24 Ekim 2015, Cumartesi 10:18:11

İlker Aycı: “TİS’de elimizdeki imkanları ortaya koyacağız”

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, yaklaşan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) öncesinde Hava-İş Sendikası’nı ziyaret etti. Ziyaret görüşmesinde THY Genel Müdür Yardımcısı Abdülkerim Çay ve Hava-İş Sendikası yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu.
  • Bu sendika yönetimi değil mi, 2007'de elde edilen uçucular için %80, yer personeli için de %70 olan iş tazminatını %55'e geri çeken ve üstüne bir de TİS'i 3 senelik imzalayan? Sarı sendika olma şerefine Topçu'nun temettü adı altında ulufe dağıttığı. Madem öyle geçen sene daha çok kar edilmesine karşın neden sadece üst yönetime (maaşları yetmedi herhal) dağıtıldı? 3 senelik sözleşme imzalayıp bir de 6 aylık %3 gibi ülkedeki reel enflasyonun çok altında komik oranlara işçiyi mahkum ettiniz. Teknik A.Ş elden gitti! Bu kadar hak yenirken THY Yönetimiyle iyi geçinmek adına bir tane eylem bile yapmayan yine bu Hava-İş yönetimi değil mi? İstanbul civarında bir sürü otel varken yine bizim paramızla bir günlük İSG eğitimi için Abant'ta 3 günlük tatil yapan ve yaptıran bu sendika değil mi? Ne konuşuyoruz ki hala? 2 sene sonraki genel kurulunda gerçekten sendikal örgütlülük nedir bilen, sadece THY'de değil diğer havayollarında da örgütlenebilecek vizyonu olan işçi dostu bir yönetim gelmelidir.
  • Tisden beklentim. Maaslar kemiksiz 10 bin olsun kabin icin.yati harciralari artirilsin.rapor alan kabin ekibi korkmadan raporunu alsin. Bizim kardan almamiz gereken pay baskalarina dagitilmasin. Izinler aynen kalsin.mesailer duzenlensin.14 saat mesai yapıp 4 saat ucus süresi yazmiyacak sekilde ayarlansin.ikramiyelere dokunulmasin.
  • ne anlasirsaniz anlasin ayni isi yapan insanlar arasinda buyuk maas farki olusmasin, zamaninda kidem verdik simdi keyfi olarak yapmiyoruz demeyin....
  • Tkdan ayrilip pegasusda 4000 tl azina mi calisacaklarmis? Kaptanlik icin blofler bunlar; oturun bekleyin siranizi herkes 5 senede kaptan olacak diye birsey mi var?
  • Seçim yaklaştı 1 kasım ertesi siz varmısınız ki İlker kardeşim
  • Şu asıl işte çalışan taşeronlarıda konuşsaydınız.işçi hakkı deyince...
  • ayni isi yapan insanlar arasinda %30 %40 maas farki olabilir, calisanlara hakkettigi unvani keyfi uygulamarla vermiyorsunuz....
  • Pegasus F/O larını kaçıracak diyorlar THY nin göreceğiz bakalım.
  • Şu sendika bir de pegasusta olsa ya , en azından haklarımızı savunacak birileri olur. Mobbing belasından kurtuluruz. Mobbing öyle ki daha eğitim sınıflarında başlıyor. Öğrenci kabin memurlarına ; SENDİKAYA ÜYE OLMAYIN SAKIN ! BİLGİ EKRANLARIMIZA DÜŞÜYOR !!! deniliyor. Kaldı ki pegasus bu veriye erişemez :) komedi
  • Elinizdeki imkanları ortaya koyun. Geçen sene yöneticilere 100 er bin lira prim verirken imkanınız çoktu. Ama uçan personele her sene yüzde 3 yüzde 3. Maaşları kuşa çevirdiniz Özel şirketler sizden 10 ar bin lira fazla maaş verir oldu. Ortadoğudaki havayolları sizi 3 e katladı. Uçuracak pilot bulamayacağınız günler yakındır. Yeter ki Pegasus uçuş saatlerini azcık düşürsün. Yazıklar olsun size. Başka ne diyeyim

