloji yazarlarındandır ve ileri teknolojiyle alakalı yurtiçi yurtdışı birçok faaliyeti yakından takip etmektedir. Yazarın burada anlattığı şey ise Delta'nın kendisine bedava bilet verdiği değil HP'nin bilgi işlem çözümleriyle bir havayolunun nasıl daha iyi duruma geldiği, başka bir havayolunu satın alsa bile mevcut sistemin her iki havayolunun ihtiyacını karşılayacak kadar iyi olduğudur. Devamı var...
  • böyle havacılıktan bi haber insanların sırf yazar oldukları için ve kendi köşelerini haftasonunda renklendirmek için yazdıkları yazılar burda yer vermek ne kadar doğru? Yazdıkları özelliklerin 1 e 1 aynıları THY dahil bir çok havayolunun mil programlarında zaten var. Arkadaşın dediği gibi yazarın amacı bedeva bilet koparmak ve bir diğer toplantıya da böylece davet edilebilmek. Havacılıkla ilgili o kadar çok gelişme varken dikkatleri bunların üzerine çekmek anlamsız diye düşünüyorum.
  • Yazar arkadaşımız muhtemelen bileti Delta tarafından ödenerek bu konferansa gitmiş bunun karşılığında da bu yazıyı yazmış.Yani kalemini satmış.Yazarın kalemi onurudur ve değeri parayla ölçülmez.Peki anladık tamamen duygusal olarak bu yazıyı yazdın THY ye neden bulaşıyorsun??Bu ülkede mil programı olan tek havayolu THY mi.Eleştiriye eyvallah ama eleştirinin yapıcı olanına saygı duyulur diğerine başka şey denir.Ey yazar!!şimdi muhtemelen bu yazıyı okuyan THY basın danışmanlığından fikirlerini değiştirecek(!!!!)ücretsiz bilet ya da hediye mil bekliyorsun.Vallaha yazık billaha yazık..
İş ya da tatil için bir yere seyahat etmeniz gerektiğinde uçacağınız havayolunu nasıl seçersiniz?


Sadece fiyata bakarak karar verenlerdenseniz işiniz kolay. Ama fiyat gerçekten en doğru kriter mi uçulacak havayolunu seçmekte?


Walter Kirn'ün filme de çekilen romanı "Up in the air"i Oray Eğin aylar önce tavsiye etmişti. Filme çekilen romanları, seyretmeden önce okumaktan yana olanlardanım. Sırf romanını okumak için bunca zamandır filmini de seyretmedim "Up in the air"in.


Geçen gün, HP Software Universe konferansına giderken, İstanbul-New York Delta uçuşunda okumaya başladım. Kitabın filmini seyretmeyen benden başkası kalmamış. Hosteslerin okuduğum kitapla ilgili yorum yapma yarışından anladım.


Kitabın, havayolu şirketinin mil programında bir milyonuncu milini kazanıp özel üyelik statüsüne ulaşmayı hedefleyen kahramanı 50. sayfada, mil programı olmayan bir havayolundan yakınıyor, "Ucuz biletin satışı artırmaya yeteceğini sanıyorlar. Bazı müşteriler için yetiyor da - yılda bir kere uçan emeklilere..."


Delta SkyMiles programında bir milyon statüsüne ulaşmaya epey yaklaşmış bir uçak yolcusu olarak kitabın kahramanının duygularını paylaşıyorum. Uçacağım havayolunu seçerken, mil programının sağladığı avantajlara göre karar veriyorum.


Delta'nın SkyMiles programını bu nedenle seviyorum. THY'nin mil programının aksine, kazandığınız miller belli bir süre içinde kullanılmadığında yanmıyor. Statünüz arttığında her uçuşunuzdan iki kat fazla mil kazanıyorsunuz. Kazandığınız milleri ücretsiz bilet kazanmak için kullanmak daha kolay. Ve arkada çalışan bilgiişlem altyapısı sayesinde hesabınızı tıkır tıkır yönetebiliyorsunuz. Milleriniz daha siz uçağın kapısından inerken hesabınıza işlenmiş oluyor, İnternet'ten ücretsiz bilet bulup almanız, çağrı merkezlerine saatler süren dert anlatmalarla geçen maceralara dönüşmüyor.


HP Software Universe konferansının açılış konuşmacısının da mil programlarının yönetilmesinin kompleksliğinden bahsetmesi şaşırtıcı değil. Sahnedeki isim Delta CIO'su Theresa M.H. Wise çünkü.


Wise sahnede, 80 milyon üyesi olan Delta SkyMiles programını yönetmenin, HP'nin iş yönetim yazılımı Business Service Management (BSM) sayesinde nasıl kolaylaştığını anlatıyor. HP BSM'in yönettiği enformasyon 80 milyon uçuş programı üyesinden de ibaret değil. 60 ülkede 70 bin çalışan, 560 uçuş noktası arasında günde yapılan 16 bin uçuş, havalimanlarına kurulu 140 bin bilgisayardan ve 2 binden fazla IT çalışanından akan bilginin yönetilip, işlenmesi gerekiyor.


