10 Şubat 2013, Pazar 12:01:09

LİDER OLMA YOLUNDA İLERLİYORUZ...

THY Genel Müdürü Temel Kotil, uçak yolcu sayıları açısından dünyanın merkezinin doğuya doğru kaydığını, Türk Hava Yolları'nın lider olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi.
  • Lider olma yönünde ilerlediğini sanan THY acaba yolcularına yaşattığı bağaj kayıpları hakkında nasıl bir açıklama yapabilir. İnternet sayfaları thy nin kayıp bağaj şikayetleri ile dolu. Önce buna bir cevap versinler. 15 gün oluyor thy ile yaptığım bir yolculuk sonrasında bir değil, üç valizimden hala haber yok. Ve asla ilgilendikleri yok. Aradığında söyledikleri.Valiz içerisindeki giyecekleri markasına rengine cinsine kadar liste yapıp gönderin.Böyle bir saçmalığı yapsa yapsa thy yapar. Hem yolcusunun bağajını kaybeder hem böyle zorlukları önüne sürer. Çorabından iç çamaşırına ayakkabına kadar hangi giyeceğin markasını nasıl bilebilirsin. Böyle rezalet bir firma kendisini avutsun lider olduğunu sanarak.
  • Ya kardeşim THY'de çalışmaktan memnun değilseniz basarsınız mertçe istifanızı çeker gidersiniz. Ne diye devamlı şikayet ediyorsunuz? Yönetime olan düşmanlığınızdan dolayı THY'nin başarısına saldırmaktan vazgeçin. Bu şirket tüm milletin malı. Onun başarılı olması tüm milletin gururudur. Değiştirin herşeye muhalif kafanızı.
  • mefailün mafilün kardeş bi zahmet thy na ne zaman ve nasıl girdiğini ve makam sahibi olduğunu anlatabilir mi acep???
  • çalışanlarına daha doğru düzgün yemek ve servis hizmeti vermekten acizsin !!!
  • İftar sofralarında üniversiteli kabin bölümü öğrencilere söz verip 2 senedir işe almayarak lise mezunlarını part time alan şirketin yöneticisi olup o çocukların cebinden çıkan 2 ramazda da yediğin yemeklerde verdiğin sözleri tutmayan biri olarak birinci olsan ne olur haklarını haram ettiler sana hepsi! Madem almayacaktınız ınsanları nıye okul actınız nıye o kadar umut verdiniz yakışıyor mu? Birde müslümanlıktan bahsedersiniz dinden imandan soguttunuz insanları yazıklar olsun sizin gibilere!!!!!
  • Allah siz ve ekibinizden razi olsun, muthis isler yaptiniz. Thy eskisi ile yenisi ile tüm çalisanlari sizin gibi bir yoneticimiz oldugubicin gurur duyuyor. Allah zamani gelince siz ve degerli ekibinizin yaptiklarinin karsiligini ! Size mutlaka verecek, bizim dualarimizin da karsilik bulmanizda etkisinin olmasini diliyorum. İnsallah dunya gozunilengormek nasip olur ..
  • Sayın Kotil, çok yaşlanmışssınız ve ah aldığınız için Allah yüzünüzdeki Nur'u almış THY için bu kadar çalışıp sözde ahiret için çalışmayan harika bir genel müdürsünüz!
  • THY Cok Büyüyoruz Lider Olamaz THY Olsada Zaten uzun Sürmez Özel Sektörü zorlamak icin önce sun exppress i getirdin sonra da Anadolujet i getirdiniz Filo daki ucaklar Thy nin 15 ve 20 yasini doldurmus ucaklar o yüzden Özel sektörü cökertmek istiyorsunuz ama olmayacak..
  • Almissin ABD dekini arkana salla babam salla. Okyanus otedekilerin torpillileri can digerleri patlıcan. İki elim yakanızda haksız yere attıklarınızdan biriyim.
  • Surdurulebilir kaliteyi, ise yeni aldigin, havaciligi internetten beraber ogrendigin genc arkadaslarla yani torpilliler ile mi saglayacaksin??? Soyledigin hersey palavra..Sen once calisanina verdigin rezil yemegin ve servislerin kalitesini iyilestir sonra yaptigin,yaptirdigin torpillerle ,yedigin haklarla thy da kaybolan ise aidiyet duygusunu,is barisini geri kazanmaya calis..Ayrica hani siz dini butunler bir lokma bir hirka derdindeydiniz?? Hani ne oldu?? Ne demek parasini verirsen ay'a da kargo yollariz??? Sizi gidi kapitalist sozum ona dindarlar sizi!!!