Ziyaretin amacını çalışma barışına katkıda bulunmak olduğunu belirten THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “Bu hem sendika hem de bizim açımızdan önemli bir ziyaret. Çalışanların temsilcisi sendika ile işverenin temsilcisi bizler bir araya geldik. Çalışma barışımız açısından, önümüzdeki günlerde başlayacak Toplu İş Sözleşmesi açısından bu ziyarete değer veriyoruz. Göreve geldikten sonra Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal’a iade-i ziyarette bulunamamıştım. Bu eksiğimizi tamamlamak bakımından da bugün buraya geldik. Bu ziyarette oldukça verimli konuşmalar yaptık. Sendikamızın perspektifinden çalışanlarımız açısından önemli konuları değerlendirdik. Bu noktada ben Sayın Ali Kemal Tatlıbal’a, Hava-İş Sendikamızın değerli yöneticilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

"TİS’DE ELİMİZDEKİ İMKANLARI ORTAYA KOYACAĞIZ"
Hava-İş Sendikası’nın çalışma barışı ve hak arayışı adına önemli çalışmalar yaptığına dikkat çeken Aycı, “Türk-İş’e bağlı Hava-İş Sendikası önemli geleneklere, Türk Hava Yolları’nın tarihinde ve geçmişinde de önemli bir yere sahiptir. THY yönetim kurulu başkanı olarak biz de önümüzdeki dönemde birlikte yapacağımız çalışmalarda, birlikte götüreceğimiz yeni TİS sürecinde tabi ki bir yola çıkacağız, birlikte masaya oturacağız. Şartlar doğrultusunda Hava-İş Sendikası taleplerini ortaya koyacak, biz bu talepler karşısında elimizdeki imkanlar ve şartları ortaya koyacağız. Öncelikle bu süreç başlama noktasındayken, ben şimdiden hem sayın başkanımıza, hem de sendikamıza ve tüm çalışanlarımıza bu sürecin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

"HAVA-İŞ’İN ÇALIŞMALARI BİZE DE IŞIK TUTACAK"
Sürecin çalışanların haklarını korumak adına iyi yönetilmesi gerektiğine işaret eden Aycı, “Dönemimizde sendika ile olan ilişkilerimize azami oranda dikkat etmek ve bu noktada saygın bir ilişki ile saygın bir süreci birlikte yönetmek durumundayız. Sorumluluklarımızın farkında ve bilincinde olarak ta bu dönemi inşallah birlikte götüreceğiz. Ben sayın başkanın ve ekibinin bize sunduğu bakılması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi gerektiği noktalarla ilgili kapsamlı çalışmalarını gördüğümde dolayı da ayrıca bir memnuniyet duydum.

Sendikamızın THY’nin gelecekteki başarısı için önemli olan, çalışanların çalışma barışı ve huzuru için atılması gereken adımlarla ilgili böyle bir kapsamlı görüşe sahip olması bizi de sevindirmiştir. Beni de memnun etmiştir. Bu kendi personelimizle ilgili yaptığımız çalışmalara da ışık tutacaktır. Zira bunların birlikteliğinden de güç doğacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

"AMAÇ KAZANIMLARI ÇALIŞANLARLA HAKÇA PAYLAŞMAK"
THY’nin tüm çalışanlarıyla birlikte büyüme arzusunda olduğunu belirten İlker Aycı, “Bu hafta sonu Miami hattını açıyoruz. Bu hat geçmişteki iki defa açılmış. O dönemlerdeki zamanlama ve değerlendirmeler o döneme aittir. Şimdi bugün yaptığımız değerlendirmelerde THY’nin Miami hattında muhakkak olması gerektiğini düşünüyorduk. Göreve geldiğimiz ilk günlerde Amerika’daki 7. hattımız San Francisco’yu açmıştık, şimdi hamdolsun 8. Uçuş noktamız olan Miami hattını açıyoruz. Miami’den sonra da 2016’nın Mayıs ayında inşallah Atlanta’yı açacağız.

Bu arada 5 Kasım’da da Güney Afrika’da 3. uçuş noktamız olan Durban hattımızın açılışını gerçekleştireceğiz. Başka hatlar bunu takip edecek. Elbette THY büyümesini, başarısını ve karlılığını devam ettirecek. Göstergeler bakımından iyi yolda olmayı sürdürecek. Yolcu memnuniyeti önemseyecek ve uçuş emniyetini her zaman birinci sıraya yazacak. Uçuş emniyetiyle beraber çalışanlarımızın memnuniyetini sağlamak, onlara vereceğimiz mutlu ve huzurlu çalışma ortamını sürekli kılmak için, bu konudaki yeni fikirlere açık olarak onların çalışma hayatındaki ortamlarını geliştirmeyi hiç elden bırakmayacağız. Önümüzdeki dönemde çalışanlarımızla ilgili Sayın Tatlıbal, THY spor kulübüyle ilgili de fikirlerini anlattı. Bunları karşılıklı olarak istişare ettik. Biz de bu tür sportif faaliyetleri çalışanlarımız lehine yeni imkanlar olarak sunmak niyetindeydik. Ama sağ olsunlar, kendi çalışmaları bu noktada oldukça gelişmiş. Umarım önümüzdeki dönemlerde birlikte çalışanlarımızın sosyal faaliyetleri ve spor aktiviteleriyle ilgili, kendilerinin ailelerinin, sendikamızın bizden beklediği bu tip adımların birlikte atılması için beraber, omuz omuza çalışacağız. Öyle ya! Sendika ile THY yönetimi her zaman TİS pazarlığı etmez.

