29 Ekim 2015, Perşembe 15:23:36

İlker Aycı'dan önemli açıklamalar...

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, ABD'nin Miami şehrine haftalık 7 frekansla uçmaya başladıklarını belirterek, "Böylelikle Amerika'da haftalık 70 frekansa çıkıyoruz. Yakında İnşallah Atlanta'yı devreye alınca buna Los Angeles'taki artışımız da eklenecek" dedi.
  • Miami ile beraber ayni hizda yolcu sayisini artiran Seattle destinasyonu THY'nin yakin gelecekteki ABD destinasyonu olmalidir. Vancouver cok yakinda. Ayni zamanda kuzey bati Amerika destinasyonlarina Seattle den ulasmak kolay. Emirates gecen hafta Alaskan Airlines ile code share anlasmasi yaparak Seattleden butun buyuk kuzey bati sehirlerine ucmak icin anlasma yapti. Emirates Seattle yolcu getirecek ve Alaskan Airlines code share ile yolcuyu ucuracak.
  • paralel paralel paralel
  • O kadar ucak aliniyor,o kadar kabin alim ilani var.alinan kisi yok ortada .insanlar sinavi geciyor sacma sapan yerlerden eliuosunuz neden dahi belirtmeden.bari soyleyin kim nicin elendigini bilsin.bi de su kabin yasini deneyimsizlerde en azindan 33 35 e kadar yukseltin lutfen.tr deki bir cok sirket dahi yasi yukseltti thy gittikce dusuruyo.
  • hocam önçe tgs yer hizmetini büyütmeniz lazım thy büyüyor tgs küçülüyor insanlar uçaktan uçağa gecmekten wc ve yemek ihtiyaçlarını karşılayamıyor.hastalanan personel rapor alamıyor alsa pirimini kesiyorlar 150 tl işten atmakla tehtit ediyorlar sıkıntı büyük..
  • üç harfli THY TEKNİĞİ bitirdi. başarısızlıklarını örtmek için tüm yetişmiş elemanları MNG Hangarına gönderiyor. ATATURK HAVALIMANINDAKI THY TEKNİKte bakım durma noktasına geldi. kimse bu adama dur demiyor. şu anda THY TEKNİKTE tam bir kaos hakim.
  • Geniş gövde farkli tip gelecekmi arkadaşlar bilen varmi
  • Sayın başkanım sizin gözünüzde TGS çalışanları üyev evlat mıdır ?
  • Hizmet kalitesini artırmak istiyorsan , yolucalırın ilk memnuniyetinin başladığı TGS nin kalitesini artırmak gerek .. Allaha emanet yürüyor herşey
  • Vancouver hattinin acil acilmasi lazim, Emirates Seattle aktarmali 2500 dolara Orta Doguya bilet satiyor burasi, onemli
  • kabinden o kadar mülakatlara girdik sınavları geçtik kimseyi almadılar işe. 49 uçak gelecek ama hiç kabin ekibi işe alınmadı?

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, ABD'nin Miami şehrine haftalık 7 frekansla uçmaya başladıklarını belirterek, "Böylelikle Amerika'da haftalık 70 frekansa çıkıyoruz. Yakında İnşallah Atlanta'yı devreye alınca buna Los Angeles'taki artışımız da eklenecek" dedi.

Aycı, Miami'den İstanbul'a gelen THY uçağında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yeni hattın THY'nin ABD'ye açılan önemli bir kapısı olacağını ifade eden Aycı, Miami'nin kargo, ilaç, turizm ve finans sektöründe dünyanın önemli merkezlerinden biri olduğunu anımsattı.

Aycı, Miami'de çok ciddi kruvaziyer gemi trafiğinin yaşandığını, uçakla gelen yolcuların ABD'nin diğer bölgelerine kolaylıkla ulaştırıldığını aktardı.

Miami'deki havalimanının Seattle ile en hızlı büyüyen havalimanından olduğunu dile getiren Aycı, "Biz Miami'ye girerken haftalık 7 frekansla girdik. Böylelikle Amerika'da haftalık 70 frekansa çıkıyoruz. Yakında İnşallah Atlanta'yı devreye alınca buna Los Angeles'taki artışımız da eklenecek" diye konuştu.