Türkiye'nin havayolu ulaşımı açısından çok stratejik bir coğrafyaya sahip olduğuna değinen Kotil, maliyetlerin özellikle transit uçuşlar açısından avantaj oluşturduğunu, başarılarının arkasında yolcuya sürpriz yaparak, beklentilerinin üzerinde hizmet vermek olduğunu belirtti. THY, yolcuları kabinde müşteri olarak değil, evlerine gelmiş misafir olarak görüyor.

Rus Türk İşadamları Birliği'nin (RTİB) organize ettiği "Zirve Sohbetlerinin" konuğu THY Genel Müdürü Kotil, Moskova Lotte Hotel'de Türk işadamlarına başarı hikayelerini anlattı. Günlük bin sefer kapasitesinin 2 bine çıkması için çalıştıklarını, bunun kritik bir kütle olduğuna değinen Kotil, "Eksen doğuya doğru kayıyor. Suudi Arabistan'a 8 sefer yapıyoruz. Ortadoğu'da, Afrika'da lider havayoluyuz. Avrupa'ya Avrupalı havayolu şirketleri kadar yolcu taşıyoruz. Biz sürdürülebilir bir kalite istiyoruz. Başarımızda tecrübeli yöneticilerimizin yanında, gencecik arkadaşlarımızın altın katkıları büyük." dedi.

THY'NİN RAKİBİ KENDİSİ

Sürekli zirvede kalabilmek için kendilerine "sıfır tembellik" ve "sıfır kötü niyet" anlayışını prensip edindiklerini kaydeden Kotil, "Bir yolcumuzun üzülmesi, 46 milyon yolcumuzun üzülmesi demek. Şikayetleri çok dikkatli bir şekilde izliyoruz. Asgariye indirmek için çalışıyoruz. Her gün daha kurumsal hala geliyoruz. Tüm çalışanlarımız şirketi ileri taşıyor. THY, çalışanlarının yönetici gibi davrandığı şirket. Rakibi kendisi. Çünkü kendini hesaba çekebiliyor." değerlendirmesinde bulundu.

PARASINI VERİRSENİZ, AYA DA KARGO GÖTÜRÜRÜZ

Dünyada 3,5 milyar insanın uçtuğunu, THY'nin burada 46 milyon gibi bir rakama sahip olduğunu kaydeden Kotil, dünya hayayolu taşımacılığının yüzde 4, THY'nin ise yüzde 20 büyüdüğünü söyledi. Kargo taşımacılığı açısından dünyanın her noktasına taşıma yapabildiklerini ifade eden THY Genel Müdürü, "Parasını verirseniz aya da götürürüz." esprisi yaptı. THY'nin son 10 yılda hızla büyüdüğüne değinen Kotil, 12 bin çalışan sayısının 30 bine, 640 olan pilot sayısının da 2500'e çıktığı bilgisini verdi.

PROFESYONELLİĞE KENDİ DEĞERLERİMİZİ KATIYORUZ

THY'nin 2003'e kadar Ankara'dan verilen kararla bilet fiyatlarının belirlendiğini ve rekabete kapalı bir yapısı olduğunu ifade eden Kotil, "Şimdi müşteriye beğendirmek için yorulmamız gerekiyor. Türkiye kaynaklarının değerinin farkında değildi. Şimdi gelişmiş ülkelerin yaptıklarını yapmaya başladık. Bir de kendi içimizden geleni katıyoruz. Bu çarpan etkisi yapıyor." tespitinde bulundu. THY Genel Müdürü bir yolcunun Türk kahvesi talebine kabin görevlisinin çantasından kahve ikram etmesini, hastalanan bir yolcuya yine bir başka kabin görevlisinin hastaneye kadar eşlik etmesini buna örnek gösterdi.

DÜNYA'DA EN ÇOK NOKTAYA UÇAN HAVAYOLU ŞİRKETİ

Rekabete açılmasının ardından yurt dışına yönelen THY, 2000'de 12 milyon olan yolcu kapasitesini, 2012 sonunda 38,5 milyona çıkardı. 2013 sonu hedef ise 46 milyon. Transit yolcular açısından önemli talep yakalayan THY, 2000'de 1,5 milyar dolar olan gelirlerini 2012 sonunda 8 milyar dolara yükseltti. 2013 sonu hedef ise 9,7 milyar dolar. Dünyada en çok ülkeye uçan havayolu şirketi olarak lider konuma yükselen THY, toplam uçuş destinasyonu açısından da dördüncü sırada. United Airlines 221'i yerel olmak üzere 373 toplam destinasyonla birinci. THY ise 37'si yerel olmak üzere toplam 221 noktaya uçuyor. Hedef ise kısa sürede 250 noktaya ulaşmak.

