25 Temmuz 2013, Perşembe 12:19:31

KKTC'YE SEÇİM ÖNCESİ KTHY BOMBASI DÜŞTÜ!

KKTC’de 28 Temmuz’daki seçimlere günler kala basına sızan Talat ile Mungan’ın 2009 yılında yaptıkları konuşma gündemi sarstı. Konuşmanın en önemli noktalarından biri ise batan Kıbrıs Türk Hava Yolları'yla ilgili diyaloglar oldu.
  • Astronomik maaşlara doymayan sendika daha da fazla isterse sonuç bu olur. Ne olurdu biraz da şirketini düşünseydin ? Şimdi bir yerlerine kına yakıyorlardır eminim.
  • .. kral çıplak.. iş bilmeyen memura , işi teslim ettiklerini dünya alem biliyordu ama kimseyi inandıramadılar .. ayrıca bu kasetten ziyade ; 100 isterlinlik pileti londuradaki acentelere 20-25 isterline satan şirket içindekileri de açıklarlarsa kimin ne olduğu eyi anlaşılır .. sön söz .. bir şeyin gıymetini , elinden gidince anlarsın be gardaş ..
  • Kıbrısda KTHY nı iflasa götüren olay yukarıda suçlu başlığında yazıldığının aynısıdır. Sadece kendini düşünen sendika zaten yüksek olan maaşları biraz daha yükseltme çabası içine girdi. Şirket batar dediler ama sendikacılar bunu anlayamadı. İsteklerine devam ettiler ve sonuç ortada. Bir düz memurun 4000 TL işçinin 3000 TL aldığı bir şirkette hala nasıl utanmadan zam istediler ? Şimdi bu vicdanı eksik kişiler hala çıkıp TV lerde hedef şaşırtmaya çalışıyorlar. Ama sadece kendileri inanıyor.İşte Kıbrıs. İşte Sendikacılık anlayışı.
  • "Biz nerde yanlış yaptık? Ekonomi ile ilgilenmedik." Bence de suçlu aramayın Türkiye de de memurların maaşını başka bir ülke ödeseydi Türkiye de ekonomiyle ilgilenmezdi. Kıbrıs da ki memurla Türkiye deki memur arasındaki maaş farkı herkesin malumu sanırım. Nereye kadar? diye güzel bir soru var. Kıbrıs da yaşayan kardeşlerimizin kendilerine sorması gereken.
  • Suçlu aramayın. Tek suçlu vardır O da Havasen isimli sendikadır. İsteklerinden 5 kuruş geri atmayan ve yüzlerce insanı işsiz kalmasına sebeb olan sendikadır. Hepimizi mağdur ettiler. Başka hiç kimsenin günahı yoktur.KKTC de herkes bunu bilir.

KKTC’de pazar günü yapılacak genel seçimler öncesinde eski cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Maliye Bakanı Zeren Mungan ile cumhurbaşkanlığı eski sözcüsü Hasan Erçakıca’nın 2009 yılında kaydedilen bir ses kaydı Kuzey Kıbrıs basınına sızdı, ortalık toz duman oldu. Ses kayıtlarında Talat’ın dönemin maliye bakanlığı müsteşarı ve şimdiki Maliye Bakanı Zeren Mungan’a hesaplarda yaptıkları oynamalar nedeniyle, “Vay üçkağıtçılar vay” dediği ortaya çıkıyor.

Milliyet Gazetesi'nden Sefa Karahasan'ın haberine göre; KKTC gündemine bomba gibi düşen kayıtların Nisan 2009 seçimlerinden yaklaşık bir ay önce kaydedildiği anlaşılıyor. Ekonomik başarısızlıklar nedeniyle cumhurbaşkanlığı görevine başlamadan önce genel başkanı olduğu Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) seçimleri kaybedeceğini düşünen Talat, Müsteşar Zeren Mungan ile sözcüsü Hasan Erçakıca’dan brifing alıyor.