Üstelik tüm bu bilgiişlem yükü Delta'nın geçtiğimiz aylarda satın aldığı NorthWest havayollarının Delta ile birleşmesiyle iki kat artmış.


Konferans sırasında sohbet ettiğim HP EMEA Stratejik Satışlar Merkezi Veri Merkezi Yöneticisi Marc Wilkinson da bu birleşmenin kritik bir yanına dikkat çekiyor. Delta-Northwest birleşmesinin bilgiişlem yönetimi açısından "bir bir daha iki" sonucunu vermemesinin önemi üzerinde duruyor. Çünkü "bir bir daha iki" sonucunun Delta için anlamı daha fazla donanım, daha fazla iş gücü, daha fazla işlem, daha fazla maliyet demek.


HP'nin yazılım teknolojileri sayesinde Delta-NorthWest birleşmesi sonucunda bilgiişlem altyapısı entegrasyonunda "1+1=1" arzu edilir hedefi bile aşılmış, "1+1=0.9" sonucu yakalanmış.

Yurtsan Atakan
Akşam
Mille bedava uçmanın arka planı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 12 yıl önce
Mayıs'ın ilk haftası, 12 Haziran günü sabah 8:00 SAW-AYT uçağı için millerimle ben, eşim ve çocuğum için bilet almak istedim. Alamadım. O uçuş için kontenjan dolmuş efendim. İstersem daha fazla mil harcayarak bilet alabilirmişim. Aynı uçuşa Wings kartımdaki millerimle hiçbir ek mil vermeden bilet aldım. Ey THY, biz sizi tercih ederek mil toplarken, turizm sezonu dışı, işe yaramaz saatlerde uçmak için toplamıyoruz. Eğer bir uçuşta yer var ise uçabilmeliyiz. Seferde az yer kaldı, nasıl olsa 500 TL'ye bu yerleri satarım düşüncesi ile müşteri kaybedersiniz. En azından beni kaybettiniz. Saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Bizim jetonu köşeli ve cin fikirli yorumcularımız da adamın TK'dan bedava bilet talebi olduğu için böyle bir yazı yazdığını yazmışlar. Birincisi: Adamın yazdıkları doğru siz bir deneyin bakalım millerinizle TK dan bilet almayı, ya da işlenmemiş millerinizi hesabınıza eklettirmeyi. İkincisi herhalde siz yazar olsanız kimden yarar sağlamak istiyorsanız onun aleyhinde atıp tutacaksınız, ne demişler "Kişi kendinden bilir işi." Boş boş yorum yazacağınıza oturun düşünün biraz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Yurtsan Atakan günümüzün sayılı teknoloji yazarlarındandır ve ileri teknolojiyle alakalı yurtiçi yurtdışı birçok faaliyeti yakından takip etmektedir. Yazarın burada anlattığı şey ise Delta'nın kendisine bedava bilet verdiği değil HP'nin bilgi işlem çözümleriyle bir havayolunun nasıl daha iyi duruma geldiği, başka bir havayolunu satın alsa bile mevcut sistemin her iki havayolunun ihtiyacını karşılayacak kadar iyi olduğudur. Devamı var...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
böyle havacılıktan bi haber insanların sırf yazar oldukları için ve kendi köşelerini haftasonunda renklendirmek için yazdıkları yazılar burda yer vermek ne kadar doğru? Yazdıkları özelliklerin 1 e 1 aynıları THY dahil bir çok havayolunun mil programlarında zaten var. Arkadaşın dediği gibi yazarın amacı bedeva bilet koparmak ve bir diğer toplantıya da böylece davet edilebilmek. Havacılıkla ilgili o kadar çok gelişme varken dikkatleri bunların üzerine çekmek anlamsız diye düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Yazar arkadaşımız muhtemelen bileti Delta tarafından ödenerek bu konferansa gitmiş bunun karşılığında da bu yazıyı yazmış.Yani kalemini satmış.Yazarın kalemi onurudur ve değeri parayla ölçülmez.Peki anladık tamamen duygusal olarak bu yazıyı yazdın THY ye neden bulaşıyorsun??Bu ülkede mil programı olan tek havayolu THY mi.Eleştiriye eyvallah ama eleştirinin yapıcı olanına saygı duyulur diğerine başka şey denir.Ey yazar!!şimdi muhtemelen bu yazıyı okuyan THY basın danışmanlığından fikirlerini değiştirecek(!!!!)ücretsiz bilet ya da hediye mil bekliyorsun.Vallaha yazık billaha yazık..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000