MOSKOVA'DA HEDEF 10 SEFER

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kotil, "Rusya'da Türk işadamları çok etkin. Rusların da Türkiye'de özellikle de Akdeniz havzasında yatırımları var. Biz Türkleri Moskova ve diğer 7 kente taşıyoruz. Rusları da Türkiye'ye taşıyoruz. Moskova'ya en az günlük 10 sefer yapmak istiyoruz. Rusya'da çok iyi bir ekibimiz var." dedi.

Rusya'nın Türkiye açısından çok verimli bir coğrafya olduğunu, başarının arkasında kişisel ve kurumsal gayretlerin yanı sıra iki ülke siyasi liderlerinin katkısının büyük olduğun kaydeden Kotil, "Ben Türk pasaportumla vize almadan Rusya'ya geldim. Alman bir yolcumuz giremedi. Türkiye ve Rusya ekonomik aktivitelerini artırıyor. Biz de buna hem katkı sağlıyoruz, hem de yolcuya çeviriyoruz. Bir de Rusya'yı İstanbul üzerinden dünyaya bağlıyoruz. Bu da ekstra yolcu getiriyor." bilgisini verdi. Ekonomilerde havayolu taşımacılığının çarpan etkisi olduğunu kaydeden THY Genel Müdürü, taşımacılıktan 1 birim gelir elde ediliyorsa bunun ekonomiye dolaylı katkısının 7 birim olduğunu ifade etti.

YENİ HAVALİMANI TÜRKİYE'Yİ DÜNYADA LİDER YAPAR

İstanbul'a inşa edilecek üçüncü havalimanı ile ilgili de bilgi veren Kotil, "Üçüncü havaalanı şu anda ihale ediliyor. 5 pisti ve 150 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanı olacak. Bu ölçüde Avrupa'da havaalanı yok. Dünyada üçüncü oluyor. Türkiye bununla dünya birincisiyim demek istedi. Bunun sonucunda İstanbul 30 milyon turist çekecek. Geçen yıl İstanbul'a 13 milyon turist geldi. Bu havaalanı sayesinde çok daha farklı yerlere uçabileceğiz. Havaalanı kısıtlaması olmayacak. Biz dünyanın yıldızıyız havacılıkta, ama havaalanında da Türkiye yıldız olacak. İnşallah karada ve havada Türkiye'nin yıldızı devam edecek." temennisinde bulundu.

Toplantıda, Türkiye Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin ve RTİB Başkanı Naki Karaaslan da birer konuşma yaptı. Program sonunda RTİB Başkanı Karaaslan ve RTİB Eski Başkanı Ali Galip Savaşır, THY Genel Müdürü Kotil ve THY Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş'a birer matruşka hediye etti. Kotil ve Deribaş da Moskova Büyükelçisi Sezgin ve RTİB Başkanı Karaaslan'a THY amblemli uçak maketi verdi. (Zaman)

LİDER OLMA YOLUNDA İLERLİYORUZ...