Aycı, Amerika'ya günlük 5 bin yolcu taşıdıklarını, 2016'da açılacak Atlanta hattıyla bu sayıyı 6 bin 500'e çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

THY'nin dar gövdeli uçaklarla sıkılaştırılmış frekans derinlikli operasyon yapabildiğine işaret eden Aycı, şöyle devam etti:

"Şu anda dünyanın en çok uçuşunun olduğu, en fazla yolcunun olduğu yerlerin birincisi Asya Pasifik, ikincisi Avrupa. Ondan sonra üçüncü olarak Amerika geliyor. Amerika yüzde 26 pazar payına sahip ama dünyada önümüzdeki dönemde Asya Pasifik'in payı daha da artacağından Amerika bir miktar gerileyecek. Büyüyen bir dünya pazarında, gelecek yıl yüzde 5 büyümesi bekleniyor. Havacılık pazarının bunun içerisinde, gelecek yıllardaki pazar payında Asya Pasifik'e karşı bir miktar kaybedecek ve bizim öngörümüz yüzde 19-20'ye inecek. Fakat yine dünyada en çok yolcu taşınan, en çok bu seyrüseferin döndüğü 3. pazar olma özelliğini devam ettirecek."

Yeni yolcu salonları hizmete girecek

THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, Washington ile New York'ta yeni yolcu salonlarını hizmete açacaklarını söyledi. THY yolcularını sadece uçak içinde ağırlayamayacaklarını ifade eden Aycı, "Artık havaalanına girer girmez yolcumuza hakim olup, onu en güzel şekilde THY'nin hizmet kalitesinden, konfor kalitesinden yararlandıracağız. Yani müşteriyi girer girmez pamuklara saracak hizmet anlayışını da beraberinde getireceğiz" ifadelerini kullandı.

THY'nin sponsorluk çalışmalarından da bahseden Aycı, gelecek hafta Avrupa Rugby Ligi ile sponsorluk anlaşmasına imza atacaklarını belirtti.

Aycı, Miami'deki Virginia Key Beach Park'ta inşa ettirdikleri dünyanın en uzun kumdan kalesinin Guinness Rekorlar Kitabı'na girdiğini hatırlatarak, "Bunun  içerisinde sizlerin de gördüğün gibi bütün dünyada bizim uçtuğumuz destinasyonlardaki önemli ülkelerin, önemli şehirlerinin kolajı, önemli sembolleri vardı. Bizim de sembollerimiz vardı. Kız Kulesi gibi, Galata kulesi gibi, Boğaz Köprüsü gibi, Ortaköy camiyi gibi" dedi.

ABD'de bazı şirketlerin üst düzey yöneticileri ve başkanlarıyla görüşmeler yürüttüklerini dile getiren Aycı, yolcuların Miami'den Güney Amerika'ya dağıtımında iş birliklerini geliştirmek adına çalışma yaptıklarını anlattı.

Aycı, New York, Atlanta, Miami, Los Angeles ve San Francisco'nun yolcu dağılımındaki önemine işaret ederek, San Francisco-Şikago-Boston arasındaki teknoloji alanlarında bazı çalışmaları olduğunu söyledi.

Miami'de Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın organizasyonunda bazı yatırımcılarla görüşme yaptıklarını dile getiren Aycı, Boeing şirket temsilcilerinin de görüşmelere katıldığını kaydetti.

Aycı, sadece uçak alan ve işleten bir şirket olarak anılmak istemediklerini, değer üreterek Türkiye'ye kazandırmayı amaçladıklarını aktardı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ TAİ'nin ülke için çok önemli ve kritik oyuncu olduğuna dikkati çeken Aycı, THY'nin de bu tip projeleri destekleyeceğini bildirdi.

Aycı, THY'deki geniş gövdeli uçak sayısını artıracaklarını ancak Atatürk Havalimanı'ndaki mevcut koşulların daha büyük uçaklarla iniş kalkış yapmaya izin vermediğini söyledi.

Atatürk Havalimanı'nda kompakt operasyon yaptıklarını dile getiren Aycı, "Ama iş, dünyanın en büyük havalimanlarından birine sahip olmak, üstelik 500 uçak park kapasiteli, üstelik de burada birbirinden bağımsız 5+1 pisti olan, 150 milyonluk 4 terminal kapasiteli bir yere gidiyorsa, daha birinci aşaması 90 milyon oluyorsa, elbette burada biz geniş gövdede başka şeyler düşüneceğiz" diye konuştu.

"2016'da 49 yeni uçak gelecek"

İlker Aycı, uçaklarda yeni konfigürasyonlar üzerinde çalıştıklarını belirterek, şunları anlattı: 

"Mesela şu anda 49 business (koltuk) ile (Boeing) 777'lerle buraya uçmaya başlayacağız. Artık şimdi bu işi genişletiyoruz. Planladığımız, siparişini verdiğimiz uçaklar 2013 yılından itibaren peyderpey gelmeye başladı. 49 uçak gelecek yıl gelecek. Düşünebiliyor musunuz? Bundan 12-13 yıl önce THY, o seviyelerde neredeyse uçak sayısına sahipti. Kayıp bagaj oranında, havalimanımızın bize sağladığı olanakların içerisinde şu anda binde dokuzlar mertebesindeyiz. Ama bizim hedefimiz, bunu daha önce biliyorsunuz, bundan 4-5 yıl önce, biz bunu binde 4,5-5'e indirmiştik. Avrupa'nın en iyisi olmuştuk. Dünyada en iyilerden birisiydik. Kayıp bagajda, bunun yönetiminde şu anda dokuz. O konu üzerinde arkadaşlarla çalışıyoruz. Amacımız burada da Avrupa'nın en iyisi olmak."