TİS süreci, elbette sonu tatlıya bağlanıp imza töreniyle, hakların açıklanmasıyla bitiyor ama, bu süreçler tatlı bir masada geçirilmeli, çalışanların hakları açısında iyi sonuçlar vermelidir. Geçmişte tatsız TİS görüşmeleri açısında memleketimizde tatlı olmayan örnekler var ama biz onları örnek almıyoruz. Elbette onlar bizden biz onlardan masada birlikte bir süreci yaşayacağız. Görüyorum ki başkanımız bize zorlu bir süreç yaşatacak, farkındayız. Ama ekibiyle beraber çalışanlarımızın yanında oldukları için bu sonuçta THY’nin faydasına bir süreç olarak işletilecektir. Bundan hem çalışanlarımız, hem hissedarlarımız hem de yönetim kurulumuz inşallah memnuniyetle çıkarlar. Amacımız şirketimizin kazanımlarını çalışanlarımızla hakça paylaşmaktır.

Ben THY yönetim kurulumuz adına, hissedarlarımız adına Hava-İş Sendikası’nın değerli başkanı ve yönetim kurulu üyelerine bizi ağırladıkları için teşekkür ediyorum. İnşallah başlayacak olan TİS sürecimizin de hayırlı olmasını temenni ediyorum. Yeni açacağımız hatların da hayırlı olmasını diliyorum. Zira sadece hat açmakla kalmıyoruz, ülkeler, şehirler, ekonomiler, iş dünyaları, öğrenciler arasında, kültür değişimi, sanat ve spor alanında, yatırımlar ile ticaret sahasında yapılan çalışmaların önünü açmış oluyoruz. Milli havayolu ve bayrak taşıyıcı olarak, sadece yolcu ve kargo değil, ülkemizin medeniyet iddiasını, birikimini, kültürünü, insanımızın güzelliklerini tüm dünyaya taşımaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

"BİR UÇAĞI YERDE BIRAKMADAN HAKKIMIZI ALACAĞIZ"
THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’ya ziyaretleri için teşekkür eden Hava-İş Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal ise şöyle konuştu; “Bu ziyaret sendikamız için bir ilk oldu. Göreve geldiğimizden bu yana ilk defa bir Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı’nın sendikamızı ziyaret etmesinden onur duyduk. Bu ziyareti işçi kardeşlerimiz adına da önemli bir mesaj olarak algılıyorum. İşçi kardeşlerime, şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, sayın Aycı ile görüşmemizde, sadece otel nöbeti, kabindeki problemler ve sıkıntılar değil, kul hakkı konusunda da ortak paydada olduğumuzu gördüm. Sadece işle ilgili değil, sosyal alanlarda da ailelerin de faydalanacağı birçok projeye beraber imza atabileceğimizi kendilerinden duymuş oldum. Bu bize ayrıca mutluluk verdi. Çünkü sendikacılık artık 70’li yılların sendikacılığı değil. Biz kalkıp, molotof atarak, yürüyüşlerle, bağıra çağıra, kavga ederek hak aramak istemiyoruz.

İşçi kardeşlerime şunu söylüyorum, biz sadece köprüyüz. İşte köprü kurduğumuz nokta, işte iletişimin gücü diyorum. Allah nasip ederse hayırlı bir TİS imzalayacağız, haklarımızı almada muvaffak olacağız. Bunu hiçbir işçi kardeşimizin hakkı yenmeden ve bir tane uçağı bile yerde bırakmadan yapacağız. Çünkü bu şirket büyüdüğünde benim işçim de huzurlu ve mutlu olacak. Hem şirketim şahlanacak, hem işçim refaha kavuşacak. Biz bunun böyle olacağını bu ziyarette hissettik ve gördük.  Ocak ayı itibariyle komisyonlarımız görüşmeleri tamamladığı takdirde, inşallah çok güzel bir TİS imzalayacağız. Sendikamız İlker beyle birlikte inşallah yeni bir döneme girmiştir. Allah hayırlı mübarek eylesin. İşçi kardeşlerimiz de hiç korkmasın, Ocak ayı itibariyle sizlere hayırlı sonuçlar sunacak şekilde güzel sürprizler gelecek inşallah”.