Proje paraları maaşlara

İlk önce 2011’de batan Kıbrıs Türk Hava Yolları’nı (KTHY) gündeme getiren Talat, zarar eden kurumun neden hala uçak alımı yaptığını soruyor ve “Olur mu yahu böyle bir şey. Zarar eden şirket nasıl uçak alır ve resepsiyon yapar” diye soruyor. Maliye Bakanlığı Müsteşarı Mungan, “KTHY batarsa rezil oluruz” düşüncesi ile kuruma, Türkiye’den alınan bütçeden 50 milyon TL aktarıyor. Ancak maaş ödemelerinde sıkıntı yaşaması üzerine para kurumdan, “belli olmayan yılların vergileri” gerekçesiyle Maliye’ye geri alınıyor.

Bu işlemi Türkiye’nin Ekonomik Teknik Heyeti’nden gizli olarak yaptıklarını ifade eden Mungan, o dönem Teknik Heyeti başkanı olan şimdiki Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’dan da sakladıklarına” işaret ediyor. Mungan, Akça’nın kendisine “Zeren sen bizden bir şeyleri saklıyorsun” dediğini aktarıyor ve kendisini, “Havayollarını söyleyemezdim. Ben bunu şimdi söylesem çantamı alıp çıkayım Maliye Bakanlığı’ndan” diye savunuyor. Bunun üzerine sinirlenen Talat’ın da “Haa, vay üçkağıtçılar vay” tepki koyduğu duyuluyor.

“Ben bir bakan tarafından atanmış bir kişiyim” diyen Mungan, kendisinin de kişisel hatalarının olabileceğini ekliyor. Ankara’nın kendilerine, “Yaşayamıyoruz, sizi yaşatmaya çalışıyoruz” yönünde eleştiriler getirdiğini ifade eden Mungan, Türkiye’nin proje destek için verdiği kaynakların hepsini maaşları ödemek için kullandıklarını bildiriyor. 3 ayda Türkiye’den gelen bir yıllık bütçenin yüzde 48’inin harcandığı belirtiyor.

Her ay bütçenin giderek açık verdiğini belirten Mungan, Türkiye’den gelen paranın bitmesi üzerine Sosyal Sigortalar’ın bir bankadan 42 milyon TL kredi aldığını söylüyor. Parayı geri ödeyemediklerine dikkat çeken Mungan, “42 milyon TL’nin faizleri ile 73 milyona çıktığına” işaret ediyor.

2003 ile 2008 yılları arasında memurlara enflasyonun üstünde ciddi artışlar verildiğini anlatan Mungan, “Biz memur maaşlarına çıplak yüzde 127 verdik” diye ekliyor. Müsteşar kendi gelirlerinin ise ayda 110 milyon TL olduğunu, ancak maaş için gerekli bütçenin 130 milyon olması gerektiğini kaydediyor. Müsteşar bunu, “her bakanlar kurulunda bütçede ödeneği olmayan harcamaların yapılmasına” bağlıyor ve “Zaman zaman sorun biz en kötü bürokratız. Talep gelir biz elimizden geldiğince önünde durmaya çalışıyoruz” diyor.

Mungan, Türkiye’nin 300 veya 250 milyon TL verme durumu olmadığını söylüyor. Talat da, bunun üzerine  “Görünen odur ki Türkiye ile beraber ciddi tedbir alacağız. Bizim ciddi sıkıntımız burada sendikalar olacak” sözlerini kullanıyor.

‘Ekonomi ile ilgilenmedik’

Sözcü Erçakıca ise açığı kapatmak için “en güzelinin sendikaların bir ay grev yapmaları olacağını” söylüyor. Talat ise “Bilmem ne yapacaklar” diyor. Sendikaların bir ay grev yapmasının maliyetini soran Erçakıca’ya Mungan, “Bir aylık maaş 80 milyon” cevabını veriyor. Böylece 80 milyon TL tasarruf edileceğini belirten Erçakıra, “(sendikaların) onların kasalarındaki grev fonları ödesin bakayım!” diyor. En sonunda ise Talat özeleştiri de bulunuyor ve “Biz nerede yanlış yaptık?” sorusunu soruyor. Ekonomi ile ilgilenmedikleri itirafında bulunan Talat, Meclis’ten bütçe bile geçiremediklerini hatırlatıyor.