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Thy Mağduru. ~ 11 yıl önce
Lider olma yönünde ilerlediğini sanan THY acaba yolcularına yaşattığı bağaj kayıpları hakkında nasıl bir açıklama yapabilir. İnternet sayfaları thy nin kayıp bağaj şikayetleri ile dolu. Önce buna bir cevap versinler. 15 gün oluyor thy ile yaptığım bir yolculuk sonrasında bir değil, üç valizimden hala haber yok. Ve asla ilgilendikleri yok. Aradığında söyledikleri.Valiz içerisindeki giyecekleri markasına rengine cinsine kadar liste yapıp gönderin.Böyle bir saçmalığı yapsa yapsa thy yapar. Hem yolcusunun bağajını kaybeder hem böyle zorlukları önüne sürer. Çorabından iç çamaşırına ayakkabına kadar hangi giyeceğin markasını nasıl bilebilirsin. Böyle rezalet bir firma kendisini avutsun lider olduğunu sanarak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dobra ~ 11 yıl önce
Ya kardeşim THY'de çalışmaktan memnun değilseniz basarsınız mertçe istifanızı çeker gidersiniz. Ne diye devamlı şikayet ediyorsunuz? Yönetime olan düşmanlığınızdan dolayı THY'nin başarısına saldırmaktan vazgeçin. Bu şirket tüm milletin malı. Onun başarılı olması tüm milletin gururudur. Değiştirin herşeye muhalif kafanızı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ama ~ 11 yıl önce
hiç de şirket milletin malı gibi görünmüyor sevgili kardeşim. Hamdi Topçunun malı gibi yönetilmekte.
acep?? ~ 11 yıl önce
mefailün mafilün kardeş bi zahmet thy na ne zaman ve nasıl girdiğini ve makam sahibi olduğunu anlatabilir mi acep???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aciz!1 ~ 11 yıl önce
çalışanlarına daha doğru düzgün yemek ve servis hizmeti vermekten acizsin !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 11 yıl önce
İftar sofralarında üniversiteli kabin bölümü öğrencilere söz verip 2 senedir işe almayarak lise mezunlarını part time alan şirketin yöneticisi olup o çocukların cebinden çıkan 2 ramazda da yediğin yemeklerde verdiğin sözleri tutmayan biri olarak birinci olsan ne olur haklarını haram ettiler sana hepsi! Madem almayacaktınız ınsanları nıye okul actınız nıye o kadar umut verdiniz yakışıyor mu? Birde müslümanlıktan bahsedersiniz dinden imandan soguttunuz insanları yazıklar olsun sizin gibilere!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sayin kotil ~ 11 yıl önce
Allah siz ve ekibinizden razi olsun, muthis isler yaptiniz. Thy eskisi ile yenisi ile tüm çalisanlari sizin gibi bir yoneticimiz oldugubicin gurur duyuyor. Allah zamani gelince siz ve degerli ekibinizin yaptiklarinin karsiligini ! Size mutlaka verecek, bizim dualarimizin da karsilik bulmanizda etkisinin olmasini diliyorum. İnsallah dunya gozunilengormek nasip olur ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kul haklar?? ~ 11 yıl önce
aldıkları ahları da unutmamak gerekir.mahkeme kararlarına da riaet etmediklerini unutmayalım..
konuşma!! ~ 11 yıl önce
herkes adına konuşma!!! eski diyorsun da eski mi kaldı?? 8000 kişiyi işten ya attılar ya zorla emekli ettiler ya sürdüler yağcı,yalaka!!!
Topçusavar ~ 11 yıl önce
Sayın Kotil, çok yaşlanmışssınız ve ah aldığınız için Allah yüzünüzdeki Nur'u almış THY için bu kadar çalışıp sözde ahiret için çalışmayan harika bir genel müdürsünüz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DestanAir ~ 11 yıl önce
THY Cok Büyüyoruz Lider Olamaz THY Olsada Zaten uzun Sürmez Özel Sektörü zorlamak icin önce sun exppress i getirdin sonra da Anadolujet i getirdiniz Filo daki ucaklar Thy nin 15 ve 20 yasini doldurmus ucaklar o yüzden Özel sektörü cökertmek istiyorsunuz ama olmayacak..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cemaat ~ 11 yıl önce
Almissin ABD dekini arkana salla babam salla. Okyanus otedekilerin torpillileri can digerleri patlıcan. İki elim yakanızda haksız yere attıklarınızdan biriyim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Paranoya ~ 11 yıl önce
Paranoyalarınıza inanmadan önce şirketi milyon dolar zarar ettirip maşa olurken düşünecektiniz... Adamların yaptığı gelişen ülkenin uçakla tanışması ve transit yolcuların taşınmasını değerlendirmek. YANİ ÇALIŞMAK!! Sizin gibi oturduğu yerden iftira etmek değil. Ben ne yaptım diye düşün,anla ve oturup ağla..
paranoya ya.. ~ 11 yıl önce
şirketin de batsın yalakalık yaptığın yöneticileri de sen de!!!
??? ~ 11 yıl önce
Surdurulebilir kaliteyi, ise yeni aldigin, havaciligi internetten beraber ogrendigin genc arkadaslarla yani torpilliler ile mi saglayacaksin??? Soyledigin hersey palavra..Sen once calisanina verdigin rezil yemegin ve servislerin kalitesini iyilestir sonra yaptigin,yaptirdigin torpillerle ,yedigin haklarla thy da kaybolan ise aidiyet duygusunu,is barisini geri kazanmaya calis..Ayrica hani siz dini butunler bir lokma bir hirka derdindeydiniz?? Hani ne oldu?? Ne demek parasini verirsen ay'a da kargo yollariz??? Sizi gidi kapitalist sozum ona dindarlar sizi!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000