18 Nisan 2011, Pazartesi 08:51:39

İSTANBUL, UÇAK BAKIM MERKEZİ OLACAK

İstanbul, bölgesinde bir uçak bakım merkezi haline geliyor. Bu, merhum Cumhurbaşkanı Özal'ın da hayaliydi. THY Teknik, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan sonra Sabiha Gökçen'de de bakım onarım tesisi kuruyor. Burada Avrupa, Asya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin uçaklarına hizmet verilecek.
  • Bu saydığın çoğrafyada kaç uçak var? En az 5.000 olsa minimum 10.000 motor eder. Sen ne yapacakmışsın? 80 motor. Asya, Avrupa, Kuzey Afrika ve de Ortadoğu ha? Alay mı ediyor ne? Eller Ay'a çıkmış, biz 80 motor yapacağız diye plan yapıyoruz! Atı alan Üsküdar'ı geçmiş yani. Ayrıca MRO'nun en karlı tarafı da bu iş değil yalnızca. Onları da birgün öğrenirler belki.
  • dimi beyler ??
  • Neden kapatacakmis?Agzi olan konusuyor.
  • niye kapar?
  • türk motor merkezini yaklaşık 2 yıl önce açmıştı, bu kafayla giderse yakındada kapar.habom için isg ye gelecek olanların vay haline.

Türk Hava Yolları'nın iştiraki olan Teknik AŞ, merhum cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın önem verdiği büyük bir projeyi gerçekleştiriyor. Yapılan planlamaya göre, Havacılık Bakım-Onarım ve Modifikasyon Merkezi önümüzdeki kasım ayında faaliyete geçecek. Sabiha Gökçen Havalimanı'nda kurulacak bakım merkezinde ilk etapta 700 kişi işbaşı yapacak. Proje, 2016'ya kadar yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlayacak. Dar ve geniş gövdeli uçakların, gövde, motor ve komponent bakımlarının yapılacağı tesis, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, Asya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine hizmet verecek.

 

Başta THY olmak üzere diğer havayolları uçaklarına bakım onarım hizmeti veren şirket, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki merkezi dışında ikinci bir bakım merkezini Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı'nda kuruyor. THY Teknik Genel Müdürü İsmail Demir, Sabiha Gökçen'de kurulacak uçak bakım onarım tesislerinin 375 bin metrekarenin üzerinde alana inşa edileceğini, burada 2.500-3.000 kişilik istihdam sağlanacağını açıkladı. Proje kapsamında dar ve geniş gövdeli uçaklar için uçak gövde, motor ve komponent bakımı hizmetleri verilecek. Demir'in verdiği bilgiye göre dünyada bakımo narım ihtiyacı büyürken, bakım onarım hizmetlerini bağımsız firmalara verme eğilimi artıyor. Gökçen'deki tesisin de bölgesel bir bakım merkezi olması amaçlanıyor. Sahip olduğu coğrafi konum, yeni kurulacak teknik bakım merkezini Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, Asya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin bakım onarım pazarlarına hitap eder duruma getirecek. Bugüne kadar inşaat, ekipman alımı ve insan kaynakları konusunda 500 milyon dolarlık yatırım yapılan Merkez, Ekim 2011'e kadar 12 dar gövdeli uçağa hizmet verebilecek kapasiteye sahip yeni hangara sahip olacak. Geniş gövdeli uçak hangarı da 2012'de hizmete girecek. 3 binden fazla nitelikli personel çalıştıran THY Teknik, Gökçen'deki tesislerinde 3 bin 500'ün üzerinde işçi çalıştırarak istihdam sayısını iki kat artıracak.

THY Teknik, Amerikalı ortağı ile Gökçen Havalimanı'ndaki tesislerin ilk etabı Türk Motor Merkezi'ni geçen yıl faaliyete geçirdi. 2010 yılının ilk 6 aylık döneminde 40 motor bakımı gerçekleştiren şirket, gelecek yıl 80 motor bakımı planlıyor. Teslim edilecek motorların 56'sının THY'ye, 24'ünün de diğer müşterilere ait olması bekleniyor. Bu performansı ile kısa sürede dünya çapında hizmet vermesi hedeflenen Türk Motor Merkezi, THY dışında, SunExpress, Yemen Airways, Corendon ve Sky Airlines motorlarına bakım hizmeti sunuyor. Şirket ayrıca Ave.com ve BH Airlines ile bakım anlaşması imzaladı. Pratt&Whitney'in networkünü de kullanarak dünyanın çeşitli ülkelerinde ihalelere giren şirket, bu amaçla Arjantin, Yemen ve Bosna Hersek sivil havacılığı tarafından yetkilendirildi. Yakında Çin sivil havacılık yetkisi için de sürecin başlayacağı ifade edildi. THY Teknik, ABD'li ortağı Pratt&Whitney ile 2 yıl önce Türk Motor Merkezi'ni hizmete açmıştı. (Zaman)

İSTANBUL, UÇAK BAKIM MERKEZİ OLACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 12 yıl önce
Bu saydığın çoğrafyada kaç uçak var? En az 5.000 olsa minimum 10.000 motor eder. Sen ne yapacakmışsın? 80 motor. Asya, Avrupa, Kuzey Afrika ve de Ortadoğu ha? Alay mı ediyor ne? Eller Ay'a çıkmış, biz 80 motor yapacağız diye plan yapıyoruz! Atı alan Üsküdar'ı geçmiş yani. Ayrıca MRO'nun en karlı tarafı da bu iş değil yalnızca. Onları da birgün öğrenirler belki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
dimi beyler ??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Neden kapatacakmis?Agzi olan konusuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
niye kapar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
türk motor merkezini yaklaşık 2 yıl önce açmıştı, bu kafayla giderse yakındada kapar.habom için isg ye gelecek olanların vay haline.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000