İŞTE KKTC'DE BOMBA ETKİSİ YAPAN O SES KAYDIKİMDİR?

Zeren Mungan, Şu anki CTP, DP-UG ile TDP koalisyon hükümetinin Maliye Bakanı. 2009’da ise Maliye Bakanlığı Müsteşarı görevinde bulunuyordu.

Hasan Erçakıca, Cumhurbaşkanı Talat’ın sözcüsüydü. Ses kaydında yer alan Erçakıca, bir radyoya “İçerik olarak beni üzen bir şey yok. Utanılacak bir durum yok. Sadece kaydedilmesi beni üzdü. Pişmanlık duyulacak birşey söylediğimi düşünmüyorum” dedi.

Hayvanlar alemi protestosu

Ses kaydının iki gazetede yayınlanmasının ardından bütün haber siteleri kaydı yayınladı. Kıbrıs Postası, kaydın diğer gazetelerde yayınlanmaması için baskı yapıldığını öne sürdü. Site baskının nereden geldiğini açıklamadı ancak 2 saat boyunca sitede “hayvanlar alemi haberleri” yayınladı.

KKTC'YE SEÇİM ÖNCESİ KTHY BOMBASI DÜŞTÜ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Tek suçlu ~ 9 yıl önce
Astronomik maaşlara doymayan sendika daha da fazla isterse sonuç bu olur. Ne olurdu biraz da şirketini düşünseydin ? Şimdi bir yerlerine kına yakıyorlardır eminim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 9 yıl önce
.. kral çıplak.. iş bilmeyen memura , işi teslim ettiklerini dünya alem biliyordu ama kimseyi inandıramadılar .. ayrıca bu kasetten ziyade ; 100 isterlinlik pileti londuradaki acentelere 20-25 isterline satan şirket içindekileri de açıklarlarsa kimin ne olduğu eyi anlaşılır .. sön söz .. bir şeyin gıymetini , elinden gidince anlarsın be gardaş ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havasen ~ 9 yıl önce
Kıbrısda KTHY nı iflasa götüren olay yukarıda suçlu başlığında yazıldığının aynısıdır. Sadece kendini düşünen sendika zaten yüksek olan maaşları biraz daha yükseltme çabası içine girdi. Şirket batar dediler ama sendikacılar bunu anlayamadı. İsteklerine devam ettiler ve sonuç ortada. Bir düz memurun 4000 TL işçinin 3000 TL aldığı bir şirkette hala nasıl utanmadan zam istediler ? Şimdi bu vicdanı eksik kişiler hala çıkıp TV lerde hedef şaşırtmaya çalışıyorlar. Ama sadece kendileri inanıyor.İşte Kıbrıs. İşte Sendikacılık anlayışı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bslm ~ 9 yıl önce
"Biz nerde yanlış yaptık? Ekonomi ile ilgilenmedik." Bence de suçlu aramayın Türkiye de de memurların maaşını başka bir ülke ödeseydi Türkiye de ekonomiyle ilgilenmezdi. Kıbrıs da ki memurla Türkiye deki memur arasındaki maaş farkı herkesin malumu sanırım. Nereye kadar? diye güzel bir soru var. Kıbrıs da yaşayan kardeşlerimizin kendilerine sorması gereken.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Suçlu ~ 9 yıl önce
Suçlu aramayın. Tek suçlu vardır O da Havasen isimli sendikadır. İsteklerinden 5 kuruş geri atmayan ve yüzlerce insanı işsiz kalmasına sebeb olan sendikadır. Hepimizi mağdur ettiler. Başka hiç kimsenin günahı yoktur.KKTC de herkes bunu bilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000