15 Mart 2010, Pazartesi 09:44:48

İzmir'e uçtu, Sabiha Gökçen'i uçurdu!

Akşam Gazetesi yazarı Deniz GÖkçe, bir İzmir uçuşunu Sabiha GÖkçen'den yapan Gökçe, o uçuştan sonra bakın nasıl bir ilke edinmiş...
  • DOĞRU SÖZE NE HACET !!!! AĞZINIZA SAĞLIK, KALEMİNİZE SAĞLIK....

İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan, yeni terminal yapılmadan evvel birkaç defa uçmuştum. Eski havaalanı tesisleri geçici idi ve uluslararası standartta değildi.

Ancak geçen hafta ilk defa Asya yakasında Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan yeni yapılan terminali kullanarak THY uçuşu ile İzmir’e gittim. Hem iç hem de dış uçuşlara hizmet eden yeni ISG terminal binası, hem yolcu bindirmek hem de yolcu indirmek için son derece çağdaş yeni tesislere sahip olmuştu.

Gecikme olmadığı gibi, dakikalarca alanda taxi yapma gibi bir durum yoktu. Memnun müşteri olarak alandan ayrıldım.
Tersine bu hafta Ankara havaalanından cumartesi günü saat 17’de ve vaktinde kalkan THY uçağı,  normal İstanbul’a uçuş süresinden sonra, İstanbul Atatürk Havaalanı’na inebilmek için 40 dakika havada bekleme geçirip, 20 dakika da alanda dolanıp, bir de 10 dakika kadar otobüs seyahati eklendikten sonra, 15 dakika da bagaj bekleme süresi eklenerek, 45 dakikalık uçuşta, toplam 75 dakika alan nedenli rötarla İstanbul’a indi.

Havalanının şartları nedeniyle iki ayrı randevuya bir saatten fazla gecikmiştim.
Bu şartlar altında bir ilke kararı aldım.

Her hafta iki-üç gün uçak uçuşu yapan bir kişi olarak bundan sonra mümkün olan her durumda Sabiha Gökçen Havaalanı’nı kullanmaya karar verdim. Bu karar çerçevesinde de ISG tesisleri hakkında bilgi topladım.

Bu alan bir Türk şirketi olan Limak Holding (yüzde 40 pay), MAHB adlı Malezya kökenli ve 39 havaalanı işleten yüzde 60 devlet ve yüzde 40 özel olan bir şirketin ( yüzde 20 pay) ve GMR adlı (yüzde 40 pay sahibi) ve Haydarabad ve Delhi havaalanlarını çalıştıran ve yüzde 40 halka açık bir Hindistan şirketinin ortaklığı olarak inşa edildi.  İnşa ve işletim hakkını 1.93 milyar euro kaşılığı satın alan bu ortaklık, 500 milyon euro yatırım da yapmış. Ek tesisler ve daha hızlı inşaat sonrasında ise 22 yıl işletme hakkı sahibi olmuş. Yeni terminal binası ekleri yıllık yolcu kapasitesini 25 milyona çıkarırken, eklerle 500 bin metrekarelik yeni terminal binası ve alan tesisleri hızla bitirilmiş ve Ekim 2009 tarihinde işletmeye açılmış. Ben ise yeni alan ve terminali ancak Mart 2010 tarihinde keşfetmiş oldum.

İstanbul Atatürk Havaalanı şu anda 30 milyon kişiye hizmet vermekte, ISG ise 11 milyon kişiye! Atatürk Havaaalanı 20 milyon uluslararası (5 milyon da transit)  yolcuya hizmet  verirken, ISG şu anda 3.2 milyon uluslararası yolcuya hizmet veriyor.

Yapılan hesaplara göre ISG 100-120  kilometre yakınındaki toplam insan ve sanayi kaynağı düşünüldüğünde, 17.5 milyon kişiye hizmet verebilecek durumda.  Kapasitesi ile 20-25 milyon kişiye hizmet verebilecek kadar.

İstatistiklere göre 2008 yılında 4.4 milyon kişiye hizmet veren ISG ,2009 yılında 6.6 milyon kişiye çıkmış, 2010 yılında ise 11 milyon kişiye hizmet verecek.
Şu anda ikinci bir bağımsız pist inşası projesi, yeni yapılmış ve işletmeye açılmış mükemmel oteli ( ve müthiş de bir havaalanı oteli lokantası ile) ve modern terminaliyle gerçekten büyük bir gelişme gösterecek diye de düşünüyorum.

Bir karşılaştırma yapılırsa da son tesis eklemeleri ile Atatürk Havaalanı’nda 7500 araç için kapalı park mevcut olmasına karşılık, ISG’de 4800 kapalı park ve 1001 araçlık da eski açık park tesisi mevcut.
2009 yılında Sabiha Gökçen Havaalanı’na 60 bin 630 uçak inip kalkmış, ama gecikme pek yok.

Sizler de iç ve dış uçuşlarınızda havaalanı tercihlerinizde, gecikmemek istiyorsanız, Sabiha Gökçen’i mümkün olduğu kadar kullanarak zaman kazanmanızı tavsiye ediyorum.

Çünkü geri gelmeyecek tek şey zamandır.

Deniz Gökçe / Akşam

İzmir'e uçtu, Sabiha Gökçen'i uçurdu!

Yorumlar

Misafir ~ 14 yıl önce
DOĞRU SÖZE NE HACET !!!! AĞZINIZA SAĞLIK, KALEMİNİZE SAĞLIK....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000