13 Nisan 2008, Pazar 12:23:54

İstanbul hava yoluna yüzde 30 ek kapasite geliyor

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, Türkiye'deki Hava Trafik Yönetimi Sistemlerinin Sistematik Modernizasyonu (Smart) Projesi kapsamında İstanbul'un hava yolunun yüzde 30 ek kapasiteye kavuşturulacağını söyledi.

Karlıtekin, yaptığı açıklamada, Atatürk Havalimanı'nın belirli bir kapasiteye ulaştığını ancak, İstanbul'da kapasitenin mutlaka artırılması gerektiğini bu yönde çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ), Smart projesi kapsamında hava yolunda modernizasyon yapacağını belirten Karlıtekin, şöyle konuştu: "Smart projesi kapsamında, İstanbul, Antalya ve İzmir hava yolunda kapasite artırımına yönelik çalışma yapılmış, hava limanları için pist ve apron kapasite çalışmalarının bazıları bitirilmiş ve bazılarının çalışmaları devam etmektedir.

Türk hava sahasının mevcut ve 2015 yılına kadar artması beklenen trafiğin simülasyon çalışmaları çerçevesinde, mevcut hava koridorları simüle edilmiş ihtiyaç duyulan sektör yapıları değerlendirilmiştir."

Karlıtekin, yatırım çalışmaları Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Hava Kontrol Sistemlerinin tek merkezden yürütülmesine imkan tanıyan Smart projesinde geri sayımın başladığını, 1987 yılında 7 bölgede kurulan hava radar trafik sistemlerinin gelişen teknolojilerin çerçevesinde yenilenerek uçuş ve hava güvenliğinin büyük ölçüde artırılacağını söyledi.

 
Smart projesinin Türkiye havacılık tarihinin en önemli projelerinden biri olduğunu, birkaç yıl içinde tüm üniteleriyle hizmete gireceğine dikkat çeken Karlıtekin, şunları söyledi: "Proje ile ülke hava sahasının sıkışan kapasitesi artırılarak uçuş güvenliği büyük ölçüde sağlanacak.

Birkaç yıl içinde tamamlanacak projeyle, hem ülke hava sahasının sıkışan kapasitesinin artırılması hem de hava trafik kontrol sistemlerinin modernizasyonu ile tüm ülke hava sahasının tek bir hava trafik kontrol merkezinden kontrol edilmesi amaçlanıyor.

Esenboğa Havaalanı'nda kurulacak Ankara ACC, bütün Türkiye hava sahasının tek bir merkezden idare edilebilmesini sağlayacak. Sistem İstanbul, İzmir Adnan Menderes, Dalaman, Antalya ve Bodrum havaalanlarında oluşturulacak modern sistemlerle entegre edilerek hizmet verecek."

Karlıtekin, Atatürk Havalimanı'nın belirli bir kapasiteye geldiğini, Smart projesi sayesinde İstanbul hava yolu trafiğinin yüzde 30 rahatlayacağını belirterek şöyle konuştu: "Proje, bir buçuk yıl içerisinde devreye girecek. Bir kere İstanbul'un göklerine daha emin bir şekilde, muhtemelen yüzde 30 civarında ilave bir kapasite gelecek. Yani İstanbul öyle bir potansiyel ki bunu da dolduracak. Öbür tarafta Sabiha Gökçen var. Biz oraya ilk desteği verdik.

Orası aldı başını gitti orası da dolacak. Belki İstanbul'a Sayın Başbakan'ın dediği gibi bilmiyorum ne zaman gelecek ama 3. havalimanı gelecek derken gelişmeye açık. Artık öyle bir devre geldik ki yeter ki alt yapıyı koyun vatandaş onu keşfediyor ve onu dolduruyor. Yani koyduğunuz kapasite hakikaten karşılığını görüyor. Çünkü insanların artık davranış kalıpları değişti hayat tarzları değişti ve siz bu yeni tarza göre onları okuyup ürünü kim erken verirse o zaten avantajlı çıkıyor."

İstanbul hava yoluna yüzde 30 ek kapasite geliyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000