28 Şubat 2010, Pazar 11:48:34

Kara Havacılık Okulu, Isparta'ya taşınıyor

Genelkurmay Başkanlığı'nın Ankara Etimesgut'taki Kara Havacılık Okulu'nu Isparta'ya taşıma projesinde son aşamaya gelindi.
  • Atıl havaalanlarını sorgulamak ve oy kaygısıyla gereksiz yere yapılan havaalanlarının (örneğin Çardak havaalanı dururken Isparta Havaalanı niye yapılmış, Ankara'nın uçuşa uygun araziler arasında en son sırada olan Esenboğa'ya Havalimanı niye yapılmış) sormak ve sorumlularının hesap vermesi lazım. Hepimizin vergileriyle yapılan israfların hesabı verilmeli. Selamlar
  • Fazla pist göz çıkarmaz ama, helikopter için de pist mi yapılacak? Yoksa paralel taksi yolu ve aprona giden yolları pist olarak mı değerlendiriyorlar. Önce bir geçici olarak kullansalardı, belki "göller yöresindeki kuvvetli yağış" ve "Güneyden gelen kuvvetli rüzgar" uçuşları nasıl etkileyecek daha açık saçık ortaya çıkardı. Politika değil bilim konuşsun. Birlik Burdur da mı Isparta da mı olacak, hani ihaleler açısından? Ye kürküm bakış açısı?
  • darısı ÇİĞLİ'nin başına...
  • koçum sen herhalde ıspartalısın,bu arada cumhurbaşkanımız süleyman demirel olmasaydı ısparta zor görürdü havalimanı bence isabetli de olmamış hiç ısparta
  • Bence Yunuseli havala ulaştırma pisti büyütülüp oraya alınsaymış daha iyi olurmuş çünkü bursada havalanı yok diyebilirm.Her yönden askeri yada sivil.
  • Nasıl bir trafik yoğunluğu 3 yeni pist yapılmasını gerektirebilir?...
  • Benim bildigim Kara Havacilik Okulu Güvercinlikte bulunuyor. Google Earth tan bakarsaniz Tüm KKHO Helikopter ve pervaneli uçaklar Güvercinlikte, Etimesgut de ise Türk Hava Kuvvetleri CASA CN235, helikopterler ve Türk Hava Kurumu uçaklari bulunuyor.Ayrica THK Havacilik Müzesi de Etimesgutde bulunuyor.
  • apron rumuzuyla yazan arkadaşımıza Isparta oldukça uygun,isabetli bir karar,,zaten karar verilirken çok çok detaylı çalışmalar yapılmıştır.Neden havalanı olmayan bir yere yapılsın ki !!!Neyse Isparta uygun,,kimse kıskanmasın.
  • bence havalimanı olmayan bir ilimize yapılsaydı daha iyi olurdu fikrindeyim

Ankara Etimesgut'ta bulunan Kara Havacılık Okulu'nu Süleyman Demirel Havalimanı'na taşıma projesiyle ilgili son viraj alındı. Kamulaştırma ve imar planıyla ilgili sürecin tamamlanmasıyla birlikte projenin yapı işi de Mart'ta ihale edilecek.

Süleyman Demirel Havaalanı'nı atıllıktan kurtaracak proje sayesinde büyük bir hareketlilik yaşanacak. Türk Hava Yolları'nın (THY) tarifeli seferleri ile eğitim uçuşlarının yapıldığı havalimanına Kara Havacılık Okulu'nun taşınması sivil uçuşları etkilemeyecek.

ITSO'NUN EMEĞİ BÜYÜK

Her yıl yüzlerce pilot yetiştiren Kara Havacılık Okulu'nun Etimesgut askeri tesislerinden Süleyman Demirel Havaalanı içerisine taşınıp, eğitime burada devam etmesinde Isparta Tİcaret ve Sanayi Odası'nın (ITSO) da rolü büyük. ITSO Başkanı Hasan Hüseyin Kaçıkoç ve ekibinin önceki yönetim döneminde gündeme alınan bu konuyu ısrarla takip edip mutlu sona gelinmesinde büyük katkı sağladıkları belirtildi.

Kaçıkoç, Isparta ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inandıkları bu projenin kent için büyük şans olduğunu söyledi.
Havalimanının bu projeyle birlikte inanılmaz derecede canlılık kazanacağını vurgulayan ITSO Başkanı Kaçıkoç, daha önce proje maliyetinin 200 milyon TL'lik olduğunu açıklamıştı.

Süleyman Demirel Havalimanı'na projenin tamamlanmasıyla birlikte 600'ün üzerinde personel gelecek, 130 uçak inecek ve 3 yeni pist kurulacak.

Kara Havacılık Okulu

Kara Havacılık Okulu

Kara Havacılık Okulu, Isparta'ya taşınıyor

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 14 yıl önce
Atıl havaalanlarını sorgulamak ve oy kaygısıyla gereksiz yere yapılan havaalanlarının (örneğin Çardak havaalanı dururken Isparta Havaalanı niye yapılmış, Ankara'nın uçuşa uygun araziler arasında en son sırada olan Esenboğa'ya Havalimanı niye yapılmış) sormak ve sorumlularının hesap vermesi lazım. Hepimizin vergileriyle yapılan israfların hesabı verilmeli. Selamlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Fazla pist göz çıkarmaz ama, helikopter için de pist mi yapılacak? Yoksa paralel taksi yolu ve aprona giden yolları pist olarak mı değerlendiriyorlar. Önce bir geçici olarak kullansalardı, belki "göller yöresindeki kuvvetli yağış" ve "Güneyden gelen kuvvetli rüzgar" uçuşları nasıl etkileyecek daha açık saçık ortaya çıkardı. Politika değil bilim konuşsun. Birlik Burdur da mı Isparta da mı olacak, hani ihaleler açısından? Ye kürküm bakış açısı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
darısı ÇİĞLİ'nin başına...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
koçum sen herhalde ıspartalısın,bu arada cumhurbaşkanımız süleyman demirel olmasaydı ısparta zor görürdü havalimanı bence isabetli de olmamış hiç ısparta

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Bence Yunuseli havala ulaştırma pisti büyütülüp oraya alınsaymış daha iyi olurmuş çünkü bursada havalanı yok diyebilirm.Her yönden askeri yada sivil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Nasıl bir trafik yoğunluğu 3 yeni pist yapılmasını gerektirebilir?...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Benim bildigim Kara Havacilik Okulu Güvercinlikte bulunuyor. Google Earth tan bakarsaniz Tüm KKHO Helikopter ve pervaneli uçaklar Güvercinlikte, Etimesgut de ise Türk Hava Kuvvetleri CASA CN235, helikopterler ve Türk Hava Kurumu uçaklari bulunuyor.Ayrica THK Havacilik Müzesi de Etimesgutde bulunuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
apron rumuzuyla yazan arkadaşımıza Isparta oldukça uygun,isabetli bir karar,,zaten karar verilirken çok çok detaylı çalışmalar yapılmıştır.Neden havalanı olmayan bir yere yapılsın ki !!!Neyse Isparta uygun,,kimse kıskanmasın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
bence havalimanı olmayan bir ilimize yapılsaydı daha iyi olurdu fikrindeyim

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000