Aycı, yolcu memnuniyeti açısından yüzde 85-86 oranlarında tutunan bir operasyon arzuladıklarını ifade ederek, 2015'in hava şartları açısından olağanüstü geçtiği için Atatürk Havalimanı'nda bazı sorunlar yaşadıklarını bildirdi.

Bu konudaki asıl performanslarının 2016 yaz tarifesinde ölçüleceğini aktaran Aycı, İstanbul Yeni Havalimanı Projesi'nde yüklenici firmayla iş birliğinin başarılı şekilde yürütüldüğünü kaydetti.

Aycı, yeni havalimanındaki transit yolcu kapasitesinin yönetilmesi gerektiğini ifade ederek, "Çok kısa bir süre sonra orada bizim terminalimiz olacak. O yüzden bir süre, başlangıçta bu havalimanı oturana kadarki süre içerisinde diğer hava yollarıyla birlikte aynı terminali paylaşıyor olmak çok da rahatsız edici olmayacak" dedi.

İstanbul'daki yeni havalimanın sadece havacılıkla ilgili bir proje olmadığına dikkati çeken Aycı, havalimanı çevresindeki merkezlerle "Europolis" olarak düşünülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

İlker Aycı'dan önemli açıklamalar...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (60)

Seattle ~ 5 yıl önce
Miami ile beraber ayni hizda yolcu sayisini artiran Seattle destinasyonu THY'nin yakin gelecekteki ABD destinasyonu olmalidir. Vancouver cok yakinda. Ayni zamanda kuzey bati Amerika destinasyonlarina Seattle den ulasmak kolay. Emirates gecen hafta Alaskan Airlines ile code share anlasmasi yaparak Seattleden butun buyuk kuzey bati sehirlerine ucmak icin anlasma yapti. Emirates Seattle yolcu getirecek ve Alaskan Airlines code share ile yolcuyu ucuracak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
inanmayın siz ~ 5 yıl önce
paralel paralel paralel

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zeynoli ~ 5 yıl önce
O kadar ucak aliniyor,o kadar kabin alim ilani var.alinan kisi yok ortada .insanlar sinavi geciyor sacma sapan yerlerden eliuosunuz neden dahi belirtmeden.bari soyleyin kim nicin elendigini bilsin.bi de su kabin yasini deneyimsizlerde en azindan 33 35 e kadar yukseltin lutfen.tr deki bir cok sirket dahi yasi yukseltti thy gittikce dusuruyo.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İstemiyoruz ~ 5 yıl önce
Yaşlı hostes istemiyoruz.
tgs ~ 5 yıl önce
hocam önçe tgs yer hizmetini büyütmeniz lazım thy büyüyor tgs küçülüyor insanlar uçaktan uçağa gecmekten wc ve yemek ihtiyaçlarını karşılayamıyor.hastalanan personel rapor alamıyor alsa pirimini kesiyorlar 150 tl işten atmakla tehtit ediyorlar sıkıntı büyük..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
! ~ 5 yıl önce
siz de birlik olun tepkinizi verin, onlarin akillari baslarina gelsin o zaman belki birseyler degisir !
sa ~ 5 yıl önce
üç harfli THY TEKNİĞİ bitirdi. başarısızlıklarını örtmek için tüm yetişmiş elemanları MNG Hangarına gönderiyor. ATATURK HAVALIMANINDAKI THY TEKNİKte bakım durma noktasına geldi. kimse bu adama dur demiyor. şu anda THY TEKNİKTE tam bir kaos hakim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Geniş govde ~ 5 yıl önce
Geniş gövde farkli tip gelecekmi arkadaşlar bilen varmi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TGS ~ 5 yıl önce
Sayın başkanım sizin gözünüzde TGS çalışanları üyev evlat mıdır ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mahalli ~ 5 yıl önce
mahalli çalışanlarda uvey evlat
Özgür ~ 5 yıl önce
Hizmet kalitesini artırmak istiyorsan , yolucalırın ilk memnuniyetinin başladığı TGS nin kalitesini artırmak gerek .. Allaha emanet yürüyor herşey

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vancouver ~ 5 yıl önce
Vancouver hattinin acil acilmasi lazim, Emirates Seattle aktarmali 2500 dolara Orta Doguya bilet satiyor burasi, onemli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kabinişealım ~ 5 yıl önce
kabinden o kadar mülakatlara girdik sınavları geçtik kimseyi almadılar işe. 49 uçak gelecek ama hiç kabin ekibi işe alınmadı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000