İlker Aycı: “TİS’de elimizdeki imkanları ortaya koyacağız”

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (39)

Çalışan ~ 7 yıl önce
Bu sendika yönetimi değil mi, 2007'de elde edilen uçucular için %80, yer personeli için de %70 olan iş tazminatını %55'e geri çeken ve üstüne bir de TİS'i 3 senelik imzalayan? Sarı sendika olma şerefine Topçu'nun temettü adı altında ulufe dağıttığı. Madem öyle geçen sene daha çok kar edilmesine karşın neden sadece üst yönetime (maaşları yetmedi herhal) dağıtıldı? 3 senelik sözleşme imzalayıp bir de 6 aylık %3 gibi ülkedeki reel enflasyonun çok altında komik oranlara işçiyi mahkum ettiniz. Teknik A.Ş elden gitti! Bu kadar hak yenirken THY Yönetimiyle iyi geçinmek adına bir tane eylem bile yapmayan yine bu Hava-İş yönetimi değil mi? İstanbul civarında bir sürü otel varken yine bizim paramızla bir günlük İSG eğitimi için Abant'ta 3 günlük tatil yapan ve yaptıran bu sendika değil mi? Ne konuşuyoruz ki hala? 2 sene sonraki genel kurulunda gerçekten sendikal örgütlülük nedir bilen, sadece THY'de değil diğer havayollarında da örgütlenebilecek vizyonu olan işçi dostu bir yönetim gelmelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tis ~ 7 yıl önce
Tisden beklentim. Maaslar kemiksiz 10 bin olsun kabin icin.yati harciralari artirilsin.rapor alan kabin ekibi korkmadan raporunu alsin. Bizim kardan almamiz gereken pay baskalarina dagitilmasin. Izinler aynen kalsin.mesailer duzenlensin.14 saat mesai yapıp 4 saat ucus süresi yazmiyacak sekilde ayarlansin.ikramiyelere dokunulmasin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
anlasma ~ 7 yıl önce
ne anlasirsaniz anlasin ayni isi yapan insanlar arasinda buyuk maas farki olusmasin, zamaninda kidem verdik simdi keyfi olarak yapmiyoruz demeyin....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pegasus tk fo ~ 7 yıl önce
Tkdan ayrilip pegasusda 4000 tl azina mi calisacaklarmis? Kaptanlik icin blofler bunlar; oturun bekleyin siranizi herkes 5 senede kaptan olacak diye birsey mi var?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yürü ilker ~ 7 yıl önce
Seçim yaklaştı 1 kasım ertesi siz varmısınız ki İlker kardeşim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
taşömuskölemus ~ 7 yıl önce
Şu asıl işte çalışan taşeronlarıda konuşsaydınız.işçi hakkı deyince...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hak ~ 7 yıl önce
ayni isi yapan insanlar arasinda %30 %40 maas farki olabilir, calisanlara hakkettigi unvani keyfi uygulamarla vermiyorsunuz....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pgs ~ 7 yıl önce
Pegasus F/O larını kaçıracak diyorlar THY nin göreceğiz bakalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pegasus' ta... ~ 7 yıl önce
Şu sendika bir de pegasusta olsa ya , en azından haklarımızı savunacak birileri olur. Mobbing belasından kurtuluruz. Mobbing öyle ki daha eğitim sınıflarında başlıyor. Öğrenci kabin memurlarına ; SENDİKAYA ÜYE OLMAYIN SAKIN ! BİLGİ EKRANLARIMIZA DÜŞÜYOR !!! deniliyor. Kaldı ki pegasus bu veriye erişemez :) komedi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tabi tabi ~ 7 yıl önce
Elinizdeki imkanları ortaya koyun. Geçen sene yöneticilere 100 er bin lira prim verirken imkanınız çoktu. Ama uçan personele her sene yüzde 3 yüzde 3. Maaşları kuşa çevirdiniz Özel şirketler sizden 10 ar bin lira fazla maaş verir oldu. Ortadoğudaki havayolları sizi 3 e katladı. Uçuracak pilot bulamayacağınız günler yakındır. Yeter ki Pegasus uçuş saatlerini azcık düşürsün. Yazıklar olsun size. Başka ne diyeyim

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000